Jump to content

Ιατρική Συνταγή - Σφραγίδα ιδιώτη ιατρού


npapa_1980

Recommended Posts

να εξηγηθώ:

Μένω στην επαρχία τέρμα θεού, θα ήθελα να διατηρήσω την ασφάλεια στο ΤΣΑΥ και αν μπορώ να βγάζω και κανένα χαρτζιλίκι μετρώντας καμία πίεση γιατι ο αγροτικός εδώ είναι κάφρος και 09.00 έχει ανοίξει το ιατρείο, 10.30 μην το έιδατε. Γι' αυτό λέω να κάνω έναρξη. Αξίζει πιστευετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply

Μάλλον είσαι σε αναμονή για ειδικότητα.

Δε δοκιμάζεις πρώτα να κάνεις μια κουβέντα με τον αγροτικό αν έχει ή όχι πρόβλημα να αντιγράψει καμιά συνταγή που θα γράψεις και να ρωτήσεις το ΤΣΑΥ αν μπορείς να πληρώνεις ενώ είσαι άνεργος.

Αν γίνουν αυτά μπορείς να κάνεις αυτά που θέλεις χωρίς να μπλέξεις με τη γραφειοκρατία.

Διαφορετικά βρες έναν καλό λογιστή που να έχει πελάτες ιδιώτες γιατρούς για να σου κάνει την έναρξη και να σου κρατάει τα βιβλία για να αποφύγεις δυσάρεστα. Καλός ο λογιστής του μπαμπά, αλλά αν δεν έχει εμπειρία επί του θέματος μπορεί εύκολα να κάνει πατάτα και να τρέχεις. Τα προβλήματα με την εφορία συνήθως ξεκινούν από λογιστές που δεν έχουν ιδέα για αυτά τα θέματα και κάνουν άλλα αντ' άλλων δηλώσεις και όχι από εφοριακούς με μανία καταδίωξης για γιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αγόρι μου στη θέση σου θα μετρούσα πιέσεις στη ζούλα, θα έκανα και καμία ενεσούλα και ό,τι άλλο μπορείς τέλος πάντων και τα λεφτά θα τα έπαιρνα μαύρα, κατάμαυρα, να μην φαίνονται πουθενά. Επίσης, θα έκανα και αυτό που προτείνει ο cosalm, δηλ. θα έκανα συμφωνία με τον αγροτικό να μου αντιγράφει τις συνταγές (λογικά, αν δεν είναι κάφρος, θα ευχαριστηθεί κιόλας που υπάρχεις κι εσύ εκεί γύρω). Εχεις κάνει αγροτικό, περιμένεις για ειδικότητα; Και για πόσο χρόνο αναμονής μιλάμε περίπου; Λογικά δεν αξίζει τον κόπο να μπερδεύεσαι με έναρξη επαγγέλματος.

Τώρα για την ασφάλεια του ΤΣΑΥ κάπου το είχαμε ξανακουβεντιάσει αυτό, δηλ. από το 1999 και μετά μπορείς να ασφαλιστείς για ένα ορισμένο διάστημα ενώ είσαι άνεργος υπό κάποιες προϋποθέσεις. Θυμάται κανείς που το είχαμε ξαναγράψει; Μάλλον στο τόπικ για το ΤΣΑΥ στους τελειωμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά τι έχουμε να πούμε σχετικά με την ερώτηση που έκανα?

μπορεί κάποιος χωρίς ειδικότητα να κάνει έναρξη ιατρείου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά τι έχουμε να πούμε σχετικά με την ερώτηση που έκανα?

μπορεί κάποιος χωρίς ειδικότητα να κάνει έναρξη ιατρείου?

Βεβαιως και μπορει να κανει εναρξη ελευθερου επαγγελματος (δηλ. ιατρειου).Εναρξη πελατειας δεν ξερω αν θα κανει....στην αθηνα τουλαχιστον ειναι ψιλοκορεσμενα ακομα και για τους ειδικευμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μπορεις, ως γιατρος ανευ ειδικοτητας.Αν μαλιστα δεν υπαρχει αλλος γιατρος στην περιοχη σου μπορεις να κανεις και συμβαση με κανα ταμειο (πχ.ΤΕΒΕ) και να σου πληρωνουν το ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαιως και μπορει να κανει εναρξη ελευθερου επαγγελματος (δηλ. ιατρειου).Εναρξη πελατειας δεν ξερω αν θα κανει...

