Jump to content

Από πού μάθατε για το www.greekmeds.gr ;


tik-tak

Απο που ακούσατε για το GreekMeds  

12 members have voted

  1. 1. Στόμα σε αυτί

    • Κολλητός/ή
      3
    • Συνάδερφος
      3
    • Συγγενής
      0
    • Ο σκύλος μου
      1
    • Μου το είπε ένα πουλάκι
      5
  2. 2. Στο Διαδίκτυο

    • Μηχανή αναζήτησης γενικά
      2
    • Μηχανή αναζήτησης για ιατρική , ιατρικα ,κτλ.
      3
    • Link από φίλιο\τρίτο site
      2
    • Δεν αποκαλύπτω τις πηγές μου
      5
  3. 3. Το ονειρεύτηκα...

    • ... και ήταν ονείρωξη!
      9
    • ... αλλά ήταν εφιάλτης!
      3


Recommended Posts

Από πού και πώς μάθατε την ύπαρξη του www.greekmeds.gr , της ιστοσελίδας για φοιτητές ιατρικής και νέους γιατρούς;

Γιατί γίνατε μέλος , τι σας οδήγησε στην εγγραφή ;;

Για ποιους λόγους επισκέπτεστε ή/και συμμετέχετε στην ιστοσελίδα αυτή;;

:rolleyes::)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον διαδικτυακό αυτό τόπο, με την προηγούμενη μορφή του ως παραταξιακό σάιτ, έμαθα από μια φίλη μου, από ένα άτομο που εκτιμώ πολύ και θαυμάζω …ήταν εκείνη που μου μιλούσε στις κλινικές για τα παιδιά του σάιτ και το απολαυστικό πινγκ-πονγκ των ποστ τους και μου δημιούργησε έτσι την γοητευτική εικόνα μιας παρέας ατόμων με κοινό στοιχείο κάτι που αφορά μεγάλο μέρος της ζωής τους , την ιατρική σχολή….

‘Έτσι , μόλις απέκτησα Η/Υ και ιντερνετ , ενάμιση χρόνο πριν , κατέφτασα να εγγραφώ …κάνοντας όμως μια ζαβολίτσα, ένα παιχνιδάκι : ήθελα να μην με καταλάβει η φίλη μου αυτή και έτσι να της απευθύνω το λόγο ,να την πειράζω , αλλά και της εκφράζω το θαυμασμό μου χωρίς να έχει ιδέα ότι το άτομο που συνάντησε εχθές ήμουν εγώ που έγραφα σήμερα στο σάιτ….αυτό κράτησε αρκετό καιρό, ώσπου δεν άντεξα πια και της το είπα ….

Ένας άλλος λόγος είναι η δυνατότητα ενημέρωσης που μου παρείχε και παρέχει….δεν το κρύβω, στην αρχή είχα αρκεστεί μόνο στο να κάνω ερωτήματα και απορίες και να περιμένω κάποιον που είχε την καλή διάθεση να μου απαντήσει….

Όσο , όμως, προχωρούσε ο καιρός βλέποντας όχι μόνο την ευγενική πρόθεση αρκετών να απαντούν ,να ενημερώνουν , αλλά και το είδος της διαδικτυακής σχέσης που είχε αναπτυχθεί μεταξύ κάποιων μελών (απολαυστικοί διάλογοι, επινοήσεις, σοβαρές τοποθετήσεις ,χιούμορ ) , τόσο η διάθεσή μου να συμμετέχω στην παροχή πληροφοριών και στην ανταλλαγή απόψεων γινόταν εντονότερη….Έτσι, ξεκίνησα να έχω ενεργή συμμετοχή….πόρτα για αυτό μου έδειξε ποστ της Μαρίζας και της Winmx (στις μαντινάδες αναφέρομαι… :P .).

