Jump to content

Η ζωη στην ειδικοτητα


tsakalos

Recommended Posts

Συναδελφοι, εχω κανα 3μηνο που αρχισα ειδικοτητα στην Ελλαδα, το πρωτο μερος, της παθολογιας(το δευτερο μερος μαλλον εξω). Η κατασταση μου φαινεται τραγικη. Επιμελιτη βλεπω μονο κατά τυχη καμια φορα στο διαδρομο του νοσοκομειου, κάνω 11 εφημεριες το μηνα, οι παλιοτεροι ειδικευομενοι είναι σαν κλικα και μου ‘ρχεται μια εντονη δυσαρεσκεια στην ιδεα και μονο να τους ρωτησω κατι (οι απαντησεις ερχονται αφ υψηλου, οποτε σταματησα εδώ και καιρο να τους ρωταω).

Πειτε και σεις που κανετε ειδικοτητα τις εντυπωσεις σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι, εχω κανα 3μηνο που αρχισα ειδικοτητα στην Ελλαδα, το πρωτο μερος, της παθολογιας(το δευτερο μερος μαλλον εξω). Η κατασταση μου φαινεται τραγικη. Επιμελιτη βλεπω μονο κατά τυχη καμια φορα στο διαδρομο του νοσοκομειου, κάνω 11 εφημεριες το μηνα, οι παλιοτεροι ειδικευομενοι είναι σαν κλικα και μου ʽρχεται μια εντονη δυσαρεσκεια στην ιδεα και μονο να τους ρωτησω κατι (οι απαντησεις ερχονται αφ υψηλου, οποτε σταματησα εδώ και καιρο να τους ρωταω).

Πειτε και σεις που κανετε ειδικοτητα τις εντυπωσεις σας!

Κοίταξε, δεν γράφεις ότι οι νοσοκόμες σε γράφουν στα @@ και ότι η προϊσταμένη του τμήματος σε κλωτσάει όποτε σε πετυχαίνει !!!

Συνεπώς είσαι πολύ καλά όπως είσαι και μην αγχώνεσαι: θα παλιώσεις, θα διαβάσεις, θα μάθεις και κάποτε θα γίνεις γιατρός και στα μάτια της προϊσταμένης. Απόλαυσέ το γιατί δεν θα ξαναέχεις την ευκαιρία να είσαι το ψαράκι της κλινικής.

Γενική μόνος σου έκανες ή ακόμη; συνήθως μετά το πρώτο βράδυ γενικής όλα τα παραπάνω γίνονται παρελθόν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχραιμία! Για όλους έτσι είναι, το ξέρω ότι δε λέει τίποτα αυτό αλλά είναι η αλήθεια. Αν δεν έχεις κάνει αγροτικό υποθέτω ότι φαίνεται ακόμα πιο χάλια η κατάσταση. Μετά από λίγο θα είναι όλα καλύτερα ... καλά δε θα γίνουν ποτέ ;)

Τελευταία έχω αρχίσει να ζω το πρόβλημα των πρώτων εφημερειών απ΄την ανάποδη ... σαν επιμελ. Β' έχω ένα άγχος κάθε φορά που ξέρω ότι κάποιος απ΄τους συναδέλφους που κάνει τρίμηνο έχει την πρώτη του εφημερεία ... θα μου περάσει κι εμένα, το ξέρω :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχραιμία! Για όλους έτσι είναι, το ξέρω ότι δε λέει τίποτα αυτό αλλά είναι η αλήθεια. Αν δεν έχεις κάνει αγροτικό υποθέτω ότι φαίνεται ακόμα πιο χάλια η κατάσταση. Μετά από λίγο θα είναι όλα καλύτερα ... καλά δε θα γίνουν ποτέ ;)

Τελευταία έχω αρχίσει να ζω το πρόβλημα των πρώτων εφημερειών απ΄την ανάποδη ... σαν επιμελ. Β' έχω ένα άγχος κάθε φορά που ξέρω ότι κάποιος απ΄τους συναδέλφους που κάνει τρίμηνο έχει την πρώτη του εφημερεία ... θα μου περάσει κι εμένα, το ξέρω :mellow:

Kokni, δεν κατάλαβα τι είναι η γενική? Για τις νοσοκόμες και κάτι ψευτοτσαμπουκαδες νοσοκόμους είναι όπως τα λες αλλά εκεί δεν σήκωσα μύγα στο σπαθί μου από την πρώτη μέρα και τα πράγματα είναι σχετικά ήρεμα.

