Jump to content

Απορία προς συντονιστικό κατάληψης Ιωαννίνων


MARTHA

Recommended Posts

δεν πειραζει ρε μιχαλοπουλε

καταλαβαμε ολοι ποσο λιγος εισαι

παντελως ανευθυνος

αντε , κοιτα μονο να κολλας κανα αυτοκολλητο στην μπλουζα και να κρατας το πανο

υγ

δεν εχω σκοπο να την πω σε κανεναν

θελω να παρω απαντηση σε μια σειρα ερωτηματων

και να δειξω σε καποιους με τι ανευθυνους εχουν μπλεξει

Vamos εγώ φταίω που συνδιαλέγομαι μαζί σου λες και θα συμφωνήσουμε ή θα τα βρούμε σε κάτι.

Αλήθεια, τι γνώμη έχεις για κάποιους χαφιέδες που ρουφιανεύουν συμφοιτητές τους που απουσιάζουν στις κλινικές τον καιρό των καταλήψεων; Ή μήπως δεν έχουν συμβεί τέτοια περιστατικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply
1.Καταρχην οφειλω να εξηγησω την εννοια του συντονιστικου.Το Συντονιστικο (ειναι και λιγο αστεια η λεξη) απαρτιζεται απο τους ανθρωπους που ψηφισαν καταληψη. Ειναι δηλαδη οι 221 (καπου εκει) φοιτητες που στην ΓΣ ψηφισαν καταληψη.Δεν ειναι μια επιτροπη ανθρωπων εκλεγμενων ουτε προεδρειο ουτε τιποτα. Ειναι οι ανθρωποι που καλουνται να εφαρμοσουν στην πραξη αυτο που ψηφισαν.Δηλαδη να οργανωσουν την καταληψη. Οποτε δεν απαρτιζεται απο δεδομενους και συγκεκριμενους φοιτητες. οποιος θελει λαμβανει το λογο και λεει οτι του κατεβει. Π.χ. τις προαλλες ειχε ερθει μια κοπελα απο το 6ο ετος και ειπε ευθαρσως την αποψη της. Δεν της ειπε κανενας απο που κατεβηκες εσυ. Ενιαιο και Ανοιχτο θαρρω πως λεγεται και ετσι εφαρμοζεται. Οποτε ειναι αδυνατο να ζητατε απο ενα ατομο να παρει την ευθυνη για την αποφαση ολου του συντονιστικου.

πλακα μας κανεις!!!και μολις τελειωνει η ΓΣ γιατι τα μισα και παραπανω ατομα απο αυτα που ψηφισαν καταληψη πανε στις στασεις να φυγουν ή στη λεσχη να φανε??

ειπα για πλακα να καθησω να δω ποιοι ειναι στο συντονιστικο..να ειναι 50-60 (και πολλα εβαλα!!)ατομα ενεργα!μη μας λες τωρα 221!!οκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

don't shoot.. Εγω απλα εξηγησα την εννοια του συντονιστικου.

Ημουν σιγουρος οτι καποιος θα το εθετε και γι αυτο δεν το εξηγησα παραπανω.

Ναι 50-60 ειναι τα ατομα. Σκεψου ομως οτι δεν μπορεις να δεσεις καποιον να κατσει ντε και καλα. Ειχα κανει μια νιξη για ατομα που ψηφιζουν λιγο ελαφρα τη καρδια [καποιος τους ειπε προβατα] ή με γνωμονα καποιο συμφερον , η απλα δεν καθονται επειδη βαριουνται. Ναι το συντονιστικο συνεδριαζει max με τα ατομα που ανεφερες αλλα μιλαμε για 50-60 όχι για 5-6 "σοφους και παντοδυναμους συνδικαλιστες". Επισης τα 50-60 δεν ειναι ολοι στανταρ. συνολικα ειναι διπλασια τα παιδια που εχουν συμετασχει εστω και σε μια φορα σε συντονιστικο...

ειπα για πλακα να καθησω να δω ποιοι ειναι στο συντονιστικο..

τωρα αυτο αναθεμα αν καταλαβα γιατι το εκανες. :wacko: Ηθελες να δεις ποιοι ειναι στο συντονιστικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παω και στον black sheep.

