Jump to content

Δωρεάν δημόσια υγεία


xalia

Recommended Posts

Νομίζω ότι όπως περνούσα έξω από την οδοντιατρική σχολή είδα <_< αναρτημένο πανό με το σύνθημα για δωρεά δημόσια υγεία...

Ποιοι?!? :antegeia:

Οι οδοντίατροι που θα ανοίξουν όλοι ανεξαιρέτως οδοντιατρείο με το που θα τελειώσουν τη σχολή?

Μην πάρει η μπάλα κι εμάς γιατί ίσως κάποιοι να μείνουμε σε νοσοκομείο, μα οι περισσότεροι έχουμε σκοπό να ιδιωτεύσουμε. Τα συντονιστικά των καταλήψεν θα πρέπει να προσέχουν λίγο τα αιτήματά τους. Όχι τίποτα άλλο γιατί οι αγώνες αυτοί των φοιτητών θα καταντήσουν γραφικοί όπως τα 1400 :splats: ευρώ πρώτος μισθός νεοδιόριαστου δασκάλου.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγώνες των φοιτητών θα καταντήσουν γραφικοί;

Τώρα;

Είναι γραφικοί εδώ και χρόνια.

Διάβασε το παρακάτω, περιγράφει πολύ παραστατικά τα τραγελαφικά των καταλήψεων:

10 χρόνια καταλήψεις, μήπως δικαιούμαι σύνταξη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι όπως περνούσα έξω από την οδοντιατρική σχολή είδα <_< αναρτημένο πανό με το σύνθημα για δωρεά δημόσια υγεία...

Ποιοι?!? :antegeia:

Οι οδοντίατροι που θα ανοίξουν όλοι ανεξαιρέτως οδοντιατρείο με το που θα τελειώσουν τη σχολή?

Μην πάρει η μπάλα κι εμάς γιατί ίσως κάποιοι να μείνουμε σε νοσοκομείο, μα οι περισσότεροι έχουμε σκοπό να ιδιωτεύσουμε. Τα συντονιστικά των καταλήψεν θα πρέπει να προσέχουν λίγο τα αιτήματά τους. Όχι τίποτα άλλο γιατί οι αγώνες αυτοί των φοιτητών θα καταντήσουν γραφικοί όπως τα 1400 :splats: ευρώ πρώτος μισθός νεοδιόριαστου δασκάλου.....

και επείδή οι οδοντίατροι θα ιδιωτεύσουν... να καταργήσουμε και την δημοσια και δωρεάν παιδεία?

ωραίο σκεπτικό... και οι καθηγητές δουλεύουν σε φροντιστήρια... μήπως να καταργήσουμε και τα σχολεία να μην πηγαίνουν καθόλου τα παιδιά? ωραίο και επαγωγικό σκεπτικό... :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα το ξαναπω

η παιδεια δεν ειναι σιγουρα δωρεαν

και παραμενει μονο εν μερει δημοσια

γι αυτο πριν ολοι τραβηξουν τα κουμπουρια

ας αναρωτηθουν αν διαβαζουν τα βιβλια τους

και οχι τις σημειωσεις που αγοραζουν...

και οχι τα επιπλεον βιβλια που αγοραζουν...

και οχι τις πατεντες που αγοραζουν

και το οτι μπηκαν στο πανεπιστημιο με φροντιστηρια που πληρωσαν

σαββαλα και πατακη και ζητη που χρυσοπληρωσαν

και το οτι εκαναν ιδιαιτερα ,για να καλυψουν αδυναμιες ,που πληρωσαν

και ολα τα βοηθηματα που αγορασαν

και οχι ... η λιστα ειναι ατελειωτη

παραμενει εν μερει δημοσια

γιατι ιδιωτικα υπαρχουν ως την 2βαθμια εκπαιδευση

γιατι τα φροντιστηρια ζουν και βασιλευουν

γιατι τα ιδιαιτερα καλοθρεφουν οικογενειες

γιατι τα περισσοτερα ιεκ ειναι ιδιωτικα

γιατι τα περισσοτερα εργαστηρια σπουδων ειναι ιδιωτικα

και σε λιγο θα γινουν και 1-2 ιδιωτικες πανεπιστημιακες σχολες

που απλα θα προστεθουν στην λιστα χωρις πατο

αλλα ακομη θα φωναζουμε για δημοσια και δωρεαν παιδεια , αλλα...

