Jump to content

Χωρις τιτλο!!!!


MARIANINI

Recommended Posts

Και για να συνεχίσω, emarup συνάδελφε ευχαριστούμε για την κατάθεση ψυχής, είσαι όμως λίγο elated (ανδρών επιφανών...) και λίγο thought disordered (αυτό θέλει μεγάλη παρένθεση...)

κοκνι, πτυχίο emarrightΑΠΘemarleft

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Last Reply
Και για να συνεχίσω, emarup συνάδελφε ευχαριστούμε για την κατάθεση ψυχής, είσαι όμως λίγο elated (ανδρών επιφανών...) και λίγο thought disordered (αυτό θέλει μεγάλη παρένθεση...)

κοκνι, πτυχίο emarrightΑΠΘemarleft

thnx

Elated? Εξαρτάται μάλλον απο ποια πλευρα το βλέπεις. Από πάνω η από κάτω.

thought disordered? Δεν ξέρω; Στην τελική όλοι το καταδύναμη είμαστε.

SE? Barts?

FY1, FY1, ST1 or 2?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν-λοιπόν, κάπως μπαχαλεύτηκαν κάποια τόπικ, έχασα την μπάλα και τα παίρνω με αριθμητική πρόοδο

1) Ο φίλος με το τόπικ ειδικότητας δεν έκανε την σημαντική ερώτηση, μας περιέγραψε απλά το δράμα του και ρώτησε αν άλλοι υποφέρουν επίσης. Ο καθένας απαντά στο ύφος που θέλει.

2) Το ότι δεν ήξερε τι είναι γενική είναι μάλλον περίεργο, οι δικαιολογίες περί περιφερειακών νοσοκομείων είναι αστείες και ορθά υποπτεύθηκαν οι συνάδελφοι ότι είναι απόφοιτος εξωτερικού. Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ βλέπω ότι υπάρχει και το hint "...τώρα ξεκίνησα ειδικότητα στην Ελλάδα"

-άνευ αριθμού: τελικά η "γενική" έβγαλε λαβράκι ;)

εχμ, συνεχίζουμε:

3) Διακρίνω μια επιθετικότητα και κατευθυνόμενα πυρά προς την invitro, είστε όλοι ανορθόγραφοι και ξεσπάτε προκαταβολικά ή σας ψαρώνουν τα καυστικά σχόλιά της προς κάθε πικραμένο που ποστάρει ότι εμπνέεται;

4) Ο συνάδελφος που ενίοτε περιγράφει τις εμπειρίες του από το εξωτερικό εκτός από υπερόπτης είναι πολύ σίγουρος για αυτά που γράφει περι αντιβιώσεων, αγγλικών κλπ ή εφαρμόζει την επιλεκτική ακριβολογία μόνο στις συνταγές (1χ3);

5) Έχει κάνει κανείς ρεπόρτ το περί λειψανδρίας ή να το κάνω εγώ; Μόνο εγώ θεωρώ προσβλητικό το σχόλιο;

6) Η μαρία +/- νινί μας είπε τελικά γιατί δεν κάνει εφημερίες ο σπόνσορας; Έχω χάσει την σειρά των πόστς :(

εδιτ: ναι βρε μαριανινί, ψάχνω για τιβι μέσω νετ! τι στην ευχή, με παρακολουθείς;;; έχεις βάλει κάμερα στο σπίτι μου; (στείλε ένα tape με τα best of). θα σου στείλω πμ για τα περαιτέρω :)

kokni μεταξύ του 1 και του 5 εξήγησέ μου λίγο καλύτερα τί εννοείς. Όταν τα 2 στα 3 ποστ είναι αναφορά στο ποιός σπούδασε πού και ποιός έγραψε τί ανορθόγραφα κι ας έχει γίνει πασιφανές ότι είναι εντελώς emofftopic και βγάζει στάνταρ τη συζήτηση από το αρχικό θέμα και το σεβόμαστε για έναν επειδή το επέλεξε για προσωπικό στυλ και σφραγίδα του μήπως θα μπορούσες να δεχτείς και την επιθετικότητα που το στυλ αυτό προκαλεί στους άλλους? Λέμε τώρα ...

Δηλαδή τπτ άλλο δε θεωρείς εσύ προσβλητικό σε αυτά που διαβάζεις? Εγώ πολλά. Αλλά δε νομίζω πως είναι εφικτό να υπάρχει κάποιος να σβήνει σελίδες. Πιο απλό είναι να καταλάβουμε όλοι πως είναι πιθανό να μας απαντήσουν ανάλογα με το πώς απαντάμε οι ίδιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν-λοιπόν, κάπως μπαχαλεύτηκαν κάποια τόπικ, έχασα την μπάλα και τα παίρνω με αριθμητική πρόοδο

1) Ο φίλος με το τόπικ ειδικότητας δεν έκανε την σημαντική ερώτηση, μας περιέγραψε απλά το δράμα του και ρώτησε αν άλλοι υποφέρουν επίσης. Ο καθένας απαντά στο ύφος που θέλει.

