Jump to content

Msn messenger Vs Yahoo messenger


Ποιον messenger προτιμάτε  

21 members have voted

  1. 1. Ποιον messenger προτιμάτε

    • MSN φυσικά, γιατί τους έχω δοκιμάσει όλους και μου φαίνεται ο καλύτερος
      6
    • MSN γιατί έχουν όλοι
      9
    • ΜSN, αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι
      4
    • ΥΑΗΟΟ ή άλλο, γιατί είναι καλύτερο
      1
    • ΥΑΗΟΟ ή άλλο, καθαρά από αντίδραση
      1


Recommended Posts

MSN H YAHOO?

Αυτά είναι ζωτικά διλήμματα...

Μετά από 5,5 χρόνια και μετά από παραινέσεις πολλών φίλων, πριν 30-40 μέρες ξαναβαλα σε χρήση το msn messenger (τοσον καιρο έκανα δουλειά με τον yahoo).

Η απογοήτευση μου δε λέγεται. Προβληματικό όσο δεν πάει. Απορώ γιατί τέτοια πόρωση...

Σε μια προσπάθεια να αποδείξω το αυταπόδεικτο, την ανικανότητα δηλαδή της ms στο σχεδιασμό ενός λειτουργικού προγράμματος χωρίς bugs ανοίγω ένα τόπικ για να εκθέσω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.

σημείωση: όλα οι παρατηρήσεις αφορούν τα default settings

MSN MESSENGER

--------------------

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

-ΤΡΑΓΙΚΟ interface

-χρειάζεται full screen για να μιλάς άνετα

-η πρόταση ο χρήστης τάδε λέει καταλαμβάνει μια ολόκληρη γραμμή (εξου και η αναγκαιότητα του full screen)

-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ εως ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΣ τρόπος αποθήκευσης των συζητήσεων και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το μέγεθος που μπορείς να αποθηκεύσεις

-Η μεταφορά αρχείων σου βγάζει την παναγία (και σχεδόν πάντα διακόπτεται)

-δε σε ενημερώνει εμφανώς για νέα email

-σχεδόν ποτέ δεν κάνει deliver τα offline messages

-όταν είσαι invisible δε μπορείς να μιλήσεις

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ;;; Η δυνατότητα χρήσης πολλών emoticons και smilies (wow!)

ΥΑΗΟΟ MESSENGER

-----------------------

MEIONEKTHMATA ENANTI TOY MSN: ΚΑΝΕΝΑ (εκτός τα smilies)

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ MSN:

-η πρόταση ο χρήστης τάδε λέει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. αντ'αυτού υπάρχει : "ταδε:" οπότε μπορείς άνετα να μιλάς σε μικρό παράθυρο

-μεταφορά αρχείων πανεύκολη και πιο αξιόπιστη

-καλό delivery των offline messages

- ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ αποθήκευσης των συζητήσεων. μπορείτε να ανακαλέσετε ΟΛΟ το history(οχι full history και αηδιες) ανά ημερομηνία με το συνδυασμό μόλις 2 πλήκτρων

-μιλάς άνετα όταν είσαι invisible. επιπλέον είναι πολύ εμφανής η κατάσταση των άλλων χρηστών, οχι με μικρά γραμματα ψηλά ψηλά όπως το msn.

-η ενημέρωση για τα νεα μειλ και η πρόσβαση στο inbox ειναι κάτι παραπάνω από εύκολη

Συμπέρασμα: πετάξτε το msn και βάλτε yahoo. ουτως ή άλλως οι περισσότεροι έχετε yahoo mail

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MSN H YAHOO?

Αυτά είναι ζωτικά διλήμματα...

Μετά από 5,5 χρόνια και μετά από παραινέσεις πολλών φίλων, πριν 30-40 μέρες ξαναβαλα σε χρήση το msn messenger (τοσον καιρο έκανα δουλειά με τον yahoo).

Η απογοήτευση μου δε λέγεται. Προβληματικό όσο δεν πάει. Απορώ γιατί τέτοια πόρωση...

Σε μια προσπάθεια να αποδείξω το αυταπόδεικτο, την ανικανότητα δηλαδή της ms στο σχεδιασμό ενός λειτουργικού προγράμματος χωρίς bugs ανοίγω ένα τόπικ για να εκθέσω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.