Clemence, δεν εχω κάνει αγροτικο, και πραγματι με δυσκολεψε αυτό. Για μια απλή συνταγή, τον πρώτο μήνα, έλεγα στον ασθενή να περιμένει έξω και του την έδινα σ κάνα 5λεπτο (τόσο μου έπαιρνε να ψάξω στο συνταγολόγιο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kokni, δεν κατάλαβα τι είναι η γενική?

ίου;! emeleos

Τρεις μήνες παιδάκι μου δεν έχεις ακούσει τη λέξη "γενική" (εκτός από εξετάσεις αίματος και ούρων);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όντως, σαν καινούργιος μέχρι και οι καθαρίστριες σε βρίζουν και σε κοιτάνε αφ' υψηλού. Απλά θα το καταπίνεις. Αν έχεις απορίες, ρώτα κανέναν επιμελητή σου (που να είναι άνθρωπος κι όχι σνομπ- γιατράρα- Θεός). Διάβασε μόνος. Μετά από καμιά δεκαριά εφημερίες, θα χεις πάρει έναν αέρα. Ειδικά μετά την πρώτη σου πετυχημένη ανάνηψη οι μετοχές σου θα εκτοξευθούν!! Οπότε, μη μασάς. Γιατί δεν θα σε πάρει κανείς από το χεράκι να σου δείξει και να σου μάθει. Στην Κέρκυρα που ήμουν ένα διάστημα, ερχόταν περιστατικό και η καθαρίστρια μου έλεγε να μην μπω στο εφημερείο γιατί...μόλις είχε σφουγγαρίσει!!!!! Τέτοια πράματα!

Μην απελπίζεσαι. (α, το topic ζωή στην ειδικότητα είναι κάπως άστοχο.....Προλαβαίνεις να έχεις ζωή με 10 και 11 εφημερίες? Συν το διάβασμα στο σπίτι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φορτάκο, μην μου πειράζεις τον Υπνοβάτη, θα σε μαλώσω. Καλά κάνει και ρωτάει. Ο μέσος τριτοετής φοιτητής ιατρικής στην Ελλάδα ξέρει πολύ καλά τι είναι η γενική...Τώρα το έχω μεγάλη απορία κι εγώ, πως είναι δυνατόν να κάνει κάποιος 3 μήνες ειδικότητα και να μην ξέρει τι είναι η γενική, my kerato inside?

Από την πρώτη ανάγνωση, κατάλαβα ότι ήθελε να πει, πως η γενική δεν είναι και τόσο τραγική..

Ρητορική η ερώτηση του

Σε 3 μήνες όλο και κάπου θα είχε πάρει το αυτί του το "γενική"...

Εκτός αν ο μισθός μπαίνει στην Geniki Bank, και μπερδεύτηκε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σε προσκυνάω έτσι κι αλλιώς Υπνοβατούλη μου. Είσαι ο Μέγας Μοδεράτωρας του φόρουμ τούτου. emcolgate

Κατά τα λοιπά, όσο μαλώνουμε εμείς, δεν έχει μπει ο Τσάκαλος να μας λύσει την απορία για τη γενική.

Αφού αλληλοπροσκυνηθήκατε φωστήρες μου να σας λύσω τις απορίες γιατί από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν έχετε εργαστεί σαν ιατροί στην Ελλάδα αλλά μόνο στην Αθήνα.

Όλα τα νοσοκομεία δεν έχουν γενική. άλλα έχουν γενική, άλλα 24ωρη, άλλα κλειστή, άλλα ανοιχτή και άλλα μερική.

Αν ο μικρός συνάδελφος τελείωσε σε κάποιο επαρχιακό πανεπιστήμιο (ναι υπάρχουν και αυτά στην Ελλάδα ξέρετε δεν είναι μόνο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης) που έχει 24ωρη και δεν είχε μπαμπά ή μαμά γιατρό και δεν πήγε να κάνει ειδικότητα σε πανεπιστήμονες όπως εσείς αλλά σε κανένα κακόμοιρο νοσοκομείο στην επαρχία, τότε μάλλον δεν έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του για γενική.

Αντε γιατί 15 χρόνια τώρα νταούλια από τις σνομπαριστικές εξυπνάδες των πανεπιστημόνων της Αθήνας. Λες και ο όρος γενική είναι δόκιμος όρος και δεν υπάρχει μόνο στο λεξιλόγιο των εργαζομένων των Ευαγγελισμός, Λαϊκό, Σισμανόγλειο.

