Jump to content

Σκέψεις για τη σχολή


Coach

Recommended Posts

Μια χαρά!!κουτσά στραβά τα περνάμε τα μαθηματάκια μας..διαβάζουμε αρκετά και περιμένουμε να ευοδωθούν οι κόποι μας..Άκουγα καλά πράγματα για την σχολή μας πριν να έρθω και πράγματι όταν ήρθα η σχολή σου έδινε όλες τις εγγυήσεις οτι θα σε εκπαιδεύσει και θα σε κατάρτιζε αρκετά ώστε να γίνεις γιατρός που θα μπορούσε να αντεπεξέλθει στις μετέπειτα υποχρεώσεις του..στην πορεία ήρθε η απογοήτευση..και όμως θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα αν μερικοί καθηγητές είχαν την στοιχειώδη ευπρέπεια να σεβαστούν τους φοιτητές τους (λες και οι ίδιοι δεν υπήρξαν ποτέ φοιτητές).Σου δίνουν ένα ολόκληρο βιβλίο και σου λένε διάβασε το όλο και έλα να σε εξετάσουμε..και πώς μπορώ εγω κύριε καθηγητά να ανακαλέσω την στιγμή της εξέτασης όλα αυτά που βρίσκονται στο βιβλίο?δεν είμαι υπολογιστής..γιατί την στιγμή που διανύω την πιο παραγωγική και δημιουργική φάση της ζωής μου να ταπεινώνομαι τόσο ώστε να αναπροσαρμόζω τις δυνατότητες που νόμιζα ότι είχα πριν την σχολή?γιατί να νιώθω δέσμιος των βιβλίων τη στιγμή που άλλα παιδιά έχουν φρέσκα και ξεκούραστα πρόσωπα?θα μου πείτε τώρα δεν έχω τις δυνάμεις να αντεπεξέλθω των δυσκολιών σε μια ιατρική σχολή..και όμως έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεπερνά τα προσωπικά του όρια ειδικά στις εξεταστικές.

Ακούω δικές σας σκέψεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Μια χαρά!!κουτσά στραβά τα περνάμε τα μαθηματάκια μας..διαβάζουμε αρκετά και περιμένουμε να ευοδωθούν οι κόποι μας..Άκουγα καλά πράγματα για την σχολή μας πριν να έρθω και πράγματι όταν ήρθα η σχολή σου έδινε όλες τις εγγυήσεις οτι θα σε εκπαιδεύσει και θα σε κατάρτιζε αρκετά ώστε να γίνεις γιατρός που θα μπορούσε να αντεπεξέλθει στις μετέπειτα υποχρεώσεις του..στην πορεία ήρθε η απογοήτευση..και όμως θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα αν μερικοί καθηγητές είχαν την στοιχειώδη ευπρέπεια να σεβαστούν τους φοιτητές τους (λες και οι ίδιοι δεν υπήρξαν ποτέ φοιτητές).Σου δίνουν ένα ολόκληρο βιβλίο και σου λένε διάβασε το όλο και έλα να σε εξετάσουμε..και πώς μπορώ εγω κύριε καθηγητά να ανακαλέσω την στιγμή της εξέτασης όλα αυτά που βρίσκονται στο βιβλίο?δεν είμαι υπολογιστής..γιατί την στιγμή που διανύω την πιο παραγωγική και δημιουργική φάση της ζωής μου να ταπεινώνομαι τόσο ώστε να αναπροσαρμόζω τις δυνατότητες που νόμιζα ότι είχα πριν την σχολή?γιατί να νιώθω δέσμιος των βιβλίων τη στιγμή που άλλα παιδιά έχουν φρέσκα και ξεκούραστα πρόσωπα?θα μου πείτε τώρα δεν έχω τις δυνάμεις να αντεπεξέλθω των δυσκολιών σε μια ιατρική σχολή..και όμως έχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεπερνά τα προσωπικά του όρια ειδικά στις εξεταστικές.

Ακούω δικές σας σκέψεις..

+++Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Coach!Πραγματικά, δεν είναι αυτή κατάσταση... :unsure:

Κι εγώ άλλα περίμενα κι άλλα βρήκα σε αυτή τη σχολή... :wacko:

Και να φανταστείς ότι τη λένε και Ηarvard της Μεσογείου...Δεν καθόμουνα καλύτερα στην Αθήνα...

Είναι από τη μια η καλύτερη (Ηarvard) διότι έχει αυξημένες απαιτήσεις...