2) Το ότι δεν ήξερε τι είναι γενική είναι μάλλον περίεργο, οι δικαιολογίες περί περιφερειακών νοσοκομείων είναι αστείες και ορθά υποπτεύθηκαν οι συνάδελφοι ότι είναι απόφοιτος εξωτερικού. Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ βλέπω ότι υπάρχει και το hint "...τώρα ξεκίνησα ειδικότητα στην Ελλάδα"

3) Διακρίνω μια επιθετικότητα και κατευθυνόμενα πυρά προς την invitro, είστε όλοι ανορθόγραφοι και ξεσπάτε προκαταβολικά ή σας ψαρώνουν τα καυστικά σχόλιά της προς κάθε πικραμένο που ποστάρει ότι εμπνέεται;

5) Έχει κάνει κανείς ρεπόρτ το περί λειψανδρίας ή να το κάνω εγώ; Μόνο εγώ θεωρώ προσβλητικό το σχόλιο;

6) Η μαρία +/- νινί μας είπε τελικά γιατί δεν κάνει εφημερίες ο σπόνσορας; Έχω χάσει την σειρά των πόστς :(

εδιτ: ναι βρε μαριανινί, ψάχνω για τιβι μέσω νετ! τι στην ευχή, με παρακολουθείς;;; έχεις βάλει κάμερα στο σπίτι μου; (στείλε ένα tape με τα best of). θα σου στείλω πμ για τα περαιτέρω :)

φίλε / φίλη κόκνι.

1ον. Άντε και οι συνάδελφοι υποπτεύθηκαν (λίγο βαρύγδουπο μου ακούγεται αυτό - σε στυλ πουαρώ κτλπ) ότι είναι απόφοιτος εξωτερικού. ΚΑΙ? Πρέπει δηλαδή σώνει και καλά να μας το "ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ"? Και για ποιο λόγο.

2ον. Κανένας δεν ξύπνησε ένα πρωι και είπε τι να κάνω... Ααα ξέρω θα την πω στην ινβίτρο. Και σίγουρα το ένα ποστ περί λειψανδρίας ήταν άθλιο. Αλλά εσύ έχεις κάνει ρεπορτ κανένα από τα αμέτρητα ποστ για ορθογραφία, κανένα από τα ποστ με ύφος δεικτικό (πες μου ποιος είσαι, που τέλειωσες και γιατί ο άνδρας σου δεν κάνει εφημερίες).

Είπαμε πριν από ένα χρόνο μπορεί να ήταν χαριτωμένο. Τώρα είναι γραφικό. Ε ναι ρε συ κόκνι είναι αντιαισθητικό να βλέπω ένα κάρο ποστ να μπαχαλεύονται από 4 - 5 συγκεκριμένα άτομα κάθε φορά.

Λες ότι η ινβίτρο κάνει "καυστικά σχόλια προς κάθε πικραμένο που ποστάρει ότι θέλει". Από που και ως που? Και στην τελική ποιος θα αποφασίσει για την ποιότητα των ποστ του καθενός? ΠΧ αυτό με το φακελάκι ήταν καλό, γιατί έπρεπε να το μπαχαλέψουμε?

Και ποιος αποφασίζει για το τι είναι ποιοτικό (εκτός αν κάτι βγάζει μάτι)? Πάει ανάλογα με τα ποστ? Με την παλαιότητα μήπως? Δηλαδή π.χ. εγώ (5 έτη στο φόρουμ) δικαιούμαι μήπως να κάνω ότι γουστάρω χωρίς κανόνες ή κριτική?

3ον. Για το τελευταίο με το μαριανίνι είναι μάλλον αστείο (σιγά μη σας πει και αν έχει πάρει και δάνειο και με τι τόκο)

4ον. Ξαναλέω, μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι. Το λύκειο δυστυχώς ή ευτυχώς πέρασε για όλους μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να αντιδρά όταν του πειράζει την βολεμένη ζωούλα του. Τη μικροαστή ζωούλα του. (μικροαστή γιατί είναι δουλειά μαμ κακά και νάνι και φτου απο την αρχή)

Κοτ, λυπάμαι αλλά είσαι φάουλ. Εγώ μπορεί να είμαι ποταπή κι απαίσια και συμπλεγματική και ό,τι άλλο θες και γι' αυτό έχω πει διάφορα στη Μαριανινί και σε άλλους, αλλά κι εσύ πραγματικά δεν πας πίσω. Χρησιμοποιείς ακριβώς τις ίδιες εκφράσεις και λες τα ίδια πράγματα για να αισθανθείς υπεράνω. Επειδή σε σέβομαι επιστημονικά, δεν μου βγαίνει να στην πω, αλλά πραγματικά θλίβομαι, όχι για όσα λες, αλλά επειδή δεν συνειδητοποιείς τα δικά σου συμπλέγματα. Να προσέχεις...