Και σύντεχνοι να σας ρωτήσω κάτι;

Τι χωρίζει τους ανθρώπους από τα ζώα;

Αν το βρείτε, θα σας χαρίσω και ένα μπαμπινιώτη σε οπτικό δίσκο αν δέν το προλάβατε σε καμιά εφημερίδα να γίνει το έργο της ορθογραφίας πιό εύκολο.

Ρε σαν δεν ντρέπεστε.

Το παιδάκι ζήτησε τη βοήθεια σας μιας και νόμισε ότι είναι χώρος πουοι γιατροί συζητάνε τα προβλήματά τους και βρίσκουν υποστήριξη από τους συναδέλφους και τί πήρε από τους προέδρους; Την ίδια συμπεριφορά που παίρνει από τους ψωνισμένους παλαίουρες στο νοσοκομείο του κάθε μέρα.

Να χαρώ υπερασπιστές του ιατρικού χώρου.

Μάλλον καλά κάνουν και μας έχουν στο φτύσιμο οι νοσοκόμες και όλοι οι άλλοι (παρασκευαστές, διακτινιστές, καθαρίστριες, κυλικιάρχης, διοικητικοί) μιάς και ξέρουν ότι τέτοιοι είμαστε. Οτι πάντα εκεί θα προσκυνάμε. Και θα δείχνουμε την σημαντικότητά μας στο να κοροϊδεύουμε και να πατάμε τους μικρότερους και νεώτερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

75% του τοπικ ηταν ασχετα ποστ.....ανετα θα το εκλεινα.....αλλα μετα κλαιγεστε οτι κλεινουμε τα τοπικ.Αντε να δουμε ποσο θα αντεξετε ακομα......

Ολα τα καταπληκτικα ποστ πηγαν Χωρις τιτλο!!!!, ....απο τους τελειωμενους

Οι μοντς της ενοτητας τι κανουν;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού αλληλοπροσκυνηθήκατε φωστήρες μου να σας λύσω τις απορίες γιατί από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν έχετε εργαστεί σαν ιατροί στην Ελλάδα αλλά μόνο στην Αθήνα.

Όλα τα νοσοκομεία δεν έχουν γενική. άλλα έχουν γενική, άλλα 24ωρη, άλλα κλειστή, άλλα ανοιχτή και άλλα μερική.

Αν ο μικρός συνάδελφος τελείωσε σε κάποιο επαρχιακό πανεπιστήμιο (ναι υπάρχουν και αυτά στην Ελλάδα ξέρετε δεν είναι μόνο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης) που έχει 24ωρη και δεν είχε μπαμπά ή μαμά γιατρό και δεν πήγε να κάνει ειδικότητα σε πανεπιστήμονες όπως εσείς αλλά σε κανένα κακόμοιρο νοσοκομείο στην επαρχία, τότε μάλλον δεν έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του για γενική.

Αντε γιατί 15 χρόνια τώρα νταούλια από τις σνομπαριστικές εξυπνάδες των πανεπιστημόνων της Αθήνας. Λες και ο όρος γενική είναι δόκιμος όρος και δεν υπάρχει μόνο στο λεξιλόγιο των εργαζομένων των Ευαγγελισμός, Λαϊκό, Σισμανόγλειο.

Και σύντεχνοι να σας ρωτήσω κάτι;

Τι χωρίζει τους ανθρώπους από τα ζώα;

Αν το βρείτε, θα σας χαρίσω και ένα μπαμπινιώτη σε οπτικό δίσκο αν δέν το προλάβατε σε καμιά εφημερίδα να γίνει το έργο της ορθογραφίας πιό εύκολο.

Ρε σαν δεν ντρέπεστε.

Το παιδάκι ζήτησε τη βοήθεια σας μιας και νόμισε ότι είναι χώρος πουοι γιατροί συζητάνε τα προβλήματά τους και βρίσκουν υποστήριξη από τους συναδέλφους και τί πήρε από τους προέδρους; Την ίδια συμπεριφορά που παίρνει από τους ψωνισμένους παλαίουρες στο νοσοκομείο του κάθε μέρα.

Να χαρώ υπερασπιστές του ιατρικού χώρου.

Μάλλον καλά κάνουν και μας έχουν στο φτύσιμο οι νοσοκόμες και όλοι οι άλλοι (παρασκευαστές, διακτινιστές, καθαρίστριες, κυλικιάρχης, διοικητικοί) μιάς και ξέρουν ότι τέτοιοι είμαστε. Οτι πάντα εκεί θα προσκυνάμε. Και θα δείχνουμε την σημαντικότητά μας στο να κοροϊδεύουμε και να πατάμε τους μικρότερους και νεώτερους.