Αλλά από την άλλη με αυτό το σύστημα δε μας μένει και τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σε τούτη τη χώρα είμαστε πάντα των άκρων!!! Οι σχολές ή θα είναι τελείως μπουρδέλα ή θα μας τα πρήζουν με ένα σωρό ανούσια μαθήματα και ακόμα περισσότερες ανούσιες λεπτομέρειες όπως συμβαίνει στη σχολή μας και στο τέλος δε θα μας μένει τίποτα!!! Το μόνο που θα καταφέρουμε είναι ότι θα έχουμε φτύσει αίμα για να πάρουμε ένα πτυχίο (με χαμηλότερο βαθμό από τους άλλους αποφοίτους ιατρικών σχολών!!!) και θα περιμένουμε ατελείωτα χρόνια για να κάνουμε ειδικότητα!!!

Ας γράψω μερικούς στίχους (του Ρασούλη) που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό:

Αχ Ελλάδα θα στο πω πριν λαλήσεις πετεινό 13 φορές μ' αρνιέσαι

με εκβιάζεις μου κολλάς σαν το νόθο με πετάς μα κι απάνω μου κρεμιέσαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια , απο οτι παρατηρησα εισατε ολοι μμικροι σε ηλικια.μη βιαζεστε να κρινετε και να συγκρινετε!ημουν κι εγω καποτε εκει και ελεγα τα ιδια με εσας. ο χρονος μου εδιξε οτι ειναι πολυ καλυτερα εκει απο αλλες σχολες.μη βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα και μην ψαρωνετε με αυτα που βλεπετε και ακουτε!η πορεια θα σας δειξει οτι ειναι πολυ καλα εκει, κι ας φαινεται δισκολο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα προτιμούσατε να ήσασταν δηλαδή στο (επιεεικώς) μπουρδ#λο της ιατρικής Αθηνων, που οπως εμαθα προσφατα οι επί πτυχίω φοιτητές έχουν 8 εξεταστικές σε λιγότερο από ένα ημερολογιακό χρόνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

γαμώ τα άρθρα...

είναι βέβαια λιιιιγο παραπλανητικό, αλλά αυτό δε μας ενοχλεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Χάρβαρντ της Κρήτης

10 Δεκεμβρίου 2007, 06:25

της Μαρίας Αντωνοπούλου

''Περνώντας από το διπλανό εργαστήριο κρυσταλλογραφίας, το θέαμα των φοιτητών που μελετούν βιολογικά μόρια στους υπολογιστές τους για την κατασκευή φαρμάκων θυμίζει έργο επιστημονικής φαντασίας. ''

Στην Αθήνα όχι μόνο τα μελετούμε, τα ξύνουμε κιόλας! Είμαστε αναμφισβήτητα πιο προχωρημένοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είδα όμως και κανένα φοιτητή ή καμιά παράταξη να κάνει κάτι για να αλλάξουν τα πράγματα..."Μια χαρά!!κουτσά στραβά τα περνάμε τα μαθηματάκια μας..." Αυτή ακριβώς η έκφραση τα λέει όλα...Κούτσα κούτσα θα βγούμε ιατροί και κούτσα κούτσα θα ανήκουν κάποιοι σε αυτό το 70% των ιατρών που κινούνται μεταξύ ανεπάρκειας και αχρηστίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Δεν είδα όμως και κανένα φοιτητή ή καμιά παράταξη να κάνει κάτι για να αλλάξουν τα πράγματα..."Μια χαρά!!κουτσά στραβά τα περνάμε τα μαθηματάκια μας..." Αυτή ακριβώς η έκφραση τα λέει όλα...Κούτσα κούτσα θα βγούμε ιατροί και κούτσα κούτσα θα ανήκουν κάποιοι σε αυτό το 70% των ιατρών που κινούνται μεταξύ ανεπάρκειας και αχρηστίας...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχώς φίλε μου έτσι έχουν τα πράγματα.Η σχολή δεν είναι τίποτα άλλο απο εργοστάσιο παραγώγης "γιατρών".Αδιαφοροι το 80% των μελών ΔΕΠ,λιγοι αξιζουν.Και εμεις οι φοιτητες/τριες για ενα 5 ξεπατωνομαστε στο διαβασμα.....αν ειμαστε τυχεροι.........κατα τα αλλα βρισκομαστε στο Harvard της Μεσογειου.......αυτο το ειχα ακουσει οταν εισηχθην στην σχολη απο την αειμνηστη,τοτε Πρυτανη,Χριστινα Σπυράκη.Με ειχε εντυπωσιασει,σκεφτομουν ποσο τυχερη ειμαι που βρισκομαι σε ενα τοσο καλο πανεπιστημιο........σημερα 10χρονια μετα,ακομα φοιτητρια,εχω διαπιστωσει την αληθεια........Αδιαφοροι καθηγητες,τεραστια υλη για καθε μαθημα,για να μην αναφερω την συμπερυφορα ορισμενων καθηγητων