Γιαυτό στη συνέχεια προσπαθούσα κι εγώ με τη σειρά μου να …ανοίγω κάποιες πόρτες σε όποιο μέλος θα ήθελε να αρχίσει να συμμετέχει…εξού και τα διάφορα είδους τόπικ…και αισθανόμουν ικανοποίηση όταν μπορούσε κάποιο ποστ μου να φανεί βοηθητικό ή να αποτελεί αφορμή για κάποιο νέο μέλος να γράψει….

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα έχω να πω.... για ΟΛΑ φταιει η ΜΑΡΙΖΑ :):D

ναι ναι αυτή είναι ο λόγος που με ανέχεστε :P βασικά δεν έχω καλή σχέση με το chat.. με το mirc και τα σχετικά.. μόνο στο μσν μίλαγα με γνωστούς... στο νετ κλασσικά κατεβάζω κομμάτια.. προγράμματα...

την Μαρίζα την ήξερα από Πάτρα... όταν έφυγε για Αθήνα μου είπε για το φόρουμ.. στην αρχή έμπαινα για να δω τι γράφει.. μετά μου άρεσε και το συνέχισα.... ποιο πολύ το βλέπω σαν μια νετ παρέα που περνάμε καλά... είστε και γιατροί.. μπορούμε να λύσουμε πολλά ερωτηματικά :D εε να μην σας εκμεταλλευτούμε και λίγο...

αυτά.... είχα γράψει κι' άλλα… αλλά τα έκοψα.... :rolleyes: είχα ξεφύγει εκτός θέματος emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι ήξερα τον αντμινιστράτορα παρόλο που δεν πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο :bloodomen: (Κωστάκη μου εσύ!!! emiloveyou )

Και επειδή όταν στο αδελφό σαιτ ξέσπασε ένας μπαχαλο-καυγάς συνέπεσε το παλιό ΔΑΠ-ιατρικής να μετονομαστεί σε γμου, ο Κώστας μου είπε "θες να γίνεις mod στις Τέχνες?" (μες στις ανήθικες προτάσεις αυτό το παιδί....τστστστστσ emdevil ) και εγώ θέλοντας να το παίξω ονλάιν δημοσιογράφος είπα ΝΑΙ :D

Αυτάαααα.... Κατά τ'άλλα η σχέση μου με το νετ είναι περίπου η ίδια με του μάνατζερ αποπάνω.... κατεβάζω τραγουδάκια και στέλνω sms γιατί ως κλασική καρμίρω αρνούμαι να βάλω κάρτα στο κινητό... :splaaaats:

Η σχέση μου πάλι με τις τέχνες είναι λίγο καλύτερη, εξού και το μοντερατιλίκι... emblush

Σας φιλώ σταυρωτά και πάω βόλτα αγαπημένα μου τεκνάμπεν B)emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τσα....

Εγώ έμαθα για το φόρουμ απο τον Azrai...

Μόλις που είχα πάρει τη μεταγραφή απο Πάτρα... :( και μια μέρα στη βιβλιοθήκη ο Azrai, που τον ήξερα έπίσης απο Πάτρα, μπήκε στο φόρουμ και με έγραψε και εμένα...αυτός μου έβαλε και το γλυκύτατο και μονόφθαλμο μωράκι στο avatar μου... :rolleyes:emthanx

Μετά πήρα υπολογιστή...και έμπαινα στο νετ...ήθελα να γνωρίσω τα παιδιά (τότε κυβέρνηση) γιατί δε μου άρεσε να γράφω και να μιλάω με άγνωστα άτομα...μετά απο πολλές προσπάθειες και καψόνια... :P τα κατάφερα και τους γνώρισα...εεε μετά κόλλησα... :P

Εμ αυτά πάνω κάτω... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το έμαθα στα αρχαία του χρόνια, από φίλο ΔΑΠίτη, όταν το είχαν πρωτοφτιάξει και το προωθούσαν. Για αρκετό καιρό δεν έγραφα, μόνο διάβαζα... Και μετά το χάοςςςς!!! B)

