Jump to content

Αφού είναι καλύτερο το φόρουμ χωρίς εμένα...


armydoctor

Recommended Posts

Κατόπιν της εξαιρετικά υποτιμητικής και εξευτελιστικής λήψης περιοριστικών μέτρων εναντίον εμού ειδικά αλλά και της απαγόρευσης ελεύθερης παράθεσης των απόψεών μου σε αυτή την ιστοσελίδα, οφείλω να δράσω. Το εάν ένας moderator ή admin λειτουργεί σωστά είναι κάτι που θα πρέπει να φαίνεται στα δύσκολα (όταν υπάρχουν έντονες και θερμές συζητήσεις) και όχι στα απλά - εύκολα θέματα όπου όλοι συμφωνούν. Η ανοχή μας στη διαφορετικότητα γενικά (διαφορετικότητα από το θέμα της φυλής που ανήκει ένα άτομο μέχρι το θέμα της απλής διαφορετικότητας των απόψεων) είναι ένδειξη πολιτισμού και δημοκρατίας. Ένας moderator ή admin φαίνεται εάν είναι μετριοπαθής, σωστός και ακριβοδίκαιος μόνο όταν προκύπτει μια έντονη αντιπαράθεση. Σε αυτή την έντονη αντιπαράθεση είναι που καλείται να αποδείξει εάν είναι ανώτερος ή κατώτερος των περιστάσεων όπως πολλοί απεδείχθησαν στη δική μου περίπτωση.

Όταν κάνεις κατάχρηση της εξουσίας που σου δίνουν τότε πάνω απ' όλα είσαι εσύ υπεύθυνος για ότι εκτυλίσσεται μπροστά σου. Μερικοί απεδείχθησαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων και εάν θα πρέπει να μείνει κάτι από όλη αυτή τη μικρή ιστορία είναι να προβληματιστεί το αναγνωστικό κοινό του greekmeds για το ποιος οδηγεί, ποιος ελέγχει, ποιος κατευθύνει αυτόν τον ιστοτόπο και με ποιον τρόπο. Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι κάτι δεν πάει καλά και όποιος δεν το καταλαβαίνει έχει τις δικές του σκοπιμότητες να μην θέλει να το πιστεύει. Δεν υπάρχει ισορροπία, υπάρχουν πολλές λανθασμένες και ενστικτώδεις κινήσεις και μειωμένη επίγνωση των συνεπειών κάθε απόφασης από αυτούς που ελέγχουν την ιστοσελίδα.

Σε κάθε περίπτωση τα λεγόμενά μου πάντοτε στηλίτευαν καταστάσεις και τύπους ανθρώπων και σε καμία περίπτωση συγκεκριμένα μέλη της σελίδας αυτής. Δεν έχω λόγο να έχω κάτι εναντίον του οποιουδήποτε αφού δεν σας γνωρίζω καν, ως νέο μέλος που είμαι (ήμουν για να είμαι ακριβής). Σε κάθε περίπτωση, η οποιαδήποτε ένταση στη συζήτηση είχε ως γενεσιουργό αιτία ειρωνικό και υποτιμητικό σχόλιο από άλλο μέλος, σχόλιο μη δυνάμενο να αγνοηθεί εκ μέρους μου. Δεν άντεξαν τα "στεγανά" του σάιτ τη ριζοσπαστικότητα κάποιων απόψεων και γι' αυτό συνέθλιψαν τόσο τις απόψεις αυτές όσο και τον εκφραστή τους άμεσα, ύπουλα και αποτελεσματικά.

Ο ΘΥΤΗΣ

PM από winmx
Ο λογαριασμος ειναι ενεργοποιημενος,μπορεις να γραψεις ποστ απλα πρωτα περνανε απο εγκριση.Αν πας να κοιταξεις δημοσιευθηκαν τα ποστ σου.Σου εβαλα χθες 3 μερες να περνανε απο εγκριση τα ποστ σου. (ναι αυτη τη φορα ημουνα εγω αυτη που εβαλε το warn level,τις αλλες 2 φορες οπως σου'πα ηταν απο αντμινιστρατορα)

Η ΤΙΜΩΡΙΑ

PM από lilpapaki
Καλημερα.Φυσικα και δεν το ηξερα οτι δεν μπορεις να ποσταρεις , προφανως αυτο εχει γινει απο καποιο administrator.Δεν ξερω αν τσακωθηκες με κανενα adm και σου εχει βαλει περιορισμο ή αν εκανε παραπονα καποιος moderator με τον οποιο τσακωθηκες......

Η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ

PM από mnk
Εγώ θα σου πρότεινα να παραμείνεις,να λες την άποψή σου (όχι μόνο σε όσα ζητήματα συμφωνούμε,αλλά περισσότερο σε εκείνα που διαωνούμε [θέση+αντίθεση=σύνθεση])

ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ

PM από lilpapaki
Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι με λυπουν γεγονοτα οπως αυτα που εγινανα αυτες τις μερες και με σενα και με τον αγροφυλακα.Ελπιζω να αλλαξεις γνωμη και να παραμεινεςι ως μελος καθως ειναι σημαντικο να ακουγονται ολες οι αποψεις αρκει αυτες να διατυπωνονται με σεβασμο απεναντι στην προσωπικοτητα των αλλων.

καληνυχτα και ελπιζω να τα ξαναπουμε .Το "αντιο" δεν υπαρχει στο δικο μου λεξιλογιο.....

Η ΑΠΟΦΑΣΗ

ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ. USERNAME: felipe

emsadangel

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως προς το ζήτημα της δυνατότητας διαγραφής του λογαρισμού σου, είχα προωθήσει το ερώτημά σου και γνωρίζω πως έλαβες απάντηση (συγκεκριμένα από την Γουίνι).

