Jump to content

19χρονη πόρνη σκορπά τον πανικό


SleepWalker

Recommended Posts

Συμφωνω ....καθε μερα χανεις χρονια απο τη ζωη σου...

Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι οι περισσοτεροι εχουν την κακομαθημενη αποψη οτι οι πραξεις τους δεν πρεπει να εχουν συνεπειες....

απο τη στιγμη που πας με καποια που την πληρωνεις , ξερεις το ρισκο.Για να μην πω για την πλειοψηφια ηλιθιων οι οποιοι πληρωνουν περισσοτερα ωστε να μην χρησιμοποιησουν προφυλακτικο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως η καλύτερη τιμωρία, αν υποθέσουμε πως στη ζωή παίρνει ο καθένας ό,τι του αξίζει, που πολύ αμφιβάλλω, θα ήταν όχι να αρρωστήσουν μα να δουν μια μέρα τις γυναίκες και τις κόρες τους στην ίδια κατάσταση. Αν και νομίζω πως για τη διπλή ηθική που χαρακτηρίζει την ελληνική κοινωνία ειδικά την επαρχία ευθύνονται και άντρες και γυναίκες, γιατί όλους αυτούς τους μπιπ κάποιες τους ανέχονται ενώ τα ξέρουν όλα πολύ καλά, για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους και πληρωμένο το κομμωτήριό τους. Δεν υπάρχει αξιοπρέπεια αλλά συνενοχή. Και τελικά αυτές οι καταστάσεις οδηγούν σε άσχημα ή και τραγικά αποτελέσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχω φρικάρει με αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό το τόπικ! Εχω φρικάρει, όχι τόσο με το γεγονός σαν γεγονός, όσο με τις απαντήσεις που έχουν εκφραστεί επ' αυτού!

Και εξηγούμαι: Ναι, η διακίνηση γυναικών είναι έγκλημα, και ναι, πρέπει να τιμωρείται, και ναι, πρέπει να υπάρξει μέριμνα για την ομαλή επανένταξη των γυναικών που έχουν πέσει θύμα σωματεμπορίας, και πράγματι είναι κάτι αποτρόπαιο να σε αναγκάζουν να πηγαίνεις με άνδρες για να "κονομανε" από εσένα. Σε όλα ναι. ΟΜΩΣ:

Τα θέματα που θέσατε είναι τα ακόλουθα:

α) πρέπει να τιμωρούνται και αυτοί που συνευρίσκονται με γυναίκες που έχουν πέσει θύμα σωματεμπορίας, και αν ναι, κάτω από ποιες προυποθέσεις? Μήπως πρέπει να διακρίνουμε, αναλογα με το αν ο εκάστοτε πελάτης, γνώριζε πως οι υπηρεσίες για τις οποίες πλήρωνε, ήταν παράνομα προσφερόμενες, δλδ η ιερόδουλος εν προκειμενω είχε πέσει θύμα trafficking? Aλοίμονο αν θα πρέπει να τιμωρούμε καθε έναν που διαλέγει να βρίσκει ευχαρίστηση στα χέρια μιας πληρωμένης γυναίκας. Ποιος μας δίνει αυτό το δικαίωμα? Μήπως μπερδευόμαστε μεταξύ του ανήθικου και του παράνομου? Η εννοια του "ανήθικου" έχει υποκειμενική απόχρωση, ενώ το "παρανομο" είναι μια αντικειμενικά αποτιμητέα έννοια. Ούτε το παράνομο είναι πάντα ανήθικο, αλλά ούτε και το ανήθικο είναι πάντα παράνομο. Μην μπερδεύεστε!

β)Επίσης, ξεχνάτε το εξής: Η γυναίκα αυτή, ναι μεν είχε πέσει θύμα μαστροπίας, πλην όμως ήταν 19 ετών, που σημαίνει πως είχε συμπληρώσει το όριο ενηλικότητας, και ως εκ τούτου, εκ πρώτης όψεως ήταν σχετικά δύσκολο για κάποιον υποψήφιιο πελάτη να διαγνώσει ότι η γυναίκα αυτή εξαναγκάζεται σε αυτό που κάνει.

