Jump to content

ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ


SleepWalker

Recommended Posts

Μιας και από ότι νομίζω μόνο η μία από τις 7 σχολές δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη, θα ήταν ενδιαφέρον να μαζευτούν οι όρκοι που δίνονται στις άλλες 6 σχολές. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω αυτόν που δίνουν οι πτυχιούχοι Κρήτης.

Αν ξέρει κανείς τίποτα ας το γράψει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και από ότι νομίζω μόνο η μία από τις 7 σχολές δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη, θα ήταν ενδιαφέρον να μαζευτούν οι όρκοι που δίνονται στις άλλες 6 σχολές. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω αυτόν που δίνουν οι πτυχιούχοι Κρήτης.

Αν ξέρει κανείς τίποτα ας το γράψει

Αποκλειεται. Ολοι δινουν τον ορκο του Ιπποκρατη

(Ποιος τον τηρει ειναι το θεμα.... ;) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποκλειεται. Ολοι δινουν τον ορκο του Ιπποκρατη

(Ποιος τον τηρει ειναι το θεμα.... ;) )

emarup +1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, ο Παρακμή έχει δίκιο, ο όρκος που δίνουμε (στην Κρήτη τουλάχιστον) δεν είναι ο αυθεντικός του Ιπποκράτη. Αλήθεια Παρακμή, δεν μου είπες, παίρνετε πάπυρο τώρα πια; Γιατί είχα πληρώσει κάτι λεφτά πριν από δέκα χρόνια και πάπυρο δεν είδα! Ελεγαν ότι δεν μπορούν να δώσουν παπύρους επειδή το πιτσικέι δεν έχει όνομα, τύπου Αριστοτέλειο, Καποδιστριακό κλπ (το Χάρβαντ δεν τους έκανε!) και δεν μπορούσαν να φτιάξουν σφραγγίδα για παπύρους και άλλα κουλά! (τι να απέγιναν τα λεφτάκια μας; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, ο Παρακμή έχει δίκιο, ο όρκος που δίνουμε (στην Κρήτη τουλάχιστον) δεν είναι ο αυθεντικός του Ιπποκράτη. Αλήθεια Παρακμή, δεν μου είπες, παίρνετε πάπυρο τώρα πια; Γιατί είχα πληρώσει κάτι λεφτά πριν από δέκα χρόνια και πάπυρο δεν είδα! Ελεγαν ότι δεν μπορούν να δώσουν παπύρους επειδή το πιτσικέι δεν έχει όνομα, τύπου Αριστοτέλειο, Καποδιστριακό κλπ (το Χάρβαντ δεν τους έκανε!) και δεν μπορούσαν να φτιάξουν σφραγγίδα για παπύρους και άλλα κουλά! (τι να απέγιναν τα λεφτάκια μας; )

Ακριβως το ιδιο συνεβη και στο Δημοκριτειο..Μας ειπαν οτι δεν ειμαστε τοσοι πολλοι οσοι στο Αριστοτελειο και ο παπυρος θα αργησε μεχρι να συγκεντρωθουν ορισμενα κομματια.Πρεπει να πεφτει πολυ τσεκουρωμα στο πτυχιο στο ΔΠΘ,αφου απο το 2003 ως και σημερα δεν ειχαμε κανενα νεο για τον παπυρο ή τα λεφτα μας...ι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, ο Παρακμή έχει δίκιο, ο όρκος που δίνουμε (στην Κρήτη τουλάχιστον) δεν είναι ο αυθεντικός του Ιπποκράτη. Αλήθεια Παρακμή, δεν μου είπες, παίρνετε πάπυρο τώρα πια; Γιατί είχα πληρώσει κάτι λεφτά πριν από δέκα χρόνια και πάπυρο δεν είδα! Ελεγαν ότι δεν μπορούν να δώσουν παπύρους επειδή το πιτσικέι δεν έχει όνομα, τύπου Αριστοτέλειο, Καποδιστριακό κλπ (το Χάρβαντ δεν τους έκανε!) και δεν μπορούσαν να φτιάξουν σφραγγίδα για παπύρους και άλλα κουλά! (τι να απέγιναν τα λεφτάκια μας; )

Από όσο ξέρω μόνο η Αλεξανδρούπολη λέει τον αυθεντικό όρκο, τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια που το είχα ψάξει.