και τα 3/4 απο εμας θα στειλουμε τα παιδια μας στα ιδιωτικα εφοσον εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα στο μελλον

και στα καλυτερα φροντιστηρια-ιδιαιτερα

γιατι αραγε ?

ας το σκεφτει ο καθενας και ας το απαντησει μεσα του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μπορούσες να σπουδάζεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και να δίνεις και 3000$ το μήνα δίδακτρα.

Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί.

Σίγουρα μερικά έξοδα τα τραβάμε εμείς, αλλά μπορεί να γίνει αλλιώς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί.

Σίγουρα μερικά έξοδα τα τραβάμε εμείς, αλλά μπορεί να γίνει αλλιώς;

δυστυχως την εχουμε καταντησει τοοοσο σκατα

αυτην την δυσμοιρη παιδεια , που δεν πιστευουμε πως δεν γινεται αλλιως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα ακομη θα φωναζουμε για δημοσια και δωρεαν παιδεια , αλλα...

και τα 3/4 απο εμας θα στειλουμε τα παιδια μας στα ιδιωτικα εφοσον εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα στο μελλον

και στα καλυτερα φροντιστηρια-ιδιαιτερα

γιατι αραγε ?

ας το σκεφτει ο καθενας και ας το απαντησει μεσα του

εγώ προσωπικά τα παιδιά μου, όταν και αν κάνω..., θα τα στείλω σε δημόσιο...

έχουν τον μεγαλύτερο βαθμό επιτυχίας απο κάτι ιδιωτικά...των 3000 ευρώ... και βλέπουν και τι θα πει ζωή... δεν θα ζουν κουκουλωμένοι από καθωσπρεπισμό και κοινωνική εμβέλεια...

και εγώ δημόσιο τελείωσα ... και είμαι μια χαρά...

όπως και αν αρρωστήσω πάλι σε δημόσιο νοσοκομείο θα πάω για τί έχει καλύτερους ιατρούς....

έτσι λοιπόν και οι καθηγητές του δημοσίου έχουν πολλή περισσότερη εμπειρία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα να συμπληρωσω οτι εγω που τα λεω αυτα

πηγα σε δημοσιο

και μπηκα με πανελληνιες την 2η φορα

και δεν εχω γονεις γιατρους

και δεν εχω ιδιωτικη ασφαλεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορούσες να πληρώνεις δίδακτρα

θα μπορούσες να πληρώνεις για ΟΛΑ τα συγγράματα (BTW το ΕΚΠΑ δίνει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλά βιβλία στους φοιτητές)

θα μπορούσες να μην είχες κάνει φροντιστήριο στις πανελλήνιες (αλλά έκανες κυρίως για λόγους αυτοπεποίθησης (και εγώ έκανα))

θα μπορούσες να σπουδάσεις στο σπίτι σου, οπότε ούτε νοίκια δε θα πλήρωνες (αυτο δεν ισχυει για ολους)

ας μην είμαστε αχάριστοι λοιπόν. δοκιμασε να συγκρίνεις με την κοροιδία του ΕΑΠ, που σε χρεώνουνε 700 ευρώ για κάθε θεματική ενότητα (η 1000 αν πρόκειται για μεταπτυχιακό) και σου στέλνουν φωτοτυπημένες σημειώσεις.

θα το προτιμούσες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνουμε απολυτα παρακμη

ολα αυτα καταδεικνυουν τον μη δωρεαν χαρακτηρα της παιδειας

γιατι καποιοι στηριχτηκαν στο απωθημενο του ραγια ελληνα να σπουδασει τα παιδια του

(μην ξεχναμε οτι απο τους νυν 60αρηδες , λιγοι πηγαν πανεπιστημιο

δεν συζητω για τους πιο μεγαλους)

και εμπορευματοποιησαν καθε πτυχη της παιδειας

και μεις φωναζουμε "δημοσια και δωρεαν παιδεια"

σορρυ αδελφια ,αλλα δυστυχως αυτα τα χασαμε απο χρονια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα να συμπληρωσω οτι εγω που τα λεω αυτα

πηγα σε δημοσιο

και μπηκα με πανελληνιες την 2η φορα

και δεν εχω γονεις γιατρους

και δεν εχω ιδιωτικη ασφαλεια

και εμένα δεν είναι ιατροί οι γονείς μου...

έκανα μόνο χημεία και έκθεση φροντιστήριο...

το οποίο τελικά δεν θα έπρεπε να έχω κάνει...