Για τα υπόλοιπα σου έχω πει την άποψή μου από μέρες.

ΥΓ είμαι μόνο εγώ που δεν καταλαβαίνω τη νέα μόδα του να βγάζουμε στη φόρα τα Προσωπικά Μηνύματά μας? Έγινε κάτι και το έχασα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιος οδηγεί, ποιος ελέγχει, ποιος κατευθύνει αυτόν τον ιστοτόπο και με ποιον τρόπο.

Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι κάτι δεν πάει καλά και όποιος δεν το καταλαβαίνει έχει τις δικές του σκοπιμότητες να μην θέλει να το πιστεύει.

αμφιταλαντεύομαι: να παραφράσω τον Καραμανλή: "μα ποιός κυβερνά το greekmeds επιτέλους;;" ή τον Σαίξπηρ: "κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της greekmed-ιας". Γρμφ, δύσκολη απόφαση ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εξακολουθω και εχω μια απορια

ρε παιδες , σε οποιον δεν αρεσει ο φιλιππος και τα λεγομενα του , ας μην τον διαβαζει ...

απλα πηγαινεις σε παρακατω ποστ , η' σε αλλο τοπικ

και αυτο εχει να κανει με τον καθε φιλιππο

καποιος ειχε προτεινει να μην του δινουμε σημασια

να αδιαφορουμε για τις προκλησεις του

και οι περισσοτεροι ειχαν συμφωνησει

τωρα ομως αρκετοι τρεχουν να ειρωνευτουν την παραπανω κινηση του ...

και νομιζω και ο ιδιος που το ειχε προτεινει ...

τι να πω , δεν στεναχωριεμαι που φευγει ενας σαν τον φιλιππο

αλλα με στεναχωρει η νοοτροπια πολλων

που με ειρωνεια και αρνητικη διαθεση , απορριπτει την οποιαδηποτε διαφορετικη αποψη

φιλιππε , πολλες δηλωσεις σου ηταν προσβλητικες , και αξιζαν το εντιτ που εφαγες

δεν αξιζεις ομως αυτον τον εξευτελισμο που πολλοι σου επιβαλλουν

καλα κανεις και φευγεις , μην τολμησεις να γυρισεις , η' να γραψεις με αλλο ονομα

γιατι τοτε θα δωσεις δικιο σε οσους σε ειρωνευονται

over and out

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να παραβλεψω ότι έχεις πολλά δικια στο τελευταίο σου ποστ.

Καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη.

Real life is out there...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παλι εχω την αισθηση πως ο φελιπε εκανε ο,τι εκανε για να προκαλεσει κ μετα να βγαλει ολο αυτο το δακρυβρεχτο ξανθοπουλικο λογιδριο περι φιμωσης κ μοντς κ κουραφεξαλα. Οσο τολμηρος κ αιχμηρος κι αν ειναι καποιος δεν μιλαει οπως να 'ναι μην περιμεοντας να διαγραφουν καποιες βρισιες του. Δεν ειχε ανιση μεταχειρηση κατ εμε. Μελη του φορουμ εκνευριστηκαν με τον τροπο που εγραφε κι οχι με τις αποψεις του (εξαλλου κι ο ιδιος μας ειπε την αποψη του για τους αλλους με πολυ "γλαφυρο" κ "λογοτεχνικο" τροπο). Αν εγω διαφωνω με καποιον κ θεωρω πως λεει βλακειες εχω το δικαιωμα να ειρωνευτω, να διαφωνησω, να κοροιδεψω, αλλα οχι να προσβαλλω.

αντιο φελιπε-αν κ η ολη φαση μου φαινεται στημενη! emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ΄αρχήν θελω να δηλώσω ότι διαφωνώ με τις περισσότερες (αν όχι όλες ) τις αποψεις του Φελιπε και κυρίως με τον τρόπο που εκφράστηκαν κατά καιρούς. Μου κάνει όμως τρομερή εντύπωση πως δε μπορούμε να ανεκτούμε εναν "αιρετικό" και πρέπει σώνει και καλά να τον εκμηδενίσουμε. Ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενά του σε αυτό το φορουμ, αλλά και οι κρίνοντες κρίνονται.

Αλήθεια αν αύριο ένας από εμάς εφημέρευε μαζί με τον πραγματικό Φελιπε στα επείγοντα του ΛΑΙΚΟΥ τι συνεργασία θα είχαμε;

(Η ερώτηση απευθύνεται και στον ίδιο τον Φελιπε). Η μήπως τότε θα σκεφτόμασταν και θα δρούσαμε επαγγελματικά;

Τους φίλους τους διαλέγουμε στη ζωή,

τους συνεργάτες, τους συνομιλητές και τους συναδέρφους όχι πάντα

Νομίζω πως αν συζητούσαμε επί της ουσίας των απόψεων του Φελιπε χωρίς ειρωνείες και βρισιές θα βρίσκαμε έναν τρόπο συνεννόησης και ο ίδιος θα αντιλαμβανόταν τα (πολλά ομολογουμένως) λάθη του.

πχ. και εγώ τελειώνοντας από τη Σχολή είχα προκατάληψη έναντι των ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ, αλλά μετά από λίγα χρόνια ως ειδικευόμενος διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός στους γιατρούς σε ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ και ΜΗ, αλλά σε ΚΑΛΟΥΣ και ΚΑΚΟΥΣ γιατρούς.