Αληθεια............Πειτε μου τη γνωμη σας για τους καθηγητες μας(με ονοματα φυσικα)

ΜΠορω να σας πω οτι η κα Θερμου ειναι μια δικαιη καθηγητρια μου βοηθα τους φοιτητες οταν το χρειαζονται.Και οι καθηγητριες των Αγγλικών ειναι πολυ καλες.Και ο κος Σιατιτσας........ειναι εκπληκτικος δασκαλος και κοντα στους φοιτητες οχι σσν κατι αλλους

Οι μικροι θα ειχατε την εμπειρια Μυρριλα.............αισχρος.δεν ξερω τι αλλη λεξη να χρησιμοποιησω...................Περιμενω σχολια δικα σας..........

Αν κρίνω από την δεκαετία που βρίσκεσαι στη σχολή και από το γεγονός ότι από όλο το διδακτικό προσωπικό αναφέρεις τις ομολογουμένως ευχάριστες αγγλικούδες..

έχεις μπερδέψει την Π...ΤΣΑ με την Β...ΡΤΣΑ..

Καλή συνέχεια στην επόμενη δεκαετία στην σχολή..

Η μήπως βρήκες την λύση στο όνομα του (υπερκομματικού) συνδικαλισμού? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κρίνω από την δεκαετία που βρίσκεσαι στη σχολή και από το γεγονός ότι από όλο το διδακτικό προσωπικό αναφέρεις τις ομολογουμένως ευχάριστες αγγλικούδες..

Ε, ναι...και τον Σιατίτσα...Καμία κλινική έχεις κάνει βρε κοπέλα μου;

Πραγματικά δεν νομίζω να θυμάται κανείς τα αγγλικά και την ανατομία όταν μπαίνει στις κλινικές. Αλλάζουν όλα.

Είπαμε είναι δύσκολη σχολή, αλλά δεκαετία; Παραπάει...

Ακόμα και ο φοβερός μαυρούλης από την Αιθιοπία, πως τον λέγανε ρε παιδιά, έχω ξεχάσει πια, στη δεκαετία συν πλην κάτι το πήρε το πτυχίο (και είχε και σοβαρά προβλήματα, θέλανε να τον απελάσουν κλπ...)

:bloodomen:

ΥΓ: ωχ, τι θα γράψει ο Σλίπυ όταν το δει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΒΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΣΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ.......ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΟΠΩΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ"ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ/ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ..........ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, εγώ μπορώ να δεκτώ ότι επί δέκα χρόνια σου συμβαίνουν φοβερά και τρομερά πράγματα σε προσωπικό επίπεδο, αλλά εσύ με σέβεσαι άραγε όταν μιλάς για 'εργοστάσιο παραγωγής γιατρών" σε εισαγωγικά; Τούτο σκέψου μόνο.

Μου αξίζουν εμένα τα εισαγωγικά που τέλειωσα στην ώρα μου, συν δυο εξάμηνα που έχασα από καταλήψεις; (αν θέλεις πες και ότι καθυστέρησα ένα χρόνο, no problem). Είμαι γιατρός με εισαγωγικά για αυτόν τον λόγο; Είναι σεβασμός αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, εγώ μπορώ να δεκτώ ότι επί δέκα χρόνια σου συμβαίνουν φοβερά και τρομερά πράγματα σε προσωπικό επίπεδο, αλλά εσύ με σέβεσαι άραγε όταν μιλάς για 'εργοστάσιο παραγωγής γιατρών" σε εισαγωγικά; Τούτο σκέψου μόνο.