Υ.Γ. Τικ-Τακ :wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub: ... Ευτυχώς που μπήκες εσύ με τα υπέροχα θέματά σου... δεν είσαι απλώς μέλος, είσαι το forum!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ το παρακολούθουσα γενικά μα δεν έγραφα τότε που ήταν ΔΑΠ κλπ -βλέπε την υπογραφή μου-

μετά που είδα ότι έγινε ανεξάρτητο και μετά τον πρώτο αναγνωριστικό καιρό εκτίμησα την συμβολή του στην ενημέρωση και όχι μόνο και κόλλησα και γω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζα!! Το μωρο δεν ειναι μονοφθαλμο.... η μυτη του ειναι αυτη καλε! τα ματια ειναι πιο πισω και δεν φαινονται γιατι κανει υπερεκταση της κεφαλης (πως το χειριζομαι το ιατρικο το λεξιλογιο ο ατιμος....)

Τωρα εγω πως εμαθα... χμ... ή εμαθα απο τον ελφ, ή εγω του ειπα του ελφ. Αν ισχυει το δευτερο, τοτε δεν θυμαμαι απο που εμαθα για το σαιτ :D

Παντως... μεχρι να αρχισει να γραφει η Μαριζα εντατικα και να με πιεσει λιγο, οπως και ο ελφ και η λιλιαν, δεν πολυεγραφα στο σαιτ... δεν μπορω να πω οτι με ειχε τραβηξει κατι το ιδιαιτερο... ισως ηταν και πολυ κλικα οταν πρωτοειδα το σαιτ... εννοω οτι δεν ηξερα κανεναν... χμ... ναι μαλλον δεν μου ειπε ο ελφ για το σαιτ...

Ε με λιγη πιεση αρχισα να γραφω λιγο πιο εντατικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζα!! Το μωρο δεν ειναι μονοφθαλμο.... η μυτη του ειναι αυτη καλε! τα ματια ειναι πιο πισω και δεν φαινονται γιατι κανει υπερεκταση της κεφαλης (πως το χειριζομαι το ιατρικο το λεξιλογιο ο ατιμος....)

Χεχε...πέεεες τα Azrai...να τα ακούνε αυτά μερικοί που μου το κατηγορούσαν... :PB)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για το greekmeds έμαθα τυχαία μέσα από τα links κάποιου παραταξιακού site.

Είμαι στο πτυχίο και η ύπαρξη του site αυτού με έχει βοηθήσει όχι μόνο σε πρακτικά θέματα αλλά κυρίως ψυχολογικά γιατί πάντα αναρωτιόμουν is there anybody out there?(τις ατέλειωτες και μοναχικές ώρες του νυχτερινού διαβάσματος)

Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά που είχαν την ιδέα και βρήκαν και τον τρόπο να την υλοποιήσουν γιατί χωρίς ίσως να το συνειδητοποιούν ανοίγουν ένα δρόμο ώστε να αλλάξει η νοοτροπία της πλειοψηφίας των φοιτητών της Ιατρικής.Ήταν κοινό μυστικό ιδιαίτερα τα πρώτα χρόνια της σχολής ότι δεν θα πρέπει να περιμένεις βοήθεια από κανένα για να προχωρήσεις στη σχολή και σε ορισμένες περιπτώσεις θα έπρεπε να είσαι και αρκετά καχύποπτος.Μάλιστα είχαν σημειωθεί κρούσματα απόκρυψης σημειώσεων( που είχε δώσει καθηγητής και οι οποίες προορίζονταν για όλο το έτος),κρούσματα εσκεμμένης παραπληροφόρησης κ.α.Να μην μιλήσω για τις παρατάξεις που μοιράζουν φυλλάδια με απαρχαιωμένες πληροφορίες...

Γιαυτό χάρηκα παρά πολύ που σε αυτό το site βρήκα άτομα με παρόμοιους προβληματισμούς,χιούμορ και διάθεση να βοηθήσει ο ένας τον άλλο και μάλιστα άμεσα.

Καλό δρόμο σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για όλα φταεί η winmx... ήταν μια περίοδος που το παλιό φόρουμ είχε προβλήματα και το νέο εφτιάχνόταν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Τυχαία μέσα από το Google...