Aγαπητε συναδελφε, 1..εχεις διερωτηθει ποτε τι στο καλο ειναι αυτο το ασυλο και γιατι υπαρχει? αληθεια γιατι πιστευεις οτι υπαρχει το ασυλο? μηπως εδω ειναι ο νομος που ψαχνεις? και 2. Το πλαισιο λεει αναστολη ΚΑΘΕ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.πες μου στο μυαλο σου που ενεταξες την λεσχη.. γιατι για την καθαριστρια προφανως στην διοικητικη δραστηριοτητα. ειναι σαφες νομιζω.

(τελειωνω το ορκιζομαι) Δεν κατηγορησα ποτε την ΔΑΠ επειδη δεν αποχωρησε! ισα ισα παντα σεβομαι τις αποψεις της αν και διαφωνω. τουλαχιστον αυτη ειναι συνεπης και σαφης. αλι σε αλλες παραταξεις. Νομιμοποιει την αποφαση μια γ***νη σφραγιδα σε ενα χαρτι που εχει πανω γραμμενο το πλαισιο και μοιραζεται στους φοιτητες.Λαθος? Εγω τουλαχιστον δεν εχω συμετασχει σε μια συζητηση που εχω αποριψει a priori το αποτελεσμα της.

Καταρχήν, μου αρέσει που απαντάς.

Νομίζω όμως ότι μπερδεύτηκες λίγο......

1. Η λέσχη δεν εντάσσεται σε διοικητικη δραστηριοτητα (τί, μόνη της διοικείτε;;, άσχετη είναι με την πανεπιστημιακή διοίκηση;;)

2. Η ερώτησή μου (στην οποία δεν απάντησες) είναι γιατί στην απόφαση για την αναστολη ΚΑΘΕ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ, δεν συμμετάχουν οι διδάσκοντες, οι ερευνητές και η διοίκηση;;; Δημοκρατικά σκεπτόμενος, θα έπρεπε να συμμετέχουν όλοι αυτοί (έτσι δεν είναι). Γιατί αποκλείστηκαν από τη λήψη απόφασης;;; Τώρα ένα τσούρμο φοιτητών αποφάσισε για όλους (με ποιό δικαίωμα;;)

3.

Οκ ειναι η πιο ακραια μορφη απεργιας που υπαρχει
η κατάληψη με την απεργία, τι σχέση έχουν;;;;

4.

1..εχεις διερωτηθει ποτε τι στο καλο ειναι αυτο το ασυλο και γιατι υπαρχει? αληθεια γιατι πιστευεις οτι υπαρχει το ασυλο? μηπως εδω ειναι ο νομος που ψαχνεις?

έχω διερωτηθεί!!! Σου ποστάρω απόψεις φοιτητή από το ΑΠΘ, που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Έχω μπουχτίσει πλέον με αυτό το άσυλο. Έχω πικραθεί και έχω σιχαθεί. Πόρνη το κάναμε το άσυλο και ασελγεί πάνω του ο κάθε πικραμένος ψευτοαγωνιστής ή τραμπούκος με περίβλημα ιδεολογίας. Πρίν μπώ στο πανεπιστήμιο, είχα καταλάβει πως άσυλο σημαίνει ότι μέσα στους χώρους του μπορείς να πείς ό,τι θες. Να γράψεις ό,τι επαναστατικό δοκίμιο, paper κλπ και να κάνεις ό,τι έρευνα θες χωρίς να μπορεί κανείς να στο απαγορεύσει, να σε λογοκρίνει, να σε ελέγξει. Ότι μπορούσες να διακινίσεις κάθε είδους ιδέα ελεύθερα, είτε είσαι ναζί είτε είσαι ακροαριστερός, είτε αναρχικός, είτε σατανιστής, είτε παιδεραστής είτε ό,τι να ναι. Και όποιος σε ακούσει. Και όποιος σε δεχτεί.

Πέρασα όμως και είδα ότι τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.Είδα λοιπόν μια διαστροφή της έννοιας του πανεπιστημιακού ασύλου, και μπέρδεμά της με την ολική ασυλία. Κοινώς, νομίζανε οι ερίφηδες και ακόμα νομίζουν πως πανεπιστημιακό άσυλο σημαίνει «όποιος γουστάρει μπαίνει και κάνει ό,τι γουστάρει». και συνεχίζει...

Εγώ πάντως με το μικρό μου το μυαλό θεωρούσα πάντα πλεονασμό την έννοια του ασύλου σε δημοκρατικό καθεστώς. Και σε δικτατορικό καθεστώς εντελώς γελοία, γιατί σε τέτοια περίπτωση σιγά μη σεβαστεί κανείς το άσυλο.

