Jump to content

Ειδικότητα στην Εσθονία


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Η γλώσσα είναι απαραίτητη - τα αγγλικά δεν είναι το γκραν σουξέ τους. Άσε που 25% του πληθυσμού είναι Ρώσοι, και πολλοί αρνούνται πεισματικά να μιλήσουν εσθονικά (ενώ τα καταλαβαίνουν)

Για θέσεις δεν γνωρίζω. Τα χρήματα που παίρνουν είναι οριακά για κάλυψη αναγκών (όχι και πείνας).

Αυτά από πρώτο χέρι και γρήγορη διερεύνηση με εκεί φίλη - καλή επιτυχία πάντως στο ψάξιμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γλώσσα είναι απαραίτητη - τα αγγλικά δεν είναι το γκραν σουξέ τους. Άσε που 25% του πληθυσμού είναι Ρώσοι, και πολλοί αρνούνται πεισματικά να μιλήσουν εσθονικά (ενώ τα καταλαβαίνουν)

Για θέσεις δεν γνωρίζω. Τα χρήματα που παίρνουν είναι οριακά για κάλυψη αναγκών (όχι και πείνας).

Αυτά από πρώτο χέρι και γρήγορη διερεύνηση με εκεί φίλη - καλή επιτυχία πάντως στο ψάξιμο!

η γλωσσα πρεπει να εχει ιδιαιτερη δυσκολια για εναν Ελληνα..διοτι δεν ειναι ινδοευρωπαικη..το λεξιλογιο της ειναι αγνωστο ως επι το πλειστον και η γραμματικη και το συνταντικο καμια σχεση με την ελληνικη...παραδοξως ( ; )τα τουρκικα μου φανηκαν πολυ ευκολοτερα..λυπαμαι και τους ρωσους που εχουν προβλημα..στην ουκρανια και λευκορωσια κοκ θα ειναι πολυ ανετα λογω γλωσσικης συγγενειας, αλλα στην εσθονια θα ζοριζονται πολυ!

ειναι ομως αξιον αποριας πως οι ρωσοι εχουν απλωθει στο 1/6 του πλανητη.,μην λεμε μοναχα τους αμαρικναους ιμπεριαλιστες..ποιος κουβαλησε τους ρωσους στην εσθονια και αλλου; οι εσθονοι;

δεν βλαφτει και ενας ιστορικος προβληματισμος εν προκειμενω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ει να εχει ιδιαιτερη δυσκολια για εναν Ελληνα..διοτι δεν ειναι ινδοευρωπαικη..το λεξιλογιο της ειναι αγνωστο ως επι το πλειστον και η γραμματικη και το συνταντικο καμια σχεση με την ελληνικη...παραδοξως ( ; )τα τουρκικα μου φανηκαν πολυ ευκολοτερα..λυπαμαι και τους ρωσους που εχουν προβλημα..στην ουκρανια και λευκορωσια κοκ θα ειναι πολυ ανετα λογω γλωσσικης συγγενειας, αλλα στην εσθονια θα ζοριζονται πολυ!

ειναι ομως αξιον αποριας πως οι ρωσοι εχουν απλωθει στο 1/6 του πλανητη.,μην λεμε μοναχα τους αμαρικναους ιμπεριαλιστες..ποιος κουβαλησε τους ρωσους στην εσθονια και αλλου; οι εσθονοι;

δεν βλαφτει και ενας ιστορικος προβληματισμος εν προκειμενω

Οι Εσθονοί δεν τους πολυχωνεύουν - τους κατσικώθηκαν από πολύ νωρίς...

Τα τούρκικα μοιάζουν με τα εσθονικά - φινοουγγρικές γλώσσες! Αλλά όλα μαθαίνονται (το συντακτικό έχει σχέση...έχεις προσπαθήσει ιαπωνικά; SVO vs. OVS :splaaaats: )

Θα πρότεινα να πας στο Tartu και να δεις τι υπάρχει από διδακτορικά/μεταπτυχιακά στην Ιατρική, έχουν καλό επίπεδο και θα μάθεις καλύτερα τη γλώσσα.

Just my two cents

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπόν μιας και έχω βρεθεί στην Εσθονία πριν από κάποια χρόνια ως φοιτητής, με πρόγραμμα ανταλλαγής, θα σου μεταφέρω τα όσα θυμάμαι και γνωρίζω.

Καταρχήν η γλώσσα είναι απαραίτητη από την αρχή, καθώς για να ξεκινήσεις ειδικότητα πρέπει να περάσεις κάποιες εξετάσεις στα Εσθονικά. Απ'οτι θυμάμαι από ειδικευόμενους που είχα γνωρίσει τότε οι εξετάσεις δεν είναι δύσκολες, η γλώσσα όμως για μένα είναι πρόβλημα καθώς μου είχε φανεί πολύ δύσκολη και δυστυχώς δεν μοιάζει με καμία άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα (δεν βοηθάνε ούτε τα αγγλικά, ούτε τα γερμανικά). Δεν ξέρω τι επαφή έχεις με τα Εσθονικά, αλλά εγώ στον ένα μήνα που έζησα εκεί κατάφερα να μάθω ελάχιστα πράγματα.

