Jump to content

Theseis - η ώρα του ελληνικού videogame?


Recommended Posts

Κάνοντας τις βολτίτσες μου στο διαδίκτυο εντελώς τυχαία έπεσα σε μια ελληνική προσπάθεια ανάπτυξης videogame. Ο τίτλος λιτός: Theseis. Σιγά τα λάχανα σκέφτηκα, κανά τάβλι θα είναι πάλι και το πλασσάρουν ως υπερπροσπάθεια. Γκουχ, γκουχ...Βασικά έκανα εντελώς λανθασμένη ''διάγνωση''. Το Theseis είναι πραγματικά καινοτόμο για τα ελληνικά δεδομένα, τρισδιάστατο action-adventure που θυμίζει Tomb Raider με πάμπολα στοιχεία ελληνικής ιστορίας, εναλλαγή γραφικών απο shenmue (για όσους ξέρουν) σε horror-type συνδυασμένα με μια εξαιρετική μουσική υπόκρουση. Οι εκπλήξεις συνεχίζονται: το Theseis αναπτύσσεται απο το 2005 απο μία αμιγώς Ελληνική εταιρεία με έδρα το Μοναστηράκι, την track7games, και έχει παρουσιαστεί στις δυο τελευταίες Ε3 (ουσιαστικά η μεγαλύτερη ετήσια έκθεση βιντεοπαιχνιδίων παγκοσμίως) λαμβάνοντας ενθαρρυντικές κριτικές. Ακόμα και η τρισδιάστατη μηχανή του έχει δημιουργηθεί απο την ίδια εταιρεία (δηλ. δεν χρησιμοποιήσαν την μηχανή απο κάποιο άλλο παιχνίδι-κάτι που κάνουν ακόμα και μεγάλες εταιρείες).

Το Theseis πιθανόν να κυκλοφορήσει στα τέλη του 2007 (σε παγκόσμια κλίμακα) για PC και Xbox360.

Αυτή η εξέλιξη είναι ιδιαίτερα σημαντική. Στην υπάναπτυκτη, τεχνολογικά, Ελλάδα -των πολλών ''επαναστατών''- μια ολιγομελής ομάδα νέων ανθρώπων αναλαμβάνει την ανάπτυξη ενός τέτοιου εγχειρήματος. Δηλαδή την ανάπτυξη ενός προϊόντος υψηλής τεχνολογίας που για να επιτύχει ΠΡΕΠΕΙ να σταθεί ανταγωνιστικά στην διεθνή αγορά (διότι στην μικρή Ελληνική αγορά των μαϊμούδων δεν έχει νόημα). Αν λάβουμε υπόψιν την ένδεια μέσων (καθώς τα κονδύλια πάνε στις ''κουλτουρέ'' ταινίες του μοντέρνου ελληνικού ''κινηματογράφου'' που υποτίθεται ότι δεν στοχεύουν στην εμπορικότητα αλλά στην ''ποιότητα''-αλλό ένα ελληνικό παράδοξο αν σκεφτούμε οτι οι ελληνικές κυβερνήσεις ''προωθούν'' την ανταγωνιστικότητα) και εμπειρίας (καθώς δεν υπήρχε ποτέ στην Ελλάδα προσπάθεια παρόμοιου βεληνεκούς) αλλά και το γεγονός ότι η βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών είναι τεράστια (στις ΗΠΑ επείτα απο την άμυνα, πετρέλαια, αυτοκίνητα, Χόλυγουντ και φάρμακα) θα ήταν πραγματικά σοβαρό επίτευγμα η εξαγωγή ενός τέτοιου προϊοντος στις διεθνείς αγορές. Αν λάβω υπόψιν τα σχόλια σε διάφορες ιστοσελίδες ο στόχος αυτός απο επικοινωνιακής πλευράς έχει πετύχει (απλά γκουγκλάρετε ''Theseis Game'', εγώ βρήκα reviews και συζυτήσεις σε forums στα αραβικά, κινέζικα, ιταλικά, τσέχικα, πολωνικά και δεν συμμαζεύεται). Μένει να δουμε και το αποτέλεσμα της προσπάθειας.

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω υλικό, σημειώστε ότι βρίσκεται ακόμα σε φάση ανάπτυξης

Η εισαγώγη είναι στα αρχαία ελληνικά και λατινικά με αγγλικούς υπότιτλους!- το βίντεο είναι απο το 2005

Νεότερο βίντεο που δείχνει τα πραγματικά γραφικά στο gameplay

Real-time Gameplay

Το πρώτο επίπεδο (θα αποτελείται απο 20)

1st level

Οι ήρωες

Theseis Heroes

Κάποια σχόλια απο ιστοσελίδες

1

2

3

για γαλλομαθείς

Εικόνες

theseis-20060629105331670.jpg

e32006_p1_Theseis.jpg

theseis-2.jpg

theseis.jpg

αυτές οι εικόνες απο το Μοναστηράκι είναι όλα τα λεφτά

86285813.jpg

emardown προσέξτε το περίπτερο και τους τίτλους των εφημερίδων...χεχεχε

000000063735.jpg

Περισσότερες εικόνες θα βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα www.theseisgame.com

Εντυπωσιακό είναι οτι το Xbox World 360 magazine είχε δισέλιδη παρουσίαση του παιχνιδιού με τον δείκτη ''ανυπομονησίας'' κυκλοφορίας του να σκαρφαλώνει στα 4.5/5.