γ)Και με αφορμή το τελευταίο, ας πω ότι θεωρώ εντελώς λανθασμένη την άποψη ότι καμία πόρνη δεν επιλέγει να γίνει πόρνη. Οσο και να μην μας αρέσει παιδιά μου, υπάρχουν πολλές γυναίκες που κάνουν αυτό το επάγγελμα κατ'επιλογή. Και αν δεν πείθεστε με τον ισχυρισμό μου, θα σας θέσω το εξής ερώτημα! Ειναι δυνατόν, μια γυναίκα που εξαναγκάζεται σε ένα επάγγελμα, να προσχωρεί σε σωματείο και να μάχεται για τα δικαιώματά της? Γιατί αν δεν τον γνωρίζετε, υπάρχει και σχετικό σωματείο ιερόδουλων γυναικών.

Ας μην κοροιδευόμαστε, η παροχή τέτοιου είδους υπηρεσιών, μολονότι μετά από τόσους αιώνες ακόμη δεν τυγχάνει ανοικτής αποδοχής, είναι ένα αναγνωρισμένο από το κράτος επάγγελμα, και οι σχετικοί οίκοι ασκούν επιχείρηση πρακτορείας, μπορούν δε βάσει της εμπορικής ιδιότητας να κηρύξουν έως και πτώχευση!

Τα υπόλοιπα που λέτε με βρίσκουν επίσης πέρα για πέρα αντίθετη. Βασικά μόνο με τον Citizen συμφωνώ! Τί είναι αυτά που λέτε για τιμωρίες? Και επειδή ήταν 70 χρονών δλδ, τί σημαίνει, ότι παύει να έχει ένστικτα και ορμές? Και αν τις έχει, και παράλληλα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μια 19χρονη για να τις ικανοποιήσει, γιατί να μην το κάνει?? (με την προυπόθεση ότι ΔΕΝ γνώριζε πάντα ότι η κοπέλα αυτή εξαναγκαζόταν). Τώρα, αλλο είναι το θέμα του εάν όλο το χωριό γνώριζε την κατάσταση αυτή, και την συγκάλυπτε, προκειμένου να μην χάσει την "προσφορά των παρεχομένων υπηρεσιών σε τιμή ευκαιρίας!" emconfused Αλλο αυτό. Μην τα παίρνουμε όμως και όλα αμπάριζα!

Και τώρα, αφού διατύπωσα εν μέρει την άποψή μου, περιμένω τον "πρώτο τον λίθον βαλέτω! ! !" emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε μίλησα τιμωρία για αυτούς που πήγαν μαζί της,αλλά για αυτόν που στην ουσία τη 'βίασε' να πάει μαζί τους.

Κατά τ'άλλα συμφωνώ απόλυτα πως οι ιερόδουλες είναι απλές καθημερινές γυναίκες που έχουν επιλέξει να βγάζουν χρήματα έτσι-ουδέν το μεμπτό από μέρους μου,ίσα ίσα.

Όπως είχε πει και κάποιος 'Ποιός νομίζει πως μπορεί να επιτίθεται σε ένα επάγγελμα που έχει ως παράγωγο του ονόματός του τη λέξη 'ιερός'??'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξει, νομιζω χανεται η μπαλα.Δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε βασικες εννοιες...

ειναι τοοοοσο δυσκολο να καταλαβουμε τη διαφορα traffiking και πορνειας? ελεος δηλαδη.Αν καποιοι δεν το ξερετε , δεν εχετε δει ποτε ουτε ενα ντοκιμαντερ γυρω απο αυτο , ε, τοτε τουλαχιστον δειτε το στο google.

Επαναλαμβανω οτι τουλαχιστον το 95% των ξενων γυναικων στην Ελλαδα βρισκονται παρανομα εδω και κανουνε περασμα απο ολες τις τριγυρω χωρες.

Ο καθενας , απο τη στιγμη που ειναι σιγουρος οτι αυτο που κανει ειναι σωστο , δεν νομιζω να εχει προβλημα με τις συνεπειες.

Ας πουμε, οι παντρεμενοι κατοικοι του χωριου , αφου εκαναν κατι καλο και νομιμο , δε θα εχουν κανενα προβλημα να δημοσιευτουν τα ονοματα τους , σωστα? ή θα εχουν?

υγ συγνωμη γιατι δεν το καταλαβα: δηαλδη αν εσενα σε παρει καποιος , σε κλειδωσει καπου και σε πουλαει, θα ηθελες να βγει μια γυναικα και να πει οτι " εισαι ενηλικη"??????????????????( οχι γιατι λες οτι οι κακομοιροι οι πελατες , αφου την εβλεπαν ενηλικη, δεν μπορουσαν να σκεφτουν οτι την εξαναγκαζει )---- emofftopic:withstupid:

ξερουμε τι λεμε, ή δεν εχουμε ιδεα?

