Jump to content

Θεματα για ALS


drtakis

Recommended Posts

  • 1 year later...
Ωραια η προσπαθεια για το ATLS και θα αξιζε να κανουμε μια για το ALS

Εχει κανεις θεματα?

Γνωριζω οτι υπαρχουν 4 κλινικα σεναρια που εξεταζονται στο "πρακτικο" κομματι της εξετασης

1. Ασθενης με πληρη κολποκοιλιακο αποκλεισμο που μετα το ABCDE και πριν προλαβουμε να του βαλουμε εξωτερικο βηματοδοτη κανει κοιλιακη μαρμαρυγη

2. Ασθενης με φλεβοκομβικη ταχυκαρδια εξαιτιας απωλειας αιματος, κανει καρδιακη ανακοπη

3. Kαρδιοαναπνευστική ανακοπή μετά αναφυλακτικό shock

Γνωριζει κανεις τα αλλα ?

Τροποποιήθηκε από Dr. Sakis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

Ωραια η προσπαθεια για το ATLS και θα αξιζε να κανουμε μια για το ALS

Εχει κανεις θεματα?

Γνωριζω οτι υπαρχουν 4 κλινικα σεναρια που εξεταζονται στο "πρακτικο" κομματι της εξετασης

1. Ασθενης με πληρη κολποκοιλιακο αποκλεισμο που μετα το ABCDE και πριν προλαβουμε να του βαλουμε εξωτερικο βηματοδοτη κανει κοιλιακη μαρμαρυγη

2. Ασθενης με φλεβοκομβικη ταχυκαρδια εξαιτιας απωλειας αιματος, κανει καρδιακη ανακοπη

3. Kαρδιοαναπνευστική ανακοπή μετά αναφυλακτικό shock

Γνωριζει κανεις τα αλλα ?

Νομίζω και το σενάριο με τον ασθενή με βαριά κρίση άσθματος παίζει πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

(Εκανα το σεμιναριο τον Οκτωβριο του 2020 στην Ελληνικη Εταιρεια Κραδιοαναπνευστικης Αναζωογονησης) 

Γενικα πολυ sos το κεφαλαιο 12 με τις ειδικες περιπτωσεις. Τα σεναρια ειναι παρα πολλα στο πρακτικο κομματι αλλα νομιζω βασικα κοιτανε να γνωριζεις καλα τους αλγορθιμους (ειδικα τον βασικο αλγοριθμο για απινιδωσιμους και μη απινιδωσιμους ρυθμους) και τις δοσολογιες των φαρμακων. Μεγαλη εμφαση δινουν και στο ABCDE να τα ελεγχεις ολα και με τη σειρα. Τα γραπτα περιλαμβανουν ολη την υλη αλλα ειναι βατα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Ξέρετε κάποιον άλλον φορέα εκτός από την ΕΕΚΑΑ; Έχω μιλήσει με την ελληνική καρδιολογική εταιρεία και περιμένω απάντηση. Έχετε ακούσει εμπειρίες από τη διοργάνωση σεμιναρίων της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας και του Ελληνικού Συμβουλίου Εκπαίδευσης στην Υποστήριξη της Ζωής; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Panos18 said:

Καλησπέρα. Ξέρετε κάποιον άλλον φορέα εκτός από την ΕΕΚΑΑ; Έχω μιλήσει με την ελληνική καρδιολογική εταιρεία και περιμένω απάντηση. Έχετε ακούσει εμπειρίες από τη διοργάνωση σεμιναρίων της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας και του Ελληνικού Συμβουλίου Εκπαίδευσης στην Υποστήριξη της Ζωής; 

Εγω εχω παρακολουθησει σεμιναρια της ΕΕΕΠΦ και εμεινα αρκετα ευχαριστημενη, επειδη συμμετεχουν πολλοι εκαβιτες ως εκπαιδευετες, η εκπαιδευση και οι γνωσεις αφορουν στο μεγαλυτερο κομματι αντιμετωπιση που γινεται στον δρομο, συνηθως στα πλαισια τροχαιου, ταρυματος απειλητικου για τη ζωη και τα σχετικα (οχι και τοσο παθολογια δηλαδη). Θα φανουν πολυ χρησιμα σε καποιον που σκεφτεται να ασχοληθει με το τραυμα ή να γινει γιατρος εκαβ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/5/2022 at 1:14 PM, TCh said:

Εγω εχω παρακολουθησει σεμιναρια της ΕΕΕΠΦ και εμεινα αρκετα ευχαριστημενη, επειδη συμμετεχουν πολλοι εκαβιτες ως εκπαιδευετες, η εκπαιδευση και οι γνωσεις αφορουν στο μεγαλυτερο κομματι αντιμετωπιση που γινεται στον δρομο, συνηθως στα πλαισια τροχαιου, ταρυματος απειλητικου για τη ζωη και τα σχετικα (οχι και τοσο παθολογια δηλαδη). Θα φανουν πολυ χρησιμα σε καποιον που σκεφτεται να ασχοληθει με το τραυμα ή να γινει γιατρος εκαβ. 

ALS έδωσες ή ATLS?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.