Μου αξίζουν εμένα τα εισαγωγικά που τέλειωσα στην ώρα μου, συν δυο εξάμηνα που έχασα από καταλήψεις; (αν θέλεις πες και ότι καθυστέρησα ένα χρόνο, no problem). Είμαι γιατρός με εισαγωγικά για αυτόν τον λόγο; Είναι σεβασμός αυτό;

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑΤΡΩΝ............ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ.ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΕΧΩ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ 4 ΕΞΑΜΗΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Η ΣΧΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΑΝ ΔΕ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΑΝ ΔΕΝ ΨΑΧΤΩ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ ΦΟΙΤΗΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΣΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ.Η ΠΡΑΜΑΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ,ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΖΗΣΑ9/10 ΕΙΔΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΕΡΝΩ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ(ΟΤΙ ΟΤΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ).ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Xμ...H φράση-χαρακτηρισμός "εργοστάσιο παραγωγής ιατρών" είναι υποτιμητικός για την έννοια του εργοστασίου, όπου υπάρχει μια σειρά και μια μεταμέρεια στην παραγωγή ενός προϊόντος, κάτι που δεν συμβαίνει στην σχολή σίγουρα.Το τι είναι ο καθένας βέβαια, εξαρτάται κυρίως από τον ίδιο.'Αλλωστε ακόμα και από αυτόν τον οίκο ανοχής, έχουν αποφοιτήσει αρκετοί άξιοι συνάδελφοι, άσχετα αν αποτελούν μειοψηφία. Δυστυχώς όμως μια άλλη μειοψηφία φοιτητών-κομματόσκυλων όλων των παρατάξεων, και μια μειοψηφία διαπλεκόμενων καθηγητών έχουν οδηγήσει τα πράγματα εκεί που έχουν φτάσει. Φυσικά, και όλοι εμείς που αποτελούμε την σιωπηρή/απαθή πλειοψηφία δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. Αλλά η εκάστοτε σχολή είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας και της νοοτροπίας αυτής.

Όσο αφορά το ποιοί αξίζουν, είναι πράγματι λυπηρό να συγκρίνουμε τις καθόλα αξιότιμες καθηγήτριες Αγγλικών με επιστήμονες επιπέδου κ. Γκουρτσογιάννη, κ. Κουρούμαλη, κα Παπαδάκης, κ.Ξυνού, κ. Σοφρά και πλήθος άλλων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9/10 ΕΙΔΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΕΡΝΩ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ(ΟΤΙ ΟΤΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ)

Αν κ δεν θέλω να προσωποποιήσω, αν όταν πήγες στις κλινικές δεν είχες περάσει μάθημα για μάθημα - ξέρεις αυτό το απάνθρωπο πράγμα που λέγεται κύκλος - το πιθανότερο είναι ότι πήγες στις κλινικές κ παρακολουθούσες όπως βλέπει η γιαγιά μου το ER στην τηλεόραση..

Σου πέρασε από το μυαλό ότι με τις βάσεις που είχες όταν πήγες στις κλινικές ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ??

Και ένα σχόλιο για το τι έχει χάσει ποιος από τις καταλήψεις. ΜΟΝΟ όσοι ήταν μέσα στις συνελεύσεις, ψήφιζαν και υποστήριζαν την άποψή τους κατά των καταλήψεων (και εννοώ με το μέτρο της κατάληψης) μπορούν να πουν ότι έχασαν χρόνο από αυτές. Άντε γιατί πολλοί υπεραγωνιστές μου βγαίνουν ότι έχασαν και από τις καταλήψεις! Οι λοιποί αδιάφοροι να τα κάνουν γαργάρα ότι έπαθαν...

