Jump to content

οι πρωτες κινήσεις μετά το πτυχίο....


tik-tak

Recommended Posts

μόλις ολοκληρώσατε τις σπουδές σας...

εκτός απο τα γνωστά τρεχάματα σε νομαρχίες , νοσοκομεία ΄(και τη δυνατότητα να γράφετε σε αυτην την ενότητα...χιχιχι...)

τι κάνατε και   πώς αισθανόσασταν τις πρώτες - πρωτες ημέρες μετα τη λήψη του πτυχίου; 

...όταν ακόμη ειναι ισχυρή η επίδραση της επιτυχίας και της ευχαρίστησης...

"...θέλω να τα ξέρω όοοοοολα

όχι επειδή είμαι κοτσομπόοοοολα...

δεν το κάνω από κακό, 

θέλω να 'χω υλικό

κι ας μου τρωει η περιέργεια τη σόοοολα...

ποιος άπλωσε τα πτυχία στην ταράτσα;

ε;ε;ε;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαλάφρωμα, επιτέλους δεν χρειαζόταν να ξαναδώ την αντιπαθητική φάτσα κανενός καθηγητή, πλέον μπορόυσα να τους δω στον δρόμο και να φτύσω και μερικούς καραγκιόζηδες φαραώ. emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις πρώτες μέρες μετά το πτυχίο ένιωθα έντονο άγχος και αγωνία, παρόλο που ήδη είχα αποφασίσει τι θα έκανα στη συνέχεια.

ΥΓ: δεν μπορούσα να γράψω στο gm για να μετριάσω το άγχος γιατί δεν υπήρχε ακόμα gm. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγοράζεις ένα εισιτήριο χωρίς επιστροφή πας στις μπαχαμες ανοίγεις ένα μπαρ αλά τομ κρουζ και κανείς τον όμορφο /όμορφη και κορνιζάρεις το πτυχίο στον τοίχο από πίσω βρίσκεις και μια ντόπια ή έναν ντόπιο παντρεύεσαι κάνεις και 2-3 μπαχαμακια και ζεις χωρίς άγχος και ξεκούραστα όσα πάνε κι όσα έρθουν .

βεβαία αν όλα αυτά σου φαίνονται ακατόρθωτα τότε μένεις ελλαδα και κανείς 15 χρόνια ειδικότητα και ζεις μετά σαν πασάς με πολλά λεφτά και ανέσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαλάφρωμα, επιτέλους δεν χρειαζόταν να ξαναδώ την αντιπαθητική φάτσα κανενός καθηγητή, πλέον μπορόυσα να τους δω στον δρόμο και να φτύσω και μερικούς καραγκιόζηδες φαραώ. emdots

Ακριβως αυτο!Πολυ πολυ ελαφροτερη, και μπορουσα να δω καποιους και να τους κοιταξω ΟΠΩΣ θελω κι οπως πρεπει...ενιοτε να τους γυρισω και την πλατη...

Το περιεργο ειναι πως ενω ειχα τελειωσει , εκοβα βολτες συχνα μεσα στις αιθουσες και κυριως σε αυτη που εξεταστηκα για το τελευταιο μαθημα (προφορικα), εχοντας υφος αγαλλιασης (!), και νιωθωντας να απεχω ηδη χρονια , αιωνες απο αυτα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που πρεπει να τονισω ειναι το κατα ποσο αλλαζει η συμπεριφορα του κοσμου...ξαφνικα ολοι ρωτανε τη γνωμη σου,στην καλυτερη περιπτωση βεβαια και οι πιο κακοι σε ρωτανε αμεσως...και τωρα που θα δουλεψεις??????? f... ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τίποτα ιδιαίτερο δεν αλλάζει μετά το πτυχίο εκτός από το αγχωτικό διάβασμα.γι'αυτό,υπάρχει μια ανακούφιση.

Ανακούφιση υπάρχει και από το γεγονός ότι δε θα βλέπουμε τους σπαστικούς συμφοιτητές.Οι χαρακτήρες δεν άλλαξαν.η ανθρωπιστική επιστήμη που σπούδασαν τίποτα δεν τους έμαθε από καλούς τρόπους και ανθρωπιά.

όσοι ήταν σπαστικοί με το ύφος "εγώ είμαι καλύτερος από σένα" το έχουν ακόμα, ακόμα κι αν έχουν σπάσει τα μούτρα τους στην αγορά εργασίας.Για κάποιο περίεργο λόγο κομπάζουν νομίζοντας ότι για αυτούς δεν υπάρχει η ίδια λίστα αναμονής όπως για όλους τους άλλους.Κάτι θα ξέρουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ρίξε μια ματιά και σε αυτό

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...mp;#entry155410

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βικη δε θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα...

