Jump to content

Ποιότητα ιατρικής εκπαίδευσης: Αγγλία vs Σουηδία


md02439

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

με αφορμή μια συζήτηση που έκανα με φίλο μου που κάνει Π/Θ αυτή τη στιγμή στη Σουηδία θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία επί του θέματος σε ποιά χώρα η εκπαίδευση των ειδικευομένων είναι καλύτερη. Έχω ακούσει αντιφατικές απόψεις μέχρι στιγμής, αλλά τείνω να πιστέψω ότι συνολικά η ποιότητα της ιατρικής στην Αγγλία (συνεπώς και η εκπαίδευση) υπερέχει.

Δημήτρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα η Αγγλία θα είναι και χωρίς να γνωρίζω το θέμα.Πάντα μιλάμε για το Μ.Ο. γιατί κατα τόπους μπορείς να έχουν διαφορές. Συνολικά όμως σα χώρα πρέπει να υπερτερεί με διαφορά η Αγγλία. Μόνο στις γυναίκες κερδίζει έδαφος η Σουηδία!!!

Επίσης μην εμπιστεύεσαι τη γνώμη του φίλου σου που κάνει π/θ στη Σουηδία. Αν δε παινέψεις το σπίτι σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά από αυτά που έχω ακούσει , για Αγγλία το NHS περνάει μια κρίση. Από την άλλη Σουηδία λένε για πάρα πολύ καλό επίπεδο σε όλες σχεδόν τις πόλεις! Δεν ξέρω από 1ο χέρι και δεν σε παίρνω και στο λαιμό μου, αλλά αν με ρωτούσες, μόνο ως ποιότητα ζωής θα προτιμούσα σίγουρα την Αγγλία.Είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας επιλογής,γιατί Σουηδία δεν θα βρεθείς υποχρεωτικά στη Στοκχόλμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα θα πάρεις 100 άχρηστες απαντήσεις!

Κανείς σχεδον δεν έχει δουλέψει και στις 2 χώρες, και ο καθένας θα παινεύει την χώρα που βρίσκεται για να νιώσει καλλίτερος.

Επίσης θα σου πουν 2-3 πιο σοφοί ότι εξαρτάται που θα πέσεις σε κάθε χώρα.

Έρχονται οι απαντήσεις, μείνε στο ακουστικό σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε ειδικοτητα οπου μπορεις, οσο πιο συντομα μπορεις. Αν θελεις καλα θα περασεις παντου, αν θελεις θα μαθεις παντου

Το θεμα ειναι να μπορεσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.