Αυτό ακριβώς Βίκυ!

:)

avluela, πόσο μακριά λες να πάει για να μην έχει άλλο γιατρό στην περιοχή του; Στα Ανω Κάτω Μπάχαλα είναι καλά;

:D

Εγώ έχω να δηλώσω ότι σε μια περιοχή της Αθήνας που ξέρω γίνονται ΠΑΠ τεστ στη ζούλα στο σπίτι της Κυτταρολόγου που δεν έχει δηλώσει το ιατρείο (τι ιατρείο, στο σαλόνι της γίνονται) και το μυστικό μεταδίδεται από στόμα σε στόμα στη γειτονιά (όπως κάνουν και μερικές κομμώτριες και αισθητικοί). Απολύτως αληθινό! Γιατί νομίζετε δεν θέλουν να πληρώνουν Εφορία και ΤΣΑΥ; Υπάρχει λόγος λέμεεεεεε........

ΥΓ: Ψυχίατρε, θέλω συμπαράσταση, θα με λαλήσουν (και άλλο) τούτοι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ακριβώς Βίκυ!

:)

avluela, πόσο μακριά λες να πάει για να μην έχει άλλο γιατρό στην περιοχή του; Στα Ανω Κάτω Μπάχαλα είναι καλά;

:D

Εγώ έχω να δηλώσω ότι σε μια περιοχή της Αθήνας που ξέρω γίνονται ΠΑΠ τεστ στη ζούλα στο σπίτι της Κυτταρολόγου που δεν έχει δηλώσει το ιατρείο (τι ιατρείο, στο σαλόνι της γίνονται) και το μυστικό μεταδίδεται από στόμα σε στόμα στη γειτονιά (όπως κάνουν και μερικές κομμώτριες και αισθητικοί). Απολύτως αληθινό! Γιατί νομίζετε δεν θέλουν να πληρώνουν Εφορία και ΤΣΑΥ; Υπάρχει λόγος λέμεεεεεε........

ΥΓ: Ψυχίατρε, θέλω συμπαράσταση, θα με λαλήσουν (και άλλο) τούτοι....

Να συμπαρασταθώ πάραυτα αλλά ... γιατί δεν θέλουν να πληρώνουν ΤΣΑΥ οι κομμώτριες και οι αισθητικοί ;)

Κατά τα λοιπά, αν ο συνάδελφος που έκανε την ερώτηση ήταν "επιχειρηματικό δαιμόνιο" όπως γράφτηκε κάπου αλλού και ταυτόχρονα έχει βρει το απίστευτα πλούσιο απομακρυσμένο και απομονωμένο τουριστο-κεφαλοχώρι δεν θα ρωτούσε σε ένα φόρουμ τι να γράφει η σφραγίδα.

Επιμένω, προς τους νεώτερους συναδέλφους, μιλήστε προσωπικά με τον έφορο (είναι ο διευθυντής της οικείας ΔΟΥ). Εξηγείστε τι θέλετε να κάνετε και βεβαιωθείτε ότι κατάλαβε. Διαφορετικά η ταρίφα για την Αττική είναι 100.000 ευρώ μεικτά, ξέρω τι σας λέω. Ο λογιστής είναι άχρηστος αν η εφορία σου λέει έχεις εισόδημα αλλά δεν κόβεις αποδείξεις. Ζητήστε έλεγχο κάθε εξάμηνο, κλείστε βιβλία κάθε χρόνο.

Υ.Γ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι αν ήταν επιχειρηματικό δαιμόνιο δεν θα έπρεπε αν είναι καν γιατρός, αλλά αυτό είναι άαααλλη ιστορία :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπαρασταθώ πάραυτα αλλά ... γιατί δεν θέλουν να πληρώνουν ΤΣΑΥ οι κομμώτριες και οι αισθητικοί

Καλόοοοοο!!!

100.000 ευρώ μικτά, ούτε σε 3 ζωές δεν θα τα βγάλω (από την ιατρική τουλάχιστον)

:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι μπορείτε να κάνετε να το κάνετε "μαύρα".

Και φυσικά εννοείται ότι στην προκειμένη περίπτωση δε μπορείτε να απαιτείτε υπέρογκα ποσά αλλά του "κατα ό,τι έχετε ευχαρίστηση" διότι και ο ασθενής μετά θα απαιτεί αποδείξεις και θα βρεθείτε μπλεγμένοι.....