Κανείς μετά από χρόνια δεν ασχολείται με ποια σχολή εβγαλε ο Α ή ο Β. Ολοι ασχολούνται με την ουσία της ιατρικής πράξης και οι καλοί γιατροί αναγνωρίζονται ανεξάρτητα "προέλευσης"

είναι απίθανο να αλλάξει γνώμη και ο Φελίπε σε αυτό το θέμα; Δεν νομίζω (και δεν είναι τελικά αυτό το ζητούμενο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με Dranged.

Επίσης μεσα από όλο αυτό το σκηνικό φάνηκε κάτι πολύ ξεκάθαρα: το γιατί μια ζωή θα είμαστε σαν κλάδος έρμαιο των κυβερνήσεων. Ετσι μας αξίζει...

Δε μπορώ να φανταστώ κλάδο με περισσότερο και περισσότερους κομπλεξικούς ανθρώπους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εκνευριζουν παραινεσεις του τυπου " μην ξαναμπεις με αλλο ονομα γιατι θα τους δωσεις δικιο" και αλλα τετοια παιδικα.

θα κανει ο, τι γουσταρει.Αν θελει να συνεχισει με αυτο το user name ας το κανει.Αν θελει να ξεκινησει με αλλο ονομα , ας το κανει επισης.Ειναι ελευθερος να κανει ο, τι θελει , ολα τα αλλα ειναι για την παιδικη χαρα.

Απλα, το ξαναλεω, οπως ολοι μας εδω μεσα θα πρεπει να προσεχτικος στη χρηση διαφορων χαρακτηρισμων απεναντι σε αλλους, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΧΕΙ.

Κανεις δε θα επιβαλλει σε κανεναν να μη λεει την αποψη του .

Ολα τα πραγματα εχουν ενα οριο.Και οι βρισιες , και η κακια, και η ειρωνια .Μη νομιζετε οτι ξερετε τα παντα για τους αλλους επειδη τσακωνεστε μαζι τους στο ιντερνετ....Λιγη ωριμη σκεψη δεν εβλαψε ποτε κανεναν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εξακολουθω και εχω μια απορια

ρε παιδες , σε οποιον δεν αρεσει ο φιλιππος και τα λεγομενα του , ας μην τον διαβαζει ...

απλα πηγαινεις σε παρακατω ποστ , η' σε αλλο τοπικ

και αυτο εχει να κανει με τον καθε φιλιππο

καποιος ειχε προτεινει να μην του δινουμε σημασια

να αδιαφορουμε για τις προκλησεις του

και οι περισσοτεροι ειχαν συμφωνησει

τωρα ομως αρκετοι τρεχουν να ειρωνευτουν την παραπανω κινηση του ...

και νομιζω και ο ιδιος που το ειχε προτεινει ...

τι να πω , δεν στεναχωριεμαι που φευγει ενας σαν τον φιλιππο

αλλα με στεναχωρει η νοοτροπια πολλων

που με ειρωνεια και αρνητικη διαθεση , απορριπτει την οποιαδηποτε διαφορετικη αποψη

φιλιππε , πολλες δηλωσεις σου ηταν προσβλητικες , και αξιζαν το εντιτ που εφαγες

δεν αξιζεις ομως αυτον τον εξευτελισμο που πολλοι σου επιβαλλουν

καλα κανεις και φευγεις , μην τολμησεις να γυρισεις , η' να γραψεις με αλλο ονομα

γιατι τοτε θα δωσεις δικιο σε οσους σε ειρωνευονται

over and out

συμφωνώ απόλυτα...

αυτό έλειπε να αρχίζουμε να φιμώνουμε όποιον δεν συμφωνούμε με τα λεγόμενα του...

ή συνδιαλεγόμαστε ή πάμε παρακάτω όπως λέει και ο vamos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εκνευριζουν παραινεσεις του τυπου " μην ξαναμπεις με αλλο ονομα γιατι θα τους δωσεις δικιο"

και αλλα τετοια παιδικα.

ολα τα αλλα ειναι για την παιδικη χαρα.

Λιγη ωριμη σκεψη δεν εβλαψε ποτε κανεναν....

-και-

σε εμενα πανε αυτες οι παραινεσεις για επιδειξη ωριμης σκεψης ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ηρεμησε κι εσυ και μην πιανεσαι απ΄το παραμικρο....

η ωριμη σκεψη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ .ελεος.....................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ηρεμησε κι εσυ και μην πιανεσαι απ΄το παραμικρο....

η ωριμη σκεψη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ .ελεος.....................

απλα η παραινεση ηταν δικη μου , και απο κει ξεκινησες το σκεπτικο σου

και ... δυστυχως δεν ισχυουν τα οσα λες

οταν τα ποστ του περνανε απο ... ελεγχο , καταστρατηγειται η ελευθερη εκφραση

και μην μου πεις πως ειναι μονο για τις βρισιες , γιατι εγω χωρις να βρισω , το χω το warn μου ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενταξει ρε Βαμο, δεν εγινε και τιποτα επειδη εχεις warn level 10% ...και τι εγινε δηλαδη? Ουτε καν ξερω τι αφορα , καθως δεν μπορω να βλεπω τα παντα εδω μεσα....

μια προειδοποιηση ειναι ...τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενταξει ρε Βαμο, δεν εγινε και τιποτα επειδη εχεις warn level 10% ...και τι εγινε δηλαδη? Ουτε καν ξερω τι αφορα , καθως δεν μπορω να βλεπω τα παντα εδω μεσα....

μια προειδοποιηση ειναι ...τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

το θεμα αυτο ειναι περα απο μενα

με εφερα σαν παραδειγμα , γιατι ειναι κατι που το ξερω

1 warn = τιποτα

2... = τιποτα ?

3... = λογοκρισια ...

χμμμ ...