Εμείς, "ορκιζόμαστε ενώπιον Θεού και του Προέδρου της Σχολής ότι μπλα μπλα", και μια τέτοια παρόμοια ανοησία έχουν όλες οι σχολές αν θυμάμαι καλά. Τώρα προσπαθώ να βρω τον όρκο που δίνουμε να τον ανεβάσω

Όσο για τον πάπυρο, δεν παίζει. Δε νομίζω ότι ουτε καν επί πληρωμή δε γίνεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και από ότι νομίζω μόνο η μία από τις 7 σχολές δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη, θα ήταν ενδιαφέρον να μαζευτούν οι όρκοι που δίνονται στις άλλες 6 σχολές. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω αυτόν που δίνουν οι πτυχιούχοι Κρήτης.

Αν ξέρει κανείς τίποτα ας το γράψει

Ιωάννινα:

«Του πτυχίου της Ιατρικής αξιωθείς, όρκον ομνύω προ του Πρυτάνεως και του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής και πίστιν καθομολογώ τήνδε: Από του ιερού περιβόλου του σεπτού τούτου τεμένους των Μουσών εξερχόμενος κατ’ επιστήμην βιώσομαι, ασκών ταύτην δίκην θρησκείας εν πνεύματι και αληθεία. Ούτω χρήσιμον εμαυτόν καταστήσω προς άπαντας τους δεσμένους της εμής αρωγής, και εν πάση ανθρώπων κοινωνίας αεί προς ειρήνην και χρηστότητα ηθών συντελέσω, βαίνων εν ευθεία του βίου οδώ, προς την αλήθειαν και το δίκαιον αποβλέπων και τον βίον ανυψών εις τύπον αρετής υπό την σκέπην της σοφίας. Ταύτην την επαγγελίαν επιτελούντι είη μοι, συν τη ευλογία των εμών καθηγητών και πεφιλημένων δασκάλων, ο θεόν εν τω βίω βοηθός.»

Δηλαδή, μπλα μπλα μπλα και ο θεός βοηθός....

Τον πάπυρο (αν το θες) τον πληρώνεις (γύρω στα 30 ευρώ σταθερή η τιμή) και τον παίρνεις μετά από ένα χρόνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τον πάπυρο, δεν παίζει. Δε νομίζω ότι ουτε καν επί πληρωμή δε γίνεται

Ποιό λαμόγιο πήρε τα λεφτάκια μααααααααςςςςς;

Τον όρκο τον έχω σίγουρα στο πατρικό μου, αλλά άντε τώρα να πάω να ψάξω...Τον δίνανε σε ένα κίτρινο χαρτί ξεχωριστά, με καλλιγραφικά γράμματα και καλά. Αν τον βρω εγκαίρως θα τον ανεβάσω εγώ.

ΥΓ: αν ποτέ άνοιγα ιατρείο (που εντάξει, δεν παίζει) πως θα έπειθα τον κόσμο χωρίς πάπυρο, ε; Θα αναγκαζόμουν μετά να βάζω χαρτιά συνεδρίων "και άλλα ηχηρά παρόμοια" στον τοίχο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω αυτόν που δίνουν οι πτυχιούχοι Κρήτης.

Ωπα! Ο ορκος σε μαντιναδες? Ανυπομονω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από όσο ξέρω μόνο η Αλεξανδρούπολη λέει τον αυθεντικό όρκο, τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια που το είχα ψάξει.

αυτό είναι πολύ περίεργο, πάντα είχα την εντύπωση ότι στο απθ είπαμε τον κανονικό όρκο, αν εννοούμε αυτόν στα ακαταλαβίστικα.... εεεε, στα αρχαία δλδ :) Πάντως μας τον δώσανε και σε ένα κίτρινο χαρτονάκι που έκανε πολύ εφέ για τις φωτογραφίες - αφού δεν είχαμε πάπυρο. Τώρα να κάνω λάθος δεν αποκλείεται, άλλωστε δεν τον είπα εγώ και από όσο θυμάμαι κανείς μας δεν πρόσεχε αυτήν που τον έλεγε (πως κρατιέμαι, πως κρατιέμαι να μην πω το επίθετο) !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμείς τα ίδια εφέ με το χαρτονάκι αντί παπύρου, αλλά όταν λέγανε τον όρκο εμείς αναμεταδίδαμε τις φράσεις, όπως στη χορωδία. Οχι όλες τις φράσεις, μας είχαν δώσει οδηγίες διαβάσματος (!) μαζί. Επίσης τον αυθεντικό όρκο εμείς τουλάχιστον τον είχαμε διδαχτεί στην ιατορία της ιατρικής. Να θυμηθώ: Οκόσα σίδηρος ουκ ίητε ανίατα εισίν....χμ, αυτά! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ιστορία, ο όρκος του Ιπποκράτη είναι :

1. ΟΜΝΥΜΙ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΙΗΤΡΟΝ ΚΑΙ ΑΣΚΛΗΠΙΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑΝ ΚΑΙ ΘΕΟΥΣ ΠΑΝΤΑΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΣΑΣ ΙΣΤΟΡΑΣ ΠΟΙΟΥΜΕΝΟΣ , ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΗΣΕΙΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΝΔΕ.