emnuke

ΥΓ: Το σχόλιο περί λειψανδρίας του Τσάκαλου βεβαίως και ήταν προσβλητικό, αλλά όπως είδατε το προσπέρασα ελαφρά, γιατί είναι η συνηθισμένη ατάκα ορισμένων "ανδρών". Ευχαριστώ πάντως τον Ψυχίατρο που το σχολίασε. Απορώ (όχι, δεν απορώ, ξέρω πια πως έχουμε μάθει να λειτουργούμε) που δεν το σχολίασε κάποια γυναίκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@clemence & andreas

Προσπάθησα να ξαναδιαβάσω τα ποστς από την την αρχή και από ότι κατάλαβα η διαμαρτυρία είναι για το "τρεις μήνες ειδικότητα και δεν ξέρεις τι είναι γενική;" προσωπικά μου φαίνεται λογική απορία/σχόλιο και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι οφ-τόπικ σε μια συζήτηση "κάνω ειδικότητα και έχω ντέρντια".

Από εκεί και πέρα, το που σπούδασε ο συνάδελφος ήταν δυστυχώς αναπόφευκτη συνέπεια: αν δεν το έκανε ο ένας (το έκανε το βιτριολάκι;) θα το έκανε ο επόμενος. Μήπως αντιδράμε λίγο υπερβολικά γιατί έχουμε αηδιάσει - μαζί και εγώ - με τις συνεχιζόμενες δικατσομαχίες;

Σε αυτήν την υπερβολική, πάντα κατά τη γνώμη μου, αντίδραση, ο δρκοτ (;σωστά) κάπως τα έριξε λίγο χύμα, ανακάτεψε και ένα διωκτικό για τα παν/μια του ΠΟΚ και, αν δεν μπερδεύω το ονόματα, μας το έφερε και στην έλλειψη σεξ: ολική ή μερική; με ή χωρίς αλλεπάλληλους ή/και σφοδρούς οργασμούς;

Συνεπώς, αν θέλετε, διαχωρίζουμε τη συζήτηση στο τι παίχτηκε σε συγκεκριμένο τόπικ με το τι σας ενοχλεί γενικότερα στη ζωή. Η λογική του Χότζα ("φιλοδωρώ" τον τάδε τώρα για αυτά που έκανε την προηγούμενη φορά) είναι καλή μόνο για ανέκδοτα.

Να διαχωρίσουμε επίσης αν θέλετε τις σφήνες "πως το γράφεις έτσι ρε κουμπάρε" με το "δεν γ... καλά". Νομίζω θα βρεθούν αρκετοί πρόθυμοι, εμού συμπεριλαμβανομένου, για να συμμετάσχουν σε ένα debate για την κακή χρήση της γλώσσας και την αδυναμία έκφρασης πολλών εξ ημών ή στην τελική αν θέλετε, για την ποιότητα του χιούμορ του καθενός εδώ μέσα. Δεν νομίζω όμως να βρεθούν πολλοί πρόθυμοι για ένα debate με θέμα τους οργασμούς σου clemence, σωστά;

Γενική λοιπόν παρατήρηση, ότι πολλοί ισχυρίζονται ότι έχουν χιούμορ αλλά πολλοί λίγοι το αντέχουν γιατί είναι πάντα πιο εύκολο να απαντήσουν "άντε γ..."

υγ: προφανώς το μαρια+νινί+σπόνσορ είναι χιουμοριστικό τρέιλ από άλλο τόπικ που "μπαχαλεύτηκε" - χαίρομαι που το κατάλαβες. Να θυμίσω ότι το αρχικά πολύ σοβαρό θέμα εκείνου του τόπικ, εθνικής σημασίας θα έλεγα και με το ειδικό κλαδικό ενδιαφέρον για τους νέους άνεργους γιατρούς, ήταν το πως θα ξοδέψετε 10δις ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε κόκνι,

έχει παρατηρηθεί και σε αυτό και σε άλλα τόπικ, τα ίδια άτομα να μαμάνε τη συζήτηση είτε είναι για την ορθογραφία είτε με σπόντες είτε με δεικτικές - ανακριτικές ερωτήσεις.

Τι θες δηλαδή? Να μη το σχολιάσουμε καθόλου?

Πρέπει επιτελούς να σταματήσει. Όλοι έχουμε χιουμουρ, αλλά κάπου καταντάει αηδία.

ΥΓ. Και ναι όταν κάποιος ρωτάει γενικά για την ειδικότητα και να υποψιάζεσαι ότι θες (ως νέος πουαρώ), και να ρωτήσεις μία φορά, ΔΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να λες : και πούντος, και γιατί δεν απαντάει και γιατί δεν παίρνει θέση κτλπ. Είναι υποχρεωμένος για κάποιο λόγο να σου απαντήσει? Γίναμε όλοι ανακριτές, πουαρώ κτλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω 2 λογια αφου χθες εγω εχασα 20 λεπτα για να κανω σπλιτ 3 τοπικ απο την ενοτητα των τελειωμενων.