σημείωση: όλα οι παρατηρήσεις αφορούν τα default settings

MSN MESSENGER

--------------------

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

1)ΤΡΑΓΙΚΟ interface

2)χρειάζεται full screen για να μιλάς άνετα

3)η πρόταση ο χρήστης τάδε λέει καταλαμβάνει μια ολόκληρη γραμμή (εξου και η αναγκαιότητα του full screen)

4)ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ εως ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΣ τρόπος αποθήκευσης των συζητήσεων και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το μέγεθος που μπορείς να αποθηκεύσεις

5)Η μεταφορά αρχείων σου βγάζει την παναγία (και σχεδόν πάντα διακόπτεται)

6)δε σε ενημερώνει εμφανώς για νέα email

7)σχεδόν ποτέ δεν κάνει deliver τα offline messages

8)όταν είσαι invisible δε μπορείς να μιλήσεις

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ;;; Η δυνατότητα χρήσης πολλών emoticons και smilies (wow!)

msn γιατί αυτό με βολεύει ΚΑΙ γιατί αυτό χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.

Ενστάσεις:

1) υποκειμενικό

2-3) Έχεις δίκιο γενικά, αλλά όχι και ότι χρειάζεται full screen. Πάντως δεν είναι και ό,τι πιο βολικό.

4) Δεν ξέρω που κολλάς, μια χαρά γίνεται η αποθήκευση και το μέγεθος που μπορείς να αποθηκεύσεις είναι άπειρο.

5) Και πάλι, δεν είναι και πολύ αξιόπιστο, αλλά μην υπερβάλλουμε. Όσο έχω adsl δεν είχα ποτέ πρόβλημα (πέραν της χαμηλής φαινομενικά ταχύτητας).

6) Δηλαδή τι άλλο ήθελες, βγάζει κοτζάμ παράθυρο κάτω δεξιά για να σε ενημερώσει! Συν ότι μπορείς να βρεθείς στο mailbox με ένα κλικ!

7) Δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό που λες όσο καιρό το χρησιμοποιώ (δηλαδή από τότε που υπάρχει αυτή η δυνατότητα).

8) !!! Φυσικά και μπορείς να μιλήσεις!

Σημείωση: Στις καινούριες εκδόσεις δεν άλλαξα κάποια ρύθμιση, αλλά δεν μπορώ να πω και ότι είναι default (μάλλον τις αλλαγές που έκανα παλιά τις πέρασε στις καινούριες εκδόσεις). Αυτό βέβαια δεν αφορά τα παραπάνω (δεν έχουν να κάνουν με κάποια ρύθμιση, πέραν του ιστορικού αν δεν κάνω λάθος).

Μήπως δοκίμασες κάποια παλιά, alpha, beta κλπ έκδοση;

Τα μόνα που συμφωνώ βασικά είναι η μεταφορά αρχείων και ότι βγάζει ολόκληρη ανακοίνωση για κάθε απάντηση. Το Yahoo δεν το έχω δοκιμάσει πρόσφατα, οπότε δεν έχω άποψη.

Ουτε το ενα ουτε το αλλο. Εγω χρησιμοποιω google talk.

Το είχα για κάποια περίοδο αλλά μετά από κάνα εξάμηνο που δε βρήκα κανέναν άλλο με google talk το πέταξα! :-P Συνεπώς ούτε αυτό το δοκίμασα (αν και πολλά υποσχόμενο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@SleepWalker

Φοβάμαι πως ούτε εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου.

Κατ'αρχάς το yahoo όπως το θυμάμαι είναι ακαλαίσθητο (ίσως σφάλλω εφόσον έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω).

Κατά δεύτερον τουλάχιστον σ'εμένα δεν γράφει "ο χρήστης ..Χ.. λέει" αλλά "..Χ.. writes" ή "..Χ.. sends". Ομολογώ πως δεν μοιάζει τεράστια η διαφορά της μιας λέξης.