όσο για ασφάλεια να είναι καλά το πανεπιστήμιο που καλύπτει...

χε χε...

δεν λέω ότι είναι 100% δωρεάν η παιδεία αλλά δημόσια είναι ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει άμα κάθε τι ΄παρεκλίνει από τον αρχικό του στόχο το πετάμε,δεν ξέρω τι θα είχε μείνει.

Χωρίς το δημόσιο πανεπιστήμιο,όπως και αν αυτό9 λειτουργεί τώρα,πόσο θα είχαν τη δυνατότητα να σπουδάσουν;;

Γιατί και να μην ασκήσεις το επάγγελμα,για το οποίο σπούδασες,αυτή η όποια εκπαιδευτική διαδικασία,σε αλλάζει ως άνθρωπο...και μάλλον προς το καλύτερο.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει άμα κάθε τι ΄παρεκλίνει από τον αρχικό του στόχο το πετάμε,δεν ξέρω τι θα είχε μείνει.

Χωρίς το δημόσιο πανεπιστήμιο,όπως και αν αυτό9 λειτουργεί τώρα,πόσο θα είχαν τη δυνατότητα να σπουδάσουν;;

Γιατί και να μην ασκήσεις το επάγγελμα,για το οποίο σπούδασες,αυτή η όποια εκπαιδευτική διαδικασία,σε αλλάζει ως άνθρωπο...και μάλλον προς το καλύτερο.......

το δημοσιο πανεπιστημιο δεν εχει σε τπτ να φοβηθει τα ιδιωτικα

οπως τα δημοσια σχολεια , απ τα ιδιωτικα

και δεν ειναι κατι που ...ξεστρατησε

αλλα εξαρχης ειχε λαθος προσανατολισμο

το συστημα των δεσμων ειναι απο το 80 κατι

και κατι ακομα

για μενα σημαντικος παιδευτικος ειναι ο ρολος του λυκειου

το πανεπιστημιο προσφερει εξειδικευμενη γνωση , προσανατολισμενη στην μελλοντικη απασχοληση

το αν καποιοι στο πανεπιστημιο ασχοληθηκαν και με αλλα , ηταν δικη τους επιλογη

και οχι αποτελεσμα της παιδευτικης διαδικασιας μεσω του πανεπιστημιου

βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικη εκτιμηση

και το λιγοτερο που θελω ειναι να αρχισουμε τα μαλωματα παλι

αλλα οτι θελετε ειναι συζητησιμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι το πανεπιστημιο δεν ειναι επαγγελματικη σχολη για να προσφερει εξειδικευση και μελλοντικη απασχοληση

πχ η φιλοσοφικη, το μαθηματικο, το θεολογικο. κλπ δεν βγαζουν καθηγητες μεσης εκπαιδευσης, ασχετως αν οι αποφοιτοι τους μπορουν να βρουν δουλεια μονον εκει (στην ελλαδα)

θα μπορουσε καποιος να σπουδασει φιλολογος η θεολογος για την πλακα του (γιαυτο και ειναι μαλακια ο χρονικος περιρισμος των σπουδων που προτιθεται να βαλει η κουτσικου μας)

ομως...

η ιατρικη δεν εντασσεται στον παραπανω κανονα: δυσκολα θα δεχτει καποιος να σπουδασει ιατρικη γισ την πλακα του και οπωσδηποτε η κοινωνια δεν θελει η εκπαιδευση του να παει χαμενη (ιδανικα μιλαμε γιατι στην πραξη ισχυουν αλλες μαλακιες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ προσωπικά τα παιδιά μου, όταν και αν κάνω..., θα τα στείλω σε δημόσιο...

έχουν τον μεγαλύτερο βαθμό επιτυχίας απο κάτι ιδιωτικά...των 3000 ευρώ... και βλέπουν και τι θα πει ζωή... δεν θα ζουν κουκουλωμένοι από καθωσπρεπισμό και κοινωνική εμβέλεια...

και εγώ δημόσιο τελείωσα ... και είμαι μια χαρά...

όπως και αν αρρωστήσω πάλι σε δημόσιο νοσοκομείο θα πάω για τί έχει καλύτερους ιατρούς....

έτσι λοιπόν και οι καθηγητές του δημοσίου έχουν πολλή περισσότερη εμπειρία...