Αν ξεπεράσεις το θέμα της γλώσσας δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο άλλο ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι μισθοί είναι όντως χαμηλοί (650 ευρώ για τους ειδικευόμενους, γύρω στα 800-850 για τους ειδικούς), αλλά και το κόστος ζωής είναι εξαιρετικά χαμηλό, σε σύγκριση με την Ελλάδα πάντα. Δεν ξέρω μόνο που ακριβώς κυμαίνονται τα ενοίκια, σίγουρα πάντως είναι πιο φτηνα στο Tartu σε σχέση με το Tallinn.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή νοσοκομείου εγώ θα έλεγα να μην αποκλείσεις το νοσοκομείο του Tartu. Είναι το μεγαλύτερο στη χώρα, το μοναδικό πανεπιστημιακό και επειδή το γνωρίζω είναι πολύ καλά οργανωμένο και εξοπλισμένο και με ένα εξαιρετικό τμήμα επειγόντων. Το σύστημα υγείας τους, όπως προαναφέρθηκε είναι σε πολύ καλό επίπεδο και σίγουρα έτη φωτός μπροστά σε σχέση με την Ελλάδα, ειδικά στο θέμα της ηλεκτρονικής μηχανοργάνωσης.

Οι Εσθονοί κατάφεραν μέσα σε 10-15 χρόνια αυτό που εμείς δεν θα καταφέρουμε ποτέ: να φτιάξουν ένα οργανωμένο κράτος (στα πρότυπα των Σκανδιναβών) που σέβεται τους πολίτες του...

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο φιλο μου, που ειχε παει ως φοιτητης, ειναι οντως οπως τα λεει ο Neu.

Παντως εξακολουθει να ειναι μια περιεργη επιλογη, με την εννοια του οτι αφου θα ξενιτευτεις που θα ξενιτευτεις, τουλαχιστον πηγαινε σε μια χωρα που θα εχεις και καλυτερα λεφτα. Η γλωσσα όντως πάρα πολύ δύσκολη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εσθονια ενα κρατος οπερατα,το 40 % του πληθισμου δεν μιλαει εσθονικα και δεν εχει εσθονικη υπηκοοτητα, ενω αντιστεκονται σθεναρως να τα μαθουν, αφου ειναι ρωσοι και υπαρχει μεγαλο μισος αναμεταξυ τους. φυσικα οι μισθοι ειναι πολυ μικροτεροι απο οσα αναφερθηκαν. Ενας ιατρος κερδιζει περιπου 250 ευρω ως ειδικευομενος.Εχω 3 συναδελφους απο την εσθονια εδω στην Σουηδια που εργαζομαι στην ψυχιατρικη και απο συζητηση μαζι τους γνωριζω απο πρωτο χερι τι μισθους εχουν,προσωπικα δεν με ενθουσιαζουν και τοσο απο πλευρας γνωσεων.Ουτε σχολιο βεβαια για τυχον επαναπατρισμο τους,που θα βρουν τετοιους μισθους εκει.Σκεψου αλλη χωρα για ειδικευση, σου προτεινω Νορβηγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εσθονια ενα κρατος οπερατα,το 40 % του πληθισμου δεν μιλαει εσθονικα και δεν εχει εσθονικη υπηκοοτητα, ενω αντιστεκονται σθεναρως να τα μαθουν, αφου ειναι ρωσοι και υπαρχει μεγαλο μισος αναμεταξυ τους. φυσικα οι μισθοι ειναι πολυ μικροτεροι απο οσα αναφερθηκαν. Ενας ιατρος κερδιζει περιπου 250 ευρω ως ειδικευομενος.Εχω 3 συναδελφους απο την εσθονια εδω στην Σουηδια που εργαζομαι στην ψυχιατρικη και απο συζητηση μαζι τους γνωριζω απο πρωτο χερι τι μισθους εχουν,προσωπικα δεν με ενθουσιαζουν και τοσο απο πλευρας γνωσεων.Ουτε σχολιο βεβαια για τυχον επαναπατρισμο τους,που θα βρουν τετοιους μισθους εκει.Σκεψου αλλη χωρα για ειδικευση, σου προτεινω Νορβηγια.

Τα λεφτά αν είναι τόσο χαμηλά να το ξανασκεφτώ.

Βέβαια έμαθα πως 700-750 ευρώ είναι ένας μέσος μισθός εκεί, και δεν αναφέρομαι σε ιατρική.

Είσαι σίγουρος για τις τιμές ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.