ας μην το συνεχισουμε αλλο

απλα , καταλαβαινω τον φιλιππο που νιωθει ασχημα απο κατι τετοιο

. και -

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο,τιδήποτε, Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ υπέστη ο φελίπε το προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του.

Να υπενθυμίσω ότι η ειρωνεία και ο σαρκασμός δεν ήταν τα πρώτα στα οποία καταφύγαμε για να συνδιαλεχθούμε μαζί του. Όμως ούτε η ευγένεια, ούτε η διαλλακτικότητα, ούτε καν η ουδέτερη ψυχρότητα φάνηκαν να τον εμποδίζουν από το να εκτοξεύει αφορισμούς, υποννοούμενα και υποτιμητικά σχόλια από την πρώτη κιόλας απάντηση που θα απευθυνόταν σε όσους διαφωνούσαν μαζί του.

Το πρώτο μου ποστ απέναντί του:

Με την ίδια ενδεχομένως στενόμυαλη ευκολία που κάποιος μπορεί να σε χαρακτηρίσει "καρατζαφερικό" από την άστοχη ερώτησή σου, άλλο τόσο αυθαίρετος γίνεσαι και εσύ αυτή τη στιγμή- κι ακόμη περισσότερο. Να προσθέσω ακόμη ότι κανείς δεν αναφέρθηκε στον Καρατζαφέρη, ούτε στους οπαδούς του με προσβλητικό τρόπο: οι "κατάρες" και τα "μιάσματα" είναι δικό σου συμπέρασμα. Το αν οι ΚΝίτες ή οποιοδήποτε άλλοι αριστεροί νεολαίοι είναι ταυτόχρονα και κουκουλοφόροι είναι ένα ζήτημα που πολλές φορές θίξαμε στο φόρουμ και καταλήξαμε σε καυγά. Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα και να αρκεστώ σ' αυτό. Εαν θέλεις να τοποθετηθείς περαιτέρω επ' αυτού σε προτρέπω να γράψεις στα περισσότερα του ενός αντίστοιχα τόπικ που έχουν ανοιχτεί. Σε "προτρέπω" δε με τη βεβαιότητα ότι οι αριστεροί του σάιτ- και δεν είναι λίγοι- θα ενδιαφέρονταν να ακούσουν με ποια στοιχεία κάποιος τους ταυτίζει με τους κουκουλοφόρους.

Διακρίνετε κάποια επιθετικότητα η περιπαιχτική διάθεση; Για ρίξτε ένα βλέφαρο στην απάντησή του, την ΠΡΩΤΗ του απάντηση σε μένα:

Τώρα για σένα NM25, δεν θα μπώ στο κόπο να σου στείλω συστημένες όλες τις απαντήσεις που έχεις ανάγκη και χρειάζεσαι μπας και ξυπνήσεις από τον αριστερό βούρκο που έχεις βυθιστεί αλλά επειδή λέες ψιλο-π@π@ρολογίες για το εάν με χαρακτήρισαν καρατζαφερικό, σε προκαλώ να δεις την πρώτη απάντηση του aifos στο ποστ μου. Όσο δημιουργείς εντυπώσεις, εγώ θα συνεχίζω να σε βάζω στη θέση σου. Τα καμάρια σας οι αριστεροί σήμερα κάψαν την αμερικανική σημαία... πράξη παράνομη... αλλά τι λέω ο χάζος; μήπως έχει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΣΗΜΑΙΑ;;;

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ.

Εσείς πώς θα αντιδρούσατε σ' αυτό; Σε έναν άνθρωπο που με την παραμικρή υποψία αντίρρησης στα λεγόμενα του σε κατατάσσει αυτοστιγμής στους "αριστερούς", στους "αναρχικούς", στα "αποβράσματα" και τους βάνδαλους, τους ασεβείς προς τους θεσμούς και την κοινωνία, τους παρακμιακούς, τους εγκληματίες; Ένα άτομο που ελλείψει ουσιαστικής και ακριβούς απάντησης στο θέμα της συζήτησης (επειδή είναι διανοητικά ΑΝΙΚΑΝΟΣ να εκτελέσει την εγκεφαλική διεργασία που απαιτείται γι' αυτό), απλώς βρίσκει χώρο να επαναλάβει ασυνάρτητους και συχνά άσχετους με το θέμα ακροδεξιούς λαϊκισμούς και να τους ταυτίσει με το εκάστοτε "αντίπαλο" πρόσωπο; Πώς είναι δυνατόν να διδάσκει κατανόηση και απροκατάληπτη αντιμετώπιση ένα άτομο που μαζοποιεί εν ριπή οφθαλμού το συνομιλητή του σε ένα "εσείς";

"Εσείς που καίτε τις σημαίες", "εσείς που καταστρέφετε περιουσίες", "εσείς που αναθρέφετε τα παιδιά σας με ναρκωτικά και με μολότωφ", "εσείς οι γυναίκες οι φεμινίστριες οι πουτάνες".