Επειδή η όλη υπόθεση όμως δεν έχει και πολλή αξιοπρέπεια...αλλά από την άλλη, καθώς διανύουμε χαλεπούς καιρούς...η δική μου συμβουλή έιναι να κινείστε διακριτικά και με αξιοπρέπεια.

Ενεσούλες μέσω του φαρμακείου της γειτονιάς, καμιά αλλαγή τραύματος τέτοια...και μην περιμένετε να βγάλετε καμιά SLK αλλά ίσα να πληρώνετε για τη βενζίνη του SAXO...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφορετικά η ταρίφα για την Αττική είναι 100.000 ευρώ μεικτά, ξέρω τι σας λέω. Ο λογιστής είναι άχρηστος αν η εφορία σου λέει έχεις εισόδημα αλλά δεν κόβεις αποδείξεις. Ζητήστε έλεγχο κάθε εξάμηνο, κλείστε βιβλία κάθε χρόνο.

Όσο και να ισχυρίζεσαι οτι ξέρεις μάλλον ιδέα δεν έχεις(συγνώμη κιόλας). Δεν υπάρχει πλαφον μεικτών για γιατρούς, τραγουδιστές, δικηγόρους κτλ. Ότι παρουσιάσεις αυτές είναι αποδοχές σου. Αν σε πιάσουν να φοροδιαφεύγεις σε έλεγχο που πιθανά γίνει τότε έχεις πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό. ΄Ετσι εχει το πράμα και ας μην σπερνουμε τον πανικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Διαφορετικά όλοι όσοι στην αναμονή τους δούλευουν με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και δηλώνουν πολύ λιγότερα από το 1/5 αυτών που αναφέρεις ως πλαφόν, θα είχαν τρεξίματα με την εφορία.

Όοσυς ξέρω να είχαν προβλήματα με την εφορία ήταν λόγω λαθών ή παραλείψεων στα βιβλία τους και για αυτό έφταιγαν λογιστές που ήταν άσχετοι με το συγκεκριμένο είδος βιβλίων και έκαναν πατάτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο και να ισχυρίζεσαι οτι ξέρεις μάλλον ιδέα δεν έχεις(συγνώμη κιόλας). Δεν υπάρχει πλαφον μεικτών για γιατρούς, τραγουδιστές, δικηγόρους κτλ. Ότι παρουσιάσεις αυτές είναι αποδοχές σου. Αν σε πιάσουν να φοροδιαφεύγεις σε έλεγχο που πιθανά γίνει τότε έχεις πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό. ΄Ετσι εχει το πράμα και ας μην σπερνουμε τον πανικό.