Πρώτον: το ότι ξεκίνησα τώρα ειδικότητα δεν σημαίνει αυτόματα ότι είμαι μικρός, παιδάκι κτλ.( δυστυχώς, μακάρι να ήμουν δηλ.).

Δεύτερον: μετά την εμπεριστατωμένη και συναδελφικότaτη ανάλυση της invitro για την γενική, τα τυπακια που προσπαθούν να βγάλουν τα κόμπλεξ τους στο νοσοκομείο που κάνω ειδικότητα, αρχίζουν να μου φαίνονται σαν άτομα με σχετικό επίπεδο. Δεν την κατηγορώ όμως γιατί στις μέρες μας υπάρχει σχετική λειψανδρία, οδηγώντας κάποιες σε απόγνωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τσακαλάκι, μια που εμφανίστηκες δεν περνάς κι από το Χωρίς Τίτλο να μας απαντήσεις σε κανα δυο πραγματάκια που ρωτάμε; (τι να μας πεις δηλαδή, τα βλέπουμε πως αντί να απαντάς το ρίχνεις στην τρελλή, αλλά λέμε...) Λειψανδρία λέει και απόγνωση.....αχαχουχα...γελάσαμε πάλι

:antegeia:

ΥΓ: Το ότι δεν είσαι μικρός ηλικιακά το πιάσαμε κι από μόνοι μας (γιατί άραγε; έλα μου ντε...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον: το ότι ξεκίνησα τώρα ειδικότητα δεν σημαίνει αυτόματα ότι είμαι μικρός, παιδάκι κτλ.( δυστυχώς, μακάρι να ήμουν δηλ.).

Δεύτερον: μετά την εμπεριστατωμένη και συναδελφικότaτη ανάλυση της invitro για την γενική, τα τυπακια που προσπαθούν να βγάλουν τα κόμπλεξ τους στο νοσοκομείο που κάνω ειδικότητα, αρχίζουν να μου φαίνονται σαν άτομα με σχετικό επίπεδο. Δεν την κατηγορώ όμως γιατί στις μέρες μας υπάρχει σχετική λειψανδρία, οδηγώντας κάποιες σε απόγνωση.

Το ότι δεν είσαι μικρός ηλικιακά το υποθέτουμε. Πάντως από εμένα και την invitro για πιο μικρό σε κόβω. Αλλά μπορεί και από την άλλη να κάνω λάθος.

Φίλε μου κάτσε πάρε ότι σου δίνουν εκεί πέρα και αν δεν σου δίνουν σημασία οι παλαίουρες κάτσε ρώτα όποιον βρείς και με κάθε περιστατικό διάβασε και μετά θα δείς πως θα ξεψαρώσεις και πως θα πετάς σε πολλά πράγματα. Γιατί εκεί θα δεις όλη τη γκάμα των περιστατικών, όχι μόνο τα επιστημονικώς ενδιαφέροντα και τα λάθη που γίνονται ψάξε να τα βρείς αλλά μην τα τονίσεις σε κανένα γιατί μετά θα είσαι το μαύρο πρόβατο και να με θυμηθείς σε 3 μήνες θα ξέρεις να χειρίζεσαι πράγματα καλύτερα και από πολλούς από τους ειδικούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον: το ότι ξεκίνησα τώρα ειδικότητα δεν σημαίνει αυτόματα ότι είμαι μικρός, παιδάκι κτλ.( δυστυχώς, μακάρι να ήμουν δηλ.).

Δεύτερον: μετά την εμπεριστατωμένη και συναδελφικότaτη ανάλυση της invitro για την γενική, τα τυπακια που προσπαθούν να βγάλουν τα κόμπλεξ τους στο νοσοκομείο που κάνω ειδικότητα, αρχίζουν να μου φαίνονται σαν άτομα με σχετικό επίπεδο. Δεν την κατηγορώ όμως γιατί στις μέρες μας υπάρχει σχετική λειψανδρία, οδηγώντας κάποιες σε απόγνωση.

Το ότι δεν είσαι μικρός ηλικιακά το υποθέτουμε. Πάντως από εμένα και την invitro για πιο μικρό σε κόβω. Αλλά μπορεί και από την άλλη να κάνω λάθος.