Για στάσου ρε φίλε; Ποιοί "εμείς"; Ο Τίμοθι ΜακΒέι; Ο Πάσσαρης; Το χαμένο σόι του Κουφοντίνα το φελέκι μου μέσα;

Και δεν αρκέστηκε μόνο σε ένα τόπικ, αλλά ακόμη κι αυτή, "η γυναίκα που δεν ήθελε τα πόδια της" στάθηκε αφορμή για να μας λούσει ακόμη μια φορά με τα ίδια αηδιαστικά του υπερ-πατριωτικά σάλια (και τα ανεκδιήγητα "ελληνικά" του). Από ένα σημείο και μετά τι κάνεις; Είτε τον αγνοείς, είτε τον παίρνεις στο ψιλό. Είναι λογικό, επόμενο και για μένα θεμιτότατο! Δεν κατακρίνω καθόλου όσους από μας τον ειρωνεύτηκαν. Καθόλου. Εαν εγώ έμπαινα σε κάθε τόπικ, άσχετο με το θέμα του, και εφορμώμενος από την παραμικρή λεπτομέρεια άρχισα να προπαγανδίζω υπέρ της νίκης του Σκορσέζε στα Όσκαρ και γιατί ο Φρίαρς π.χ. είναι προδότης και εξευτελίζει την έβδομη τέχνη, ως ΠΟΥ θα αντέχατε στον πειρασμό να μη με δουλέψετε, έστω και λίγο;

Ο,τιδήποτε, Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ υπέστη ο φελίπε το προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του.

Μπροστά στην κοροϊδία και φυσικά με λεκτικά αποθέματα τραγελαφικά ανεπαρκή για να αντισταθεί με παρόμοιο ύφος και με τα ίδια όπλα, πού κατέληξε ο φελίπε; Στις βρισιές. Πούστης, σκύλα, κωλογυναίκα, σκρόφα, παλιοπατσαβούρα. Του κάναμε ένα warn, δεν έπιασε. Δυο, τίποτα. Ε, το τρίτο ήταν το τυχερό. Η "εξευτελιστική" επιτήρηση την οποία υπέστη ήταν αναπόφευκτη. Ας ήταν σε θέση να καταλάβει αλλιώς. Μόνο που δεν ήταν. Μετά τα βρήκε σκούρα κι άρχισε να σκούζει και να διαμαρτύρεται ότι το φιμώνουν. Ωστόσο, μέσα σε ένα μήνα ποστάρισε αρκετά για να γίνει πρόμινεντ μέμπερ! Οξύμωρο, δε βρίσκετε;

Ποιός τον εμπόδισε από το να πετάγεται από το πουθενά και να τσιρίζει (ιντερνετικά) "ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!"; Ποιός του διόρθωσε τα "κομμούνια" και τους "χασισωμένους Αλβανούς" και τις "φεμινίστριες πουτάνες"; Ποιός το φίμωσε;

Παρεμπιπτόντως "κομμούνι" δεν είναι μεμπτή λέξη, αν και λίγο υποτιμητική. "Κομμούνια" αυτοαποκαλούνται και οι Κνιτες.

Ούτε το "φασίστας" θα έπρεπε να θεωρείται ακατάλληλο επίθετο, και οι φασίστες αυτοαποκαλούντο "φασίστες". Ξέρετε ποιά η διαφορά τους με το φελίπε; Η ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Προς τους άλλους και προς τον εαυτό τους. Ο φελίπε επέμενε να χρησιμοποιεί εξόφθαλμα ακροδεξιά επιχειρήματα, πρόβαλλε το (αναμφισβήτητο) δικαίωμα του να τα πιστεύει και να τα διακηρύττει, αλλά, ΑΛΛΑ: τη "ρετσινιά" του φασίστα;;;; του ακροδεξιού;;; των "άλλων εποχών";;; Την ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ του λόγου του; Την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ; Όοοοοοοχι! Αυτό δεν το δεχόμαστε! Εγώ δεν είμαι ρατσιστής! Δεν είμαι σας λέω! Αυτός είναι μαύρος!

"Σώστε με! Με κατηγορούν και με βρίζουν και εσείς δεν κάνετε τίποτα στρατευμένα λαμόγια μοντερέιτορς, τσιράκια του συστήματος που καταπνίγετε κάθε ανεξάρτητη φωνή!".

Τελικά ως είθισται σ' αυτές τις περιπτώσεις, τα άτομα όπως ο φελίπε καταφεύγουν σε πύρηνους τελευταίους (ή "τελευταίους") μονολόγους- κατηγορητήρια που (αν είμαστε τυχεροί θα) κλείνουν την αυλαία της υποτίθεται βασανισμένης τους παρουσίας και του "άδικου" κατατρεγμού και εξορισμού τους. Ίσα που πρόλαβα να αμολύσω τα μπουλντογκ και να υψώσω τον ηλεκτροφόρο φράχτη!

Αφού δεν μπορώ να συνυπάρξω και να γίνω αποδεκτός (λόγω δικιάς μου ανικανότητας), θα γίνω μάρτυρας. ΜΑΡΤΥΡΑΣ ο φελίπε δεν είναι. Μια άλλη λέξη από "μα", ναι. Αλλά "μάρτυρας"; Nope.

Ι ain't saying "sorry", I'm sayin' "good riddance". Με προφορά βαριά Τεξανή, έτσι για να δείξουμε τη συμπάθειά μας στους νεοσυντηρητικούς αυτού του πλανήτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά χαράστο κουράγιο σας, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα, που τα καυτά δάκρυα του αποχωρισμού έσταξαν στο πανάκριβο Bluetooth πληκτρολόγιό μου, ποιος θα με πληρώσει;

Ο Φελίπες ή τα αφεντικά που μας εξουσιάζουν; ΕΕΕΕ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

που σε ρε γείτονα άρχοντα του ανατολικού Ηρακλείου;

Στείλε report με την γειτονιά γαμώ το κερατό μου.. μας έφαγε η βροχή εδώ πάνω

Αυτές οι πατάτες στο στέκι φτιάξανε η ακόμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να φανταστώ κλάδο με περισσότερο και περισσότερους κομπλεξικούς ανθρώπους...