Προφανώς κάτι δεν εξήγησα καλά και γι' αυτό μπερδεύεσαι με τραγουδιάρες και κρεατέμπορες. Από την αρχή με πιο στρωτά λογάκια: Ως ελεύθερος επαγγελματίας συμπληρώνεις κάθε χρόνο τη δήλωσή σου. Φορολογείσαι με βάση ότι δήλωσες. Αυτό συνεχίζεται για χρόνια ή έως ότου ζητήσεις να κάνεις διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Εν τω μεταξύ μπορεί να σου κάνουν έλεγχο, μπορεί και όχι. Αν σου κάνουν έλεγχο θα σου βρούνε λάθος στα βιβλία με το ζόρι. Προ του κινδύνου να "καταρριφθούν" τα βιβλία λόγω του (γελοίου συνήθως) λάθους θα δεχθείς να πληρώσεις ένα πρόστιμο που ποσοστιαία μοιράζεται μεταξύ του δημόσιου ταμείου και του "ιδιωτικού" - αν με πιάνεις. Τα χρόνια περνάνε και κάπου στην 5-7-9ετία έρχεται μια πρόσκληση να πάρεις τα βιβλία της τελευταίας 5-7ετίας και να πας για κλείσιμο βιβλίων. Ως νομοταγής πολίτης τα παίρνεις υπό μάλλης, μαζεύεις και τις φορ.δηλώσεις και τα εξοφλημένα εκκαθαριστικά και παρουσιάζεσαι στη ΔΟΥ: Εκεί σου βρίσκουν λάθος, στάνταρ, στα βιβλία. Σου ανακοινώνουν ότι δεν έχεις τηρήσει βιβλία σύμφωνα με τον κώδικα και συνεπώς καταρρίπτονται και συνεπώς ό,τι έχεις δηλώσει τα προηγούμενα 5-7-9χρόνια είναι πλασματικό και θα φορολογηθείς με βάση τα "ισχύοντα": ο έφορος στην ΙΒ Αθηνών θεωρεί (εξού και ταρίφα, σε άλλη ΔΟΥ όπως στου Χολαργού διαφέρει η ταρίφα) ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός βγάζει 100.000 το χρόνο, επί 5-7-9χρόνια ίσον μισό-ένα μυριο εισόδημα και συνεπώς χρωστάς φόρους ίσα με 200-300.000 ευρά. Αφού γλιτώσεις το έμφραγμα με χαρά δέχεσαι τον συμβιβασμό που προτείνουν: για να κλείσουν τα βιβλία σου πληρώνεις ας πούμε 20χιλιάρικα στο δημόσιο και 5 στο "ιδιωτικό" ταμείο. Τα ποσά παίζουν ανάλογα με το πόσο ζορίζει τις εφορίες το ΥΠΟΙΚ. Και κλείνουν τα βιβλίααααα... Φυσικά δεν κλείνουν οριστικά, γιατί αν την επόμενη 5-7-9ετία τα πάρεις στο κρανίο και δεν δεχθείς τον επόμενο συμβιβασμό θα θυμηθούν να κάνουν την λεγόμενη αναψηλάφηση στην προηγούμενη 5-7-9ετία που συμβιβάστηκες.

Αυτά γιατί το πόστ γίνεται πολύ μεγάλο, υπάρχουν φυσικά και άλλα: πως κλείνεις βιβλία σε προεκλογικές χρονιές, γιατί είναι καλύτερα να κλείνεις βιβλία τον μάρτιο που ο προηγούμενος προϋπολογισμός έχει κλείσει και ο τρέχον δεν έχει ζοριστεί ακόμη, πως πρέπει να κλείσεις βιβλία όταν έχεις φορολογική παραβάση μετά από αιφνιδιαστικό έλεγχο, τι γίνεται αν δεν δεχθείς τον συμβιβασμό κλπ.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ένας νεαρός γιατρός θα δηλώσει π.χ. για 2-3χρόνια ετήσιο εισόδημα 1500-3000ευρώ και μετά θα πάει και θα κάνει διακοπή γιατί ξεκινάει π.χ. ειδικότητα και ο έφορος θα πει οκ, νο πρόμπλεμ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και να σου πω ότι θα πληρώσεις ένα 5χίλιαρο νταβατζιλίκι για να τα κλείσεις και ας έχεις δηλώσει ότι θέλεις στις φορολ.δηλώσεις.