Υπήρχε κάποτε ένα site αρκετά ενδιαφέρον των φοιτητών ιατρικής της Perugia, http://www.hackmed.org , το οποίο δυστυχώς έχασε το βάρος που είχε... Έψαχνα να βρω κάτι παρόμοιο και έπεσα στο greekmeds.

Συγχαρητήρια είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον.

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να βρεθεί και λίγο πιό ψηλά στα αποτελέσματα του Google. Όπως με πολλά άλλα forum, αρκεί να υπάρχει ένα topic ή post, οπότε και δίνει αποτελέσματα στα google search.

Θα ήθελα να το είχα ανακαλύψει νωρίτερα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εγώ πάλι ήξερα τους αντμιν... και όταν μου έστειλαν το link είπα να γραφτώ... ως γνωστό εγώ όπου βρω φόρουμ γράφομαι (πρέπει να είναι λίγο βίτσιο - είμαι καλά γιατροί μου;;;; emermm) γιατί ποτέ δε ξέρεις τι συμβαίνει στο μέλλον...

Αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δε με βλέπετε συχνά στη γειτονιά σας...(εδώ δε με βλέπουν στη δική μου). Όμως τώρα, που είναι εξεταστική..και χρόνο έχω, μιας και κάθομαι στο σπίτι να διαβάσω, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να το πράξω, θα με βλέπετε λιγουλάκι.

Αυτά τα ολίγα...

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πού και πώς μάθατε την ύπαρξη του www.greekmeds.gr , της ιστοσελίδας για φοιτητές ιατρικής και νέους γιατρούς;

Γιατί γίνατε μέλος , τι σας οδήγησε στην εγγραφή ;;

Για ποιους λόγους  επισκέπτεστε ή/και συμμετέχετε στην ιστοσελίδα αυτή;;

:rolleyes::)

1)ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΛΑΡΙ ΚΙΝΓΚ ΣΤΟ CNN ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΤΕΝΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥΛΗ :wub:

2)ΓΙΝΑΜΕ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΑΡΑΝΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟ LEFKANDER ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ :bloodomen:

3)ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΞΥΣΙΜΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Google. Ας είναι καλά το botι που δουλεύει για το Invision. :)

Αν θυμάμαι οι λέξεις κλειδιά που χρησιμοποίησα, ψάχνοντας ένα portal ελλήνων ιατρών ήταν ακριβώς "greek meds".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΤΟ 2 ΕΤΟΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ -_-  -_-  -_- www.dap-iatrikis.gr

ΜΕΤΑ ΣΤΟ 4 ΕΤΟΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ LINK TOY med-ath-2000.tripod.com

Το Greekmeds είναι εξέλιξη του ΔΑΠ Ιατρικής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα απαντησω μονο στο "γιατι επισκεπτεστε το forum", διοτι υπαρχουν χαρισματικες πτοσωπικοτητες εδω μεσα... το μεσημερι αναφερθηκε εκτενεστατα ενας συναδελφος που χρησιμοποιησε την υπογραφη μου, αλλα ειναι λιγα αυτα που ειπε... ειλικρινα εαν γινει funclub θελω να ειμαι απο τους πρωτους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για το γμ έμαθα από ένα σάιτ τεταρτοετών φοιτητών της Ιατρικής και από τότε κόλλησα :D:D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Tυχαία αναζήτηση στο διαδίκτυο. Συγκεκριμένα έψαχνα για συγγράμματα - ιατρικά λεξικά,etc και βγήκε και το θέμα που είχατε ανοίξει σχετικά με προτεινόμενα εγχειρίδια, συγγράμματα ιατρικού και λοιπών ενδιαφερόντων.

Σε γενικές γραμμές το site είναι πολύ φευγάτο, αλλά συνάμα πολύ χρήσιμο έως απαραίτητο για ένα φοιτητή Ιατρικής. Καλή δουλειά πάντως, οφείλω να το αναγνωρίσω! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.