Και όμως υπάρχει και είναι οι νομικάριοι του greeklaws. Εγώ ήμουν θύμα λογοκρισίας στο greeklaws από του moderators επειδή "έθιξα" κάποια κυρία Αθηναίδα-Ευδοκία η οποία τυγχάνει να έχει κολλητούς τους moderators του greeklaws επειδή η κυρία ΑΕ είναι πρόεδρος σε ένα ίδρυμα στο οποίο κάποιοι moderatros είναι υφιστάμενοι της. Για την ακρίβεια εκεί οι moderators έκαναν edit ακόμα και στο κείμενο εξοδου μου που ήταν υπερβολικά μετριοπαθές και κράτησαν επιλεκτικά μόνο ένα μέρος που τους έκανε να φαίνονται "ωραίοι". Μιλάμε για ακραία μορφή λογοκρισίας και editing άλλων καθεστώτων. Κάποιοι από τους moderators γυρνοβολάνε εδώ μέσα δυστυχώς.

Στο προκείμενο είμαι ενάντια στην λογοκρισία...Ο felipe μπορεί να έθιξε αλλά και κάποιοι άλλοι τον εθίξαν. Το να βρίζεις μπορεί να είναι κατακριτέο αλλά η ειρωνία είναι ακόμα χειροτερη. Πιστεύω ότι τα άτομα που δεν αξίζουν προσοχής "λογοκρίνονται" από όλους τους υπόλοιπους με το να μήν τους δίνουμε σημασία. Ελπίζω οι mods να έχουν την ίδια ευαισθησία και να λογοκρίνουν και την ειρωνία και βρισίες που απευθύνονται στον felipe...αλλίως δηλώνουν εμμέσω πλην σαφώς μεροληψία ανεξάρτητα ποιός άρχισε τον καβγά.

ΥΓ: Όσο για τα Ελληνικά του felipe δεν ξέρω πόσο άσχημα είναι...και τα δικά μου είναι άσχημα, αλλά από πότε πρέπει οι αδυναμίες ενός ατόμου να γίνονται αφορμή για επίθεση εναντίον του? Μήπως εσείς που τον κατηγορείται ξέρετε όλα τα μαθηματικά θεωρήματα όλων των Αρχαίων Ελλήνων? Ή μήπως εσείς που ξέρετε καλύτερα Ελληνικά είστε περισσότερο Έλληνες? Αν νομίζετε ότι είστε το συζητάμε...να δούμε ποιός προσέφερε στην Ελλάδα περισσότερο...

Δεν συμφωνούσα ούτε εγώ με τις ιδέες του felipe αλλά να λέμε και του στραβού το δίκαιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο,τιδήποτε, Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ υπέστη ο φελίπε το προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του.

Να υπενθυμίσω ότι η ειρωνεία και ο σαρκασμός δεν ήταν τα πρώτα στα οποία καταφύγαμε για να συνδιαλεχθούμε μαζί του. Όμως ούτε η ευγένεια, ούτε η διαλλακτικότητα, ούτε καν η ουδέτερη ψυχρότητα φάνηκαν να τον εμποδίζουν από το να εκτοξεύει αφορισμούς, υποννοούμενα και υποτιμητικά σχόλια από την πρώτη κιόλας απάντηση που θα απευθυνόταν σε όσους διαφωνούσαν μαζί του.

Το πρώτο μου ποστ απέναντί του:

Με την ίδια ενδεχομένως στενόμυαλη ευκολία που κάποιος μπορεί να σε χαρακτηρίσει "καρατζαφερικό" από την άστοχη ερώτησή σου, άλλο τόσο αυθαίρετος γίνεσαι και εσύ αυτή τη στιγμή- κι ακόμη περισσότερο. Να προσθέσω ακόμη ότι κανείς δεν αναφέρθηκε στον Καρατζαφέρη, ούτε στους οπαδούς του με προσβλητικό τρόπο: οι "κατάρες" και τα "μιάσματα" είναι δικό σου συμπέρασμα. Το αν οι ΚΝίτες ή οποιοδήποτε άλλοι αριστεροί νεολαίοι είναι ταυτόχρονα και κουκουλοφόροι είναι ένα ζήτημα που πολλές φορές θίξαμε στο φόρουμ και καταλήξαμε σε καυγά. Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα και να αρκεστώ σ' αυτό. Εαν θέλεις να τοποθετηθείς περαιτέρω επ' αυτού σε προτρέπω να γράψεις στα περισσότερα του ενός αντίστοιχα τόπικ που έχουν ανοιχτεί. Σε "προτρέπω" δε με τη βεβαιότητα ότι οι αριστεροί του σάιτ- και δεν είναι λίγοι- θα ενδιαφέρονταν να ακούσουν με ποια στοιχεία κάποιος τους ταυτίζει με τους κουκουλοφόρους.

Διακρίνετε κάποια επιθετικότητα η περιπαιχτική διάθεση; Για ρίξτε ένα βλέφαρο στην απάντησή του, την ΠΡΩΤΗ του απάντηση σε μένα:

Τώρα για σένα NM25, δεν θα μπώ στο κόπο να σου στείλω συστημένες όλες τις απαντήσεις που έχεις ανάγκη και χρειάζεσαι μπας και ξυπνήσεις από τον αριστερό βούρκο που έχεις βυθιστεί αλλά επειδή λέες ψιλο-π@π@ρολογίες για το εάν με χαρακτήρισαν καρατζαφερικό, σε προκαλώ να δεις την πρώτη απάντηση του aifos στο ποστ μου. Όσο δημιουργείς εντυπώσεις, εγώ θα συνεχίζω να σε βάζω στη θέση σου. Τα καμάρια σας οι αριστεροί σήμερα κάψαν την αμερικανική σημαία... πράξη παράνομη... αλλά τι λέω ο χάζος; μήπως έχει ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Η ΣΗΜΑΙΑ;;;

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ.