Ανετοτατα θα τα ειχα κλεισει και τα 3 αφου 75% των τοπικ ηταν απλα μπαχαλεμα.Ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι καθε φορα πρεπει να λεμε τα ιδια και τα ιδια.Μα μερικοι δεν εχετε τιποτα καλυτερο να κανετε απο το να ασχολειστε με ανοησιες;

Αν για μερικους η ενοτητα ειναι για να μπαχαλευετε για αλλους ειναι χρησιμη.Σεβαστειτε τους συμφοριτες σας που ενδιαφερονται να μαθουν καποια πραγματα και τους μοντερατορες που κανουν μια εθελοντικη δουλεια.

Μερικοι πρεπει να καταλαβετε οτι πολλα μελη οπως και το team του φορουμ δε ειναι αγκαλια με το ιντερνετ κι ετσι δε μπορουν να απαντησουν αμεσα.

Καταλαβετε επισης οτι υπαρχουν ανορθογραφοι ανθρωποι,κουρασμενοι,που βιαζονται ή απλα δεν εχουν ιδεα απο κομπιουτερ.

Το καθε μελος δεν ειναι υποχρεωμενο να δινει προσωπικα στοιχεια πχ που σπουδαζει,που σπουδασε,που ειναι,τι αγροτικο,αντρας/γυναικα,αν βρισκετε εξωτερικο ή εσωτερικο κτλ κτλ

Το θεμα δε περασε απαρατηρητο.Ειναι ενημερωμενοι αντμινιστρατορες και οι αλλοι μοντς.Εχω ηδη κανει ενα τοπικ invisible αφου εγινε παλι προσωπικη αντιπαραθεση....

Βαρεθηκα να ασχολουμαι και να διαβαζω τις ιδιες ανοησιες.....νομιζω πως συμφωνουν και αλλα μελη μαζι μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@clemence & andreas

Προσπάθησα να ξαναδιαβάσω τα ποστς από την την αρχή και από ότι κατάλαβα η διαμαρτυρία είναι για το "τρεις μήνες ειδικότητα και δεν ξέρεις τι είναι γενική;" προσωπικά μου φαίνεται λογική απορία/σχόλιο και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι οφ-τόπικ σε μια συζήτηση "κάνω ειδικότητα και έχω ντέρντια".

Από εκεί και πέρα, το που σπούδασε ο συνάδελφος ήταν δυστυχώς αναπόφευκτη συνέπεια: αν δεν το έκανε ο ένας (το έκανε το βιτριολάκι;) θα το έκανε ο επόμενος. Μήπως αντιδράμε λίγο υπερβολικά γιατί έχουμε αηδιάσει - μαζί και εγώ - με τις συνεχιζόμενες δικατσομαχίες;

Σε αυτήν την υπερβολική, πάντα κατά τη γνώμη μου, αντίδραση, ο δρκοτ (;σωστά) κάπως τα έριξε λίγο χύμα, ανακάτεψε και ένα διωκτικό για τα παν/μια του ΠΟΚ και, αν δεν μπερδεύω το ονόματα, μας το έφερε και στην έλλειψη σεξ: ολική ή μερική; με ή χωρίς αλλεπάλληλους ή/και σφοδρούς οργασμούς;

Συνεπώς, αν θέλετε, διαχωρίζουμε τη συζήτηση στο τι παίχτηκε σε συγκεκριμένο τόπικ με το τι σας ενοχλεί γενικότερα στη ζωή. Η λογική του Χότζα ("φιλοδωρώ" τον τάδε τώρα για αυτά που έκανε την προηγούμενη φορά) είναι καλή μόνο για ανέκδοτα.

Να διαχωρίσουμε επίσης αν θέλετε τις σφήνες "πως το γράφεις έτσι ρε κουμπάρε" με το "δεν γ... καλά". Νομίζω θα βρεθούν αρκετοί πρόθυμοι, εμού συμπεριλαμβανομένου, για να συμμετάσχουν σε ένα debate για την κακή χρήση της γλώσσας και την αδυναμία έκφρασης πολλών εξ ημών ή στην τελική αν θέλετε, για την ποιότητα του χιούμορ του καθενός εδώ μέσα. Δεν νομίζω όμως να βρεθούν πολλοί πρόθυμοι για ένα debate με θέμα τους οργασμούς σου clemence, σωστά;

Γενική λοιπόν παρατήρηση, ότι πολλοί ισχυρίζονται ότι έχουν χιούμορ αλλά πολλοί λίγοι το αντέχουν γιατί είναι πάντα πιο εύκολο να απαντήσουν "άντε γ..."

υγ: προφανώς το μαρια+νινί+σπόνσορ είναι χιουμοριστικό τρέιλ από άλλο τόπικ που "μπαχαλεύτηκε" - χαίρομαι που το κατάλαβες. Να θυμίσω ότι το αρχικά πολύ σοβαρό θέμα εκείνου του τόπικ, εθνικής σημασίας θα έλεγα και με το ειδικό κλαδικό ενδιαφέρον για τους νέους άνεργους γιατρούς, ήταν το πως θα ξοδέψετε 10δις ευρώ.

