Jump to content

Windows Vista


Recommended Posts

Ύστερα από πολύ μελέτη στο νετ και χωρίς όμως να έχω εγκαταστήσει καμία έκδοση σε υπολογιστή έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αξίζει η αναβάθμιση για κάποιον που το σύστημά του σηκώνει το νέο λειτουργικό.... (όσοι γκρινιάζουν για το ότι έχει απαιτήσεις να σκεφτούν καλά ότι πρόγραμμα με ορίζοντα 7ετίας δεν γίνεται να "τρέχει" καλά στους σύγχρονους υπολογιστές κτλ κτλ κτλ ... δεν θα μπλέξω σε τέτοια κουβέντα).

Όμως υπάρχει ένας και βασικός λόγος που δεν πρέπει να τα αγοράσετε.... (τα πειρατικά δεν αξίζουν φυσικά πλέον ούτε για φτύσιμο, εκτός και εάν το ίντερνετ είναι άγνωστη λέξη ή δεν έχει σχέση με τον δικό σας υπολογιστή - μετά από αρκετό καιρό με αυθεντικά δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ πως το "τσάμπα" είναι καλύτερο...... είναι απλά ηλίθιο)

Ο λόγος λοιπόν αυτός είναι ότι τα Vista στην Ευρώπη είναι και εώς 80% ακριβότερα από τις ΗΠΑ (όπου εκεί τα θεωρούν ήδη ακριβά.....).

80% !!!!!!! Κανείς δεν έχει φροντίσει να εξηγήσει το κίνητρο πίσω από αυτές τις διαφορές, μόνο υποθέσεις βρίσκει κανείς στο νετ, οι οποίες τις περισσότερες φορές είναι και χαζές....

Φυσικά να τα αγοράσεις από το amazon.com ούτε αστείο, δεν σου επιτρέπει την αποστολή Ελλάδα (ή οπουδήποτε στην Ευρώπη φυσικά).

Θα βρω κάποια στιγμή κάποιον τρόπο να μου τα φέρουν από εκεί και να τα εγκαταστήσω αλλά μέχρι τότε είναι πραγματικά ΧΑΖΟ να τα αγοράσει κάποιος.

Υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσεις την upgrade έκδοση στον υπολογιστή σου αλλά δεν την έχω δοκιμάσει να δω αν επιτρέπει το download σε διευθύνσεις εκτός ΗΠΑ ή με ελληνική πιστωτική κάρτα...(δεν νομίζω όμως)

Όσο λοιπόν υπάρχει αυτή η διαφορά τιμής (που το ίσως τελικά να έχει να κάνει με τον πόλεμο ΕΕ - Microsoft κατά τον οποίο η 2η πάει να βγάλει τα σπασμένα από τους Ευρωπαίους) είναι ανεπίτρεπτο οποιοσδήποτε να αγοράσει το νέο αυτό λειτουργικό.....

ΥΓ. δεν θα αναλύσω όλες τις τιμές, απλά θα συγκρίνουμε την ακριβότερη έκδοση.... (ultimate full) ... στις ΗΠΑ: περίπου 310 ευρώ, στην Ελλάδα και στην υπόλοιπη Ευρώπη (χειρότερα νομίζω στην Αγγλία) 550 ευρώ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.distrowatch.com/

δεν χρειαζεται καν να ασχοληθειτε με τα μικροσοφτ ποσο μαλλον να ξοδευτειτε

(κι αν σας εντυπωσιαζουν τα 3d και τα παρομοια: http://linuxreviews.org/features/3ddesktop/ κ.λπ. κ.λπ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως ως 51η πολιτεια της αμερικης η ελλαδα θα επρεπε να αγοραζει με αμερικανικο τιμολογιο

για να μην θυμηθουμε και το (μυστικο) συμβολαιο μικροσοφτ - κυβερνησης

οποτε μαλλον θα επρεπε να μας μοιρασουν τα βιστα τζαμπα

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια μετά από λίγο έρευνα με τα κατάλληλα κλειδιά στον γούγλη είναι φαίνεται αρκετά γνωστό ότι η ΕΕ έχει επιβάλλει 850,000,000 δολλάρια πρόστιμο στην MS και η τελευταία έχει προσφύγει στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο για αυτό αλλά δεν έχει βγάλει απόφαση ακόμη......