Για το δημόσιο σύστημα υγείας δεν διαφωνώ αν και οι υλικοτεχνικές υποδομές και η οργάνωση είναι απαράδεκτες.Αλλά επειδή αυτά τα σχόλια και άλλα τόσα για τα ιδιωτικά σχολεία τα ακούω από τότε που ήμουν στο δημοτκό έχω να πω τα εξής:

1)Ιδιωτικά σχολεία των 3000 ευρώ δεν είναι όντως και από τα καλύτερα.

2)Ο καθωσπρεπισμός και η περιορισμένη κοινωνική εμβέλεια από που προκύπτουν?Ιδιωτικό δεν σημαίνει οικοτροφείο στην Ελβετία, κανονικός μαθητής είσαι ,άπλα περνάει ένα σχολικό και σε παίρνει έξω από το σπίτι σου και τίποτα άλλο.Προσωπικά δεν νιώθω στερημένος κοινωνικών παραστάσεων και εμπειριών!

3)Το επίπεδο εκπαίδευσης έχει πάνω κάτω ένα standard στα ιδιωτικά.Στα δημόσια μπορεί κανείς να δει από τρώγλες και καφενεία μέχρι εξαιρετικά σχολεία αξιοζήλευτα από κάποια ιδιωτικά.

Βέβαια ,για μένα, το κύριο μειονέκτημα των ιδ. σχολείων είναι οτι τα παιδιά βγαίνουν απίστευτες ψωνάρες και σπάνια εκτιμούν το επίπεδο που τους παρέχει το σχολείο τους.Γι αυτό παρατηρούνται φαινόμενα επιτυχίας σε σχολές από τις πιο ''ακίνδυνες'' όπως το Deree ως τις πιο ''επικίδυνές'' όπως οι Ρουμανοβουλγαρίες <_< !Από την άλλη το σχολείο αυτο μπορεί να σε βοηθήσει να μπεις από την Ιατρική Αθήνας :wub: μέχρι το MIT.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι το πανεπιστημιο δεν ειναι επαγγελματικη σχολη για να προσφερει εξειδικευση και μελλοντικη απασχοληση

πχ η φιλοσοφικη, το μαθηματικο, το θεολογικο. κλπ δεν βγαζουν καθηγητες μεσης εκπαιδευσης, ασχετως αν οι αποφοιτοι τους μπορουν να βρουν δουλεια μονον εκει (στην ελλαδα)

θα μπορουσε καποιος να σπουδασει φιλολογος η θεολογος για την πλακα του (γιαυτο και ειναι μαλακια ο χρονικος περιρισμος των σπουδων που προτιθεται να βαλει η κουτσικου μας)

ομως...

η ιατρικη δεν εντασσεται στον παραπανω κανονα: δυσκολα θα δεχτει καποιος να σπουδασει ιατρικη γισ την πλακα του και οπωσδηποτε η κοινωνια δεν θελει η εκπαιδευση του να παει χαμενη (ιδανικα μιλαμε γιατι στην πραξη ισχυουν αλλες μαλακιες)

1. αν τα τωρινα πανεπιστημια δεν λειτουργουν σαν σχολες που προσφερουν αυστηρα προσανατολισμενη γνωση , τοτε τι κανουν ?

διευρυνουν οριζοντες ? προσφερουν πολυπλευρη μαθηση ? καλλιεργουν την κριτικη σκεψη ?

χεχεχε...

2.αυτες οι σχολες βγαζουν στην ελλαδα αποκλειστικα καθηγητες

δεν αναφερομαι στο τι θα επρεπε να κανουν , αλλα στο τι κανουν

και μαλιστα , απο την τοση χαλαροτητα που επικρατει , βγαινουν και κακως εκπαιδευμενοι...

3.σοβαρα ? για την πλακα του ?

δεν το νομιζω ...

αλλα και να υπαρχουν καποιοι τετοιοι

α. ειναι η εξαιρεση , οχι ο κανονας

β. και τι θες να πεις μ αυτο ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

E, ναι, δεν θυμάστε που ο γιός του Δράκου στη Λάμψη είχε σπουδάσει ΚΑΙ Ιατρική ΚΑΙ νομική για την πλάκα του και δεν εξασκούσε κανένα από τα δυο; (διότι είχε φράγκα και ζούσε μια χαρά). Λέμε τώρα. Στην πράξη μόνο ΜΙΑ (λέγε με Νατάσα) θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν το βλέπω (και έχω δει και το στοίχημά σας και είμαι με το παπάκι). :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.