Αυτά, την καλημέρα μου

υ.γ. "ταρίφα" ίσον διάφορο του "πλαφόν", σημειολογικά πάντα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς κάτι δεν εξήγησα καλά και γι' αυτό μπερδεύεσαι με τραγουδιάρες και κρεατέμπορες. Από την αρχή με πιο στρωτά λογάκια: Ως ελεύθερος επαγγελματίας συμπληρώνεις κάθε χρόνο τη δήλωσή σου. Φορολογείσαι με βάση ότι δήλωσες. Αυτό συνεχίζεται για χρόνια ή έως ότου ζητήσεις να κάνεις διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Εν τω μεταξύ μπορεί να σου κάνουν έλεγχο, μπορεί και όχι. Αν σου κάνουν έλεγχο θα σου βρούνε λάθος στα βιβλία με το ζόρι. Προ του κινδύνου να "καταρριφθούν" τα βιβλία λόγω του (γελοίου συνήθως) λάθους θα δεχθείς να πληρώσεις ένα πρόστιμο που ποσοστιαία μοιράζεται μεταξύ του δημόσιου ταμείου και του "ιδιωτικού" - αν με πιάνεις. Τα χρόνια περνάνε και κάπου στην 5-7-9ετία έρχεται μια πρόσκληση να πάρεις τα βιβλία της τελευταίας 5-7ετίας και να πας για κλείσιμο βιβλίων. Ως νομοταγής πολίτης τα παίρνεις υπό μάλλης, μαζεύεις και τις φορ.δηλώσεις και τα εξοφλημένα εκκαθαριστικά και παρουσιάζεσαι στη ΔΟΥ: Εκεί σου βρίσκουν λάθος, στάνταρ, στα βιβλία. Σου ανακοινώνουν ότι δεν έχεις τηρήσει βιβλία σύμφωνα με τον κώδικα και συνεπώς καταρρίπτονται και συνεπώς ό,τι έχεις δηλώσει τα προηγούμενα 5-7-9χρόνια είναι πλασματικό και θα φορολογηθείς με βάση τα "ισχύοντα": ο έφορος στην ΙΒ Αθηνών θεωρεί (εξού και ταρίφα, σε άλλη ΔΟΥ όπως στου Χολαργού διαφέρει η ταρίφα) ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός βγάζει 100.000 το χρόνο, επί 5-7-9χρόνια ίσον μισό-ένα μυριο εισόδημα και συνεπώς χρωστάς φόρους ίσα με 200-300.000 ευρά. Αφού γλιτώσεις το έμφραγμα με χαρά δέχεσαι τον συμβιβασμό που προτείνουν: για να κλείσουν τα βιβλία σου πληρώνεις ας πούμε 20χιλιάρικα στο δημόσιο και 5 στο "ιδιωτικό" ταμείο. Τα ποσά παίζουν ανάλογα με το πόσο ζορίζει τις εφορίες το ΥΠΟΙΚ. Και κλείνουν τα βιβλίααααα... Φυσικά δεν κλείνουν οριστικά, γιατί αν την επόμενη 5-7-9ετία τα πάρεις στο κρανίο και δεν δεχθείς τον επόμενο συμβιβασμό θα θυμηθούν να κάνουν την λεγόμενη αναψηλάφηση στην προηγούμενη 5-7-9ετία που συμβιβάστηκες.

Αυτά γιατί το πόστ γίνεται πολύ μεγάλο, υπάρχουν φυσικά και άλλα: πως κλείνεις βιβλία σε προεκλογικές χρονιές, γιατί είναι καλύτερα να κλείνεις βιβλία τον μάρτιο που ο προηγούμενος προϋπολογισμός έχει κλείσει και ο τρέχον δεν έχει ζοριστεί ακόμη, πως πρέπει να κλείσεις βιβλία όταν έχεις φορολογική παραβάση μετά από αιφνιδιαστικό έλεγχο, τι γίνεται αν δεν δεχθείς τον συμβιβασμό κλπ.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ένας νεαρός γιατρός θα δηλώσει π.χ. για 2-3χρόνια ετήσιο εισόδημα 1500-3000ευρώ και μετά θα πάει και θα κάνει διακοπή γιατί ξεκινάει π.χ. ειδικότητα και ο έφορος θα πει οκ, νο πρόμπλεμ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και να σου πω ότι θα πληρώσεις ένα 5χίλιαρο νταβατζιλίκι για να τα κλείσεις και ας έχεις δηλώσει ότι θέλεις στις φορολ.δηλώσεις.

Αυτά, την καλημέρα μου

υ.γ. "ταρίφα" ίσον διάφορο του "πλαφόν", σημειολογικά πάντα ;)

Και σκεφτόμουν αν δεν έχω πάρει αγροτικό μέχρι το καλοκαίρι να ανοίξω τουριστοιατρείο.

Με φόβισες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ισχύουν αυτά που λες όσοι άνοιξαν ιδιωτικό ιατρείο την τελευταία τουλάχιστον δεκαετία, θα πρέπει να δουλεύουν για να ξεπληρώσουν τα πρόστιμα της εφορίας ή να είναι φυλακή για χρέη προς το δημόσιο.

Όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, θα πρέπει να ιδιωτεύεις για πάρα πολλά χρόνια για να φτάσεις να έχεις ακαθάριστα έσοδα της τάξης των 100.000, αν ποτέ το καταφέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σκεφτόμουν αν δεν έχω πάρει αγροτικό μέχρι το καλοκαίρι να ανοίξω τουριστοιατρείο.

Με φόβισες!

Αν ισχύουν αυτά που λες όσοι άνοιξαν ιδιωτικό ιατρείο την τελευταία τουλάχιστον δεκαετία, θα πρέπει να δουλεύουν για να ξεπληρώσουν τα πρόστιμα της εφορίας ή να είναι φυλακή για χρέη προς το δημόσιο.

Όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, θα πρέπει να ιδιωτεύεις για πάρα πολλά χρόνια για να φτάσεις να έχεις ακαθάριστα έσοδα της τάξης των 100.000, αν ποτέ το καταφέρεις.

Βρε παιδιά ούτε από το μυαλό μου τα βγάζω ούτε για να φοβίσω κάποιον τα γράφω. Έχω κάνει ελεύθερο επάγγελμα για πολλά χρόνια (...στα χρόνια του internet, ως κάτι άλλο, όχι γιατρός) και πλήρωσα τρελά λεφτά με παρόμοια διαδικασία. Έχω δε εμπειρία από κάποιες εφορίες της αττικής για προσωπικούς λόγους. ΑΣΦΑΛΩΣ υπάρχουν τρόποι να αποφύγει κανείς τέτοια πράγματα, το είχα γράψει παραπάνω:

Επιμένω, προς τους νεώτερους συναδέλφους, μιλήστε προσωπικά με τον έφορο (είναι ο διευθυντής της οικείας ΔΟΥ). Εξηγείστε τι θέλετε να κάνετε και βεβαιωθείτε ότι κατάλαβε. Διαφορετικά η ταρίφα για την Αττική είναι 100.000 ευρώ μεικτά, ξέρω τι σας λέω. Ο λογιστής είναι άχρηστος αν η εφορία σου λέει έχεις εισόδημα αλλά δεν κόβεις αποδείξεις. Ζητήστε έλεγχο κάθε εξάμηνο, κλείστε βιβλία κάθε χρόνο.

ΥΓ: 100000ευρά δεν φτάνεις με τπτ πια στην Αθήνα, απλά η ατυχία είναι ότι η ΙΒ' έχει περιοχή ευθύνης μεταξύ άλλων το τετράγωνο Β.Σοφίας-Φειδιπίδου-Μιχαλακοπούλου-Hilton. Το έπιασες το υποννοούμενο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς κάτι δεν εξήγησα καλά και γι' αυτό μπερδεύεσαι με τραγουδιάρες και κρεατέμπορες. Από την αρχή με πιο στρωτά λογάκια: Ως ελεύθερος επαγγελματίας συμπληρώνεις κάθε χρόνο τη δήλωσή σου. Φορολογείσαι με βάση ότι δήλωσες. Αυτό συνεχίζεται για χρόνια ή έως ότου ζητήσεις να κάνεις διακοπή του ελεύθερου επαγγέλματος. Εν τω μεταξύ μπορεί να σου κάνουν έλεγχο, μπορεί και όχι. Αν σου κάνουν έλεγχο θα σου βρούνε λάθος στα βιβλία με το ζόρι. Προ του κινδύνου να "καταρριφθούν" τα βιβλία λόγω του (γελοίου συνήθως) λάθους θα δεχθείς να πληρώσεις ένα πρόστιμο που ποσοστιαία μοιράζεται μεταξύ του δημόσιου ταμείου και του "ιδιωτικού" - αν με πιάνεις. Τα χρόνια περνάνε και κάπου στην 5-7-9ετία έρχεται μια πρόσκληση να πάρεις τα βιβλία της τελευταίας 5-7ετίας και να πας για κλείσιμο βιβλίων. Ως νομοταγής πολίτης τα παίρνεις υπό μάλλης, μαζεύεις και τις φορ.δηλώσεις και τα εξοφλημένα εκκαθαριστικά και παρουσιάζεσαι στη ΔΟΥ: Εκεί σου βρίσκουν λάθος, στάνταρ, στα βιβλία. Σου ανακοινώνουν ότι δεν έχεις τηρήσει βιβλία σύμφωνα με τον κώδικα και συνεπώς καταρρίπτονται και συνεπώς ό,τι έχεις δηλώσει τα προηγούμενα 5-7-9χρόνια είναι πλασματικό και θα φορολογηθείς με βάση τα "ισχύοντα": ο έφορος στην ΙΒ Αθηνών θεωρεί (εξού και ταρίφα, σε άλλη ΔΟΥ όπως στου Χολαργού διαφέρει η ταρίφα) ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός βγάζει 100.000 το χρόνο, επί 5-7-9χρόνια ίσον μισό-ένα μυριο εισόδημα και συνεπώς χρωστάς φόρους ίσα με 200-300.000 ευρά. Αφού γλιτώσεις το έμφραγμα με χαρά δέχεσαι τον συμβιβασμό που προτείνουν: για να κλείσουν τα βιβλία σου πληρώνεις ας πούμε 20χιλιάρικα στο δημόσιο και 5 στο "ιδιωτικό" ταμείο. Τα ποσά παίζουν ανάλογα με το πόσο ζορίζει τις εφορίες το ΥΠΟΙΚ. Και κλείνουν τα βιβλίααααα... Φυσικά δεν κλείνουν οριστικά, γιατί αν την επόμενη 5-7-9ετία τα πάρεις στο κρανίο και δεν δεχθείς τον επόμενο συμβιβασμό θα θυμηθούν να κάνουν την λεγόμενη αναψηλάφηση στην προηγούμενη 5-7-9ετία που συμβιβάστηκες.