εγω λεω καλυτερα να πατε να τα πειτε αυτα στα θυματα και στο προσωπικο μιας στεγης γυναικων.και μετα να παρατηρησετε τον τροπο που θα σας κοιταξουν......τι λετε να δειτε στα ματια τους?

υγ 2 ενα ενα τα βλεπω και μου ερχεται το εγκεφαλικο:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΜΑΛΙΑ να θελει ο 70χρονος μια 19χρονη?

οκ

πειτε μου καλυτερα τι θεωρει ο καθενας ΑΝΩΜΑΛΙΑ, για να δουμε μηπως τελικα φταιει αλλο πραγμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αρχή ας χαμηλώσουμε λίγο τους τόνους.

Επειτα ας σου πω, ότι α) Εχω τελειώσει νομική, και ως εκ τούτου ξέρω πολύ καλά τη διαφορά μεταξύ πορνείας και τραφικιγκ και β) ήμουν στο Δίκτυο Γυναικών Ευρώπης, και ασχολιούμουν συστηματικά με το τραφικινγκ για 2 χρόνια. Επίσης, έχω πάει πολλές φορές σε στέγες και εχω έρθει και σε προσωπική επαφή με τέτοιες γυναίκες.

Δευτερον , αυτό για την ενηλικότητα, το κατάλαβες λάθος, ή μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα με τρόπο για να γίνω σαφής σε αυτό που εννοούσα. Εννοούσα απλά, ότι αν ήταν ανήλικη η κοπέλα, τότε θα ήταν εμφανές, ότι θα διεπρατταν έγκλημα, εκείνο της αποπλάνησης ανηλίκου. Αυτό ήθελα να πω με την ανηλικότητα, Τωρα, σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, διακρίνώ πολύ συναίσθημα αλλά λίγα επιχειρήματα! Αυτα! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια , δεν εχω στοχο να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα.απλα, θα με τρελανετε με καποια πραγματα που λετε.

δε χρειαζεται να ειναι καποιος ανηλικος για θεωρειται εγκλημα το να αγοραζεις καποιον ο οποιος εκπορνευεται παρα τη θεληση του.

Απο τη στιγμη που εχεις ερθει σε επαφη με τετοια ατομα , θα επρεπε να εισαι πιο ευαισθητη πιστευω σε αυτο το ζητημα.Δεν καταλαβαινετε οτι οταν οι γυναικες μιλουν αδικα για αλλες , ουσιαστικα νομιμοποιουν τις ανωμαλιες των αντρων.Και αυτο , ειναι εγκλημα.

Νομιζω εχω και συναισθημα και επιχειρηματα.Απλα διαφερουν οι αποψεις μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλη μου Λιλιπάκι, και εγώ έχω συναισθηματα. Απλά, το θέμα είναι, οτι επειδή έχω σπουδάσει την "τιμωρία", προσπαθώ να γίνομαι πιο συγκεκριμένη ως προς το ζήτημα του ποιες πράξεις πρέπει να είναι τιμωρητές και ποιες όχι. Και πίστεψέ με, μια κοινωνία πρέπει να είναι πολύ προσεκτική, για το τί επιλέγει να στιγματήσει ως πράξη άξια τιμώρησης και ποια όχι. Η τιμωρηση πρέπει να γίνεται με πολύ αυστηρά και αντικειμενικά κριτήρια, αλλιώς μπορούμε πολύ εύκολα να περάσουμε στις πιο ακραίες μορφές ολοκληρωτισμού, τιμωρώντας αξεχώρηστα, καθετι που φαίνεται "υποκειμενικά" ανήθικο. )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν, αντιλεγω , απλα θα μου επιτρεψεις να κρινω τα κινητρα του καθενος , ιδιως του καθε νομοθετη.Τα σφαλαματα που εχουν κανει ειναι πολλα και απαραδεκτα.Χαιδευουν ολες τις παρακμιακες ομαδες εμπορων ναρκωτικων , σωματεμπορων και φυσικα παιδεραστων.Χαρακτηριστικη βλακεια , το οτι αν δεν πουλας φωτογραφιες παιδιωνή παιδια με σκπο το κερδος δεν παθαινεις και τιποτα σοβαρο αν εισαι παιδεραστης.ελεος!