Εσείς πώς θα αντιδρούσατε σ' αυτό; Σε έναν άνθρωπο που με την παραμικρή υποψία αντίρρησης στα λεγόμενα του σε κατατάσσει αυτοστιγμής στους "αριστερούς", στους "αναρχικούς", στα "αποβράσματα" και τους βάνδαλους, τους ασεβείς προς τους θεσμούς και την κοινωνία, τους παρακμιακούς, τους εγκληματίες; Ένα άτομο που ελλείψει ουσιαστικής και ακριβούς απάντησης στο θέμα της συζήτησης (επειδή είναι διανοητικά ΑΝΙΚΑΝΟΣ να εκτελέσει την εγκεφαλική διεργασία που απαιτείται γι' αυτό), απλώς βρίσκει χώρο να επαναλάβει ασυνάρτητους και συχνά άσχετους με το θέμα ακροδεξιούς λαϊκισμούς και να τους ταυτίσει με το εκάστοτε "αντίπαλο" πρόσωπο; Πώς είναι δυνατόν να διδάσκει κατανόηση και απροκατάληπτη αντιμετώπιση ένα άτομο που μαζοποιεί εν ριπή οφθαλμού το συνομιλητή του σε ένα "εσείς";

"Εσείς που καίτε τις σημαίες", "εσείς που καταστρέφετε περιουσίες", "εσείς που αναθρέφετε τα παιδιά σας με ναρκωτικά και με μολότωφ", "εσείς οι γυναίκες οι φεμινίστριες οι πουτάνες".

Για στάσου ρε φίλε; Ποιοί "εμείς"; Ο Τίμοθι ΜακΒέι; Ο Πάσσαρης; Το χαμένο σόι του Κουφοντίνα το φελέκι μου μέσα;

Και δεν αρκέστηκε μόνο σε ένα τόπικ, αλλά ακόμη κι αυτή, "η γυναίκα που δεν ήθελε τα πόδια της" στάθηκε αφορμή για να μας λούσει ακόμη μια φορά με τα ίδια αηδιαστικά του υπερ-πατριωτικά σάλια (και τα ανεκδιήγητα "ελληνικά" του). Από ένα σημείο και μετά τι κάνεις; Είτε τον αγνοείς, είτε τον παίρνεις στο ψιλό. Είναι λογικό, επόμενο και για μένα θεμιτότατο! Δεν κατακρίνω καθόλου όσους από μας τον ειρωνεύτηκαν. Καθόλου. Εαν εγώ έμπαινα σε κάθε τόπικ, άσχετο με το θέμα του, και εφορμώμενος από την παραμικρή λεπτομέρεια άρχισα να προπαγανδίζω υπέρ της νίκης του Σκορσέζε στα Όσκαρ και γιατί ο Φρίαρς π.χ. είναι προδότης και εξευτελίζει την έβδομη τέχνη, ως ΠΟΥ θα αντέχατε στον πειρασμό να μη με δουλέψετε, έστω και λίγο;

Ο,τιδήποτε, Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ υπέστη ο φελίπε το προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του.

Μπροστά στην κοροϊδία και φυσικά με λεκτικά αποθέματα τραγελαφικά ανεπαρκή για να αντισταθεί με παρόμοιο ύφος και με τα ίδια όπλα, πού κατέληξε ο φελίπε; Στις βρισιές. Πούστης, σκύλα, κωλογυναίκα, σκρόφα, παλιοπατσαβούρα. Του κάναμε ένα warn, δεν έπιασε. Δυο, τίποτα. Ε, το τρίτο ήταν το τυχερό. Η "εξευτελιστική" επιτήρηση την οποία υπέστη ήταν αναπόφευκτη. Ας ήταν σε θέση να καταλάβει αλλιώς. Μόνο που δεν ήταν. Μετά τα βρήκε σκούρα κι άρχισε να σκούζει και να διαμαρτύρεται ότι το φιμώνουν. Ωστόσο, μέσα σε ένα μήνα ποστάρισε αρκετά για να γίνει πρόμινεντ μέμπερ! Οξύμωρο, δε βρίσκετε;

Ποιός τον εμπόδισε από το να πετάγεται από το πουθενά και να τσιρίζει (ιντερνετικά) "ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!"; Ποιός του διόρθωσε τα "κομμούνια" και τους "χασισωμένους Αλβανούς" και τις "φεμινίστριες πουτάνες"; Ποιός το φίμωσε;

Παρεμπιπτόντως "κομμούνι" δεν είναι μεμπτή λέξη, αν και λίγο υποτιμητική. "Κομμούνια" αυτοαποκαλούνται και οι Κνιτες.

Ούτε το "φασίστας" θα έπρεπε να θεωρείται ακατάλληλο επίθετο, και οι φασίστες αυτοαποκαλούντο "φασίστες". Ξέρετε ποιά η διαφορά τους με το φελίπε; Η ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ. Προς τους άλλους και προς τον εαυτό τους. Ο φελίπε επέμενε να χρησιμοποιεί εξόφθαλμα ακροδεξιά επιχειρήματα, πρόβαλλε το (αναμφισβήτητο) δικαίωμα του να τα πιστεύει και να τα διακηρύττει, αλλά, ΑΛΛΑ: τη "ρετσινιά" του φασίστα;;;; του ακροδεξιού;;; των "άλλων εποχών";;; Την ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ του λόγου του; Την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ; Όοοοοοοχι! Αυτό δεν το δεχόμαστε! Εγώ δεν είμαι ρατσιστής! Δεν είμαι σας λέω! Αυτός είναι μαύρος!

