Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ Ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣ/ΜΕΙΟ;


doma

Recommended Posts

Γεια σας!Ειδικότητα σε επαρχιακό ή πανεπιστημιακό νοσ/μείο;

Αρκετοί υποστηρίζουνε πως στα επαρχιακά,παρόλο που τα περιστατικά είναι λιγότερα και όχι τόσο σοβαρά(μιας και τα σοβαρότερα στέλνονται Αθήνα,Θεσ/νίκη ή στα πανεπιστημιακά),έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς καλύτερα με αυτά και να αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρία.Ενώ στα πανεπιστημιακά ενώ έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αξιολογότερα περιστατικά(από επιστημονικής πάντα απόψεως),δε μπορείς να την εκμεταλλευτείς καθώς θα είσαι υποχρεωμένος να ασχολείσαι με τις "αγγαρείες" που θα σου φορτώνει ο εκάστοτε καθηγητής.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια";Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντού έχει λάντζα. Στα επαρχιακά νοσοκομεία έχει λιγότερα περιστατικά, αλλά και λιγότερους γιατρούς. Καθημερινή γενική εφημερία, πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας κλπ.

Νομίζω πάντως η καλύτερη λύση είναι περιφερειακό νοσοκομείο αν δε σε ενδιαφέρει να κάνεις διδακτορικό στο νοσοκομείο όπου ειδικεύεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Η καλύτερη λύση θα ήταν να τα συνδυάσεις, αυτά τα δυο.

Παίζει βέβαια ρόλο και η ειδικότητα που θέλεις να κάνεις και το νοσοκομείο που θα επιλέξεις. Υπάρχουν στην περιφέρεια καλές κλινικές που αντιμετωπίζουν σχεδόν το σύνολο των περιστατικών. Υπάρχουν βέβαια και κλινικές που λειτουργούν σαν κέντρα υγείας.

Για τις χειρουργικές ειδικότητες αν κάνεις τμήμα ειδικότητας, σε καλή κλινική περιφερειακού νοσοκομείου, μπορεί να κάνεις περισσότερα από όσα θα έκανες αν έκανες πλήρη σε πανεπιστημιακό. Επίσης στη γενική ιατρική πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να πας σε πανεπιστημιακό.

Στις εργαστηριακές ειδικότητες πλεονεκτούν τα πανεπιστημιακά ή τα μεγάλα νοσοκομεία του κέντρου λόγω των περισσότερων δυνατοτήτων και των πιο σύγχρονων μηχανημάτων ή τεχνικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα Πανεπιστημιακά νοσοκομεία γίνεται συνήθως της ίντριγκας (ω ίντριγκα), γι' αυτό νομίζω ότι μαθαίνεις περισσότερα (και έχεις καλύτερη ψυχική ισορροπία) σε ένα μεγάλο, αξιόπιστο, αλλά μη - πανεπιστημιακό νοσοκομείο (δηλ. όχι το κέντρο υγείας Κάτω Ραχούλας, που λένε). Κατά τ' άλλα συμφωνώ με cosalm για την κατανομή ανάλογα με την ειδικότητα. Ισως αν μας έλεγες προς ποιές ειδικότητες προσανατολίζεσαι να βοηθούσαμε περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς παθολογική ειδικότητα προσανατολίζομαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμη μα αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η γενική ιατρική και η παιδιατρική.Αναρωτιόμουνα αν αξίζει να προσπαθήσω να αρχίσω ειδικότητα σε κάποιο περιφεριακό νοσ/μειο και να την ολοκληρώσω σε πανεπιστημιακό ή να περιοριστώ μόνο στην περιφέρεια όπου σαφώς ο χρόνος αναμονής είναι μικρότερος.

Προς παθολογική ειδικότητα προσανατολίζομαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμη μα αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η γενική ιατρική και η παιδιατρική.Αναρωτιόμουνα αν αξίζει να προσπαθήσω να αρχίσω ειδικότητα σε κάποιο περιφεριακό νοσ/μειο και να την ολοκληρώσω σε πανεπιστημιακό ή να περιοριστώ μόνο στην περιφέρεια όπου σαφώς ο χρόνος αναμονής είναι μικρότερος.

Προς παθολογική ειδικότητα προσανατολίζομαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμη μα αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η γενική ιατρική και η παιδιατρική.Αναρωτιόμουνα αν αξίζει να προσπαθήσω να αρχίσω ειδικότητα σε κάποιο περιφεριακό νοσ/μειο και να την ολοκληρώσω σε πανεπιστημιακό ή να περιοριστώ μόνο στην περιφέρεια όπου σαφώς ο χρόνος αναμονής είναι μικρότερος.

Προς παθολογική ειδικότητα προσανατολίζομαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμη μα αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η γενική ιατρική και η παιδιατρική.Αναρωτιόμουνα αν αξίζει να προσπαθήσω να αρχίσω ειδικότητα σε κάποιο περιφεριακό νοσ/μειο και να την ολοκληρώσω σε πανεπιστημιακό ή να περιοριστώ μόνο στην περιφέρεια όπου σαφώς ο χρόνος αναμονής είναι μικρότερος.

Προς παθολογική ειδικότητα προσανατολίζομαι.Δεν έχω αποφασίσει ακόμη μα αυτές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η γενική ιατρική και η παιδιατρική.Αναρωτιόμουνα αν αξίζει να προσπαθήσω να αρχίσω ειδικότητα σε κάποιο περιφεριακό νοσ/μειο και να την ολοκληρώσω σε πανεπιστημιακό ή να περιοριστώ μόνο στην περιφέρεια όπου σαφώς ο χρόνος αναμονής είναι μικρότερος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, το καταλάβαμε και με την πρώτη :lol:

Για γενική κι εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να πας σε Πανεπιστημιακό. Για Παιδιατρική ίσως να ήταν προτιμότερο, τουλάχιστον στο τέλος της ειδικότητας, αλλά είναι τόσο απογοητευτικές οι αναμονές της Παιδιατρικής γενικά, που εγώ τουλάχιστον θα σου συνιστούσα τη γενική ιατρική, ειδικά αν έχεις καταγωγή ή διάθεση και όρεξη να δουλέψεις στην επαρχία. Το έχουμε ξαναπεί, η γενική ιατρική έχει ακόμα κάποιο μέλλον και μάλιστα χωρίς να καταβάλλεις τον κόπο συν τις αναμονές των άλλων ειδικοτήτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.