Στην μεταφορά αρχείων επίσης δεν είχα ουδέποτε πρόβλημα, ενώ η επιλογή του κοινόχρηστου φακέλου επιτρέπει την μεταφορά μεγάλης ποσότητας χωρίς να βαραίνει ιδιαίτερα το πρόγραμμα.

Η ενημέρωση για τα mails είναι άμεση εκτός κι αν κάποιο κρίνεται ως junk, η δε πρόσβαση σ'αυτά πανεύκολη όπως ανέφερε και ο mixmavros.

Για τα offline messages και την επικοινωνία σε invisible status επίσης με κάλυψε ο ίδιος.

Είδα ότι μίλησες για default settings αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω πως με την προσθήκη του messengerplus οι επιλογές πολλαπλασιάζονται. Θεωρώ μάλιστα πως οφείλουμε να το λάβουμε υπόψιν εφόσον είναι υπηρεσία του msn.

Μπορείς να έχεις χρωματιστό username, να επιλέξεις την διαφάνεια των παραθύρων πάνω στην επιφάνεια εργασίας, να βγάλεις ήχους, να προγραμματίσεις την αυτόματη λήψη φακέλων χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να κάνεις accept και save as, να επιλέξεις το χρώμα του msn background και γενικά να δώσεις μια πιο προσωπική μορφή στο msn σου, μα κυρίως οι συζητήσεις αποθηκεύονται μέσα στο ίδιο το πρόγραμμα αρχειοθετημένες ανά έτος, μήνα και χρήστη χωρίς να επιβαρύνεις τον σκληρό.

Τουτέστιν, Msn vs Yahoo λήγει άσσος για 'μένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια που ανοίξαμε το φάκελο messengers δε μας λέτε όσοι τα ξέρετε αυτά αν μπορούμε να προσθέσουμε/αντιγράψουμε τις επαφές μας από το ένα στο άλλο ώστε να δούμε ποιό μας βολεύει περισσότερο?

Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή, αλλά έχει και άσχετους ανάμεσά μας emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι ξέρω μόνο το msn υποστηρίζει και hotmail και yahoo ταυτότητες....ο yahoo messenger υποστηρίζει μόνο yahoo ταυτότητες.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μσν υποστηρίζει yahoo.gr και όχι com....

ψηφίζω msn.... δεν με βολεύει καθόλου το άλλο ... και δεν το έχουν και πολλοί φίλοι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Clemence

κι εγώ ξέρω πως η yahoo επέτρεπε μόνο δικούς της χρήστες, δεν έχω ιδέα αν άλλαξε πολιτική έκτοτε.

Υ.Γ. Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω κάτι σημαντικό που παρέλειψα πριν περί messengerplus: καταργεί τα πολλαπλά παράθυρα με την εισαγωγή των tabs σε ένα και μοναδικό, καθιστώντας την χρήση ακόμα πιο εύκολη. Ένα click στην μπάρα και αλλάζεις συνομιλητή... Καινοτομία κατ'εμέ διόλου αδιάφορη για κάποιον που το χρησιμοποιεί αρκετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο yahoo messenger υποστηρίζει μόνο yahoo ταυτότητες.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!

σε διορθώνω εγώ.

αν δε χρησιμοποιείτε και τα 2 προγράμματα καλό θα είναι να αποφεύγετε τις συγκρίσεις.

όταν μου λέτε ότι η αποθήκευση των συνομιλιών είναι ευκολότερη στο μσν νομίζω ότι είστε εκτός πραγματικότητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν μου λέτε ότι η αποθήκευση των συνομιλιών είναι ευκολότερη στο μσν νομίζω ότι είστε εκτός πραγματικότητας...

Με προκαλείς να ανεβάσω φωτογραφία μόνο και μόνο για να σου αποδείξω πόσο λάθος είσαι και πόσο ορθή χρήση κάνεις του "νομίζω".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως που τα χρησιμοποιώ και τα 2 νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης...

είσαι πολύ μεροληπτικός υπερ του yahoo....

όταν είμαι invisible με το msn μια χαρά μιλάω...

και τα άλλα που αναφέρεις δεν ισχύουν... μια χαρά μαιλ λαμβάνω... και ουτε full screen χρησιμοποιώ...