ειναι απαραδεκτο ατομα που νομοθετουν να κανουν τετοιες βλακωδεις νομοθεσιες.Μην περιμενεις ατομα σαν και μενα να μην σχολιασουν κατι τετοιο.

και επαναλαμβανω: δεν εχω κατι προσωπικο, προς θεου.Απλα, η κοινωνια υποκρινεται.Ε, οποιος υποκρινεται μπορει ανετα να επικριθει, σωστα?

αντε, καληνυχτα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο, ότι δλδ πολύ συχνά οι κοινωνίες υποκρίνονται, αναφορικά με την τιμώρηση ορισμένων ομάδων, οπως πχ των εμπορών ναρκωτικών ή των παιδεραστών. Αλλά το τελευταίο που είπες, για τους παιδεραστες (από καθαρό ενδιαφέρον) που το είδες? Υπάρχει στο νόμο σχετικό άρθρο? Θα κάτσω να το ψάξω! Καληνύχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψαξτο.κακουργημα ειναι μονο οταν εχεις κερδος απο αυτο ! ενω , αν ξετιναζεις καμια 30αρια παιδια, ολα ειναι απλα ενα μικρο πλημμελημα

Συγνωμη που το λεω, αλλα αυτο το λαθος του νομοθετη δεν ειναι απλη αδιαφορια....σημαινει πολλα αλλα πραγματα.

καληνυχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θέματα που θέσατε είναι τα ακόλουθα:

α) πρέπει να τιμωρούνται και αυτοί που συνευρίσκονται με γυναίκες που έχουν πέσει θύμα σωματεμπορίας, και αν ναι, κάτω από ποιες προυποθέσεις? Μήπως πρέπει να διακρίνουμε, αναλογα με το αν ο εκάστοτε πελάτης, γνώριζε πως οι υπηρεσίες για τις οποίες πλήρωνε, ήταν παράνομα προσφερόμενες, δλδ η ιερόδουλος εν προκειμενω είχε πέσει θύμα trafficking? Aλοίμονο αν θα πρέπει να τιμωρούμε καθε έναν που διαλέγει να βρίσκει ευχαρίστηση στα χέρια μιας πληρωμένης γυναίκας.

Σοφία νομίζω ο νόμος έχει αλλάξει πρόσφατα και υποχρεώνεσαι να ξέρεις αν η κοπέλα είναι νόμιμη ή όχι. Αα θες μπορείς να το τσεκάρεις.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

ψαξτο.κακουργημα ειναι μονο οταν εχεις κερδος απο αυτο ! ενω , αν ξετιναζεις καμια 30αρια παιδια, ολα ειναι απλα ενα μικρο πλημμελημα

Συγνωμη που το λεω, αλλα αυτο το λαθος του νομοθετη δεν ειναι απλη αδιαφορια....σημαινει πολλα αλλα πραγματα.

καληνυχτα!

Λιλιπάκι, λες δηλαδη ο συγκεκριμένος νομοθέτης να είναι βλάκας ή παιδεραστής? Και καλά να ήταν ένας, λές όλοι οι άλλοι να ήταν επίσης? Γιατί αποκλείεται το γεγονός να υπάρχει κάποια λογική την οποία εσύ τώρα δεν καταλαβαίνεις? Οι δημοκρατίες δεν χτίζονται πάνω σε νόμους του στύλ "Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι".

Όσο για τους ναρκέμπορους, ο νομοθέτης νομίζω προβλέπει βαρίες ποινές αλλά βλέπεις μερικοί δικαστές και δικηγόροι το λειτούργημα τους το έχουν δεί κάπως αλλίως...(τώρα περιμένω επίθεση από την Σοφία...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή παιδιά συγγνώμη, επειδή τώρα φρίκαρα κι εγώ ... δεν είναι μόνο ο νόμος που θα έπρεπε να έχει για άμυνα μια κοινωνία ... υπάρχουν και άγραφοι νόμοι, όλοι αυτοί οι άντρες είναι παιδιά/σύζυγοι/αδέρφια κάποιων ... σε όλα τα χωριά έχουν μάτια και αυτιά ακόμα και τα δέντρα ... και εμείς συζητάμε για το αν η αστυνομία ήξερε? Λίγη ντροπή να υπήρχε από όλους λέω εγώ ... έχουμε ξεφύγει, ναι από πάντα πήγαιναν οι άντρες και σε πόρνες και με μικρούλες ή ανήλικες, αλλά ήταν άλλες εποχές και άλλες κοινωνικές συνθήκες και υπήρχαν ακόμα και δούλοι και οι νέγροι ήταν σκλάβοι και αντικείμενα ... δεν έχουμε προχωρήσει βήμα από τότε δηλαδή ???????

:angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έγινε βαρύ το θέμα http://www.youtube.com/watch?v=j5He8CnjJkA

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

22χρονη Ρωσίδα που σκορπούσε τον ιό του AIDS

- Με εντολή εισαγγελέα δόθηκαν στη δημοσιότητα οι φωτογραφίες της

- Έκκληση του ΚΕΕΛΠΝΟ σε όσους επισκέφθηκαν τον οίκο ανοχής να εξεταστούν

- Της ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος

Μετά απο εντολή εισαγγελέα η αστυνομία έδωσε στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες της 22χρονης που εντοπίστηκε σε οίκο ανοχής να είναι φορέας του ιού HIV.

Η 22χρονη Tatiana Bukhtoyarova εντοπίστηκε σε οίκο ανοχής επι της οδού Φωκαίας 22 στην Αθήνα και σύμφωνα με την ανακοίνωση της Αστυνομίας κατοικεί στο Γαλάτσι.

rosida2.JPG

Στην 22χρονη έχει ασκηθεί ποινική δίωξη για βαριά σκοπούμενη σωματική βλάβη, για την παραβίαση της σφράγισης του παράνομου οίκου ανοχής, για διευκόλυνση ακολασίας άλλων και άλλες παραβάσεις της νομοθεσίας που αφορούν τα εκδιδόμενα με αμοιβή πρόσωπα.

rosida3.JPG

Η 22χρονη παραπέμφθηκε, μετά την άσκηση της ποινικής δίωξης σε βαθμό κακουργήματος, στον ανακριτή του 13ο Τακτικού Ανακριτικού Τμήματος Αθηνών.

Οι ειδικοί του ΚΕΕΛΠΝΟ διαπίστωσαν ότι είναι φορέας όταν πραγματοποίησαν το άμεσο τεστ (rapid test) στην νεαρή Ρωσίδα. Οι υπεύθυνοι του ΚΕΕΛΠΝΟ ξεκίνησαν ήδη αγώνα εντοπισμού όλων των “πελατών” της νεαρής προκειμένου να διαπιστώσουν εάν έχει διαδοθεί ο ιός σε άτυχους άνδρες που είχαν επισκεφθεί τον οίκο ανοχής.

rosida4.JPG

Στην ανακοίνωση της αστυνομίας αναφέρεται οτι όποιος θέλει να εξεταστεί ή και να λάβει κατευθύνσεις και οδηγίες από τον αρμόδιο φορέα για τη συγκεκριμένη λοίμωξη μπορεί να καλέσει στις υπηρεσίες του ΚΕΕΛΠΝΟ στα εξής τηλέφωνα:

Τηλεφωνική Γραμμή για το AIDS: 210 72 22 222

Κέντρο Επιχειρήσεων του ΚΕΕΛΠΝΟ: 210 52 12 054.

http://gr.news.yahoo.com/22-aids-073018824.html

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=136631&catid=4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

700 πανικόβλητοι άνδρες που δεν είχαν χρησιμοποιήσει προφυλακτικό κατά τις σεξουαλικές τους συνευρέσεις με την εν λόγω μολυσμένη 22χρονη Ρωσίδα, έχουν ήδη τηλεφωνήσει στο ΚΕΕΛΠΝΟ, το πρώτο 24ωρο.

Αναμένονται και πολλοί άλλοι.

Θα εξεταστούν και θα τεθούν σε προληπτική αντιρετροϊκή θεραπεία.

Είναι ανησυχητικό το πόσοι πολλοί Έλληνες κάνουν χρήση παράνομων πορνείων, και μάλιστα χωρίς προφυλακτικά!

http://www.skai.gr/news/health/article/201799/antigrafotouakoma-mia-ierodoulos-thetiki-ston-io-tou-aids-/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλες τρεις πόρνες βρέθηκαν οροθετικές!

Σε 24 ώρες!