Απαράδεκτα και αντιλαϊκά μέτρα σε ιατρικές σχολές καπιταλιστικών κρατών του εξωτερικού σου δίνουν την ευκαιρία να αποτύχεις μία φορά στις τελικές εξετάσεις (finals) και πρέπει να επαναλάβεις το έτος. Στο νοσοκομείο shadowing (αυτό που υποτίθεται κάνουμε εμείς στα τελευταία 2 έτη) κάνουν μετά τις εξετάσεις τους... Τι σου λέω τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ό,τι και να λέτε και εγώ Κρήτη τελείωσα και μου βγήκε το λάδι να τελειώσω 1ον από την ξεροκεφαλιά κάποιων καθηγητών που σου βάζανε 4,9 δικαιολογούμενοι ότι αυτό σημαίνει ότι έχεις μόνο το 49% της κατανόησης, από μαθήματα που από Σεπτέμβρη πηγαίνανε Ιούλιο για να τα ξαναδώσεις, από την μη ύπαρξη πτυχιακών όπως συμβαίνει στις υπόλοιπες σχολές και πολλά άλλα τέτοια και 2ον από το πήξιμο στις κλινικές με 36ωρες εφημερίες, ΤΕΠ, βρίσιμο, κτλ, ΑΛΛΑ στο τέλος όταν βγαίνεις, κάνεις αγροτικό και ειδικότητα καταλαβαίνεις ότι αυτά που με κόπο και πολλά νεύρα πέρασες στο Πι Τσι Κέι ήταν όλα για καλό. Ένα παράδειγμα μόνο να σας φέρω ότι εγώ έδινα τελευταίο μάθημα 1ου έτους για πτυχίο μετά από 7 αποτυχημένες προσπάθειες και μια γνωστή μου που είχε τελειώσει σε άλλη σχολή της Ελλάδας νωρίτερα από μένα και είχε αρχίσει ειδικότητα χειρουργικής (είχε πει και τον όρκο στην ορκομωσία της - πτυχίο 9) με ρωτούσε: "Τι σημαίνει να πλυθώ για χειρουργείο"; "Πώς είπαμε παίρνουμε ιστορικόόόόό;;;" Δε υπονοώ κάτι για τα παιδιά άλλων σχολών, όλοι συνάδελφοι είμαστε και ισάξιοι, απλά σε όσους βρίσκονται σε αυτή τη σχολή της Κρήτης κοιτάξτε να την εκμεταλλευτείτε γιατί όσο και αν σας βγαίνει το λάδι, σας δίνει τρελά εφόδια που θα σας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη στο μέλλον. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΟΝΟ όσοι ήταν μέσα στις συνελεύσεις, ψήφιζαν και υποστήριζαν την άποψή τους κατά των καταλήψεων (

Να διευκρινίσω ότι εγώ προσωπικά ήμουν σε όλες τις συνελεύσεις και ψήφιζα σε όλες τις ψηφοφορίες, συχνά υπερ των καταλήψεων από άποψη, γι' αυτό δεν θεωρώ χαμένο το χρόνο των δύο εξαμήνων που καθυστέρησα, αλλά τιμή μου.

Υπέρ των καταλήψεων ειδικά ήμουν όταν παλέψαμε για να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τα μαθήματα του κύκλου, ώστε να έχετε εσείς σήμερα τη δυνατότητα να χρωστάτε μερικά για να πάτε στον επόμενο κύκλο - διότι, ω, ναι, εμείς αν χρωστούσαμε έστω ΕΝΑ του κύκλου δεν πηγαίναμε παραπέρα.

Επίσης, υπέρ των καταλήψεων ήμουνα όταν παλέψαμε για τη δυνατότητα να δίνουμε τα μαθήματα των κλινικών ΤΡΕΙΣ φορές το χρόνο, διότι ναι, εμείς τα δίναμε δύο, ενώ στην Αθήνα έχουν 7-8 πτυχιακές το χρόνο.

Οπότε, μην ακούω βλακείες Dr Margi για το επίπεδο της σχολής επί των ημερών μας και πόσο δυσκόλεψε σε σας.

Στα λοιπά με καλύπτει ο φίλτατος σύντεκνος Cadaver.

ΥΓ: και όπως έχω ξαναπεί, η ΧΟΓΚ ειδικά μπορεί να είναι το τρελλό χώσιμο, αλλά εκεί μέσα μαθαίνεις θες-δεν θες. Πές μου τώρα εσύ ότι πέρασες από ΧΟΓΚ και δεν έμαθες να ράβεις κάθε μέρα, ήθελες-δεν ήθελες, να παίρνεις αέρια αίματος, αίμα, να βάζεις φλεβοκαθετήρα, Folley, να κρατάς άγκιστρα στο χειρουργείο, να κάνεις δακτυλική σε κρητίκαρους, θέλανε-δεν θέλανε και άλλα πολλά. Και φαντάσου ότι εγώ είχα ήδη αποφασίσει εργαστηριακή ειδικότητα και δεν το κυνηγούσα το πράγμα!

Συμφοιτητές μου που είχαν αποφασίσει χειρουργική βγαίνανε έτοιμοι από κει μέσα. Συμφοιτήτριά μου κρατούσε το ΤΕΠ μόνη της τη νύχτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπέρ των καταλήψεων ειδικά ήμουν όταν παλέψαμε για να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ τα μαθήματα του κύκλου, ώστε να έχετε εσείς σήμερα τη δυνατότητα να χρωστάτε μερικά για να πάτε στον επόμενο κύκλο - διότι, ω, ναι, εμείς αν χρωστούσαμε έστω ΕΝΑ του κύκλου δεν πηγαίναμε παραπέρα.