Πώς συνδέεται το άσυλο με την κατάληψη, αλήθεια δεν το καταλαβαίνω, αν θες βοήθησε.....

Αλήθεια, η δική σου άποψη για το άσυλο ποιά είναι;;; Γιατί νομίζεις ότι υπάρχει;;; Περιμένω απάντηση ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε μιχαλοπουλε ,

θελεις την γνωμη μου για τους χαφιεδες

απλα τα πραματα

τους κατακρινω

δεν τους εγκρινω

μου ειναι απεχθεις

αλλα ξερεις και κατι?

αυτο που λες ειναι ψεμα

δεν υπηρξαν χαφιεδες την περιοδο των καταληψεων

γιατι αν υπηρχαν , οι ομοιδεατες σου που δεν πατουσαν στις κλινικες , πως θα επαιρναν πτυχιο? για πες...

ωραια λοιπον

πηρες την απαντηση σου

θα παρακαλουσα με την ιδια ευκολια που σου απαντησα

να απαντησεις και συ μια φορα σε μια απ τις ερωτησεις που σου εθεσα

για να δουμε ποσο τιμας τα φαρδια σου παντελονια

για ως τωρα μονο ανυποστατες κατηγοριες εξαπολυεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Καταρχην οφειλω να εξηγησω την εννοια του συντονιστικου.Το Συντονιστικο απαρτιζεται απο τους ανθρωπους που ψηφισαν καταληψη. Ειναι δηλαδη οι 221 (καπου εκει) φοιτητες που στην ΓΣ ψηφισαν καταληψη.Δεν ειναι μια επιτροπη ανθρωπων εκλεγμενων . δεν απαρτιζεται απο δεδομενους και συγκεκριμενους φοιτητες. οποιος θελει λαμβανει το λογο και λεει οτι του κατεβει. Ενιαιο και Ανοιχτο θαρρω πως λεγεται και ετσι εφαρμοζεται.

1.ας πουμε οτι ισχυει αυτο

και οτι δεν αποφασιζουν 5-6 ατομα , που λες παρακατω

πρεπει να σου υπενθυμησω κατι ομως

το συντονιστικο μας ειχε "ακουσει" και το καλοκαιρι

στις οποιες συζητησεις βεβαια , ηταν μονο 10-15 στανταρ ατομα

1 απο δικτυο

3-4 απο γενοβα

2-3 απο πκς

και παιδια τις πασπ

και αυτοι κατηγορηματικα μας αρνουνταν την διενεργεια εξεταστικης και ορκομωσιας...

λεω γω...

αν δεν υπαρχουν 5-6 που κανουν κουμαντο

οπως λες εσυ

γιατι αυτοι αναλαμβαναν την ευθυνη για τους 200 τοσους και δεν το συζητουσαν περαιτερω?

και κατι ακομα

το να "ακουσω" απλα καποιον

ενω εχω προ-αποφασισει να τον...γραψω

δεν λεει και κατι , σωστα?

ξερω φετος πως τα παιδια της πασπ ζητησαν να δωθουν τα μαθηματα για τους επι πτυχιω

και ηρθαν και 6ετεις οπως ειπες και το ζητησαν

και ξερω πως οι γενοβιτες ειπαν οχι και ηταν ανυποχωρητοι

και τελικα το θεμα εμεινε εκει -δεν δινεται κανενα μαθημα...

να χαρω εγω "ενιαιο και ανοικτο"

2.Παιδια ειλικρινα θελετε να μου παρουσιαζετε τους 6ετεις και επι πτυχιω φοιτητες σαν κακομοιρους και πολιτικα ευνουχισμενους ανθρωπους που φοβονται να παρουν την κατασταση στα χερια τους? Πιστευετε οτι αν κατεβουν 120 6ετεις κ ολοι οι επι πτυχιω θα καταφερει κανεις να τους κλεισει το στομα? Απλα μηπως χρειαζεστε και σεις ενα ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ?

2.εδω μου τα χαλας...

δεν μου απαντας ρε φαιδωνα..

σου παραθετω ξανα οτι σου ειχα γραψει...

ησουν στις συνελευσεις του ιουνιου?

αν ναι , προφανως θα θυμασαι τον ανεξαρτητο 6ετη που σηκωθηκε να μιλησει

πηρε τον λογο για 3 λεπτα -οπως ζητησες εσυ-

αλλα θα θυμασαι προφανως...