Καλά ξεμπερδέματα στους άνδρες που τσιλιμπουρδίζουν...

http://www.skai.gr/news/health/article/201790/akoma-mia-ierodoulos-thetiki-ston-io-tou-aids-/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.protothem...cle/?aid=194302

Χρυσοχοΐδης για τη δημοσιοποίηση των στοιχείων των ιερόδουλων

Tης δημοσιοποίησης των στοιχείων των οροθετικών ιερόδουλων υπεραμύνεται, με ανάρτηση στο Facebook και το Twitter, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, χαρακτηρίζοντας υπερβολικές τις αντιδράσεις περί καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Τα στοιχεία και οι φωτογραφίες των ιερόδουλων με AIDS ήρθαν στη δημοσιότητα, μετά από εντολή των δικαστικών αρχών, διότι θεωρούνται κίνδυνος για την δημόσια υγεία, διευκρινίζει ο κ. Χρυσοχοΐδης και εκτιμά πως οι αντιδράσεις για την καταπάτηση των δικαιωμάτων των γυναικών αυτών «είναι υπερβολικές, διότι αγνοούν ότι εδώ υπάρχει σύγκρουση δύο δικαιωμάτων. Από τη μία πλευρά, του δικαιώματος στην προσωπικότητα της ιερόδουλης και από την άλλη πλευρά, του υπέρτερου δικαιώματος στην προστασία της δημόσιας υγείας»

«Η δημοσίευση είναι νομιμότατη και ας κόπτονται οι Φαρισαίοι» υπογραμμίζει και εξηγεί ότι «η φωτογραφία εξυπηρετεί την άμεση αναγνώριση, καθώς προφανώς και οι πελάτες δεν θυμούνται ονόματα, ούτε οι ιερόδουλες συστήνονται».

«Εξάλλου» σημειώνει, «μπορεί να εκδίδονται σε πολλούς οίκους ανοχής ή στο δρόμο. Επιπλέον, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως στην περίπτωση του AIDS υπάρχει το λεγόμενο "παράθυρο" των 72 ωρών που, εφόσον κάποιος που υποψιάζεται ή φοβάται ότι έχει μολυνθεί, μπορεί να μπει σε ειδική αγωγή και να αποφύγει τη μόλυνση»

Τι μετράει περισσότερο επομένως στη ζυγαριά στάθμισης των συμφερόντων και των δικαιωμάτων από την πλευρά της οργανωμένης Πολιτείας; Το δικαίωμα στην υπόληψη και την προστασία των προσωπικών δεδομένων ή το δικαίωμα στη διάσωση της ζωής έστω και ενός ανθρώπου, που μπορεί να έχει μολυνθεί εν αγνοία του από τη νόσο; Ποια είναι η ευθύνη ενός ανήλικου που πηγαίνει για την πρώτη του "εμπειρία" με ένα από αυτά τα κορίτσια; Τι θα πούμε στην οικογένειά του; Ότι φταίει και πρέπει να πληρώσει γι' αυτό;» διερωτάται ο υπουργός

«Τα κοινωνικά προβλήματα δεν έχουν ιδεολογικό πρόσημο και είναι λάθος να τα κατηγοριοποιούμε με αυτούς τους όρους» διαμηνύει και καταλήγει, λέγοντας πως «είναι καιρός να καταλάβουμε όλοι μας ότι τα διαπιστευτήρια της προοδευτικότητας μετρούνται στην πραγματική ζωή και στα πραγματικά προβλήματα, όχι στις θεωρητικές διακηρύξεις».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''...αγνοούν ότι εδώ υπάρχει σύγκρουση δύο δικαιωμάτων. Από τη μία πλευρά, του δικαιώματος στην προσωπικότητα της ιερόδουλης και από την άλλη πλευρά, του υπέρτερου δικαιώματος στην προστασία της δημόσιας υγείας''

Δηλαδή αν βγάζανε κάποια ανακοίνωση/διαφημιστική καμπάνια, πως όσοι έχουν έρθει σε σεξουαλική επαφή ιερόδουλες θα πρέπει να κάνουν έλεγχο(και ένα ΙQ τεστ πιθανόν) δε θα προστατευόταν η δημόσια υγεία ΚΑΙ τα δικαιώματα αυτών των γυναικών?

