Jump to content

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΙΔΡΥΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???????


irenesurgeon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Καλή μου Clemence, η invitro σαν παλιά καραβάνα πιστεύει ότι είναι αδύνατον να λειτουργήσει ένας σύλλογος ΚΑΙ με επικουρικούς ΚΑΙ με αγροτικούς ΚΑΙ με ειδικευόμενους, γιατί πρόκειται για 3 διαφορετικές κατηγορίες (από εργασιακή άποψη) και με τη γνωστή....σύμπνοια που διακρίνει τον κλάδο δεν θα βγεί τίποτε.

ΑΜΑΝDA έχεις όλη την καλή πρόθεση αλλά μην ξεχνάς ότι όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει....

ΥΓ: εδώ η άλλη σου λέει προσεβλήθη που το ταμπελάκι έγραφε "επικουρικός" και όχι "επιμελητής βου", άντε λοιπόν να λειτουργήσει στον ίδιο σύλλογο με αγροτικούς, ειδικευόμενους και λοιπούς πληβείους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή μου Clemence, η invitro σαν παλιά καραβάνα πιστεύει ότι είναι αδύνατον να λειτουργήσει ένας σύλλογος ΚΑΙ με επικουρικούς ΚΑΙ με αγροτικούς ΚΑΙ με ειδικευόμενους, γιατί πρόκειται για 3 διαφορετικές κατηγορίες (από εργασιακή άποψη) και με τη γνωστή....σύμπνοια που διακρίνει τον κλάδο δεν θα βγεί τίποτε.

ΑΜΑΝDA έχεις όλη την καλή πρόθεση αλλά μην ξεχνάς ότι όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει....

ΥΓ: εδώ η άλλη σου λέει προσεβλήθη που το ταμπελάκι έγραφε "επικουρικός" και όχι "επιμελητής βου", άντε λοιπόν να λειτουργήσει στον ίδιο σύλλογο με αγροτικούς, ειδικευόμενους και λοιπούς πληβείους....

Πολλά λόγια χωρίς λόγο εισαι in vitro, μου φαίνεται έχεις βάλλει στόχο τα 1000 posts. Πολύ δουλειάααααααααααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλά λόγια χωρίς λόγο εισαι in vitro, μου φαίνεται έχεις βάλλει στόχο τα 1000 posts. Πολύ δουλειάααααααααααααααααααα

Εσύ μάλλον έχεις βάλει στόχο τα 10

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλά λόγια χωρίς λόγο εισαι in vitro, μου φαίνεται έχεις βάλλει στόχο τα 1000 posts. Πολύ δουλειάααααααααααααααααααα

Και κάνεις αγαπητέ μου παρέμβαση για να πεις κάτι σαν αυτό? Τουλάχιστο η invitro μας κάνει και χαμογελάμε που και που ...

Ξέρει κανείς αν υπάρχει νόμος για το πόσες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ εφημερίες μπορούν να μας υποχρεώσουν να κανουμε σαν επικουρικοί? Αν έχετε σας παρακαλώ πείτε το! Είναι επείγον!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλά λόγια χωρίς λόγο εισαι in vitro, μου φαίνεται έχεις βάλλει στόχο τα 1000 posts. Πολύ δουλειάααααααααααααααααααα

Ε, ναι , γιατι με τα 1000 θα γινει moderator και θα σε κανει ο, τι θελει Θαναση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι , γιατι με τα 1000 θα γινει moderator και θα σε κανει ο, τι θελει Θαναση!

Ζω γι'αυτή τη στιγμή lilpapaki ,όσο για την clemence φαίνεται καλή στο γλείψιμο για τα άλλα δε ξέρω.

Ε, ναι , γιατι με τα 1000 θα γινει moderator και θα σε κανει ο, τι θελει Θαναση!

Ζω γι'αυτή τη στιγμή lilpapaki ,όσο για την clemence φαίνεται καλή στο γλείψιμο για τα άλλα δε ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συχγαρητηρια! Εφτασες τα 10 posts!Δεν ξερω ποσα ακομα θα προλαβεις να κανεις αν συνεχισεις ετσι Θανασακη μου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλά λόγια χωρίς λόγο εισαι in vitro

Καλά σου λέει in vitro.

Όλο λόγια είσαι.

Πλάκωσε τον Tanasi στα χαστούκια μπας και συνέλθει γιατί μας έχει σπάσει τα @@...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύς κόσμος τελικά ενδιαφέρεται για επικουρικούς... Κάνω pin το θέμα και ίσως φτιάξουμε ενότητα στο μέλλον (με τις διαδικασίες, τη νομοθεσία, θέσεις που ξέρουμε και βεβαίως τις εμπειρίες επικουρικών γιατρών από κάθε τοποθέτησή τους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζω γι'αυτή τη στιγμή lilpapaki ,όσο για την clemence φαίνεται καλή στο γλείψιμο για τα άλλα δε ξέρω.