το MAC OS X δεν είναι φθηνότερη (όπως μερικοί λένε) μιας και (αμερικάνικες τιμές), πληρώνεις μία φορά 350 δολλάρια για 7 χρόνια για τα Vista και όλες οι αναβαθμίσες είναι δωρεάν, ενώ για το MAC OS πληρώνεις κάποια χρήματα σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση, ώστε τελικά έρχεται μία η άλλη.

Αλλά είναι σίγουρα φθηνότερο το MAC OS από τα 550 ευρώ που ζητάνε στην Ευρώπη και κάνει τα ίδια πράγματα. Αν η Apple κινηθεί έξυπνα θα μεγαλώσει γρήγορα το μερίδιό της στην Ευρώπη (με μια μεγάλη τηλεοπτική καμπάνια πχ) - (όχι πως η Apple είναι αγγελική.... πουστ**σες με το Itunes και το Ipod έχει και αυτή).

Με linux δεν έχω ασχοληθεί γιατί στο 2007 οφείλεις στην οθόνη σου να βλέπεις λειτουργικό με γραφικά σαν παιχνίδι και πολλούς άλλους λόγους. (Εξάλλου και το MAC OS shell linux είναι, χεχεχεχεχεχε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα windows vista είναι αντιγραφή ενός ανώτερου λειτουργικού. Δυστυχώς, κακή. Παρουσιάζουν ελλείψεις στα γραφικά, το registry έμεινε σταθερά προβληματικό, crashes, ασυμβατότητες, μπερδεμένη λειτουργία 32 και 64 bit. Όλη η προσπάθεια περάσματος στο digital life μοιάζει με αποτύπωση κρουαζιέρας σε spreadsheet. Τα vista ενσωματώσαν με προβληματικό τρόπο τεχνολογίες που η Apple έφερε στο λειτουργικό της στην 3ετία 2001-2004. Σε 3 μήνες κυκλοφορεί η επόμενη έκδοση του OSX με πράγματα που λογικά οι χρήστες windows θα δουν το 2012 και βάλε. Οπότε τίθεται το εξής ερώτημα:

ΓΙΑΤΙ να πάρω την αντιγραφή όταν υπάρχει το αυθεντικό;

Note: Τα 5 δις δολάρια του R&D των παιδιών του Richmond πήγαν για το version genuine. Ότι μπορεί ο καθένας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Vista Home Premium Upgrade (Academic) εγώ το βρήκα με $69.95 οπότε μάλλον θα μπω στον κόπο τελικά να τα εγκαταστήσω...

Περίεργη πάντως αυτή η ιστορία με τα διαφορετικά τιμολόγια μεταξύ ΗΠΑ-ΕΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνώμη είναι ότι είναι πολύ νωρίς. Εκτός του directX10, δεν βρίσκω κάποιο άλλο λόγο να το βάλω. Στα τεστ μπορεί να φαίνεται καλύτερο ( http://www.tomshardware.com/2007/01/29/xp-vs-vista/ ), αλλά μόνο σε όσα χρησιμοποιούνε το superfetch. Εάν τα πάρετε μη αυθεντικά, έχετε χάσει αμέσως την όποια ασφάλεια προσφέρουν. Επίσης εδώ μπορείτε να βρείτε μία λίστα συμβατότητας προγραμμάτων με τα Vista -> http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=30511

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... τα πειρατικά δεν αξίζουν φυσικά πλέον ούτε για φτύσιμο, εκτός και εάν το ίντερνετ είναι άγνωστη λέξη ή δεν έχει σχέση με τον δικό σας υπολογιστή - μετά από αρκετό καιρό με αυθεντικά δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ πως το "τσάμπα" είναι καλύτερο...... είναι απλά ηλίθιο...

What?

:rolleyes:

Τα vista ενσωματώσαν με προβληματικό τρόπο τεχνολογίες που η Apple έφερε στο λειτουργικό της στην 3ετία 2001-2004.

Vista is windows xp with some adds on inspired by MacOS X. That simple!

Windows xp is windows 2000 with some adds on.

Where is the new file system?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Κωνσταντίνε νομίζω ότι τα παραλές! Και στα XP έτσι λέγαν ότι με το που θα μπαίνεις στο

net θα βρίσκετε πράκτορας του Gates(!) έξω από την πόρτα σου, αλλά...

Μπορεί να εξελίσσονται τα συστήματα ασφαλείας/κατασκοπείας αλλά παράλληλα εξελίσσονται και τα συστήματα

αντικατασκοπείας...!!!