Τεσπά, κλασσικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γελοίοι iceman και όσοι πιστεύετε τα ίδια, οι τελευταίες 11 κοπέλες που ήταν ναρκομανείς και προφανώς ΔΕΝ ήταν καν σε μπουρδέλο, αλλά στο δρόμο, γιατί έπρπε να δουμε το πρόσωπό τους???

Όταν κάποιος πηγαίνει με κοπελα που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι δηλωμένη πόρνη, θέλει ειδική πρόσκληση για να κοιταχτεί για τον ιό? Τότε ας βγαζουμε και τα πρόσωπα όσων έχουν γενικότερα, άσχετα αν εκπορνεύονται ή όχι, εφόσον μπορεί να πάμε μαζί τους.

Άσχετα με τις δηλωσούλες εντέλει χρυσοχοίδη και λοβέρδου δήθεν ευαισθησίας, είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ το τι θέλουν να κάνουν με αυτό.

ΑΙΣΧΟΣ στο ΚΕΕΛΠΝΟ που σιγοντάρει πολιτικές ατζέντες, χωρίς καν επαγγελματισμό (είδα γιατρό ΚΕΕΛΠΝΟ να απαντά σε ροζ ερωτηση ρεπόρτερ, για το ότι δηλαδή η Ρωσίδα είχε και προτιμήσεις "Ζητούσε νεαρούς κτλ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γελοίοι iceman και όσοι πιστεύετε τα ίδια, οι τελευταίες 11 κοπέλες που ήταν ναρκομανείς και προφανώς ΔΕΝ ήταν καν σε μπουρδέλο, αλλά στο δρόμο, γιατί έπρπε να δουμε το πρόσωπό τους???

εχω μια αποψη, εχεις μια αλλη.

γελειος και καραγκιοζης εισαι προφανως εσυ που δεν σεβεσαι τη δικη μου.

καλη σου μερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι μια "άποψη" η δημόσια διαπόμπευση άρρωστων και εξαθλιωμένων γυναικών προς επιδίωξη πολιτικών στόχων προεκλογικά. Όποιος επικροτεί μια τέτοια πράξη κανιβαλισμού είναι εξίσου συνένοχος.

Και φυσικά από τη στιγμή που πάει οποιοσδήποτε χωρίς προφυλακτικό με οποιονδήποτε πρέπει να εξετάζεται για ηπατίτιδες και hiv.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Τώρα ποιος διορθωνει το ανεπανορθωτο;

Tην Παρασκευή, 11 Ιανουαρίου, εκδικάστηκαν οι πρώτες δυο υποθέσεις ορροθετικών γυναικών, από τις 27 που διαπομπεύθηκαν με την δημοσίευση ονομάτων και φωτογραφιών τους από την ΕΛΑΣ.

Οι γυναίκες είχαν συλληφθεί στα πλαίσια επικοινωνιακής εκστρατείας που εξαπέλυσαν οι τότε υπουργοί Υγείας Α. Λοβέρδος και Προστασίας του Πολίτη Μ. Χρυσοχοΐδης, τον περασμένο Απρίλιο και Μάιο. Με βάση υγειονομική διάταξη που εκδόθηκε από τον υπ. Υγείας, το υπ. Προστασίας του Πολίτη πραγματοποίησε εκτεταμένη επιχείρηση συλλήψεων εκδιδομένων γυναικών, στη διάρκεια της οποίας προσήχθησαν 96, 27 συνελήφθησαν και παραπέμφθηκαν σε δίκη, ενώ 16 κρατούνταν μέχρι πρόσφατα στις φυλακές Κορυδαλλού.

Kαι οι δύο κατηγορούμενες των οποίων εκδικάστηκαν οι υποθέσεις κηρύχθηκαν αθώες, ενώ μια τρίτη απαλλάχθηκε με βούλευμα. Aναμένονται οι εκδικάσεις των υπολοίπων, ενώ αρκετές έχουν ήδη αφεθεί ελεύθερες.

Η υγειονομική διάταξη Λοβέρδου ενοχοποίησε στην ουσία τα θύματα αυτής της υπόθεσης, ενώ οι θύτες - πελάτες που πλήρωναν «κάτι παραπάνω» για να κάνουν σεξ χωρίς προφύλαξη - έμειναν στο απυρόβλητο. Ο ίδιος ο υπουργός είχε χαρακτηρίσει τις ορροθετικές ιερόδουλες «υγειονομική βόμβα στα θεμέλια της ελληνικής οικογένειας».

http://omniatv.com/blog/2702-%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%B5%CF%82-3-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Η επαναφορά της υγειονομικής διάταξης του Ανδρέα Λοβέρδου, βάσει της οποίας είχαν συλληφθεί και διαπομπευτεί οι οροθετικές ιερόδουλες, ήταν μία από τις πρώτες πράξεις που υπέγραψε ο νέος υπουργός Υγείας Αδωνις Γεωργιάδης, μετά την ανάληψη των καθηκόντων του.

