Jump to content

sos θέματα


elpis

Recommended Posts

δυστυχως εγω ειμαι πτυχιο και θα εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα φανταζομαι απο τοτε που εδωσα εγω χημεια κ βιολογια.Χημεια νομιζω εχει αλλαξει και καθηγητης εδω κ δυο χρονια.παντως βιολογια μη σε αγχώνει ειναι πολυ ευκολο μαθημα κ ο βαμβακολουλος(αυτος πρεπει να ναι ακομα)βαθμολογει περισσοτερο βαση ποσοτητας παρα βαση ποιοτητας!Αυτό που πρεπει παντως να εχεις υποψιν σου ειναι το φωτοτυπιο στην παπακυριαζη .ειναι πλήρως εφοδιασμένο με ςος για ολα τα ετη.Εχεις να μαζεψεις πραμα απο κει!!!! Αντε καλη αρχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω πολύ!!! το φωτοτυπείο το έχω υπ'όψιν μου, έχω βρεί κάποιο υλικό για χημεία , άλλα όχι για βιολογία. Απλά επειδή η χημεία είναι λίγο δυσκολή έψαχνα sos...Βιολογία ακόμα ο Βαμβακόπουλος είναι, οπότε αν βασιστεί κυρίως στην ποσότητα, ελπίζω ότι θα περάσω. Ευχαριστώ και πάλι!!! ΚΑΛΟ ΠΤΥΧΙΟ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καταρχην για την βιολογια δεν χρειαζεται να διαβασεις,αλλα αν επιμενεις διαβασε καλα τον δαρβινο,αιμοσυγκολλησεις,ιους κ σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα στο κεφ 15,ορμονες στο κεφ13,πηξη αιματος κεφ10 σελ 9-11 κυριως,κεφ6 γενετικος ανασυνδυασμος,χιασμα κ επιχιασμα,λαμαρκ,φυσικη επιλογη κτλ.Ομως επιμενω,τουλαχιστον οταν το εδινα εγω οποιος διαωασε επαιρνε μικροτερο βαθμο απο αυτους ποθ αυτοσχεδιαζαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Έλα λέγομαι Μάγδα Τσίντου και είμαι πρωτοετής στην Ιατρική Λάρισας...Και εσύ φοιτήτρια στη Λάρισα είσαι???Γιατί αν δεν είσαι τότε νομίζω δεν θα σου είναι και πολύ χρήσιμα τα sos θέματα ειδικά για βιολογία και χημεία...Έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες αυτοί οι καθηγητές...Αν απλά είσαι στη Λάρισα αλλά τα χρωστάς οκ...Βασικά εμείς κάναμε κάτι πολύ οξύμωρο και δώσαμε λόγω καταλείψεων πρώτα τα μαθήματα του δευτέρου εξαμήνου και μετά θα δώσουμε του πρώτου οπότε αυτα είναι για το Σεπτέμβριο...Σε παραδόσεις πήγαινα πάντα αλλά sos ιδιαίτερα δεν υπάρχουν...Από ό,τι είδα και στα υπόλοιπα μαθήματα από όλα βάζουν...Οι ερωτήσεις λογικά στη βιολογία θα είναι 10 ερωτήσεις σύντομης ανάπτυξης...Ο Βαμβακόπουλος στις παραδόσεις επέμεινε πολύ στο θέμα της κυτταρικής θεωρίας, του ορισμού της ζωής, των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων συστημάτων , AIDS, της αναπαραγωγής και τη διαιώνισης, στον κύκλο του Krebs, στην ομοιόσταση, στα NAD FAD κτλ και γενικά στος μηχανισούς μεταφοράς και διακίνησης, στην ανάπτυξη και στη γήρανση, στα στοιχεία του αίματος, στη φυσική επιλογή κτλ... αλλά γενικά τα θέματα που θα πέσουν θα είναι σχετικά εύκολα από ότι μας είπαν από το εργαστήριο...