Φίλε μου κάτσε πάρε ότι σου δίνουν εκεί πέρα και αν δεν σου δίνουν σημασία οι παλαίουρες κάτσε ρώτα όποιον βρείς και με κάθε περιστατικό διάβασε και μετά θα δείς πως θα ξεψαρώσεις και πως θα πετάς σε πολλά πράγματα. Γιατί εκεί θα δεις όλη τη γκάμα των περιστατικών, όχι μόνο τα επιστημονικώς ενδιαφέροντα και τα λάθη που γίνονται ψάξε να τα βρείς αλλά μην τα τονίσεις σε κανένα γιατί μετά θα είσαι το μαύρο πρόβατο και να με θυμηθείς σε 3 μήνες θα ξέρεις να χειρίζεσαι πράγματα καλύτερα και από πολλούς από τους ειδικούς.

τό προσπαθω, οσο μπορω, γιατι και ο χρονος που μενει για το διαβασμα είναι λιγος. Λαθη βλεπω και δεν μιλαω (ακομα), και μαλιστα ένα χοντρο από επιμελιτη (ο ασθενης τελικα σοκαριστηκε και πεθανε).

Στην πικραμενη δεν θα απαντησω, χαιρομαι που εκανα ένα καλο και την εκανα να γελασει λιγο emkwlos:antegeia: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τό προσπαθω, οσο μπορω, γιατι και ο χρονος που μενει για το διαβασμα είναι λιγος. Λαθη βλεπω και δεν μιλαω (ακομα), και μαλιστα ένα χοντρο από επιμελιτη (ο ασθενης τελικα σοκαριστηκε και πεθανε).

Στην πικραμενη δεν θα απαντησω, χαιρομαι που εκανα ένα καλο και την εκανα να γελασει λιγο emkwlos:antegeia: .

Θα ξανα-δείξω εγκράτεια και επίπεδο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ασθενής λέει πέθανε! Και τι περίμενες για να υποδείξεις το λάθος του Επιμελητή δηλαδή?

Αχ Παναγία μου, και δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ασθενής λέει πέθανε! Και τι περίμενες για να υποδείξεις το λάθος του Επιμελητή δηλαδή?

Αχ Παναγία μου, και δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...

Αν ημουν σιγουρος οτι ειναι λαθος θα μιλουσα απο την αρχη. Νομιζα τι ειναι λαθος, συμφωνα με αυτα που διαβαζα στο πανεπιστημιο, αλλα η σιγουρια και η πειρα του επιμελιτη με εκαναν να αμφιβαλω για κατι που στην τελικη, απλα ειχα διαβασει. Το αποτελεσμα βεβαιως ξεκαθαρισε τα πραγματα, αλλα δεν υπηρχε πια λογος να ''υποδειξω'' οτιδηποτε.

Ανοιξα το θεμα της ζωης στην ειδικοτητα για να συζηταμε τετοια πραγματα, καλοπροαιρετα, οπως τι κανουμε, ποτε, σε ποιες περιπτωσεις, πως αντιμετωπιζει ο καθενας μας την καθημερινοτητα. Αντ'αυτου καποιοι ανοητοι γεμισαν το topic με παρατηρησεις για το αν μπηκε σωστα ο τονος, για το που σπουδασαν οι συνομιλητες τους και αλλα τετοια χαζα. ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΑΠΕΔΟ με λιγα λογια, χωρις καμια ουσια.

Δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε τα κοροιδα του συστηματος, που δουλευουμε σαν δουλοι και αμοιβομαστε επισης σαν δουλοι. Με τετοια ομοψυχια, οφθαλμοφανεστατη σε ολα τα επιπεδα, νομιζω πως χαρη μας κανουν που δεν μας εχουνε να δουλευουμε τζαμπα. Μπορει ομως να γινει και αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ειδικευομενοι ειναι αναλωσιμοι γενικά η θα γλυψεις η θα σε τρεχουν. ενιοτε το προσωπικο κανει και αυτο τα καψωνια του αλλα συνηθως οι υψηλοβαθμες. οι μικροτερες σε βαθμο και ειδικα στα εκτακτα σχεδον παντα ειναι αστερια και στις περισσοτερες φορες θα καλυψουν τον νεο ειδικευομενο και θα του προτεινουν πραγματα που ξερουν απο την εμπειρια τους που μπορει να του ξεφευγαν και να σωσουν και τον λωλο του αλλα και τον ασθενη.

το πως την παλευει κανεις (τσαμπουκα, αδιαφορια κτλ) επαφιεται στον χαρακτηρα του καθενος και πόσο και για τι τον παιρνει κάθε φορα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.