Αν δεις κάπου να απάντησε ''άντε γ... '' κάποιος από τους συντονιστές σε παρακαλώ να το κάνεις ριπόρτ άμεσα - αλλιώς όλα όσα έγραψες παραπάνω + τα περί λίγων που αντέχουν το χιούμορ ακυρώνονται από μόνα τους. Για τους οργασμούς μου ό,τι έχει ανάγκη να μάθει το φόρουμ θα το συζητήσουμε πριβέ. Ευχαριστώ για το επίπεδο πάντως - μεγάλη βοήθεια να μετάτρέπουμε σε προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ ΔΥΟ ΤΡΙΤΩΝ ένα θέμα ενόχλησης πολλών χρηστών :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emnuke

ΥΓ: Το σχόλιο περί λειψανδρίας του Τσάκαλου βεβαίως και ήταν προσβλητικό, αλλά όπως είδατε το προσπέρασα ελαφρά, γιατί είναι η συνηθισμένη ατάκα ορισμένων "ανδρών". Ευχαριστώ πάντως τον Ψυχίατρο που το σχολίασε. Απορώ (όχι, δεν απορώ, ξέρω πια πως έχουμε μάθει να λειτουργούμε) που δεν το σχολίασε κάποια γυναίκα.

Έχεις δίκιο ... όταν ένας άντρας σχολιάζει το πόσο ''γυναίκα-αντράκι'' είναι κάποια, επειδή απλά είπε τη γνώμη της, ή όπως πριν λίγα ποστ ο φίλος kokni αναφέρεται στα σεξουαλικά μου και όχι του άλλου χρήστη στον οποίο απευθύνει το μήνυμά του, πρέπει να καλέσουμε σε απολογία όλες τις γυναίκες του φόρουμ που δε μας συμπαραστέκονται δηλαδή ... και όχι να χαρακτηρίσουμε τους ίδιους για τα όσα λένε :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence, η μόνη "απολογία" στην οποία θα καλούσα εσένα προσωπικά, και μου φαίνεται περίεργο που δεν αντέδρασες, είναι στην προσβολή όλου του κλάδου των μικροβιολόγων από τον Κοτ. Διότι αν πρόσεξες, κατά τον Κοτ "ο κάθε Δικατσάς είναι συνάδερφός μας και πρέπει να τον σεβαστούμε" αλλά από την άλλη...."τι κάνουν οι μικροβιολόγοι, βάζουν μια υπογραφή στο χαρτάκι που βγήκε από το μηχάνημα". Δυο μέτρα και δυο σταθμά ο Δόκτωρας. Και δεν ξέρει καν αν είμαι εγώ μικροβιολόγος, έτσι; Το υποθέτει απλώς. emeleos

Κατά τ' άλλα, καταλαβαίνω την κούραση όλων όσοι διαβάζουν το εν λόγω θέμα. Κουράστηκα κι εγώ μαζί σας. Ούτε είχα σκοπό να το τραβήξω τόσο, ωστόσο η μια ατάκα φέρνει την άλλη - και η ανάλυση του Ψυχίατρου ήταν πολύ καλή και την προσυπογράφω. Από μένα σταματάμε εδώ γιατί βαρέθηκα. Και το θέμα και μάλλον και το φόρουμ ολόκληρο. Σας χαιρετώ και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αν και πότε θα ξαναμπώ. Τυχερούληδες, μπορείτε πλέον να κρύψετε τα λεξικά στο συρτάρι και να ανασάνετε ελεύθερα. Τέρμα η καχυποψία και οι αφόρητες ανακρίσεις. Τουλάχιστον για λίγο καιρό. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence, η μόνη "απολογία" στην οποία θα καλούσα εσένα προσωπικά, και μου φαίνεται περίεργο που δεν αντέδρασες, είναι στην προσβολή όλου του κλάδου των μικροβιολόγων από τον Κοτ. Διότι αν πρόσεξες, κατά τον Κοτ "ο κάθε Δικατσάς είναι συνάδερφός μας και πρέπει να τον σεβαστούμε" αλλά από την άλλη...."τι κάνουν οι μικροβιολόγοι, βάζουν μια υπογραφή στο χαρτάκι που βγήκε από το μηχάνημα". Δυο μέτρα και δυο σταθμά ο Δόκτωρας. Και δεν ξέρει καν αν είμαι εγώ μικροβιολόγος, έτσι; Το υποθέτει απλώς. emeleos

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...14787&st=20

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...c=14845&hl=

emiloveyou αλλά περίμενα να μου απαντήσεις προσωπικά και περίμενα να μην έχεις εσύ πρώτη 2 μέτρα και 2 σταθμά ...