Έχω κατεβάσει 3 εκδόσεις Vista και αυτή τη στιγμή έχω εγκαταστήσει τα Ultimate build 6000!

Δεν έχω περάσει το crack (ακόμα) επομένως δεν είμαι παράνομος!Όλα ωραία! και surfing k downloading... Έχουν βγεί μερικά σπαστήρια αλλά

δεν είναι όλα αποτελεσματικά!

Μια από τα ίδια δηλαδή, όπως με τα ΧΡ! Ποιός πήγαινε και τα αγόραζε(?)! Τώρα, η μόνη διαφορά είναι ότι

δεν θέλει κάποιον σειριακό μόνο, αλλά θέλει και σπάσιμο! Και ότι με πειρατικά windows δεν θα μπορείς να μπεις στο Net δεν πρόκειται να ισχύσει

αυτό με καμία δύναμη! Κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνει σπαστήρι που σου ξεκλειδώνει τα windows update. Άλλωστε, μεταξύ μας, δεν συμφέρει την Micr@soft

να μην κυκλοφορούν τα πειρατικά windows (άλλη ιστορία)!

Όσο για τα Linux, τι να πώ αγανάκτηση! Όλα καλά με τον ανοιχτό κώδικα! Μπράβο τους σε αυτούς που ασχολούνται! Ήταν να τα καθιερώσω ως μόνιμο

λειτουργικό μου! Αλλά αυτές οι ασυμβατότητες, ΕΛΕΟΣ! Μηχάνημα 3 χρονών με το ζόρι να βρει τις περιφερειακές συσκευές! Έχω δοκιμάσει πολλές

εκδόσεις, από Mandrake, Red Hate μέχρι το τελευταίο που έβαλα Νοvell Suse 10.2! Πάντα κάτι δεν θα αναγνώριζε! Είτε την κάρτα γραφικών είτε την κάρτα

ήχου και αν έχεις USB modem, την πάτησες! Αν δεν βελτιωθεί στον τομέα αυτό δεν πρόκειται να ανέβουν πιστεύω στον απλό λαό (γιατί πολλές εταιρείες

προτιμούν Linux λόγω κόστους)!

Πλάκα πλάκα, μου έκανε εντύπωση ότι τα Vista μοιάζουν περισσότερο στα Linux παρά στα XP! Εννοώ ως προς τα γραφικά, τα εικονίδια κτλ..

Και επίσης, βλέπω ότι και αυτά έχουν ασυμβατότητες με διάφορες συσκευές! Πολύ φοβάμαι ότι παλιά μηχανήματα δεν θα μπορούν να φορτώσουν τα Vista,

όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά επειδή οι κατασκευές hardware δεν θα κάτσουν να φτιάξουν Vista οδηγούς για υλικά π.χ 5 χρονών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γνωστό ότι όσοι και αν δουλεύουν για την Microsoft υπάρχουν πολλαπλάσιοι που δουλεύουν εναντίον. Δεν είμαι σίγουρος στα εικονίδια ποιον αντέγραψαν, μάλλον λίγο απ’ όλα. Στο development, το appearance και τις εφαρμογές αντέγραψαν αυτόν που εμπιστεύονται, την Apple.