2. ΗΓΗΣΕΣΘΑΙ ΜΕΝ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ ΙΣΑ ΓΕΝΕΤΗΣΙΝ ΕΜΟΙΣΙ, ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΟΙΝΩΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝ ΧΡΗΖΟΝΤΙ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΟΣ ΤΟ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΑΔΕΛΦΕΟΙΣ ΙΣΟΝ ΕΠΙΚΡΙΝΕΕΙΝ ΑΡΡΕΣΙ, ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕΙΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ, ΗΝ ΧΡΗΙΖΩΣΙ ΜΑΝΘΑΝΕΙΝ, ΑΝΕΥ ΜΙΣΘΟΥ ΚΑΙ ΞΥΓΓΡΑΦΗΣ.

3. ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΗΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΚΡΟΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΑΠΑΣΗΣ ΜΑΘΗΣΙΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΥΙΟΙΣΙ ΤΕ ΕΜΟΙΣΙ ΚΙΑ ΤΟΙΣΙ ΤΟΥ ΕΜΕ ΔΙΔΑΞΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΑΙΣΙ ΣΥΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙΣΙ ΤΕ ΚΑΙ ΩΡΚΙΣΜΕΝΟΙΣ ΝΟΜΩ ΙΗΤΡΙΚΩ ΑΛΛΩ ΔΕ ΟΥΔΕΝΙ.

4. ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.

5. ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ, ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝ ΔΕ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ.

6. ΑΓΝΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΟΣΙΩΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΒΙΟΝ ΤΟΝ ΕΜΟΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΝ ΤΗΝ ΕΜΗΝ.

7. ΟΥ ΤΕΜΕΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΜΗΝ ΛΙΘΙΩΝΤΑΣ , ΕΚΧΩΡΗΣΩ ΔΕ ΕΡΓΑΤΗΣΙΝ ΑΔΡΑΣΙΝ ΠΡΗΞΙΟΣ ΤΗΣΔΕ.

8. ΕΣ ΟΙΚΙΑΣ ΔΕ ΟΚΟΣΑΣ ΑΝ ΕΣΙΩ, ΕΣΕΛΕΥΣΟΜΑΙ ΕΠ' ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ, ΕΚΤΟΣ ΕΩΝ ΠΑΣΗΣ ΑΔΙΚΙΗΣ ΕΚΟΥΣΙΗΣ ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΗΣ ΤΗΣ ΤΕ ΑΛΛΗΣ ΚΑΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΠΙ ΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΔΡΕΙΩΝ , ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΤΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΩΝ.

9. Α Δ'ΑΝ ΕΝ ΘΕΡΑΠΕΙΗ Η ΙΔΩ Η ΑΚΟΥΣΩ , Η ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΘΕΡΑΠΕΙΗΣ ΚΑΤΑ ΒΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ , Α ΜΗ ΧΡΗΠΟΤΕ ΕΓΚΑΛΕΣΘΑΙ ΕΞΩ , ΣΙΓΗΣΟΜΑΙ, ΑΡΡΗΤΑ ΗΓΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΟΙΑΥΤΑ.

10. ΟΡΚΟΝ ΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ, ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.

και η μετάφραση...

Ο ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΣ ΟΡΚΟΣ ΣΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

Ορκίζομαι στον Απόλλωνα τον ιατρό και στον Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και σ' όλους τους θεούς και τις θεές, που βάζω μάρτυρες, ότι θα εκπληρώσω τον όρκο μου αυτό και το συμβόλαιο αυτό, σύμφωνα με τη δύναμη μου και την κρίση μου.

Ότι θα θεωρώ εκείνον που μου δίδαξε την τέχνη αυτή ίσο με τους γονείς μου, και θα τον κάνω κοινωνικό του βίου μου, και θα του προσφέρω από τα δικά μου ό,τι χρειάζεται. Τους απογόνους του θα θεωρώ ως αδελφούς μου και θα τους διδάξω την τέχνη αυτή, αν επιθυμούν να μάθουν, χωρίς μισθό και χωρίς συμφωνία.

