Jump to content

Εργαστηριακές ειδικότητες, η "άλλη’" ιατρική


invitro

Recommended Posts

Την πρώτη μέρα που διορίστηκα στο Εργαστήριο έφτασα εκεί στις 8 παρά τέταρτο, ντυμένη, φτιαγμένη και τυλιγμένη στην άσπρη μου καθαρή και σιδερωμένη ποδιά. Στο γραφείο των ειδικευομένων δεν ήταν κανείς, ενώ τα γραφεία των επιμελητών ήταν κλειδωμένα, εκτός από το γραφείο 3, όπου η πόρτα ήταν μισάνοιχτη και κάποια γυναίκα φαινόταν μέσα, σκυμμένη σε ένα μικροσκόπιο, αλλά όταν χτύπησα την πόρτα φώναξε θυμωμένα ‘μην ενοχλείτε τώρα, έχω δουλειά’.

Στο διάδρομο περπατούσε νωχελικά μια σκυλίτσα, που αργότερα έμαθα ότι ήταν η σκυλίτσα του Εργαστηρίου, πηγαινοερχόταν όλη μέρα στους διαδρόμους, έτρωγε από το φαγητό του νοσοκομείου (ελπίζω όχι και τα δείγματα του Εργαστηρίου) και την φώναζαν invitro.

Τελικά, ανακάλυψα τις παρασκευάστριες που ήταν όλες στο καμαράκι πίσω από τα μηχανήματα και κάπνιζαν χαχανίζοντας δυνατά. Μόλις έμαθαν ότι ήμουν η καινούρια ειδικευόμενη το ύφος τους άλλαξε, τα γελάκια κόπηκαν απότομα και μου υπέδειξαν ότι η θέση μου ήταν στο διπλανό γραφείο ειδικευομένων, όπου έπρεπε να περιμένω τις άλλες ειδικευόμενες και τους επιμελητές για να με ενημερώσουν. Μου σύστησαν προπαντός -και με κάποιο φόβο-, να μην ενοχλώ την κυρία Χ του γραφείου 3.

Περίμενα αρκετή ώρα στο γραφείο των ειδικευομένων, ακούγοντας την κυρία Χ απέναντι, που κάθε τόσο έβαζε τις φωνές στο τηλέφωνο, τονίζοντας πόσο πολύ δουλεύει, και πόσο δεν αντέχει.

Στο τέλος βαρέθηκα και έψαξα να βρώ το κυλικείο, ώστε να πάρω μια τυρόπιτα για μένα, και ίσως και για τη σκυλίτσα invitro. Με την τυρόπιτα στο χέρι με βρήκαν οι άλλες δυο ειδικευόμενες, που είχαν στο μεταξύ καταφθάσει, και συστήθηκαν ως Μαριάννα και Βίκυ.

Με καλωσόρισαν πολύ ζεστά και με μεγάλη χαρά μου είπαν πως, αφού είχα ήδη εντοπίσει το κυλικείο, θα μπορούσα φυσικά να φέρω 2 τυρόπιτες και 2 φραπέ και για κείνες, έτσι δεν είναι; Ώστε να τα πούμε ‘με την ησυχία μας, συναδερφικά’ στη συνέχεια.

Ξαναπήγα ως το κυλικείο και στην πορεία θυμήθηκα πως λησμόνησαν να μου δώσουν χρήματα, αλλά υπέθεσα ότι έτσι γίνεται, συναδερφικά, την πρώτη μέρα στα Εργαστήρια και δεν είπα τίποτα.

Κατά τη διάρκεια του καφέ, φρόντισαν κυρίως να με ρωτήσουν αν είμαι διατεθειμένη να μείνω μέσα στις εφημερίες των αργιών και κυρίως Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά (ήταν Ιούλιος). Αφού με ξεψάχνισαν για να βεβαιωθούν ότι δεν έχω κάποιο βύσμα σε ανώτερα κλιμάκια, μου δήλωσαν αποφασιστικά πως, έτσι κι αλλιώς δεν δικαιούμουν άδεια αυτό το καλοκαίρι, οπότε όλον τον Αύγουστο θα φρόντιζαν να πάρουν και οι δύο την άδειά τους και θα κάλυπτα το Εργαστήριο εγώ. Κατά παράδοση, μάλιστα, θα έμενα μέσα και Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά, εκτός εάν ερχόταν κάποια άλλη ή άλλος στο μεταξύ. Τον Δεκαπενταύγουστο, πρόσθεσαν ανέμελα, θα λείπουν οι πάντες σ’ αυτήν την πόλη, οπότε θα είσαι μόνη με την invitro.