Φέρνει, που λέτε, ο τύπος στο σπίτι το λαπτόπι clean install windows ultimatum. Μου μιλάει και του τρέχουν τα σάλια. Είναι διαψασμένος να πάρει εκδίκηση για τους μήνες που του τρίβω στην μούρη την υπεροχή των mac. Το ανοίγει και είναι ξερό. Δεν έχει βάλει τίποτες πάνω. Κοίτα μου λέει είναι φέτες. Κοίτα look and feel συνεχίζει. Μου βάζει το ψαχτήρι (την αντιγραφή του spotlight, που κάνει αυτόματο indexing).. φυσάει. Βλέπω στα μάτια του την τρεμούρα, έχει ξελιγωθεί. Με κοιτά .. βλέπεις πως τα 7 χρόνια άξιζαν μου λέει. Είχα υποσχεθεί στον ευατό μου να είμαι αντικειμενικός και καλοπροαίρετος. Δεν αντέχω, λυγίζω. Ανάβω τσιγάρο. Στα 5 γκίγκα φυσάει, για να δούμε πως τα πάει παραπάνω. Βγάζω το LaCie 250 γκίγκα από τον imac και το πετάμε στο λαπτόπ. Το μηχάνημα αρχίζει τα πρώτα βογγητά, τα βίστα παγώνουν και το πρώτο live crash είναι κοντά. Το βλέμμα του αλλάζει όψη άλλα το παλεύει καθώς τελικά έχουμε εγκατάσταση. Ωραία μου λέει, αυτή τη φορά πιο συγκρατημένος. Κάνε search του λέω, ο δίσκος είναι full. Έχω τελειώσει δεύτερο τσιγάρο και πάω για τρίτο, το χαμόγελο άλλαξε στόμα. Τελικά... το λάπτοπ το κλείνουμε από το κουμπί..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως από εμφάνιση σκίζουν τα άτιμα... από τεχνικά δε σκαμπάζω για να σας πω. Σίγουρα από Σεπτέμβρη όταν πολλά bugs θα έχουν φτιαχτεί, θα το σκεφτώ σοβαρά να τα εγκαταστήσω... αν τα αντέξει :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριακά πάντως....η MS έβγαλε Service Pack 1 για τα Vista από 7/1/07, πριν αυτά κυκλοφορήσουν επίσημα στο εμπόριο. Οπότε μόνο και για αυτό το λόγο θα περιμένω πολυυυυυυύ!

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://www.vistasp1.net/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα καλά και σεβαστά με την Apple αρκεί να μου βρείτε τρόπο να τρέχω προγράμματα CAD χωρίς να χρειάζεται να τα αγοράσω μιας και μια φορά το χρόνο περνάω την καινούρια έκδοση... και δεν μιλάμε για 300 και 500 ευρώ... για να μην αναφέρω άλλα προγράμματα...

Όσο για τα Vista... τα δοκιμάζω εδώ και μια εβδομάδα σε ένα P4 3,2 extreme edition με 1GB RAM και 128ΜΒ VGA FX5900 και πάει μια χαρά! Φυσικά έχω την ultimate edition και ακόμα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Ουσιαστικές διαφορές από τα XP δεν έχουν (και δεν κάθομαι στο κομμάτι της εμφάνισης) Κάποιες αλλαγές είδα μόνο στο δίκτυο και στο security ειδικά στα accounts, για τον απλό χρήστη όμως δεν είναι εμφανείς...

Ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει με κάποιο πολυπύρινο και δεν έχω βάλει πάνω από 4GB RAM για να δω εκεί τι κάνουν...

μέχρι ώρας είμαι αρκετά ικανοποιημένος...

πάντως όποιος μου βρεί λύση για Architectural Desktop 2007, Invetor 11, και το υπολογιστικό της 4Μ το οποίο είναι official.. για να μην αναφέρω και κάποιες άλλεσ εφαρμογές.. αγοράζω αύριο ένα apple :) όχι τίποτα άλλο.... είναι πανέμορφα τα άτιμα :rolleyes:

Προς το παρον θα μείνω με το dellaki μου και το δωρεαν (σχεδόν) upgrade σε windows vista... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή ο λόγος που δεν αγοράζεις mac είναι ότι δεν μπορείς να τα βρεις σπασμένα;

Είναι το ίδιο εύκολο με τα windows απλά θέλει λίγο να το κοιτάξεις πρώτα..

Το κλείδωμα των περισσοτέρων προγραμμάτων είναι της πλάκας (win πριν πολλά χρόνια) με αποτέλεσμα απλοί readers να σε εξυπηρετούν για πάρα πολλές εφαρμογές.

Να προσθέσω επίσης ότι οι νέοι mac (αυτοί με επεξεργαστές intel) μπουτάρουν windows μετά από restart ενώ με την νέα MacOS έκδοση θα αλλάζεις λειτουργικό on the fly σε στυλ fast user switching (τστστστστσ...!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα καλά και σεβαστά με την Apple αρκεί να μου βρείτε τρόπο να τρέχω προγράμματα CAD χωρίς να χρειάζεται να τα αγοράσω μιας και μια φορά το χρόνο περνάω την καινούρια έκδοση... και δεν μιλάμε για 300 και 500 ευρώ... για να μην αναφέρω άλλα προγράμματα...

Αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ νόμιμο πάντως.....

Εγώ πάντως αμφιβάλλω εάν θα βάλω τελικώς τα vista, μιας και είναι πολύ σιδηρόφρακτα, αδηφάγα σε μνήμη και σκληρό, χωρίς ουσιαστική βελτίωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν.....