Σέβομαι την απόφασή σου και δε θέλω να πω τπτ άλλο πάνω στο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά πεντε πράγματα έγραψα και βρέθηκα να είμαι αυτός που διασπείρει καινά δαιμόνια και το nick μου να φιγουράρει παντου.

Και μου καταμαρτηρούν ουκ ολίγα. Μέχρι και επίδοξοι ψυχαναλητές να μου βγάζουν ψυχογράμματα και να ανακαλύπτω άγνωστες πτυχές της προσωπικότητας μου.

Και να πω ότι είπα τίποτα κακό τα αυτονόητα.

Και βρίσκς απαντησεις σαν και αυτές.

[

quote name='kokni' date='Mar 21 2007, 10:22 ' post='180369]Προσπάθησα να ξαναδιαβάσω τα ποστς από την την αρχή και από ότι κατάλαβα η διαμαρτυρία είναι για το "τρεις μήνες ειδικότητα και δεν ξέρεις τι είναι γενική;" προσωπικά μου φαίνεται λογική απορία/σχόλιο και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι οφ-τόπικ σε μια συζήτηση "κάνω ειδικότητα και έχω ντέρντια".

Το οτι κάποιος κάποιος προσπαθει να εξωτερικεύσει αυτό που νιώθει δεν σημαίνει ότι όλοι θα πάρουμε κάποια αδυναμία του να τον χλευάσουμε. Νομίζω το ξαναέγραψα. Και προπάντως όσο κακοπροαίρετοι και αν είναι αυτοί το να πιάνουν κάτι που κάποιος δεν ξέρει και να το κάνουν ανέκδοτο δηλώνει έλλειψη σεβασμού και παντελής έλλειψη παιδείας. Και το θέμα δεν ξεκινά από την ερώτηση αλλά από το σχόλιο που ακολουθεί την ερώτηση αυτή.

Από εκεί και πέρα, το που σπούδασε ο συνάδελφος ήταν δυστυχώς αναπόφευκτη συνέπεια: αν δεν το έκανε ο ένας (το έκανε το βιτριολάκι;) θα το έκανε ο επόμενος. Μήπως αντιδράμε λίγο υπερβολικά γιατί έχουμε αηδιάσει - μαζί και εγώ - με τις συνεχιζόμενες δικατσομαχίες;

Σε αυτήν την υπερβολική, πάντα κατά τη γνώμη μου, αντίδραση, ο δρκοτ (;σωστά) κάπως τα έριξε λίγο χύμα, ανακάτεψε και ένα διωκτικό για τα παν/μια του ΠΟΚ και, αν δεν μπερδεύω το ονόματα, μας το έφερε και στην έλλειψη σεξ: ολική ή μερική; με ή χωρίς αλλεπάλληλους ή/και σφοδρούς οργασμούς;

Η αντίδραση δεν ήταν στο να υπερασπιστεί τον φίλο, στην τελική μεγάλο παιδί είναι ας δώσει τις δικές του μάχες, ήταν οργισμένη φωνή αγανάκτησης για το ύφος, την παιδεία και την εικόνα κάποιων που θέλουν να ορίζονται και συνάδελφοι μου. Και αυτοί φέρουν την ταμπέλα πανεπιστήμονες και κρύβονται από βαρύγδουπα παρατσούκλια των πανεπιστημίων τους ως τίτλους για να δείξουν ανωτερότητα απέναντι σ'όλους τους άλλους. Η λέξη είναι τονισμένη γιατί κάποιοι επιδεικτικά την παραβλέπουνε και προσπαθούν να περάσουν ή να καταλάβουν κόμπλεξ και αποθημένα για ιδρύματα. Και πρώτος εγώ τους κράζω τέτοιους "συναδέλφους" και δεν αποδέχομαι να υπάρχουν. Μηπως η εθελοτυφλία και το κρυφτούλι πίσω από τη μάζα και το θιγμένο δήθεν υφάκι σημαίνει οτι κάποιοι ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία;

Από την άλλη ενώ δεν έθιξα άμμεσα κάποιες ειδικότητες αλλά κάποιους που κακοχαρακτηρίζουν κάποια ειδικότητα λέγοντας οι ίδιοι ότι την διαλέξαν για να λουφάρουν και να περάσουν ήρεμα και χλίδα, μου καταμαρτυρούν διάφορα και επιπλήτουν συναδέλφους για επιλεκτική μνήμη. Δηλαδή στα σχόλια που γίναν για χειρουργούς και για πανεπιστημιακούς θα πρέπει να θίγομαι μιας και από τις δύο κατηγορίες έχω περάσει. Αφού και εγώ τους βλέπω αυτούς που κάνουν στραβά. Προτιμώ να κράζω αυτούς που δεν σέβονται τη δουλειά μας και την απαξιώνουν παρά κάποιον που βλέπει την απαξίωση. Δεν είναι δουλειά του να ξέρει τί έπρεπε να κάνουμε αλλά τί μπορεί να δεί τι κάνει μια μεγάλη μάζα. Όσο για το έλλειψη σεξ ξανιαδιάβασα τα ποστ μου πολλές φορές γιατί καμιά φορά το αλτσχαϊμερ δεν ξέρεις πότε χτυπάει αλλά ομολογώ δεν βρήκα ούτε σημείο να λέει για σεξ. Μάλλον να υποθέσω οι φαντασιώσεις περι οργασμών ανήκουν στη σφαίρα κάποιων ονειρώξεων του παρατηρητή;