και τις γεματες...κατανοηση αντιδρασεις μελων του συντονιστικου

θυμασαι που καποιος ανεβηκε στα εδρανα και δεν τον αφηνε να μιλησει?

θυμασαι το γιουχαισμα που εφαγε?

θυμασαι την -γιατι τοσο- ξαφνικη αναστατωση που προκληθηκε?

αν τα θυμασαι ολα αυτα , καταλαβαινεις πως αυτο που ζητας

το να παρουν δλδ "την κατασταση στα χερια τους" εχει ηδη γινει...

αλλα με καμια ανταποκριση απο το συντονιστικο

ειναι μου φαινεται λαθος να αναρωτιεσαι αν καποιος θα τους κλεισει το στομα

οταν ηδη εχει γινει

και προφανως ησουν παρων...

3. Προφανως δεν εχουν ολοι την οικονομικη ανεση να ειναι στα γιαννενα. αλλα ζυγισε λιγο τα πραγματα. Απο την μια ενα ταξιδι στα γιαννενα μια δευτερα απογευμα και απο την αλλη οοοοολα οσα φωναζεις οτι χανεις.. αναμονες, καθυστερηση στο πτυχιο κτλ. Νομιζω οτι εσυ ο ιδιος υποτιμας αυτα που διακυβευονται.

3.

α] καλα , δεν θα παρουσιασω χαζα επιχειρηματα του στυλ

"ενα ταξιδι στα γιαννενα για μια δευτερα μεσημερι κοστιζει καμια 100στη ευρω"

που για καποιους ισχυει ομως

αλλα θα σου πω το αλλο...

"ενα ταξιδι στα γιαννενα καθε δευτερα..."

"και η καταληψη να σπασει θα κανουν εκτακτη μετα απο 2 μερες..."

"εχω απογοητευτει απο ολα οσα συμβαινουν..."

"δουλευω ρε φιλε , δεν μπορω να φυγω..."

β] κοιτα και το 2...

γ] η δεδομενη αναλγησια του συντονιστικου στο να γινει εξεταστικη και ορκομωσια

6.δεν ειπα να τα πιασεις χερακι χερακι.. αλλα ειναι σαν να μου αναγνωριζεις οτι παραγεται πολιτικο εργο στην Τρεμη καθε βραδυ στις 8 και οχι στην βουλη. Αν θελουν τα παιδια να ενημερωνονται απο το σαιτ οκ αλλα ειναι αναξιοπιστο παιδια.. ενα φορουμ ειναι.. Και απο οτι βλεπω παει και λιγο μονοπαντα..

4.μα κανεις δεν ειπε οτι εδω παραγεται πολιτικο εργο!!!

εδω ειναι για ενημερωση και αποριες

εχει βοηθηθει πολυς κοσμος για τα της σχολης μεσα απο αυτο το φορουμ

και μην συγκρινεις την κατασταση στην γεν συνελευση με την βουλη...αστοχο

αν ειναι αναξιοπιστο και γερνει ελαφρως?

-αυτοι που το κανουν αναξιοπιστο ειναι γνωστοι και αδιαφοροι σε ολους

-αν παει μονοπαντα , φταινε και καποιοι που δεν εχουν το θαρρος να βγουν και να υπερασπιστουν τις πολιτικες τους θεσεις , δεν συμφωνεις?

8.Οσο γι αυτο μπορουμε να τσακωνομαστε για χρονια. Οι μεν λενε μα πως θα κανεις εξεταση με κλειστη γραμματεια?πρεπει να ανοιξει η γραμματεια να δωθουν τα μαθηματα οποτε μιλαμε για καταληψη μαιμου. Οι δε σου λενε ρε μονο την παρτη σου σκεπτεσαι. Μα εσυ τι σκεπτεσαι? την ειδικευση σου το πτυχιο σου και μαγκια σου.. αλλα την παρτη σου σκεπτεσαι. δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον οτι κοιταει την παρτη του επειδη δεν σε αφηνει εσενα να κοιταξεις την δικια σου? Να σου πω και κατι μεταξυ μας.(σσσσ μην το διαβασετε οι υπολοιποι) αν ημουν επι πτυχιω και διαφωνουσα με την κινητοποιηση δεν θα ειχα χασει συνελευση για συνελευση. θα ουρλιαζα θα φωναζα θα ειχα δεθει στο καταρτι της σχολης για να βουλιαξουμε μαζι κτλ κτλ. δεν θα εθετα επιχειρημα δεν εχω 20 ευρω να παρω το κτελ.