"Σώστε με! Με κατηγορούν και με βρίζουν και εσείς δεν κάνετε τίποτα στρατευμένα λαμόγια μοντερέιτορς, τσιράκια του συστήματος που καταπνίγετε κάθε ανεξάρτητη φωνή!".

Τελικά ως είθισται σ' αυτές τις περιπτώσεις, τα άτομα όπως ο φελίπε καταφεύγουν σε πύρηνους τελευταίους (ή "τελευταίους") μονολόγους- κατηγορητήρια που (αν είμαστε τυχεροί θα) κλείνουν την αυλαία της υποτίθεται βασανισμένης τους παρουσίας και του "άδικου" κατατρεγμού και εξορισμού τους. Ίσα που πρόλαβα να αμολύσω τα μπουλντογκ και να υψώσω τον ηλεκτροφόρο φράχτη!

Αφού δεν μπορώ να συνυπάρξω και να γίνω αποδεκτός (λόγω δικιάς μου ανικανότητας), θα γίνω μάρτυρας. ΜΑΡΤΥΡΑΣ ο φελίπε δεν είναι. Μια άλλη λέξη από "μα", ναι. Αλλά "μάρτυρας"; Nope.

Ι ain't saying "sorry", I'm sayin' "good riddance". Με προφορά βαριά Τεξανή, έτσι για να δείξουμε τη συμπάθειά μας στους νεοσυντηρητικούς αυτού του πλανήτη.

Κάποτε είχα εμπλακεί και εγω σε μια τετοια συζήτηση, νομίζω μαζί σου, και το τελικό συμπέρασμα μου ήταν ότι ακόμα (έπειτα απο δεκαετίες) δεν μπορούμε να συζητήσουμε πολιτισμένα, ακόμα βάζουμε αυθαίρετες τάμπελες (που ύπαρχουν και στο κείμενο σου, με πιο εκλεπτυσμένο τρόπο όμως). Η αλήθεια είναι ότι ο Φελίπε υπήρξε εριστικός και προσβλητικός στην διατύπωση των πεποιθήσεών του, αληθές όμως είναι οτι του κόλλησαν τις ταμπέλες του εθνικιστή, του φασίστα κ.ο.κ. δίχως ο ίδιος να τις αποδέχεται, δυστυχώς μόνο εδώ χαρακτηρίζουμε τους άλλους τόσο βεβιασμένα...Το διαδίκτυο είναι ο κατεξοχήν χώρος όπου κάποιος μπορεί να εξωτερικεύσει με άνεση τις ιδέες που ενστερνίζεται και το γμ έχει προσφέρει στον τομέα αυτόν τα μέγιστα για αυτό πρέπει να το προστατέψουμε, απλώς αυτός ο τρόπος προάσπισης δεν είναι ο προτιμώμενος κατ' εμε, οπώς και η επίκληση στο συναίσθημα που οι αντιμαχόμενοι τοσο απλόχερα χρησιμοποιουν, γίνομαι αναλυτικότερος παρακάτω:

Η προσωπική μου άποψη και σκέψη αρχίζει απο το 1967, αυτο το γεγονός τελικά μας επηρέασε περισσοτερο απο ότι το φανταζόμουν και οι αγκυλώσεις του παρελθόντος παρεμποδίζουν τον καλπασμό στο μέλλον. Μόνο εδώ κάποιος ο οποίος εξεγείρεται με την καύση της σημαίας κατηγορείται ως εθνικιστής, μόνο εδώ κάποιος που πιστεύει οτι η μετανάστευση πρέπει να περιοριστεί θεωρείται ξενόφοβος, μόνο εδώ ενα ορθογραφικό λάθος επισκιάζει την επιχειρηματολογία σου. Επίσης όμως μονο εδώ κάποιος που βοηθά τους μετανάστες κρίνεται ως αναρχοκομμούνι, κάποιος που πιστεύει στην συλλογικότητα έναντι των προσωπικών επιδιώξεων ως μ@λ@κ@ς. Μόνο εδώ η αστυνομία εκφράζει την πυγμή της στους αδύναμους, μόνο εδώ όμως εμφανίζεται τόσο μαλθακή στους πραγματικούς ενόχους, μόνο εδώ όμως πέφτουν πάνω της οι ''στρατιές του στάλιν'' και την καίνε οι '' ψευδοεπαναστάτες'' δίχως να ζητήσουν ούτε συγγνώμη. Και πως αλλωστε να το κανουν, την μοναδική φορά που πήγα σε πορεία κυριάρχησε το συνθημα ''εγκληματίες δεν είναι οι φοιτητές αλλά οι μπάτσοι και οι εθνικιστές'' (ή καπως έτσι) με τους ''μπάτσους'' που ακολουθούσαν σε κάποια απόσταση να ακούνε τα γαλλικά τους, αυτό είναι το αγνό φοιτητικό κίνημα του 2007, το κίνημα που δεν ζητά συγγνώμη για τίποτα, το κίνημα που δεν ενδιαφέρεται για την μάθηση και το πανεπιστήμιο αλλα για τα επαναστατικά πυροτεχνήματα. Τι σχέση έχουν αυτά με τον Φελίπε? ακριβώς την ίδια ρίζα. Είναι εριστικοί, θέλουν με κάθε τρόπο να επιβάλλουν τις απόψεις τους, είναι δημαγωγοί και εν τέλει όταν τους έρχονται οι φάπες κλαψουρίζουν όλοι τους (ναι ναι αυτοί που ρίχνουν μολότωφ και δέρνουν στο τέλος προκύπτουν με νεφρική ανεπάρκεια και 9999 προβλήματα υγείας ζητώντας την αποφυλάκισή τους).

:antegeia: keep the good job

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.