Ζω γι'αυτή τη στιγμή lilpapaki ,όσο για την clemence φαίνεται καλή στο γλείψιμο για τα άλλα δε ξέρω.

Tanasis, κοίτα να ωφεληθείς από τους καλύτερους γλυκέ μου ... α, όσο για τα άλλα, καλή είμαι και σε κείνα ;) εσύ τί κάνεις καλό? Δεν τα κρύβουν αυτά χρυσό μου, τα λένε B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς να μας εξηγήσει τί ακριβώς χρειάζεται το ΙΚΑ που πληρώνουμε? Μου είπαν ότι (και πάλι) πρέπει να αναννεώσω το βιβλιάριο που είχα από το τρίμηνο του αγροτικού και ειδικευόμενη, προφανώς για κάποια κάλυψη σε περίπτωση ασθενείας. Τελικά κατάλαβε κανείς γιατί πρέπει να πληρώνουμε και ΤΣΑΥ και ΙΚΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ax Clemence. Εκατό φορές το έχω ρωτήσει αυτό το πράγμα και δεν μου έχει δοθεί ικανοποιητική απάντηση. Το μόνο που κατάλαβα τελικά είναι ότι, επειδή το ΤΣΑΥ είναι κυρίως ταμείο αυτασφάλισης δεν καλύπτει επαρκώς όσους έχουν μισθωτή θέση (;) και γι' αυτό και οι επιμελητές ασφαλίζονται σε ΤΣΑΥ και δημόσιο μαζί, οι επικουρικοί σε ΤΣΑΥ συν ΙΚΑ.

Εγώ νομίζω ότι το όλο θέμα γίνεται για να μας παίρνουν λεφτά από 2 μεριές. Μάλιστα θυμάμαι καλά ότι το 1998 μια μικροβιολόγος, μόλις τέλειωσε την ειδικότητα άνοιξε δικό της ιατρείο, έκανε αγωγή και πήρε πίσω τα λεφτά που είχε δώσει για το ΙΚΑ, αλλά τότε το θέμα αποσιωπήθηκε, δεν είχε οργανωθεί και το ίντερνετ ακόμα και δεν το έμαθαν πολλοί. Τι θα λέγατε να το ψάξουμε σήμερα; Θα είχε πολύ γέλιο αν το κάναμε όλοι μαζί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ασφαλιζει το καθε 1 για διαφορετικο λογο.

το ικα εχεις οικονομικες απολαβες πχ αποζημιωση σε περιπτωση αναρρωτικης αδειας, εγγραφη στο ταμειο ανεργιας, κυριο ταμειο συνταξης ενω το τσαυ ειναι κυριως για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη χωρις να καλυπτει αναρρωτικες και να καλυψει επικουρικη συνταξη για οσους φτασουν ποτε εκει

καθε ασφαλεια παιζει σε διαφορετικο ταμπλο

βεβαια το ικα αν δεν εχεις συμπληρωσει συγκεκριμενο αριθμο ενσημων δεν σου δινει τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ξέρετε ποια υπουργική απόφαση ή άλλο κείμενο ορίζει τι άδειες δικαιούται ο επικουρικός ιατρός;

Έχω ακουστά πάνω κάτω τι δικαιούται αλλά δεν έχω βρει το σχετικό έγγραφο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρετε ποια υπουργική απόφαση ή άλλο κείμενο ορίζει τι άδειες δικαιούται ο επικουρικός ιατρός;

Έχω ακουστά πάνω κάτω τι δικαιούται αλλά δεν έχω βρει το σχετικό έγγραφο.

Ο επικουρικός εμπίπτει στο νόμο περί συμβασιούχων και μη μόνιμου προσωπικού. Αν θυμάμαι καλά είναι 2 ημέρες ανα μήνα που έχει υπηρετηθεί για το πρώτο εξάμηνο και μετα το σύνολο της αδείας μέχρι τις 24 εργασιμες ημέρες το χρόνο. Τώρα να σου πω και χέρι στη φωτιά δεν βάζω για το ότι μπορείς να πάρεις τις 2 ημέρες σου αμέσως μετά το πέρας του πρώτου μήνα. Αν θες ψάξε στο δημοσιουπαλληλικό κωδικα στο συμβασιουχους δ. υπαλλήλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις μέρες τις παίρνεις μια χαρά φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη και υπογραφή του διευθυντή σου. Αλλά είναι τόσα άλλα τα θέματα που στραβώνουν που τελικά το τελευταίο που σε απασχολεί είναι αυτό :mellow:

Αλήθεια στα πόσα υποψήφια μέλη έχει φτάσει ο σύλλογος? Ξεπεράσαμε το μονοψήφιο ή ακόμα? emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα

Προχώρησε τελικά το θέμα με το σύλλογο των επικουρικών;

Αν ναι, μπορειτε να μου δώσετε πληροφορίες πως να επικοινωνήσω;

Η κατάσταση είναι απελπιστική πια

Δεν πάει άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

we are 3 - max 4 in total, counting u that is :angry:

emkafes

η κατάσταση είναι απλά τραγική, όχι απλά να είμαστε σκλάβοι αλλά να μας βρίζουν κι από πάνω ενώ τα κάνουμε ΟΛΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

προσέχετε τα χαρτιά των απολαβών

στην επικουρική που ήρθε στο τμήμα μας της τα έβαλαν λάθος και έχανε κάπου 200 ευρώ το μήνα

διασταυρώστε τις αποδοχές και με άλλους επικουρικούς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

αθηνα 12-6-2003

αριθμ. πρωτ: Υ10α/Γ.Π.55488

ελληνικη δημοκρατια

υπουργειο υγειας και προνοιας

γενικη δ/νση υγειας

δ/νση προσωπικου ν.π.

τμημα α

θεμα: διδεται απαντηση.

σχετ: το με αριθμ. 3081/6-6-03 εγγραφο σας.

σε απαντηση του ανωτερω σχετικου, σας γνωριζουμε οτι οι γιατροι που διοριζονται με τις διαταξεις του αρθρ. 11 παρ. 22 του Ν. 2669/01 σε θεσεις επικουρικων γιατρων δε δικαιουνται κανονικης αδειας, διοτι τοποθετουνται για καλυψη εκτακτων υπηρεσιακων αναγκων για χρονο μικροτερο του ενος (!) ετους, χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα παρατασης της συμβγασης τους. τα ανωτερω ισχυουν για ολων των κατηγοριων τις αδειες, πλην των αναρρωτικων.

ο προϊσταμενος της δ/νσης

μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ακομα σε ισχυ αυτος ο νομος? προφανως οχι εφοσον απο το 2006 που υπηρετω παιρνω κανονικη αδεια. ωστοσο τον επικαλουνται για να μή δωσουν εκπαιδευτικες. πώς μπορω να βγαλω ακρη? (απο καθαρη περιεργεια και μονο επεμεινα για να μου τον δωσουν γραπτως, και ισχυριζονται πως αφου δεν εχουν λαβει κατι νεοτερο ισχυει αυτος!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θες Φ.Ε.Κ. ε;

Αύριο θα στο πω......μ' έσκασες!

Πιστεύω την άδεια που θα πάρεις να την αξιοποιήσεις δεόντος!sbox_grin.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αθηνα 12-6-2003

αριθμ. πρωτ: Υ10α/Γ.Π.55488

ελληνικη δημοκρατια

υπουργειο υγειας και προνοιας

γενικη δ/νση υγειας

δ/νση προσωπικου ν.π.

τμημα α

θεμα: διδεται απαντηση.

σχετ: το με αριθμ. 3081/6-6-03 εγγραφο σας.

σε απαντηση του ανωτερω σχετικου, σας γνωριζουμε οτι οι γιατροι που διοριζονται με τις διαταξεις του αρθρ. 11 παρ. 22 του Ν. 2669/01 σε θεσεις επικουρικων γιατρων δε δικαιουνται κανονικης αδειας, διοτι τοποθετουνται για καλυψη εκτακτων υπηρεσιακων αναγκων για χρονο μικροτερο του ενος (!) ετους, χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα παρατασης της συμβγασης τους. τα ανωτερω ισχυουν για ολων των κατηγοριων τις αδειες, πλην των αναρρωτικων.

ο προϊσταμενος της δ/νσης

μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ακομα σε ισχυ αυτος ο νομος? προφανως οχι εφοσον απο το 2006 που υπηρετω παιρνω κανονικη αδεια. ωστοσο τον επικαλουνται για να μή δωσουν εκπαιδευτικες. πώς μπορω να βγαλω ακρη? (απο καθαρη περιεργεια και μονο επεμεινα για να μου τον δωσουν γραπτως, και ισχυριζονται πως αφου δεν εχουν λαβει κατι νεοτερο ισχυει αυτος!!!)

Μάλλον δεν ισχύει.

Ξέρω άτομο που είναι επικουρικός 4 χρόνια.Μου είπε ότι δεν μπορεί να μείνει περισσότερο απο 4 χρόνια. Τώρα είναι κανονικά σε άδεια(δεν ξέρω τι είδους άδεια όμως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.