βέβαια όπως βολεύεται ο καθένας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως που τα χρησιμοποιώ και τα 2 νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης...

είσαι πολύ μεροληπτικός υπερ του yahoo....

όταν είμαι invisible με το msn μια χαρά μιλάω...

και τα άλλα που αναφέρεις δεν ισχύουν... μια χαρά μαιλ λαμβάνω... και ουτε full screen χρησιμοποιώ...

βέβαια όπως βολεύεται ο καθένας...

ΟΥΣΤ! :):P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο yahoo messenger υποστηρίζει μόνο yahoo ταυτότητες.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!

σε διορθώνω εγώ.

αν δε χρησιμοποιείτε και τα 2 προγράμματα καλό θα είναι να αποφεύγετε τις συγκρίσεις.

Δηλαδή μιλάς με άλους με hotmail ταυτότητα στον yahoo messenger;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή μιλάς με άλους με hotmail ταυτότητα στον yahoo messenger;;;;;

Φυσικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μσν υποστηρίζει yahoo.gr και όχι com....

εγώ πάλι χρησιμοποιώ msn με yahoo.com. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

εμένα πάλι όταν το είχα πρωτοεπιχειρήσει... δεν μου το δεχόταν...

δεν ξέρω τι παίζει... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ομολογώ ότι το msn μου φάνηκε πολύ πιο φιλικό και από το yahoo και από το google, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω πώς λειτουργούν καν, θέλω να πω, σε μια πρώτη επαφή και αν κανείς δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί ιδιαίτερα χάνουν πόντους, συν ότι τα περισσότερα άτομα που ξέρω χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο msn.

Αλήθεια υπάρχουν στοιχεία για τα % χρηστών που χρησιμοποιούν το καθένα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά, γιατί τσακώνεστε για κάτι τέτοιο. Θέλετε να τα έχετε όλα...!?Βάλτε τότε Trilian!

Trillian is a fully featured, stand-alone, skinnable chat client that supports AIM, ICQ, MSN, Yahoo Messenger, and IRC. It provides capabilities not possible with original network clients, while supporting standard features such as audio chat, file transfers, group chats, chat rooms, buddy icons, multiple simultaneous connections to the same network, server-side contact importing, typing notification, direct connection (AIM), proxy support, encrypted messaging (AIM/ICQ), SMS support, and privacy settings.

Without stealing your home page and with no other included software, pop-ups, or spyware, Trillian provides unique functionality such as contact message history, a powerful skinning language, tabbed messaging, global status changes (set all networks away at once), Instant Lookup (automatic Wikipedia integration), contact alerts, an advanced automation system to trigger events based on anything happening in the client, docking, hundreds of emoticons, emotisounds, shell extensions for file transfers, and systray notifications.

Version 3.1 adds a new identity feature that helps you organize your home and work contact lists, HTML editing for AIM profiles, UPnP support, enhanced IRC performance, and speed enhancements.

http://www.download.com/3000-2150-10047473.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά, γιατί τσακώνεστε για κάτι τέτοιο. Θέλετε να τα έχετε όλα...!?Βάλτε τότε Trilian!

Δόκτορ το τρίλιαν έχει το μειονέκτημα ότι δεν ακολουθεί τις ανανεώσεις των άλλων msngrs. Συν ότι δεν είναι και πολύ φιλικό στη χρήση για αρχάριους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω...εγώ τον messenger έχω βάλει, με το Messenger Plus που έχει αρκετά έξτρα και είμαι υπερευχαριστημένος. Το ανάφερα για όποιον θέλει να τα έχει όλα μαζί. Συμφωνώ πάντως ότι είναι λίγο δύσχρηστο για πρόγραμμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έβαζα μια περίοδο το GAIM για να τα έχω όλα, αφού σιχτίρισα το Trillian, αλλά τώρα MSN και μόνο MSN. Τι να κάνεις; Παντού έχει απλώσει τα δίχτυα της η κουφάλα η M$. Μόνο το Skype, που δεν είναι και IM ακριβώς, έχει μείνει να τη συναγωνίζεται. Άμα φτιάξει και τα voip πάνε κι αυτά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.