5.

το καλυτερο θα ηταν να γινει για ολους εξεταστικη

δεν σκεφτεται κανεις μονο τον εαυτο του

αλλα απο την στιγμη που κατι τετοιο δεν παιζει ,

δεν ειναι σωστο εστω να ξαλαφρωσουμε τους επι πτυχιω?

ποσο μαλλον την στιγμη που αλλα συντονιστικα , πιο σκληρα-βλεπε αθηνα

και το καλοκαιρι και τωρα ,αποφασιζουν να κανουν ορκομωσια

το να συνεννοηθεις με την γραμματεια να ανοιξει 2-3 μερες δεν ειναι τοσο δυσκολο...

και οσο για το μεταξυ μας...

θα σου ζητησω να ξαναδιαβασεις το "2"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7.Κανεις δεν ειπε την καταληψη ακυρη? εισαι σιγουρος? Οσο για την Θεσαλονικη θελω πρωτα την αποψη σου για την συλλογη υπογραφων εν προκειμενω να λαβει χωρα ΓΣ. Πως πηγαν τα 128 αυτα ατομα και σφραγισαν χαρτι? Μπορει να ειναι ανηθικο και παραλογο να συγκαλεις καινουργια ΓΣ αφου δεν σου αρεσε το αποτελεσμα αλλα μηπως προβλεπεται απο το καταστατικο? (χωρις καμια διαθεση ειρωνειας σου ζητω να μου πεις την θεση σου για την συλλογη υπογραφων).

πολυ σοβαρο θεμα , χαιρομαι που το θιγεις

ξεκινω με 2 γενικες παρατηρησεις

α] δεν χρειαζεται σφραγιδα το οποιο χαρτι , αρκουν και οι υπογραφες της πλειοψηφιας του ΔΣ

β] η δαπ στην ιατρικη θεσσαλονικης,οπως και στα γιαννενα δεν εχει την πλειοψηφια του ΔΣ

παμε παρακατω

η συλλογη υπογραφων ειναι ενας τροπος να επιτυχεις αμεσα νεα ΓΣ

αλλα ειναι και ενας τροπος που ποτε δεν ειδα να εφαρμοζεται στα 6 χρονια μου στα γιαννενα

η θεση μου? αφου προβλεπεται απο το καταστατικο ειναι σεβαστοτατο

αλλα εδω θελω να πω και κατι αλλο ...

λενε ολοι οτι το ανωτερο οργανο της σχολης ειναι η ΓΣ , σωστα?

ειναι πιο πανω απο το ΔΣ , σωστα?

πρεπει ολοι να σεβονται τις οποιες αποφασεις , σωστα?

τοτε ρε φαιδωνα ,γιατι δεν σεβαστηκαν αυτη την αποφαση , αλλα συγκαλεσαν νεα ΓΣ

-προσεξε οχι μεσω υπογραφων , αλλα πλειοψηφιας ΔΣ-

και την εκαναν μεταξυ τους , διχως να ενημερωσουν?

ξερεις κατι φαιδωνα?

εδω δεν παιζουμε μονα η' ζυγα? = μονοζυγα...

ολοι πρεπει να σεβονται τις αποφασεις του συλλογου

και οχι μονο να λενε

"πρεπει να υπακουσεις στην αποφαση για καταληψη"

αλλα και στην αποφαση

για "ΜΗ καταληψη"

και οχι με πλαγιους τροπους να προσπαθεις να

επιβαλλεις-γιατι για επιβολη μιλαμε πλεον- την δικη σου αποψη

Το πλαισιο λεει αναστολη ΚΑΘΕ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ.

τοτε γιατι οι μεταπτυχιακοι σε

φαρμακολογια

φυσιολογια

βιοχημεια

ειναι ολη μερα μεσα στα εργαστηρια?

μηπως ταιζουν τα ποντικια?

ελα ρε φαιδωνα , θα ειχαν σκασει απο το φαι τα ζωντανα...

Σκοπος δεν ειναι η προβολη ταινιων ιατρικου περιεχομενου.

Σκοπος ειναι η προβολη ταινιων,και η συζητηση θεματων που αφορουν την κοινωνια..(αν το πω πολιτικο μηνυμα θα με μαλωσετε) Την κοινωνια αφορουν οι διεφθαρμενες φαρμακοβιομηχανιες και ετσι την ειδαμε οχι επειδη ειμαστε γιατροι.

