Jump to content

γραφεια προσωπικου


Recommended Posts

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει την αναμονή του σε μία συγκεκριμένη ειδικότητα στο εν λόγω νοσοκομείο πρέπει όπως και στα άλλα να πεί τι νούμερο είναι στη νομαρχία στη λίστα αναμονής.

Στο Λαικό το τηλ το σηκώνει ένας βαριεστημένος υπάλληλος.

Πέρασα από το γραφείο προσωπικού να πάρω τις ημερομηνίες λήξης συμβάσεων για 2 ειδικότητες ,ώστε να ξέρω εναλλακτικά σε ποιά θέση θα μπώ.

ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΓΩ ΣΤΡΑΤΟΥ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΠΡΙΝ!

Οπότε πρέπει να ξέρεις το εύρος του πότε είναι πιθανό να σε καλέσουν.,Γιατί σε εμάς τους άνδρες δεν μπορείς να παραιτηθείς εάν είσαι στο στρατό και ανοίξει η θέση σου.

Βέβαια σε κάποιες η αναμονή είναι τόσο μεγάλη που το στρατό ααναγκαστικά θα τον έχεις κάνει.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΤΣΙ!

κΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ.

Αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω στον καραφλό υπάλληλο που είναι υπεύθυνος αλλά που να καταλάβει.

Μου είπε ότι κανονικά πρέπει να έχω δηλώσει στη νομαρχία,να φέρω βεβαίωση που να γράφει τι νούμερο είμαι στη λίστα και τότε το νοσοκομείο απαντάει.Μου έδειξε και αιτήσεις αντίστοιχες.

Αυτό που του είπα υπάγεται στο ΕΥΛΟΓΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ που ανέφερε ο Σαράντος ΑΛΛΑ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΛΗΞΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕ ΛΕΝΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΟΝΟΜΑΤΑ! :blink::blink:

Όταν του ειπα ότι εάν η αναμονή δεν προκύπτει έτσι ποιος θα έχει την ευθύνη μου ανέφερε''ουδείς''!

Και όταν πήγα να κάνω αίτηση που να τα εξηγώ όλα αυτά περί ευλόγου συμφέροντος να ξέρω μόνο τις ημερομηνίες δε τη δεχόταν κανείς!Έγινε χαμός αλλά κρύφτηκαν!

Δηλαδή πρέπει να πηγαίνεις παντού με δικηγόρο?

Τελικά μάλλον στο ελληνικό δημόσιο η έννοια του εύλογου συμφέροντος δεν υφίσταται,άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι "εύλογο ενδιαφέρον" και "έννομο συμφέρον". Πας την αίτηση στο πρωτόκολλο του νοσοκομείου, και αν δεν τη δεχτούν εκεί τους εξηγείς ευγενικά ότι οι κλήσεις στο 100 είναι δωρεάν και από κινητό τηλέφωνο...

ΥΓ: Επειδή γίνεται πολύς ντόρος με τα "προσωπικά δεδομένα" που επικαλείται ο κάθε κατεστραμμένος για το οτιδήποτε, εξήγησε πάλι ευγενικά ότι τα "προσωπικά δεδομένα" και τα "ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα" αναφέρονται περιοριστικά στους σχετικούς νόμους και αν έχει αμφιβολίες για το τι αποτελεί και τι όχι προσωπικό δεδομένο οφείλει ως ΝΠΔΔ να κάνει αίτηση-ερώτημα προς την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για να μάθει. Όχι να κάνεις εσύ, να κάνει αυτός και η υπηρεσία του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο εγώ συμφωνώ ότι είναι έτσι.Αυτά ούτως ή άλλως έλεγα και στο Λαικό σήμερα.Αλλά οι υπάλληλοι αυτοί είναι τόσο αδιάλλακτοι που το μόνο που καταφέρνεις είναι να φεύγεις άπρακτος και τρομερά συγχισμένος.

Γιατί ΟΧΙ ΜΟΝΟ μας εξομοιώνουν με ένα βλακώδες σύστημα επετηρίδας,το σύστημα το ίδιο δε σου λέει πότε μπαίνεις για να κάνεις προγραμματισμό.

όλοι αγανακτούν όταν είναι να δηλώσουν κάτι,και μετά τα γράφουν όλα εκεί που δε πιάνει μελάνι,κουνώντας το κεφάλι.

Η νομική τελικά πρέπει να μας ακολουθεί σε αυτή τη χώρα ως δε΄υτερο πτυχίο,κάτι ήξερες.

Στο Λαικό θα ξαναπάω αλλά δεν ελπίζω να βγάλω άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε 'σεις για δε τα παρατατε να γινετε δικηγοροι;!Σαραντο σε βλεπω ιδιαιτερα καταρτισμενο στα νομικης φυσεως θεματα!Καλυτερα και απ'τους απεναντι!

Ο καραφλας θελει ξυλο να μαθει να παιζει με τον πονο μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε 'σεις για δε τα παρατατε να γινετε δικηγοροι;!Σαραντο σε βλεπω ιδιαιτερα καταρτισμενο στα νομικης φυσεως θεματα!Καλυτερα και απ'τους απεναντι!

Ο καραφλας θελει ξυλο να μαθει να παιζει με τον πονο μας!

μάλλον είσαι από τους λίγους που δεν το ξέρουν! :P

ο Σαράντος είναι και φοιτητής νομικής! :) (κατατακτήριες μετά την ιατρική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινα ευχαριστω για την πληροφορια!Δεν το ηξερα!Πως να το γνωριζω αλλωστε;!Δεν το εγραψα ειρωνικα παντως.Απλως εχω παρατηρησει οτι μερικοι και απο τις 2 πλευρες γνωριζουν τα νομικα πολυ ικανοποιητικα!Εγω παλι δεν πολυπρολαβαινω να διαβασω ποινικο και αστικο δικαιο!Ειναι μεγαλη η υλη της παιδιατρικης και της γυναικολογιας.Τhanx again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να ζητησω την λιστα με τις αποχωρησεις υπηρετουντων απο ενα γραφειο προσωπικου,κι οχι μονο δεν μου την δωσανε,αλλα αλλο που δεν πλακωθηκαμε και στο ξυλο τελικα.. Καποια απο τις επομενες μερες θα γραψω το διαλογο μεταξυ εμενα και του υπαλληλου να σας σηκωθει η τριχα καγκελο απο το βαθμο στον οποιο καποιοι υποτιμουν τη νοημοσυνη μας.. Εχει τυχει σε κανεναν οτιδηποτε αναλογο ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.