αφού οι καλοί μας φίλοι στο e-shop και αλλού, αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν το νομικό κενό και να πουλήσουν την OEM έκδοση των Vista Business 131 ευρουλάκια, έτρεξα το Σάββατο το μεσημέρι μέχρι το Μενίδι, τα αγόρασα και τα εγκατέστησα.... :bloodomen:

το λάπτοπ μου έχει 2ghz Turion, 1 gb pc2700 ddr ram, 100gb hd 5200 rpm, ati x700 mobility 128 mb, wifia, bluetoothia, cardreaderia κτλ κτλ....

επειδή είχα xp ελληνικά, έκανα αναγκαστικά clean install, το οποίο δεν περιλαμβάνει format και απλά πάει ότι βρει στο παλιό c που αφορούσε τα win σε ένα φάκελο windows.old ... (φυσικά και ότι με ενδιέφερε έκανα backup, το οποίο και συνιστώ)....

η εγκατάσταση από την αρχή μέχρι το welcome κράτησε 40-50 λεπτά. Βρήκε μόνο του τα πάντα, εκτός από το card reader (το οποίο το ήξερα από πριν ότι δεν θα το έβρισκε, το έλεγε και το upgrade advisor, που κατεβάζεις από το σάιτ της ΜΣ αν θες).....Επίσης να έχετε internet κατά την διάρκεια της εγκατάστασης για να κατεβάσει ότι νέο χρειάζεται. (εμένα κατέβασε λίγα πράγματα)

του κόλλησα και ένα usb flash 2gb high speed μόνιμα για μνήμη....

το σύστημά μου το βαθμολόγησε με 4,00 (το οποίο δεν είναι ο μέσος όρος, αλλά η χαμηλότερη από τις επιμέρους βαθμολογίες).

εντυπώσεις:

μπορεί να μην το πιστέψετε αλλά μπουτάρει πιο γρήγορα από ότι με τα xp (και ναι είχα κάνει defrag και ναι φρόντιζα το σύστημά μου και δεν εγκαθιστούσα μλκς και οκ, δεν με νοιάζει το πως και γιατί, αλλά ναι δεν είναι ΤΟΣΟ βαρύ όσο λένε)

εγκατέστησα όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ χωρίς δυσκολίες, ακόμη και το NOD32, dvdshrink, anydvd, powerdvd, azureus κτλ κτλ

όχι, δεν υπάρχει SP1 για τα vista ακόμη, έλεος δηλαδή..... κάποια στιγμή θα βγει όταν μαζευτούν πολλά updates όπως πάντα!!!!!!!!

δουλεύει άψογα, δεν αισθάνομαι βαρύ το σύστημα, είμαι σίγουρος πως με 2gb μνήμη θα γίνει ταχύτερο ακόμη και δεν αντιμετώπισα, ούτε αντιμετωπίζα κανένα πρόβλημα....

Αναθεωρώ......

για 130 ευρώ αξίζει να βάλετε vista τώρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν.....

αφού οι καλοί μας φίλοι στο e-shop και αλλού, αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν το νομικό κενό και να πουλήσουν την OEM έκδοση των Vista Business 131 ευρουλάκια, έτρεξα το Σάββατο το μεσημέρι μέχρι το Μενίδι, τα αγόρασα και τα εγκατέστησα.... :bloodomen:

το λάπτοπ μου έχει 2ghz Turion, 1 gb pc2700 ddr ram, 100gb hd 5200 rpm, ati x700 mobility 128 mb, wifia, bluetoothia, cardreaderia κτλ κτλ....

επειδή είχα xp ελληνικά, έκανα αναγκαστικά clean install, το οποίο δεν περιλαμβάνει format και απλά πάει ότι βρει στο παλιό c που αφορούσε τα win σε ένα φάκελο windows.old ... (φυσικά και ότι με ενδιέφερε έκανα backup, το οποίο και συνιστώ)....

η εγκατάσταση από την αρχή μέχρι το welcome κράτησε 40-50 λεπτά. Βρήκε μόνο του τα πάντα, εκτός από το card reader (το οποίο το ήξερα από πριν ότι δεν θα το έβρισκε, το έλεγε και το upgrade advisor, που κατεβάζεις από το σάιτ της ΜΣ αν θες).....Επίσης να έχετε internet κατά την διάρκεια της εγκατάστασης για να κατεβάσει ότι νέο χρειάζεται. (εμένα κατέβασε λίγα πράγματα)

του κόλλησα και ένα usb flash 2gb high speed μόνιμα για μνήμη....