Μήπως όμως φιλε Κοκνι θα έπρεπε να αρχίζω να σε χαρακτηρίσω όπως χαρακτηρίσαν κάποιοι το συνάδελφο που άργησε να απαντήσει, μιας και εγώ σε ρώτησα αν είσαι FY1 ή FY2 γιά να καταλάβω την άγνοιά σου για τα πράγματα που παίχτηκαν εδώ με τα κολλέγια και τους μή ΕΕ πέρισυ τέτοια εποχή. Τουλάχιστο ο συνάδελφος σου μόλις μπήκε στο΄φόρουμ απάντησε. Εσύ τρείς απαντήσεις για οργασμούς της αγελάδας έκανες αλλά στα "ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα" τίποτα.

Τέλος οφείλω να ευχαριστήσω την φίλη ινβίτρω για ένα και μοναδικό πράγμα. Βλέποντας πως εκλαβάνονται τα λεγόμενα μου κατάλαβα ότι μάλλον έχω αρχίσει να ξεχνώ τα ελληνικά μου και δεν εκφράζομαι κατανοητά για πολλούς. Οπότε με τις ορθογραφικές αλλά και τις συντακτικές παρατηρήσεις της μάλλον καλοπροαίρετα προσπαθεί να με διορθώσει και να μου υποδείξει τα λάθη μου. Και λαμβάνω σοβαρά υπόψη τις παρατηρήσεις της και έχω αρχίσει να βελτιώνομαι ελπίζω.

Για τις δικατσομαχίες δεν αναφέρω τίποτα γιατί φοβάμαι ότι θα μυριστεί ο Φώτης και κάποιοι άλλοι όλες τις παράπλευρες τρύπες που υπάρχουν και τις περισσότερες που ανοίξαν οπότε δύο τινά υπάρχουν. Να τα σφυρίξουν και σε άλλους και να έχουμε νέο κύμα Ή να χτυπήσουν μπιέλα που ταλαιπωρηθήκαν και διαβάσαν και παιδευτήκαν τόσο ενώ υπήρχε δρόμος τόσο εύκολος που θα τους έφερνε τουλάχιστο στη φάση που είναι τώρα ανώδυνα και χωρίς προσπάθεια. Και όλοι οι τρόποι είναι απολύτως νόμιμοι και δεν έχουν να κάνουν με δωροδοκίες και λοιπές παγαποντιές. Και χωρίς να μπορεί να τους αποκαλεί κανένας δικατσάδες.

Δεν έχω κανενα λόγο να συνεχίσω να καταθέτω απόψεις σε τέτοια τόπικ και κόμπλεξ να ψάχνω σε κανένα να την πω να εκτονώνομαι δεν έχω οπότε φίλοι αν θέλετε μπορείται να έχετε και πρώτες και τελευταίες απαντήσεις. Εγώ ότι είχα να πω νομίζω το είπα και τα γραφόμενα μου πιστεύω ότι μπορούν να σταθούν και χωρίς συμπλήρωμα να απαντούν και σε μελλοντικές αναφορές που θα γίνονται σε μένα. Το μόνο που θα ήθελα, έτσι για να μου λυθεί η απορία και χωρίς καμία διάθεση και πρόθεση να μειώσω κανένα, να μου απαντήσει ο κοκνι αυτό που τον ρώτησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence μόλις ανακάλυψα τι έγιναν τα χαμένα Posts. Εννοείται οτι είμαι μαζί σου, και μη Ξεχνάς: ο πεινασμένος....... καρβέλια ονειρεύεται.

invitro embyebye αν και με τον χαρακτήρα που έχεις σε βλέπω σε κανά 2 μέρες πίσω, ελπίζω πιο μεσοαστικά.... ανθρώπινη.

kokni κοίτα αυτά αν δεν τα έχεις είδη βρεί. http://www.lazerstreams.tz4.com/ και

http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?...cle&sid=193

ελπίζω να σε βοηθήσουν. Τι να κάνω έχω το σύνδρομο του καλού σαμαρείτη και επειδή ξέρω πως είναι να ζείς στο εξωτερικό, είπα να βοηθήσω. ΄Αγιε Πέτρο αυτό πιάνεται για καλή πράξη; eminnocect

Winmx συμφωνώ με αυτά που λές και θα προσπαθήσω να μην είμαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαρεθηκα να κατσω να τα διαβασω ολα καθοτι βαρεμενο παιδι....αλλα ρε παιδια δεν ξερω για εσας. εγω παντως καθε μερα μεσα εξω ...στα νοσοκομεια...βλεπω ανθρωπους να υποφερουν, να πεθαινουν, να μην ξερουν πως σε τρεις μηνες το πολυ δεν θα ειναι εδω...βλεπω την αγνοια ή την αγενεια ή την απαθεια των γιατρων κ μεις τωρα καθομαστε κ μιλαμε για κουκουναρια μαντολες! δικατσα και εφημεριες κ γενικες .... αυτο εχει σημασια??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως θα αποκαλύψω :D ότι είμαι Φ2 και όντως δε θυμόμουνα 100% τη μετάφραση του stridor.