Επίσης, υπέρ των καταλήψεων ήμουνα όταν παλέψαμε για τη δυνατότητα να δίνουμε τα μαθήματα των κλινικών ΤΡΕΙΣ φορές το χρόνο, διότι ναι, εμείς τα δίναμε δύο, ενώ στην Αθήνα έχουν 7-8 πτυχιακές το χρόνο.

Τότε ονομάστηκε το ΠΚ Χάρβαρντ της μεσογείου όμως! Τότε έβγαζε γιατρούς μ' @ρχίδια.. Τώρα κοντεύει να βγάζει το αντίθετο...

Γιατί εσείς διεκδικήσατε να μπορείς να χρωστάς 4 μαθήματα κ να περάσεις στον επόμενο κύκλο...

Θυμίζω για τους νεότερους ότι τότε είχατε 2 κύκλους!

Τώρα τον κύκλο τον έχουν κάνει σώπατο! Το πρόγραμμα σπουδών που εφαρμόζει τώρα η κρήτη είναι 4 χρόνια μαθήματα κ 2 χρόνια περίοδο χάριτος να περάσεις ότι δεν πέρασες στην ώρα σου...

Πόσοι κ πόσοι κυκλοφορούν στην ΧΟΓΚ που λες χωρίς να έχουν περάσει ανατομία κ χειρουργική... Πόσοι κάνουν παθολογία χωρίς να ξέρουν τι διαβάζουν στα εργαστηριακά που μεταφέρουν... Και μην ακούσω πάλι ότι η ιατρική μαθαίνεται στις κλινικές.. Πόσοι γυρνάνε σπίτια τους μετά τις κλινικές κ ανοίγουν τα βιβλία δηλαδή? Κοροϊδευόμαστε νομίζω..

Με πρακτική μαθαίνουν οι ελαιοχρωματιστές.. Η ιατρική είναι επιστήμη (πρώτα και μετά τέχνη)

Στην ιατρική (και της Κρήτης και γενικά) υπάρχουν θέματα για τα οποία θα έπρεπε όχι καταλήψεις να κάνουμε, να αυτοπυρπολούμαστε σαν τους κούρδους στο σύνταγμα... Σε πληροφορώ όμως ότι ο κόσμος μέσα στις σχολές απέχει παρασάγγας από το να καταλάβει τι επικρατεί εκτός της χώρας των θαυμάτων στην οποία ζεί..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θυμίζω για τους νεότερους ότι τότε είχατε 2 κύκλους!

Δεν έχετε πια 2 κύκλους;!;!;!;!

Ε, όχι, δεν κάναμε καταλήψεις γι' αυτό το πράγμα, όχι....Λέγαμε να χρωστάς 1 μάθημα από κάθε κύκλο. Πολλοί κολλάγανε στα μικρόβια (που ήταν ΕΝΑ μάθημα, τώρα νομίζω δύο) και δεν μπορούσαν να κάνουν καμία κλινική...

Ω, τι χάλι.

emconfused

ΥΓ: δεν ξέρω πως, θυμήθηκα τον Τσαμπαρλάκη τον καθηγητή οφθαλμολογίας,, πέθανε πια μου είπαν, λοιπόν ο Τσαμπαρλάκης ήταν γνωστό ότι άμα έβλεπε κάτι που του άρεσε έβγαινε στον διάδρομο και όποιον φοιτητή έβλεπε μπροστά του, του έλεγε, έλα εδώ εσύ να δεις ένα φοβερό μάτι!

Κι ας ήταν ο φοιτητής άλλης κλινικής!!

Κι ο Ηλιόπουλος, ο αιματολόγος, δεν ξέρω αν διδάσκει ακόμα, έκανε κάτι φοβερές εφόδους στο κυλικείο κι έβριζε, ελάτε στην κλινική κοπρίτες που πίνετε καφέ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τώρα δεπ οφθαλμολογίας δε τα πολυβλέπουμε..

Ο Ηλιόπουλος μια μέρα διακόπτει το μάθημα κ άρχισε να ζητάει ενα euro (βλέπεις είμαι σύγχρονος - είχαμε ευρώ). Απορούμε όλοι, τελικά του δίνει ένας κ πάει σε έναν φίλο μου : "πάρε παιδί μου να πάρεις ενα ξουράφι.."

Έχει σταματήσει τώρα μερικά χρόνια.. Κ τότε guest εμφάνιση έκανε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλιόπαιδα...με συγκινήσατε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.