Η ευαισθητοποιηση σε κοινωνικα (μην το λες ντε πολιτικα ποναει) ζητηματα σου ακουγεται τοσο κακη?

Η καταληψη λοιπον δεν ειναι μονο το παρτυ που εγινε το σαββατο.

Ειναι μια εν γενει προσπαθεια να ευαισθητοποιηθουμε εμεις οι ιδιοι σε θεματα που θα βρουμε μπροστα μας.

η διαχωριστικη γραμμη αναμεσα σε θεματα κοινωνικα και πολιτικα ειναι διακριτη

οχι παντα , πχ ο ρατσισμος ειναι ενα κατα βαση κοινωνικο φαινομενο , αλλα και εντονα πολιτικο

αλλα συνηθως ειναι

τα εργα που ανεφερες και προβαλλονται ειναι καθαρα πολιτικα

γι αυτο και εγω προτεινα το v for vendetta

και αφου το θεμα δεν ειναι να εχουν απαραιτητα και ιατρικο περιεχομενο

υπαρχει μια πλειαδα

μη πολιτικων αλλα βαθυτατα κοινωνικων ταινιων

που περνανε το μνμ για τα προβληματα της κοινωνιας

οποτε επετρεψε μου να μην θεωρω τοσο "κοινωνικη" την επιλογη των ταινιων , οσο "πολιτικη"

και να τελειωσω λεγοντας πως και αυτο δεν ειναι κακο

αλλα ας το λεμε ρε παιδια οτι θελουμε να περασουμε "πολιτικο μνμ" , δεν ειναι ντροπη...

υγ.

μηπως τις ταινιες τις φερνει το ιδιο ατομο

που περυσι καταριοταν τα δδακτορικα ,

αλλα φετος κανει ενα τετοιο?

καταλαβα

α ρε κακομοιρα pfizer...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε.Μήπως πήγε κάποιος στην συνέλευση;Αν γνωρίζετε τι ψηφίστηκε, μπορείτε παρακαλώ να το γράψετε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την τροπή που χει πάρει το ζήτημα της εξεταστικής και με την ταπεινή μου λογική πιστεύω ότι οι μισοί αρμόδιοι(φοιτητες και καθηγητές) είναι ανεύθυνοι κι οι άλλοι μισοί εθελοτυφλούν,θα σας παραθέσω μόνο τα εξής-γεγονότα:Υπάρχουν μαθήματα για τα οποία οι ημερομηνίες δεν έχουν καν κατατεθεί στην κεντρική γραμματεία(ενώ είχαν αποφασιστεί πολύ πριν ξεκινήσουν οι καταλήψεις).Μιλάμε δηλ.γενικά κι αόριστα για "διπλή" εξεταστική ενώ έχουμε λερώσει πρώτα καλά καλά τη φωλιά μας με τέτοιες ανευθυνότητες...

Ξεκινά απ την άλλη κατάληψη διαρκείας(και μην ακούσω βλακείες ότι δεν είναι διαρκείας επειδή ανανεώνεται κάθε βδομάδα...ο βασικός στόχος ήταν απ την αρχη να το "τραβήξουμε") χωρίς να έχουμε καν υπόψιν τι θέλουμε να γίνει με την εξεταστική και ποια είναι η στάση των καθηγητών απέναντι στο ζήτημα (γιατί καλώς ή κακώς κι απ αυτούς εξαρτάται)...

Και πιο συγκεκριμένα:Απ ό,τι διαπίστωσα(ιδίοις όμμασι) αρκετές έδρες(παθολογία,παιδιατρική κ.ο.κ) έχουν "φορτώσει" και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεύτερη ημερομηνία δε θα δώσουν...όσοι πιστοί...το Σεπτέμβρη

Και για όσους "ένθερμούς" υποστηρικτές πιστεύουν πως θα υποχωρήσουν οι καθηγητές κάτω από τις πιέσεις του συλλόγου των φοιτητών να τους θυμίσω ότι: "μια του κλεφτη,δυο του κλέφτη..."

Δεν ξέρω πόσο σίγουροι αισθάνονται για τον εαυτό τους αυτοί που πιστεύουν πως όλα είναι στο χέρι τους αλλά νομίζω ότι ΛΙΓΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να δουμε ποσο τιμας τα φαρδια σου παντελονια

για ως τωρα μονο ανυποστατες κατηγοριες εξαπολυεις...