:D me neither . Για αυτό αγχώθηκα όταν είδα τα εισαγωγικά. Καλά που άλλος πίστεψε οτι του την έλεγες. Καλή τύχη. Εύχομαι ανάσπαση στα ST

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@marianini

Ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω :)

@drkot

1. Συγνώμη, η απαράδεκτη απάντηση περί λειψανδρίας ήταν του άλλου αστέρα

2. Επιμένω ότι είσαι προσβλητικός, πάρτο σαν προσωπική εκτίμηση ενός αδαή πανεπιστήμονα από βαρύγδουπο πανμιο

3. Οι imgs είναι λίγο άσχετοι με το θέμα ή απλά συνεχίζουμε να εκτροχιαζόμαστε;

4. Τελικά δεν κατάλαβα, είμαστε υπέρ του να ρωτάμε "προσωπικά" στοιχεία ή εναντίον; (SLaM SHO)

@clemence

1. Θίχτηκες αν και η φράση είχε άλλο νόημα. Ξαναδιατυπώνω: συζητάμε όσο θέλετε για την ορθογραφία, τα χωσίματα, τις χιουμοριστικές ή όχι απαντήσεις. Δεν συζητάμε όταν ο άλλος θίγει την σεξουαλικότητα κάποιου. Είναι πιο ξεκάθαρο έτσι;

2. Ξαναδιατυπώνω και μια άλλη φράση που δεν κατάλαβες: Πολλοί λένε ότι έχουν χιούμορ αλλά στην πράξη προσβάλλονται με το παραμικρό και δεν δέχονται μύγα στο σπαθί τους. Αντί να αυτοσαρκαστούν ή να ανταπαντήσουν στο ίδιο πνεύμα προτιμούν να αμυνθούν με προσωπικές επιθέσεις. Η ανωνυμία δυστυχώς βοηθά περισσότερο στην άρση των αναστολών προς τέτοια αντίδραση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο "ρατσισμός" που κυριαρχεί, αν και δε με ξαφνιάζει -δεν έχω έρθει από άλλο πλανήτη, παντού υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα, είναι δε ιδιαιτέρως ανεπτυγμένα και στον δικό μας κλάδο-, με αφήνει ωστόσο άναυδη ο τρόπος που αντιμετωπίζετε ο ένας τον άλλο..ο τρόπος που εκφράζεστε ο ένας για τον άλλο..

Aνοίξτε τα μάτια σας.. κοιτάξτε γύρω σας.. Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθεί κανείς..

Τελικά από το παράδειγμα του Rainman δεν έμαθε κανέις τίποτα.. Το ξεχάσατε ήδη.. Κρίμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@clemence

1. Θίχτηκες αν και η φράση είχε άλλο νόημα. Ξαναδιατυπώνω: συζητάμε όσο θέλετε για την ορθογραφία, τα χωσίματα, τις χιουμοριστικές ή όχι απαντήσεις. Δεν συζητάμε όταν ο άλλος θίγει την σεξουαλικότητα κάποιου. Είναι πιο ξεκάθαρο έτσι;

2. Ξαναδιατυπώνω και μια άλλη φράση που δεν κατάλαβες: Πολλοί λένε ότι έχουν χιούμορ αλλά στην πράξη προσβάλλονται με το παραμικρό και δεν δέχονται μύγα στο σπαθί τους. Αντί να αυτοσαρκαστούν ή να ανταπαντήσουν στο ίδιο πνεύμα προτιμούν να αμυνθούν με προσωπικές επιθέσεις. Η ανωνυμία δυστυχώς βοηθά περισσότερο στην άρση των αναστολών προς τέτοια αντίδραση.

Από μέρους μου δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης - πάνω στη συζήτηση προκύπτουν πάντα θέματα και εκτιμώ τα περισσότερα άτομα από εδώ σαν συναδέλφους και συνομιλητές τόσο ώστε να μη με θίγουν τυχόν παρανοήσεις. Εδώ είμαστε όλοι και είτε με πμ είτε δημόσια πιστεύω μπορούμε να λύσουμε τυχόν προβλήματα.

Σ΄ευχαριστώ και δημόσια που απάντησες στο πμ μου.

Ελπίζω και πιστεύω ότι το θέμα έχει λήξει, αν κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας πιστεύω θα βγούμε όλοι κερδισμένοι.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.