Πρόκειται για την υγειονομική διάταξη ΓΥ/39Α, την οποία είχε εκδώσει λίγο πριν τις εκλογές πέρυσι ο κ. Λοβέρδος και είχε καταργήσει η τέως υφυπουργό Υγείας, Φωτεινή Σκοπούλη. Με την απόφαση του κ. Γεωργιάδη αίρεται ουσιαστικά η πράξη κατάργησης της διάταξης του κ. Λοβέρδου από την κ. Σκοπούλη.

Η Ελλάδα είχε κατηγορηθεί από διεθνείς οργανισμούς και μη κυβερνητικές οργανώσεις για την πρακτική αυτή, ενώ όλες οι οροθετικές γυναίκες τα ονόματα και οι φωτογραφίες των οποίων είχαν δοθεί στη δημοσιότητα αθωώθηκαν από τα δικαστήρια.

Ανακοίνωση για το θέμα της επαναφοράς από τον Άδωνι Γεωργιάδη της υγειονομικής διάταξης του πρώην υπουργού Υγείας Ανδρέα Λοβέρδου εξέδωσε το ΚΕΕΛΠΝΟ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΚΕΕΛΠΝΟ:

«Η Υγειονομική Διάταξη 39Α έχει σκοπό τη θωράκιση της χώρας από απειλές δημόσιας υγείας.
Η διάταξη αυτή δίνει τη δυνατότητα να διενεργούνται παρεμβάσεις που αφορούν από τη μια πλευρά την εμφάνιση των αναδυομένων νοσημάτων σε παγκόσμια κλίμακα, και από την άλλη, παρεμβάσεων σε συμβάντα που οφείλονται σε τοπικά αίτια.

» Επίσης, καλύπτει το σύνολο των μεταδοτικών νοσημάτων που αποτελούν ιατρικό επείγον όπως αυτά προσδιορίζονται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (WHO), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (ECDC) και το Αμερικανικό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (CDC).

» Υπό αυτή την έννοια η απόφαση της πολιτικής ηγεσίας να καλύψει τη χώρα για το μεσοδιάστημα μέχρι την έκδοση νέας τροποποιημένης διατάξεως θεωρείται επιβεβλημένη.»

Το ΚΕΕΛΠΝΟ σημειώνει επίσης ότι την ερχόμενη Δευτέρα συνεδριάζει, με εντολή του υπουργού Υγείας, ομάδα εργασίας στην οποία εισηγείται και μετέχει το ΚΕΕΛΠΝΟ, για την άμεση έκδοση νέας Υγειονομικής Διάταξης, η οποία θα καλύπτει τυχόν κενά που διαπιστώθηκαν στο πεδίο κατά τη διάρκεια της εφαρμογής της προηγούμενης υγειονομικής διάταξης.

Διαβεβαιώνει ότι αυτό θα γίνει με σεβασμό στις διεθνείς διατάξεις για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ατομικών ελευθεριών, με βάση το Ελληνικό Σύνταγμα, την ΕΣΔΑ και τις διεθνείς συμβάσεις και πρωτόκολλα περί προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων που συμμετέχει η χώρα.

(tovima.gr)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

"To τρέιλερ του ντοκιμαντέρ RUINS, της Ζωής Μαυρουδή, που εξιστορεί τη συγκλονιστική υπόθεση ποινικοποίησης του HIV στην Ελλάδα. Η εξιστόρηση της δίωξης των οροθετικών γυναικών, οι οποίες προσήχθησαν από την Ελληνική Αστυνομία, υπέστησαν εξαναγκαστικούς ελέγχους για ΗΙV, προφυλακίστηκαν για κακούργημα, και τελικά διαπομπεύτηκαν, όταν οι φωτογραφίες και τα προσωπικά τους δεδομένα δημοσιοποιήθηκαν στα ΜΜΕ, λίγες μέρες πριν τις εθνικές εκλογές της 6ης Μαΐου 2012".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.