Στο Φυσικό Ιωαννίνων έπεσε ξύλο τις προάλλες. Τέτοιοι τραμπουκισμοί δεν είναι δείγμα ότι τιμάει κάποιος τα παντελόνια, το αντίθετο μάλλον.

Όσο για τους χαφιέδες, πέρσι στη γυναικολογία κάτι παιδιά είχαν δικά τους χαρτιά με απουσίες, και κάποιοι ανέφεραν μερικούς που απουσίαζαν.

Όπως ειπώθηκε και σήμερα στη συνέλευση στο συντονιστικό είναι γύρω στα 50 άτομα- όποιος ψήφισε υπερ της κατάληψης μπορεί να έρχεται. Στο συντονιστικό γίνονται συζητήσεις για τα διάφορα θέματα, και σε άλλα υπάρχουν διαφωνούντες ,σε άλλα όχι.

Τα θέματα γιαυτό ακριβώς συζητιούνται, ωστέ να υπάρχει συναίνεση στις διάφορες θέσεις και να μην λέει ο καθένας ότι του κατέβει.

Επομένως απαντήσεις θα πάρεις από τις επίσημες θέσεις του συντονιστικού. ΟΚ?

Τέλος πάντων επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε σε κάτι δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν συνεχίζω την κουβέντα. Μου αρκεί που σε όλη την Ελλάδα βγαίνουν καταλήψεις σε πείσμα των τεχνασμάτων της Μαριέττας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρκεί που σε όλη την Ελλάδα βγαίνουν καταλήψεις σε πείσμα των τεχνασμάτων της Μαριέττας.

τα συμπερασματα δικα σας...

οταν η καταληψη γινεται αυτοσκοπος...

μονο την αποψη σου σε ενα θεμα θελω

αποψη ειναι , γιατι να μην την δωσεις?

για τον ομοιδεατη σου που κανει διδακτορικο

Όσο για τους χαφιέδες, πέρσι στη γυναικολογία κάτι παιδιά είχαν δικά τους χαρτιά με απουσίες, και κάποιοι ανέφεραν μερικούς που απουσίαζαν.

ψεμα

εγω εκανα γυναικολογια τοτε

ενα χαρτι υπηρχε καθε μερα

μιας και το βιβλιο παρουσιων το κλεψατε

ενα τετοιο χαρτι μιας μερας πηρε το συντονιστικο

και εκει υπογραφαμε ολοι μα ολοι

ακομα και πλαστες υπογραφες για οσους καθυστερουσαν να προσελθουν

κανεις δεν ανεφερε κανεναν

γι αυτο και κανεις δεν επανελαβε την κλινικη , πλην ενος που δεν ερχοταν ομως καθολου

λογω του οτι ηταν με μεταγραφη και αναπληρωνε αλλα εργαστηρια , κλινικες κτλ

το ειχατε δειξει και σε γεν συνελευση

αλλα δεν ειπατε πως

ειχε 31 υπογραφες / ολες διαφορετικες / ολων των μελων της ομαδας

αλλο ψεμα εχεις?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την τροπή που χει πάρει το ζήτημα της εξεταστικής και με την ταπεινή μου λογική πιστεύω ότι οι μισοί αρμόδιοι(φοιτητες και καθηγητές) είναι ανεύθυνοι κι οι άλλοι μισοί εθελοτυφλούν,θα σας παραθέσω μόνο τα εξής-γεγονότα:Υπάρχουν μαθήματα για τα οποία οι ημερομηνίες δεν έχουν καν κατατεθεί στην κεντρική γραμματεία(ενώ είχαν αποφασιστεί πολύ πριν ξεκινήσουν οι καταλήψεις).Μιλάμε δηλ.γενικά κι αόριστα για "διπλή" εξεταστική ενώ έχουμε λερώσει πρώτα καλά καλά τη φωλιά μας με τέτοιες ανευθυνότητες...

Ξεκινά απ την άλλη κατάληψη διαρκείας(και μην ακούσω βλακείες ότι δεν είναι διαρκείας επειδή ανανεώνεται κάθε βδομάδα...ο βασικός στόχος ήταν απ την αρχη να το "τραβήξουμε") χωρίς να έχουμε καν υπόψιν τι θέλουμε να γίνει με την εξεταστική και ποια είναι η στάση των καθηγητών απέναντι στο ζήτημα (γιατί καλώς ή κακώς κι απ αυτούς εξαρτάται)...