ακριβως τα ιδια...καποιοι εξαιτιας της εξουσιας που εχουν απεναντι στο φοιτητη την εχουν δει

τυρανοι των συρρακουσων....

το γεγονος οτι μπορεις να απαλλαγεις απο την αναγκαστικη κ αποκρουστικη συναναστροφη με τετοιους τυπους

κ να τους δεις στις πραγματικες minimal διαστασεις τους τα λεει ολα....

σε πληροφορω απο τη πρωτη βδομαδα που τελειωσα κ εφυγα απο γιαννενα μου φαινοταν ολα θαμμενα στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...

μαυρη πετρα....στους μαυρογιαλουρους.... :antegeia::antegeia::antegeia::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά το πτυχίο ε;

Τα κλασσικά:

Πρώτα έμαθα με ποιες χώρες η Ελλάδα έχει υπογράψει διακρατικές συμφωνίες (βίζα),

μετά διάβασα όλη την ιστορία και των νομαδικών λαών,

μετά κατάλαβα ότι τα καλά τελείωσαν,

μετά πήρα δάνειο,

μετά μετακόμισα κοντά στο ταχυδρομείο,

βρήκα κονέ στην ολυμπιακή, το υπουργείο εξωτερικών και την dhl,

μετά σκέφτηκα τι ειδικότητα θέλω να κάνω,

έφυγα από την Ελλάδα,

και τέλος μετά από κανά μήνα έστειλα με φαξ τα χαρτιά μου στη νομαρχία για άλλη ειδικότητα από αυτή που θα κάνω.

Στο ενδιάμεσο όλων αυτών προσπάθησα να συνεχίσω το πιάνο που είχα διακόψει στα 6.5 αλλά - δεν τα κατάφερα

και αυτό με έκανε να αισθανθώ μόνος και μίζερος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγοράζεις ένα εισιτήριο χωρίς επιστροφή πας στις μπαχαμες ανοίγεις ένα μπαρ αλά τομ κρουζ και κανείς τον όμορφο /όμορφη και κορνιζάρεις το πτυχίο στον τοίχο από πίσω βρίσκεις και μια ντόπια ή έναν ντόπιο παντρεύεσαι κάνεις και 2-3 μπαχαμακια και ζεις χωρίς άγχος και ξεκούραστα όσα πάνε κι όσα έρθουν .

ε εσύ τα ξέρεις αυτά από τα φοιτητικά σου χρόνια:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις πρώτες μέρες μετά το πτυχίο ένιωθα έντονο άγχος και αγωνία, παρόλο που ήδη είχα αποφασίσει τι θα έκανα στη συνέχεια.

ΥΓ: δεν μπορούσα να γράψω στο gm για να μετριάσω το άγχος γιατί δεν υπήρχε ακόμα gm. :wacko:

Πρέπει να ήταν τρομακτικά με το λιγοστό φώς που έβγαζε το κερί στο δωματιό σου ε?

:unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγοράζεις ένα εισιτήριο χωρίς επιστροφή πας στις μπαχαμες ανοίγεις ένα μπαρ αλά τομ κρουζ και κανείς τον όμορφο /όμορφη και κορνιζάρεις το πτυχίο στον τοίχο από πίσω βρίσκεις και μια ντόπια ή έναν ντόπιο παντρεύεσαι κάνεις και 2-3 μπαχαμακια και ζεις χωρίς άγχος και ξεκούραστα όσα πάνε κι όσα έρθουν .

ε εσύ τα ξέρεις αυτά από τα φοιτητικά σου χρόνια:)

emnoemnoemnoemnoemnoemnoemno καλέ κακίες..................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να ήταν τρομακτικά με το λιγοστό φώς που έβγαζε το κερί στο δωματιό σου ε?

:unsure:

Χα χα....πολύ καλό! Είχαμε όμως λάμπες πετρελαίου emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγοράζεις ένα εισιτήριο χωρίς επιστροφή πας στις μπαχαμες ανοίγεις ένα μπαρ αλά τομ κρουζ και κανείς τον όμορφο /όμορφη και κορνιζάρεις το πτυχίο στον τοίχο από πίσω βρίσκεις και μια ντόπια ή έναν ντόπιο παντρεύεσαι κάνεις και 2-3 μπαχαμακια και ζεις χωρίς άγχος και ξεκούραστα όσα πάνε κι όσα έρθουν .

ε εσύ τα ξέρεις αυτά από τα φοιτητικά σου χρόνια:)

emgoalemgoalemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.