το σύστημά μου το βαθμολόγησε με 4,00 (το οποίο δεν είναι ο μέσος όρος, αλλά η χαμηλότερη από τις επιμέρους βαθμολογίες).

εντυπώσεις:

μπορεί να μην το πιστέψετε αλλά μπουτάρει πιο γρήγορα από ότι με τα xp (και ναι είχα κάνει defrag και ναι φρόντιζα το σύστημά μου και δεν εγκαθιστούσα μλκς και οκ, δεν με νοιάζει το πως και γιατί, αλλά ναι δεν είναι ΤΟΣΟ βαρύ όσο λένε)

εγκατέστησα όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ χωρίς δυσκολίες, ακόμη και το NOD32, dvdshrink, anydvd, powerdvd, azureus κτλ κτλ

όχι, δεν υπάρχει SP1 για τα vista ακόμη, έλεος δηλαδή..... κάποια στιγμή θα βγει όταν μαζευτούν πολλά updates όπως πάντα!!!!!!!!

δουλεύει άψογα, δεν αισθάνομαι βαρύ το σύστημα, είμαι σίγουρος πως με 2gb μνήμη θα γίνει ταχύτερο ακόμη και δεν αντιμετώπισα, ούτε αντιμετωπίζα κανένα πρόβλημα....

Αναθεωρώ......

για 130 ευρώ αξίζει να βάλετε vista τώρα....

Nice... it's important for an OS to boot up fast. It doesn't do anything else, but it 's on in a few seconds.... with 2GB of ram memory it could do even more...

... please make me spend 131 euro for three (3) activations (meaning clean installations)...

...please make me buy another GB of ram memory DDR2...

...I want to boot up faster...

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχέμ.....αν κάποιος θέλει να δει τί κάνουν ή τί δεν κάνουν τα vista μπορεί να μπει στο site της MS, να διαβάσει 100άδες blogs γύρω από αυτό το θέμα ή έστω να πάρει από το περίπτερο το τελευταίο τεύχος του PC MAG .... emofftopic

Κριτήρια εγκατάστασης για μένα το έκανα σαφές ήταν και είναι το κόστος, ο χρόνος εγκατάστασης, η απροβλημάτιστη εγκατάσταση και ακόμη πιο απροβλημάτιση λειτουργία μέσα σε ένα νέο και πιο εύχρηστο περιβάλλον....για αυτά μίλησα και τπτ παραπάνω!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Windows Vista disappoints

"Have you heard? Microsoft has got a new operating system! It's called Windows Vista! It even has a new slogan! 'The Wow starts now!' CNET.com has just reviewed it! Oh, wait. They describe it as 'essentially warmed over Windows XP,' and say there's 'no compelling reason to upgrade,'" Michael Parsons reports for The Times. "The good news? 'It's stable enough for every day use.' And if that doesn't make you go 'Wow!' I don't know what will..."??Parsons reports, "When Microsoft takes five years to upgrade its most important product, the very linchpin of its global business, and tells us we're going to go 'Wow!' when we see it, and then it entirely disappoints, there's a case to answer. CNET.com says, 'After more than five years of development, there's a definite 'Is that all?' feeling about Windows Vista.' C’maan, you expect me to leave that alone?"??Parsons writes, "The truth is for years now, and for many years to come, Bill Gates and his company have ensured that I spend hours of my life in front of computer software that is vulnerable to security attacks, patronising, awkward, and stuck in some tedious 1980s assumptions about who I am and how the world works that was abandoned by more innovative engineers decades ago. And it would be really, really nice if that experience got better."??"Vista takes us back to the future. It's 1985: Michael J. Fox is a time traveller in white sneakers, we're listening to a soundtrack USA for Africa singing We Are the World, swigging a New Coke and wondering why it tastes so weird," Parsons writes. "Good times, no doubt, but do we really want to relive them?"??"I know where I have to go if I want a real time machine. Apple has a long history of presenting its products as though they came from the future, and setting aside the actual merits of the products (as though Apple fanbois care about that), there's no question that Steve can at least create the pleasant perfume of futurity," Parsons writes.