Και πιο συγκεκριμένα:Απ ό,τι διαπίστωσα(ιδίοις όμμασι) αρκετές έδρες(παθολογία,παιδιατρική κ.ο.κ) έχουν "φορτώσει" και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεύτερη ημερομηνία δε θα δώσουν...όσοι πιστοί...το Σεπτέμβρη

Και για όσους "ένθερμούς" υποστηρικτές πιστεύουν πως θα υποχωρήσουν οι καθηγητές κάτω από τις πιέσεις του συλλόγου των φοιτητών να τους θυμίσω ότι: "μια του κλεφτη,δυο του κλέφτη..."

Δεν ξέρω πόσο σίγουροι αισθάνονται για τον εαυτό τους αυτοί που πιστεύουν πως όλα είναι στο χέρι τους αλλά νομίζω ότι ΛΙΓΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ...

μετα και απο την σημερινη παρωδια που λαμβανει χωρα σε εβδομαδιαια βαση λες και ειναι τηλεοπτικο σηριαλ ερχομαι και εγω να εκφρασω την δυσαρεσκεια μ για την κατασταση οσον αφορα την διευθετηση των μαθηματων.παρα τις προσπαθειες σαμποταρισματος εκ μερους του συντονιστικου οι καημμενοι οι εκτοετεις θα μπορουν να δινουν τα μαθηματα τους ανεπηρρεαστα και να κανουν τις κλινικες τους. μπορω να πω οτι αυτη η αποφαση ειναι και η μονη αξιολογη αποφαση που παρθηκε σημερα. οι καταληψεις συνεχιζονται και ολοι υποσχονται οτι κανενα μαθημα δεν προκειται να χαθει!!!!!!ασυστολη προπαγανδα........η νοσολογια του 5 ειναι ηδη αποφασισμενο απο τον τομεα οτι δεν θα δοθει την τεταρτη(7 feb) αλλα συμφωνα επισης με την γραμματεα της παθολογιας there is not gonna be a second chance!!!!! το ιδιο ισχιει και για το φυσιολογικο παιδι.... επισσης ξερω οτι η εξεταστικη εχει παρει μια μικροπαραταση μεχρι τις 22΄.πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα για να γινουν οι αντιστοιχες εξετασεις.......... επισης γνωριζω οτι για να γινει δευτερη εξεταστικη θα πρεπει να υπαρξει αντιστοιχη εντολη απο το υπουργειο η απο την πρυτανεια. η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ κουραστικο να αφηνεσαι στην καλη διαθεση του καθενος ειτε για να μπορεσεις να πας να δωσεις τα μαθηματα σου ειτε για να δωσεις τα χαμενα μαθηματα σου!!!!!γενικως η εκτιμηση μου ειναι οτι αν ειναι στα πλαισια του αγωνα για την διατηρηση των δηθεν κεκτημεμων επικρατει η ασυδοσια και η καταφορη καταπατηση των δημοκρατικων δικαιωματων.οποτε εναν τετοιο αγωνα δεν θα τον υποστηριξω και στο ιδιο καλω και τους συμφοιτητες μου.ως ποτε δηλαδη οι ηδη βολεμενοι θα μας παιρνουν στον λαιμο τους? υ.γ αντε ρε παιδια καλη εξεταστικη και καλο πασχα!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα συμπερασματα δικα σας...

οταν η καταληψη γινεται αυτοσκοπος...

μονο την αποψη σου σε ενα θεμα θελω

αποψη ειναι , γιατι να μην την δωσεις?

για τον ομοιδεατη σου που κανει διδακτορικο

ψεμα

εγω εκανα γυναικολογια τοτεαλλο ψεμα εχεις?...

Δεν έχω να συζητήσω κάτι άλλο μαζί σου, δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε ή να τα βρούμε σε κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω να συζητήσω κάτι άλλο μαζί σου, δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε ή να τα βρούμε σε κάτι.

προφανως δεν μπορεις ουτε την γνωμη σου να εκφρασεις ελευθερα

δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε

αλλα ας ειχες τα ... κοτσια να μου απαντησεις

αλλα ας μην σε φερνω σε δυσκολη θεση αλλο

εξαλλου εκει που ανηκεις πρεπει συνεχως να δηλωνεις την πιστη σου στις ιδεες σας

ειδαλλως πεφτεις σε δυσμενεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.