Απλά είναι μπάχαλο γιατί έχει από όλα...Εννοείται πως αν είσαι στην Ιατρική Λάρισας ξέρεις ότι ειδικά στη Βιολογία εμείς δεν διαβάζουμε τίποτα από τους τόμους της Βιολογίας. Ο καθηγητής εξετάζει μόνο από τις δικές του σημειώσεις οι οποίες είναι τρομερά κακογραμμένες και δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με κυτταρική βιολογία και το βιβλίο δεν το προσεγγίζει καθόλου...Αν δεν έχεις τις σημειώσεις και είσαι Λάρισα πήγαινε να τις πάρεις επειγόντως γιατί η ύλη είναι για να καταλάβεις τη διαφορά στη Βιολογία Ι Εισαγωγή, διάφορες τοποθετήσεις, Θεμελιώδη συστατικά και δραστηριότητες της ζωής, άτομα, μόρια και ζωή, κύτταρα οι βασικές μονάδες της ζωής, το δυναμικό κύτταρο, τρόποι συλλογής ενέργειας σε μορφή θρεπτικών μορίων, κυτταρικός κύκλος και βιολογικός κύκλος, αρχές βιολογίας ανθρώπου, γενικές αρχές οργάνωσης, Ιστοί, όργανα, συστήματα οργάνων, ομοιόσταση, συστήματα συντήρησης του σώματος: μηχανισμοί διακίνησης και μεταφοράς, πεπτικό σύστημα, διατροφή και διαιτητική, κυκλοφορικό σύτημα, αίμα :σύσταση και λειτουργία, λεμφικό σύστημα και ανοσία, (αναπνευστικό και ουρολογικό σύστημα και απέκκριση), ολοκλήρωση και συντονισμός, νευρικό σύστημα, μυοσκελετικό σύστημα και αισθήσεις, ενδοκρινικό σύστημα, ορμόνες, αναπαραγωγή και διαιώνιση, αναπαραγωγικό σύστημα, σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα και συμληρωματικό παράρτημα για το AIDS και ανάπτυξη και γήρανση... Τώρα για τη Χημεία εμένα αυτό που μου έμεινε έντονα από το πρώτο εξάμηνο ήταν ο νόμος του Lambert Beer και κάτι τέτοια χαζά...Τίποτα από περιοδικό πίνακα μπορεί να μπει, τα αμινοξέα να ξέρεις καλά και από κει και πέρα ό,τι αρχή και νόμο υπάρχει...Νομίζω πως περισσότερο συντονισμός και τέτοια τους εμπνέουν και οι χημικοί δεσμοί...Δεν νομίζω να δυσκολευτείς σε αυτά τα μαθήματα...Τι να σου πω δεν ξέρω...Πάντως ειλικρινά για τη Λάρισα ειδικά αυτά τα μαθήματα που ζήτησες είναι οι εξαιρέσεις...Είναι λίγο περίεργοι αυτοί οι καθηγητές!!!Έλα χαλαρά θα είναι...Σου είπα δεν ξέρω σε ποιο εξάμηνο και σε ποια σχολή Ιατρικής είσαι αλλά αν είναι να δίνεις και κάποια μαθήμτα πρώτου ή δευτέρου εξαμήνου στη Λάρισα πες μου και θα σου στείλω ό,τι πιστεύω ότι τονίστηκε στις παραδόσεις...Από δεύτερο εξάμηνο και μετά...δεν ξέρω...Καλά κουράγιο...Φιλάκια!!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη για την καθυστέρηση αλλά είχα ένα πρόβλημα με το ίντερνετ...Πρωτότυπο...Ε...το χω...Καλέ τίποτα...Ό,τι χρειαστείς πες μου...Αν θελήσεις είτε έτσι είτε και από κοντά...Δεν χανόμαστε...Φιλιά...!!! emcolgate ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.