Άρχισα να πιστεύω ότι η invitro θα αποδεικνυόταν στο τέλος πολύ λιγότερο bitch από αυτές τις 2, και τις παρασκευάστριες μαζί, ίσως μάλιστα και από τη μυστηριώδη κυρία Χ. Έδωσα λίγα ψίχουλα από την τυρόπιτα στη σκυλίτσα κι εκείνη τα σνόμπαρε επιδεικτικά, με αγνόησε και έφυγε, κουνώντας την ουρά της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τώρα πως είναι τα πράγματα με τις παλιές invitro ? Εξακολουθείς να υπομένεις ή κάνεις τα ίδια στους καινούριους ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα θα μας τρελανεις? εσυ δηλαδη τι περιμενες, να πηγαινες μεσα καλοκαιριου και να σου εδιναν και αδεια? μηπως θα ηθελες να σου εστρωναν και κοκκινο χαλι?

εισαι και εργαστηριου... δηλαδη απο δουλεια πνιγεσαι... σαν την Χ θα καταληξεις στο τελος να μου το θυμηθεις και ας μου διαλεγεις λαθος προτυπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ,ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΠΑΣ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα θυμάσαι την εμπειρία σου όταν έρθει νέος ειδικευόμενος στο εργαστήριο. Από εμάς αλλάζουν τα πράγματα. Απλά μόλις περάσει λίγο ο καιρός, θα είστε τρεις οι ειδικευόμενες που θα χώνετε το νέο και θα τον στέλνετε στο κυλικείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα θυμάσαι την εμπειρία σου όταν έρθει νέος ειδικευόμενος στο εργαστήριο. Από εμάς αλλάζουν τα πράγματα. Απλά μόλις περάσει λίγο ο καιρός, θα είστε τρεις οι ειδικευόμενες που θα χώνετε το νέο και θα τον στέλνετε στο κυλικείο.

ΕΙΜΑΣΤΕ 26 ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aγαπητή in vitro αν η πλειοψηφεία ήτανε σωστόι δε θα ζούσαμε σε ένα σκατόκοσμο, το αξειοσημείωτο θα ήτανε να σε αντιμετωπίζανε όπως θα ήθελες. και αυτό ισχύει για κάθε συναναστροφή σου με τους ανθρώπους . 'Οταν μάλιστα πρόκειται για τον εργασιακό σου χώρο προτείνω να θέσεις τους δικούς σου όρους πριν σε πηδήξουνε.

Όταν ξεκίνησα εγώ ειδικότητα έπιανα όποιο μαλάκα ''παλιό'' μου την έλεγε και του ξεκαθάριζα τι είμαι διατεθειμένος να κάνω κ τι όχι. Κ να ξέρεις κατι, όταν είσαι διατεθειμένη να δουλέψεις κ σέβεσαι τη δουλειά σου θα κερδίσεις πολύ γρήγορα το σεβασμό κ θα αναρωτιούνται που αλλού έχεις δουλέψει. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την πρώτη μέρα που ....

Πολύ καλό. Συνέχισέ το. Αν ήταν πάντως μυθιστόρημα μυστηρίου, η μόνη λύση στα προβλήματά σου, θα ήταν να βρεις κάποιον να πηδήξει την κυρία Χ. Από την περιγραφή της, φαίνεται ξεκάθαρα πως έχει να "μυρίσει" άντρα πολύ καιρό. Αν εσύ ήσουν αυτή που θα τη βοηθούσες σ'αυτό τον τομέα, τότε θα έλυνες τα εργασιακά προβλήματα σε χρόνο dt.

Τα οιστρογόνα κάνουν τον κόσμο να γυρίζει. (1ος και μοναδικός νόμος της Φύσης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα είδα το topic, καλά δλδ που ο Vet το έφερε ψηλά.

Εσείς οι από πάνω-πάνω, σε ένα "blog" που επιτρέπεται επίσημα το θάψιμο το ρίξατε στη συμβουλευτική και στην φιλοσοφία;

Έτσι είναι invitro, σου κάνουν σπάσιμο ! εκδίκηση για όλα τα πειράγματα που έχεις κάνει ;) Ελπίζω να συνεχίσεις απτόητη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία η ιστορία, μου θύμησε βέβαια το the Greek medical situation του veterinarian στο πιο light...

Αλήθεια που πήρες ειδικότητα; γιατί και εδώ υπήρχε ένα σκυλί μέχρι πριν 3-4 χρόνια που ήτανε το σκυλί του εργαστηρίου... είναι μόδα φαίνεται.

Αντε και για να πέσει και λίγο ξεκατίνιασμα, να σας υπενθυμίσω ότι οποιαδήποτε μη χειρουργική ειδικότητα δεν είναι ιατρική. Πόσο μάλλον οι εργαστηριακές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
Ωραία η ιστορία, μου θύμησε βέβαια το the Greek medical situation του veterinarian στο πιο light...

Αλήθεια που πήρες ειδικότητα; γιατί και εδώ υπήρχε ένα σκυλί μέχρι πριν 3-4 χρόνια που ήτανε το σκυλί του εργαστηρίου... είναι μόδα φαίνεται.