Parsons continues, "I use PCs running Microsoft software because I have to, in the same way I use the British transport system, with a heavy heart and a sense of foreboding. I'm beginning to wonder if this will ever change."

:D :D emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να βιαστεί κανείς να εγκαταστήσει τα Windows Vista. Μην ξεχνάτε ότι και τα Windows 2000 και τα XP παρουσίασαν αρκετά προβλήματα όταν πρωτοβγήκαν! Και γιατί έχετε αντίρρηση για το πειρατικό λογισμικό? Χρωστάω τίποτα στον κάθε Bill Gates ή στον οποινδήποτε άλλο και δεν το ξέρω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να βιαστεί κανείς να εγκαταστήσει τα Windows Vista. Μην ξεχνάτε ότι και τα Windows 2000 και τα XP παρουσίασαν αρκετά προβλήματα όταν πρωτοβγήκαν! Και γιατί έχετε αντίρρηση για το πειρατικό λογισμικό? Χρωστάω τίποτα στον κάθε Bill Gates ή στον οποινδήποτε άλλο και δεν το ξέρω?

Συμφωνω απολυτα οτι δεν χρειαζεται βιασυνη.Καθαρα απο ηθικης αποψης βεβαια ειναι κοινως αποδεκτο οτι ειναι κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας η χρηση πειρατικου.Δεν νομιζω να αρεσε σε κανεναν να υποστει αυτο.Το θεμα ειναι οτι με τις τιμες που δωσανε, αν το αγορασει καποιος original ειναι να σαν τον κλεβουν.Υπερ(βολικοτατες) τιμες (για το Bill). Για αυτο φυσικα αναγκαζομαστε πολλοι και χρησιμοποιουμε πειρατικα προιοντα.(Και γω μεσα σ αυτους ειμαι). Παντως για οποιον ενδιαφερεται το πλαισιο διαθετει τα dsp και μονα τους για αγορα, πχ τα home premium 130 euro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά περιμέναμε τόσα χρόνια για τα σVista ????

Έλεος...

Πέρασα την Ultimate έκδοση και πρέπει να ομολογήσω οτι δεν αξίζει τίποτα!

Μια XP έκδοση χωρίς τα παλιά bugs αλλα σίγουρα με καινούρια......

Τα 3D ( Aero ) είναι ένα τίποτα. Εδώ δεν αναγνώριζε σωστα Nvidia Mobility κάρτα γραφικών ! χαχαχαχα

Α! Φαντάζομαι θα μάθατε οτι ετοιμάζεται κ service pack 1 για Vista στο 2ο εξάμηνο του 07 !!!! Ναι , δεν κάνω πλάκα !!!!

Αν θέλετε να δείτε τι σημαίνει εύχρηστο και εντυπωσιακό 3D περιβάλλον δοκιμάστε Linux + Beryl ( distrowatch.com όπως είπε κ η kikitsa στη προηγούμενη σελίδα... )

Προτείνω μάλιστα το sabayon ( www.sabayonlinux.org ) ή Ubuntu τα οποία βγαίνουν κ σε live cd για όσους θέλουν να τα δοκιμάσουν.

Και όσο για το θέμα των drivers όπου συνήθως υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα πρέπει να πω οτι εντυπωσιάστικα όταν εγκατέστησα τα Mandriva Powerpack (150 euro / year ) τα οποία βρήκαν και το παραμικρό περιφερειακό !!!!!!! Ακόμα και εκτυπωτή Hp μοιρασμένο με wifi σε ασύρματο δίκτυο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
Α! Φαντάζομαι θα μάθατε οτι ετοιμάζεται κ service pack 1 για Vista στο 2ο εξάμηνο του 07 !!!! Ναι , δεν κάνω πλάκα !!!!

Άργησε αλλά ήρθε! Δεν διατίθεται προς το παρόν στην ελληνική έκδοση, η οποία μάλλον θα έρθει κατά το Μάη. emsadwalk

Αν το έχει βάλει κάποιος στην αγγλική, ας μας πει τι παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού κάθεστε ακόμη και συζητάτε για τα σVista, καλά κάνει η Micro$oft και σας εμπαίζει με το service pack και την ελληνική του έκδοση. :splaaaats:

Linux και πάλι linux, σε... πολλά χρώματα και γεύσεις! (Mint, Ubuntu, PCLinuxOS, κλπ, κλπ, κλπ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.