Αυτά γιατί το πόστ γίνεται πολύ μεγάλο, υπάρχουν φυσικά και άλλα: πως κλείνεις βιβλία σε προεκλογικές χρονιές, γιατί είναι καλύτερα να κλείνεις βιβλία τον μάρτιο που ο προηγούμενος προϋπολογισμός έχει κλείσει και ο τρέχον δεν έχει ζοριστεί ακόμη, πως πρέπει να κλείσεις βιβλία όταν έχεις φορολογική παραβάση μετά από αιφνιδιαστικό έλεγχο, τι γίνεται αν δεν δεχθείς τον συμβιβασμό κλπ.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ένας νεαρός γιατρός θα δηλώσει π.χ. για 2-3χρόνια ετήσιο εισόδημα 1500-3000ευρώ και μετά θα πάει και θα κάνει διακοπή γιατί ξεκινάει π.χ. ειδικότητα και ο έφορος θα πει οκ, νο πρόμπλεμ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και να σου πω ότι θα πληρώσεις ένα 5χίλιαρο νταβατζιλίκι για να τα κλείσεις και ας έχεις δηλώσει ότι θέλεις στις φορολ.δηλώσεις.

Αυτά, την καλημέρα μου

υ.γ. "ταρίφα" ίσον διάφορο του "πλαφόν", σημειολογικά πάντα ;)

Συμβαινουν και αυτα που γραφεις , αλλα δεν συμβαινουν κατα κανονα. Επιπλεον οι 'ταριφες' ειναι λιγο τραβηγμενες. Μην γενικευεις μια εμπειρια που ειχες η ιδια ή καποιος γνωστος σου. Εγω εχω παραδειγματα απο φιλους που δεν πληρωνουν τα ποσα που αναφερεις. Αν συνεβαινε ετσι , ολοι θα τα ειχανε κλεισει τα ιατρεια. Αλλα κατι τετοιο δεν συμβαινει . Και στο κατω κατω κανεις και συ το παιχνιδι σου με τις αποδειξεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν πιασουμε τα 10.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα...μάλλον τυχεροί θα είμαστε!

Και μετά...εφόσον αρχίζεις την καριέρα στα 40 σου μετά από πολλά έξοδα και προσωπικό αγώνα, κι αφού έχεις δει τους γνωστούς σου που πήγαν σε μια τεχνική σχολή να έχουν ήδη 2 σπίτια, οικογένεια και κάμπριο, και βλέπεις και όλους τους μεγαλογιατρούς με τις μίζες και τα φακελάκια..και λες βρε να πάρω κι εγώ κανά μικρό λάδωμα, και γίνεσαι αδίστακτος , και ξεχνάς που πριν μπεις στη σχολή έλεγες θα πάω στους γιατρούς χωρίς σύνορα, και βλέπεις τη γυαίκα της ζωής σου που τα είχατε όσο ήσασταν ακόμα στη σχολή κι έλεγες θα είσαστε μαζί μια ζωή και τρέχεις να την προλάβεις αλλά τελικά είναι με κάποιον άλλο που είχε βύσμα κι έχει τελειώσει ειδικότητα πριν καλά καλά αρχίσεις εσύ και ξυπνάς ιδρωμένος και συνειδητοποιείς ότι είσαι στο τελευταίο μάθημα για πτυχίο κι όλο αυτό ήταν εφιάλτης. Και τελειώνεις και ορκίζεσαι κι αρχίζεις τα χαρτιά για ειδικότητα...ΚΑΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ (με εξαίρεση τα φακελάκια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υ.γ. "ταρίφα" ίσον διάφορο του "πλαφόν", σημειολογικά πάντα ;)

Και η κλασική εξυπνάδα στο υ.γ.....τεσπά!