Αυτή μπορεί να είναι η άλλη όψη της Ελλάδας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν λάβουμε υπόψιν την ένδεια μέσων (καθώς τα κονδύλια πάνε στις ''κουλτουρέ'' ταινίες του μοντέρνου ελληνικού ''κινηματογράφου'' που υποτίθεται ότι δεν στοχεύουν στην εμπορικότητα αλλά στην ''ποιότητα''-αλλό ένα ελληνικό παράδοξο αν σκεφτούμε οτι οι ελληνικές κυβερνήσεις ''προωθούν'' την ανταγωνιστικότητα)

Είσαι γελασμένος, αν νομίζεις ότι το ΕΚΚ στηρίζει χρηματοδοτώντας τους Έλληνες κιν/στες, η πλειονότητα των οποίων αναγκάζεται να ξεπουληθεί ή να καταφύγει σε ανοιχτόμυαλους (και τολμηρούς ή ανόητους, όπως το πάρει κανείς) ιδιώτες για να συγκεντρώσει τον απαραίτητο προϋπολογισμό των πονημάτων της. Στην Ελλάδα για να πάρεις επιχορήγηση από το ΕΚΚ ή πρέπει να είσαι ο Αγγελόπουλος (που αποσπά και τη μερίδα του λέοντος για τα έπη του) ή όπως σε κάθε άλλο χώρο να έχεις κονέξια ή συγχρηματοδότηση από εταιρίες media. Από τις ταινίες που παρουσιάστηκαν στο περσινό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ΚΑΜΙΑ δε γυρίστηκε εξ' ολοκλήρου με κρατική υποστήριξη και μόνο οι 24 από τις 36 μεγάλου μήκους ήταν συνεπιχορηγούμενες από το ΕΚΚ- που θα πει ότι κι εγώ άμα δώσω 1000 ευρώ από την τσέπη μου, ποσό αστείο για το γύρισμα ενός φιλμ, πάλι "χορηγός" θα είμαι. Σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να ισχυρίζεται κανεις ότι η πενιχρότατη από άποψη ποιοτική και ποσοτική ελληνική κιν/κη παραγωγή απομυζά τους πόρους του ΥΠΠΟ και συνιστά τροχοπέδη σε άλλες, πιο άξιες υποτίθεται, καλλιτεχνικές δραστηριότητες. Εκτός αυτού υπάρχουν και άλλες έξι τέχνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι γελασμένος, αν νομίζεις ότι το ΕΚΚ στηρίζει χρηματοδοτώντας τους Έλληνες κιν/στες, η πλειονότητα των οποίων αναγκάζεται να ξεπουληθεί ή να καταφύγει σε ανοιχτόμυαλους (και τολμηρούς ή ανόητους, όπως το πάρει κανείς) ιδιώτες για να συγκεντρώσει τον απαραίτητο προϋπολογισμό των πονημάτων της. Στην Ελλάδα για να πάρεις επιχορήγηση από το ΕΚΚ ή πρέπει να είσαι ο Αγγελόπουλος (που αποσπά και τη μερίδα του λέοντος για τα έπη του) ή όπως σε κάθε άλλο χώρο να έχεις κονέξια ή συγχρηματοδότηση από εταιρίες media. Από τις ταινίες που παρουσιάστηκαν στο περσινό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ΚΑΜΙΑ δε γυρίστηκε εξ' ολοκλήρου με κρατική υποστήριξη και μόνο οι 24 από τις 36 μεγάλου μήκους ήταν συνεπιχορηγούμενες από το ΕΚΚ- που θα πει ότι κι εγώ άμα δώσω 1000 ευρώ από την τσέπη μου, ποσό αστείο για το γύρισμα ενός φιλμ, πάλι "χορηγός" θα είμαι. Σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να ισχυρίζεται κανεις ότι η πενιχρότατη από άποψη ποιοτική και ποσοτική ελληνική κιν/κη παραγωγή απομυζά τους πόρους του ΥΠΠΟ και συνιστά τροχοπέδη σε άλλες, πιο άξιες υποτίθεται, καλλιτεχνικές δραστηριότητες. Εκτός αυτού υπάρχουν και άλλες έξι τέχνες.

Πάντως από όσα έχω δεί οι περισσότερες κινηματογραφικές προσπάθειες με την αιγίδα του ΕΚΚ πραγματικά χωλαίνουν. Όχι βέβαια οτι ο Ευρωπαϊκός κινηματογράφος βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα απο άποψη διεισδυτικότητας και ανταγωνιστικότητας (ίσως να εξαιρέσουμε κάποιες γαλλικές παραγωγές αλλά ας μην ανοίξουμε εδώ αυτήν την συζήτηση). Τελικά ακόμα και στον τομέα των βιντεοπαιχνιδιών όλη η Ευρώπη υστερεί (αν εξαιρέσουμε κάποια εξαιρετικά μεν αλλά σταγόνα στον ωκεανό δε πυροτεχνήματα όπως τα φινλανδικά Max Payne) και ουσιαστικά η μάχη της οικονομικής επικράτησης έγκειται στο κλασσικό ΗΠΑ-Ιαπωνία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω πω!!

Έχω ξετρελαθεί!!

Για ένα μόνο χαίρομαι... το ότι έχω πάρει πτυχίο! :P

(αν με καταλαβαίνετε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.