Ότι θα μεταδώσω τους επαγγελματικούς κανόνες, τα θεωρητικά μαθήματα και τις υπόλοιπες κάθε είδους ασκήσεις στους γιους μου, στους γιους του διδασκάλου μου, και σε μαθητές που έχουν συνδεθεί μαζί μου με όρκο και συμβόλαιο, κατά τη συνήθεια των ιατρών, και σε κανένα άλλο. Θα χρησιμοποιήσω τη θεραπευτική δίαιτα μόνο για ωφέλεια των αρρώστων, όσο εξαρτάται από τη δύναμη και την κρίση μου, και (υπόσχομαι ότι) θα τους παραφυλάξω από κάθε βλάβη και αδικία.

Δεν θα χορηγήσω θανατηφόρο φάρμακο σε κανένα, όσο και αν παρακληθώ, ούτε θα υποδείξω τέτοια συμβουλή. Επίσης δεν θα δώσω σε γυναίκα φάρμακο για να αποβάλλει. Αγνή και καθαρή θα διατηρήσω τη ζωή μου και την τέχνη μου.

Δεν θα χειρουργήσω οπωσδήποτε αυτούς που πάσχουν από πέτρα, αλλά θα αφήσω την πράξη αυτή στους εξασκημένους. Σε όσα σπίτια προσκαλούμαι, θα μπαίνω για το καλό των αρρώστων, κρατώντας τον εαυτό μου μακριά από κάθε θεληματική αδικία ή διαφθορά και προ πάντων μακριά από κάθε αφροδισιακή πράξη σε σώματα γυναικών και ανδρών, ελευθέρων ή δούλων.

Όσα δε κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα δω ή θα ακούσω, ή και πέρα από τις ασχολίες μου, στην καθημερινή ζωή, όσα δεν πρέπει ποτέ να κοινολογούνται στους έξω, θα τα αποσιωπώ, θεωρώντας ότι αυτά είναι ιερά μυστικά.

Όσο λοιπόν θα τηρώ τον όρκο μου αυτό και δεν θα τον παραβιάζω, είθε να πετυχαίνω στη ζωή και στην τέχνη μου, έχοντας καλό όνομα ανάμεσα στους ανθρώπους. Εάν όμως τον παραβώ και γίνω επίορκος, να πάθω τα αντίθετα.

Δείτε και αυτό το σάιτ (χωρίς να ασπάζομαι απαραίτητα τα όσα λέει ...)

http://filosofia.gr/matia.php?subaction=sh...mp;ucat=10&

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα χειρουργήσω οπωσδήποτε αυτούς που πάσχουν από πέτρα

Να υποθέσω ότι πριν τον Ιπποκράτη κάποιοι άλλοι....χειρουργούσαν οπωσδήποτε όσους έπασχαν από πέτρα (!) και αναγκάστηκε να το απαγορεύσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως στην λαρισα λεμε τον ορκο του ιπποκράτη στα αρχαία.

Δε νομίζω ότι λέτε τον πρωτότυπο όρκο, αλλά μία ...βερσιόν του αρχαίου όρκου (στα αρχαία βέβαια)

Δες και το λινκ που έστειλα στο προηγούμενο ποστ μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί τόσος καημός με τον όρκο; Πάντως για τον πάπυρο όποιος τον θέλει και δεν του τον δίνουν ας κάνει έγγραφη αίτηση στη γραμματεία της σχολής στην οποία να ισχυρίζεται οτι τον χρειάζεται για να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό. Σου τον δίνουν μέσα σε ένα μήνα. Η σειρά μου ακόμα περιμένει παπύρους από το ΑΠΘ. embounce8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούς εκεί οι ιατροί να πρέπει να ορκίζονται στον Απόλλωνα και τον Ασκληπιό! Εκτός απο το να ορκίζεσαι είναι απο μόνο του λάθος, για τους χριστιανούς τουλάχιστον, τα περισσότερα απο αυτά που λέει ο όρκος του Ιπποκράτη δε γίνεται να τηρηθούν... Οπότε καλό θα ήταν όποιος μπορεί να το αποφύγει και δε νομίζω οτι θα χάσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΩΤΗΣΗ:στην Ρουμανία και την Βουλγαρία δίνουν και εκεί τον όρκο του Ιπποκράτη????? :anavwfwties:

Το χαρτάκι τους το στέλνουν στο σπίτι τους στην Ελλάδα. Και όποιος θέλει τον λέει από μέσα του τραγουδιστά... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον οι πάπυροι είναι πονεμένη ιστορία για όλα τα πανεπιστήμια.