Παρουσιάζεις μια ζοφερή πραγματικότητα που μάλλον θα έχει να κάνει με κάποια άσχημη εμπειρία σου-πιθανά με λαμόγια εφοριακούς που εκβιάζουν πολίτες που δεν γνωρίζουν τα δικαιώματα του και τις υποχρεώσεις του. Ένας καλός λογιστής, έμπειρος σε αυτά λύνει το πρόβλημα αν δεν μπορεις να τα κάνεις μόνο σου.Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε ανακεφαλαίωση:

Σε απάντηση ότι "δεν έχει εισφορές στην εφορία" έγραψα ότι δεν είναι εύκολο να πείσεις ότι έχεις πράγματι χαμηλό εισόδημα και στο κλείσιμο των βιβλίων συχνά (αν όχι πάντα) σε βάζουν να πληρώσεις το κάτιτις σου.

Η συζήτηση συνέχισε και αυτό που προσωπικά συμβούλεψα είναι να υπάρξει επικοινωνία με την εφορία, να ζητάτε να ελεγχθείτε σε τακτά χρονικά διαστήματα και να κλείνετε βιβλία όσο γρηγορότερα γίνεται, ει δυνατόν ετησίως.

Εσύ μου λες ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται και ότι δεν έχω ίδεα παρ’ ότι δεν κατάλαβες τι εννοούσα γράφοντας "ταρίφα".

Σου εξήγησα αναλυτικά πως μπορεί να στραβώσει το πράγμα και εσύ τώρα μου λες ότι λέω εξυπνάδες.

Αυτά που γράφω είναι κοινός τόπος για χιλιάδες ελευθερο-επαγγελματίες, take it or leave it.

Είσαι λοιπόν εκ φύσεως προσβλητικός ή σου το βγάζω εγώ; ή είναι εφοριακός ο μπαμπάς σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αλλά αν πιστεύουν ότι ένας γιατρός ανευ ειδικότητας βγάζει 100000 ευρώ, πόσα πιστεύουν ότι βγάζει ένας ειδικός;

Δεν το πιστεύουν, αυτό είναι το γελοίο. Σε κάθε εφορία υπάρχει ένας μ@λάκ@ς που επίτηδες σου λέει ότι θα σου ρίξει τα βιβλία, ότι και καλά βγάζεις 100.000 ευρώ και ότι χρωστάς φόρους. Ξέρουν ότι φοροδιαφεύγεις με τις αποδείξεις και προσπαθούν στο κλείσιμο των βιβλίων να βρουν λάθος ώστε με το πρόστιμο και τους συμβιβασμούς να πάρουν λίγα λεφτά από αυτά που φορο-διέφυγες. Είναι παιχνίδι του παραλόγου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συγνώμη αν προσβλήθηκες αλλά αυτά που έγραψες στην αρχή αλλά και ο τρόπος που τα έγραψες έφερναν την συντέλεια....μετά διορθώθηκες λίγο με τις διευκρινίσεις. Δεν μου αρέσει αυτή η "προσέγγιση η συντελειολογική" που απογοητεύει κάθε νεο που σκεφτεται να επιχειρησει κάτι. Δεν λέω να μην γραψεις την εμπειρία σου αλλά θα μπορούσες να μην γενικεύσεις και να μην είσαι τόσο απολυτος. Άλλωστε δεν εισαι ο μόνος που έχει γνώση των θεματων αυτών ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειχα ρωτησει πριν καπους μηνες στο ΤΣΑΥ αν μπορει να το πληρωνει καποιος που ειναι ανεργος και η απαντηση ηταν αρνητικη

ρε παιδια,ας μαζεψουμε λιγο τις πληροφοριες γιατι εχω μπερδευτει στο ψαξιμο εδω κι εκει....

Νεοτερες πληροφοριες για τουριστοιατρεια>>>??????τι να προσεξουμε?τι να ρωτησουμε αν παρουμε τηλεφωνο για πληροφοριες? αυτο με την εφορια εμενα μ εχει μπερδεψει παντως...αλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.