Αντε και για να πέσει και λίγο ξεκατίνιασμα, να σας υπενθυμίσω ότι οποιαδήποτε μη χειρουργική ειδικότητα δεν είναι ιατρική. Πόσο μάλλον οι εργαστηριακές.

Θα ξερεις φανταζομαι πως στην Αγγλια παραδοσιακα τους χειρουργους δεν του αποκαλουν doctor, αλλα mister.

Καταλοιπο παλιων αντιληψεων...συμφωνα με τις οποιες οι χειρουργοι δεν συγκαταλεγονταν στους γιατρους λογω της χειρωνακτικης φυσης της δουλειας

Αυτοι οι Αγγλοι με την παραδοση...(4-4-2 στη μπαλα, οδηγουν αναποδα...τσ τσ τσ) :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ξερεις φανταζομαι πως στην Αγγλια παραδοσιακα τους χειρουργους δεν του αποκαλουν doctor, αλλα mister.

Καταλοιπο παλιων αντιληψεων...συμφωνα με τις οποιες οι χειρουργοι δεν συγκαταλεγονταν στους γιατρους λογω της χειρωνακτικης φυσης της δουλειας

Αυτοι οι Αγγλοι με την παραδοση...(4-4-2 στη μπαλα, οδηγουν αναποδα...τσ τσ τσ) :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Είναι emofftopic αλλά σας είπα ότι μόλις απέκλεισα την Αγγλία για ειδικότητα; :lol::P:antegeia:

in vitro μόνο και μόνο που τάιζες το σκυλάκι σε συμπαθώ!!! :lol:

Νομίζω ότι όπου πας και είσαι νέος δεν πρέπει να ψαρώσεις με τον κάθε bαstard και την κάθε bitch που θα σου τύχει, αυτό έιναι το μυστικό της επιβίωσης!!! emdonatelloemshurikenemstarwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε και για να πέσει και λίγο ξεκατίνιασμα, να σας υπενθυμίσω ότι οποιαδήποτε μη χειρουργική ειδικότητα δεν είναι ιατρική. Πόσο μάλλον οι εργαστηριακές.

Έτσι ακριβώς, διότι συνήθως μετά το χειρουργείο...........το ΧΑΟΣ!! Δεν έχει μείνει πλέον τίποτα "ιατρικό" επάνω στον ασθενή.... :bloodomen: :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι όπου πας και είσαι νέος δεν πρέπει να ψαρώσεις με τον κάθε bαstard και την κάθε bitch που θα σου τύχει, αυτό έιναι το μυστικό της επιβίωσης!!! emdonatelloemshurikenemstarwars

να λοιπον και αλλες χρησιμες συμβουλες για τα εμποδια αυτης της σκληρης και αδικης ζωης.. emsexwars

υ.γ. και μετα σου λενε οτι ο στρατος δεν ειναι απαραιτητος στις γυναικες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Η συνέχεια πάει πως η invtro εγκατέλειψε εδώ και πολύ καιρό το φόρουμ, οπότε δε θα μάθεις ποτέ τη συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνέχεια έχει ως εξής:

Η invitro ολοκλήρωσε την ειδικότητά της με αιματηρές οικονομίες. Με τα λεφτά των εφημεριών και ό, τι μπόρεσε να βάλει στην άκρη από τον πενηχρό μηνιαίο μισθό του ειδικευόμενου ιατρού αγόρασε το κυλικείο του νοσοκομείου. Αφεντικό του εαυτού της πια, κερνά τους εργαστηριακούς την πρώτη και μόνο μέρα, που παρουσιάζονται στο νοσοκομείο, ενώ χρεώνει τους παλιούς εργαστηριακούς διπλάσια σε σχέση με το υπόλοιπο προσωπικό του νοσοκομείου. Οι επιμελητές φέρνουν τον καφέ από το σπίτι τους!

Η κυρία Χ στο γραφείο 3 είναι ακόμη εκεί και γκρινιάζει. Έχει πεθάνει εδώ και καιρό, αλλά δεν της το λένε. Ούτε σε άλλους το έχουν πει, διότι όταν θέλουν να τεμπελιάσουν και συνάμα να γλιτώσουν το κράξιμο των καθυστερημένων εργαστηριακών εξετάσεων, λέεε πως 'φταίει η κυρία Χ στο γραφείο 3'.

Η Μαριάννα και η Βίκυ παντρεύτηκαν... μεταξύ τους... στη Δήλο. Το εργαστήριο τις έφερε κοντά. Κουμπάρα ήταν η Άννα Βίσση!

Τα μηχανήματα τα άλλαξαν πέντε φορές, γιατί ο προμηθευτής πήρε μια τρελή μίζα. Οι παρασκευάστριες όμως εξακολουθούν να καπνίζουν πίσω από αυτά! Κάνουν και άλλα πράγματα πίσω από αυτά, αλλά θα τα αποκαλύψω στη συνέχεια της ιστορίας. Stay tuned! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.