Σχεδόν 8 χρόνια μετά και δεν τον έχω πάρει.

Μάλλον θα έρθει μαζί με τη σύνταξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον οι πάπυροι είναι πονεμένη ιστορία για όλα τα πανεπιστήμια.

Σχεδόν 8 χρόνια μετά και δεν τον έχω πάρει.

Μάλλον θα έρθει μαζί με τη σύνταξη.

Στο ΑΠΘ πάντως η σειρά μου (2002), τον πήρε σε ένα χρόνο και κάτι μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και από ότι νομίζω μόνο η μία από τις 7 σχολές δίνει τον όρκο του Ιπποκράτη, θα ήταν ενδιαφέρον να μαζευτούν οι όρκοι που δίνονται στις άλλες 6 σχολές. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω αυτόν που δίνουν οι πτυχιούχοι Κρήτης.

Αν ξέρει κανείς τίποτα ας το γράψει

ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΟΡΚΙΣΤΗΚAΜΕ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ,ΣΤΟ ΔΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΔΑ OR WHATEVER???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΟΡΚΙΣΤΗΚAΜΕ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ,ΣΤΟ ΔΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΔΑ OR WHATEVER???

Για να ξέρεις όταν θα γίνεις επίορκος σε ποια κόλαση θα καταλήξεις. Στον Άδη; Στο καζάνι του Βελζεβούλ; Ή μήπως σου αξίζει η επόμενη μετεμψύχωσή σου να είναι μύγα, ή ακόμα χειρότερα γιατρός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Πάλιν ηκούσατε οτι ερρέθη τοις αρχαίοις, ουκ επιορκήσεις, αποδώσεις δέ τω Κυρίω τους όρκους σου. Εγώ δέ λέγω υμίν μη ομόσαι όλως. μήτε εν τω ουρανώ, οτι θρόνος εστί του Θεού. μήτε εν τη γή, ότι υποπόδιόν εστι των ποδών αυτού. μήτε εις Ιεροσόλυμα, οτι πόλις εστί του μεγάλου βασιλέως. μήτε εν τη κεφαλή σου ομόσης, ότι ού δύνασαι μίαν τρίχα λευκήν ή μέλαιναν ποιήσαι. έστω δέ ο λόγος υμών ναί ναί, ού ού. το δέ περισσόν τούτων εκ του πονηρού εστίν. (Ματθ. ε, 33-37).

Για όσους πιστεύουν, την απάντηση για τον όρκο τη δίνει ο ίδιος ο Χριστός! Κανονικά οι χριστιανοί δεν πρέπει να ορκίζονται σε καμία περίπτωση... Προσωπικά ξέρω πολλούς που δεν ορκίστηκαν στο πτυχίο τους, γι' αυτό το λόγο! Υπάρχουν τρόποι να τον αποφύγεις, γι' αυτούς που θέλουν να είναι 100% εντάξει με τη συνείδησή τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Πάλιν ηκούσατε οτι ερρέθη τοις αρχαίοις, ουκ επιορκήσεις, αποδώσεις δέ τω Κυρίω τους όρκους σου. Εγώ δέ λέγω υμίν μη ομόσαι όλως. μήτε εν τω ουρανώ, οτι θρόνος εστί του Θεού. μήτε εν τη γή, ότι υποπόδιόν εστι των ποδών αυτού. μήτε εις Ιεροσόλυμα, οτι πόλις εστί του μεγάλου βασιλέως. μήτε εν τη κεφαλή σου ομόσης, ότι ού δύνασαι μίαν τρίχα λευκήν ή μέλαιναν ποιήσαι. έστω δέ ο λόγος υμών ναί ναί, ού ού. το δέ περισσόν τούτων εκ του πονηρού εστίν. (Ματθ. ε, 33-37).

Για όσους πιστεύουν, την απάντηση για τον όρκο τη δίνει ο ίδιος ο Χριστός! Κανονικά οι χριστιανοί δεν πρέπει να ορκίζονται σε καμία περίπτωση... Προσωπικά ξέρω πολλούς που δεν ορκίστηκαν στο πτυχίο τους, γι' αυτό το λόγο! Υπάρχουν τρόποι να τον αποφύγεις, γι' αυτούς που θέλουν να είναι 100% εντάξει με τη συνείδησή τους...

Συγγνώμη, στο δικαστήριο δεν ορκίζεστε στο Ευαγγέλιο; Γιατί αν εσείς οι χριστιανοί δεν ορκίζεστε εκεί, γιατί το έχουν και σπάνε τα νεύρα σε εμάς τους άθεους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.