Jump to content

H ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.........!


UB40

Recommended Posts

Μπορεί ένας φοιτητής Ιατρικής να μεταπηδησει στο Βιολογικό και τελικα εκει που πηγαινε για γιατρος να προκυψει βιολογος?

ΧΑ ΚΑΛΟ Ε?

Ιταλια εχω ακουσει γινεται.Λεπτομερειες δεν ξερω.Προφανως μεταπηδας χωρισ εξετασεις περαιτερω αναγνωριζονται καποια μαθηματα και παει λεγοντας.Πλακα πλακα το γελατε????Χωνεσαι σε μια καλη φαρμακευτικη η βιο...απαυτοεταιρεια ρε παιδι μου γενικως-απειρες ειναι-εχεις ολα τα καλουδια που σου προσφερει μια μεγαλη εταιρεια,μια χαρα πλερωνεσαι,εισαι και ελλαδισταν βαζεις τη ζωη σου σε μια ταξη κι ενα ρυθμο και αμα γουσταρεις επιστημη χτυπας και κανα μεταπτυχιακο τιτλο ειτε εδω ειτε abroad

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα. Έχω προσωπική πείρα διότι έχω τουλάχιστον 6 γνωστούς που τέλειωσαν Βιολογικό και από αυτούς μόνο ένας βρήκε δουλειά σε καλή θέση, μετά από 5 χρόνια διδακτορικό παρακαλώ. Τυχαίνει επίσης να βρίσκομαι μέσα σε εργαστήριο με φοιτητές βιολογικού και οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι θα κάνουν με το χαρτί του μεταπτυχιακού τους (αν και όταν θα το πάρουν καθότι μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο Βιολογικό = αγγούρι...), καθότι οι "βιοαπαυτές" εταιρείες προτιμούν για την βασική εργαστηριακή δουλειά ΤΕΙτζήδες ενώ για στελέχη εργαστηρίων ιατρούς η βιοχημικούς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί ένας φοιτητής Ιατρικής να μεταπηδησει στο Βιολογικό και τελικα εκει που πηγαινε για γιατρος να προκυψει βιολογος?

ΧΑ ΚΑΛΟ Ε?

Ιταλια εχω ακουσει γινεται.Λεπτομερειες δεν ξερω.Προφανως μεταπηδας χωρισ εξετασεις περαιτερω αναγνωριζονται καποια μαθηματα και παει λεγοντας.Πλακα πλακα το γελατε????Χωνεσαι σε μια καλη φαρμακευτικη η βιο...απαυτοεταιρεια ρε παιδι μου γενικως-απειρες ειναι-εχεις ολα τα καλουδια που σου προσφερει μια μεγαλη εταιρεια,μια χαρα πλερωνεσαι,εισαι και ελλαδισταν βαζεις τη ζωη σου σε μια ταξη κι ενα ρυθμο και αμα γουσταρεις επιστημη χτυπας και κανα μεταπτυχιακο τιτλο ειτε εδω ειτε abroad

εταιρια βιο ξεχασε την στην ελλαδα. Τα πραγματα δεν είναι καθολου ροδινα για τους βιολογους (τους ερευνητες γενικότερα). Τα πραγματα στις εταιριες ειναι πολύ ανταγωνιστικα και σημερα εισαι αυριο δεν εισαι και η μισθοί δεν είναι τόσο ελκυστικοι όσο νομίζεις. Καλους μισθούς παιρνουν οι μανατζερ αυτων των εταιριων. Οι ερευνητες έχουν σχετικά μικρους μισθους. Στα δε πανεπιστημια οι μονιμες ακαδημαικες θεσεις ειναι πλεον μυθος (και που σαι...για εξωτερικο μιλαμε ετσι?Ελλαδα ουτε για πλακα δε συζηταμε...). Ζεις ως μεταδιδακτορικός ερευνητης περιφερομενος εδω και εκει με εναν αθλιο μισθο και με καμια σιγουρια μεχρι τα 40 σου. Μετα αν εισαι λιγο τυχερος (και αν δε τα εχεις παρατησει) ισως βρεις μια μονιμη θέση (αλλά και εκει η επιβίωση σου εξαρταται απο το αν θα εχεις χρηματοδότηση)

Μείνε εκει που εισαι και μη σου μπαινουν ιδεες emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως ακριβώς τα γράψανε οι από πάνω ! Μην κουνιέσαι καθόλου !

Το βιολογικό της αθήνας είναι το πιο μεγάλο αγγούρι που μπορεί να φάει κανείς χωρίς λόγο (αφού δουλειά γιοκ ούτως ή άλλως).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως ακριβώς τα γράψανε οι από πάνω ! Μην κουνιέσαι καθόλου !

Το βιολογικό της αθήνας είναι το πιο μεγάλο αγγούρι που μπορεί να φάει κανείς χωρίς λόγο (αφού δουλειά γιοκ ούτως ή άλλως).

Δε μπορω να καταλαβω γιατι δοθλεια γιοκ.

ΑΚΟΥΩ ΚΑ8Ε ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ ΜΕ ΜΟΝΗ ΠΡΟΥΠΟ8εση ενα πτυχιο ΑΕΙ,δε μπα να ναι κο απο ΤΕΦΑΑ,να μπαινει σε φαρμακευτικες βιοαπαυτες..κι απο κει και περα αναλαμβανει η εταιρεια να το εκπαιδευσει..το καρυδι :P.. πανω στο αντικειμενο που το χρειαζεται.φανταζομαι ολοι αυτοι δε θα ασκουν επιστημονικο εργο ενταξει,αλλα εχω ακουσει για πολυ καλες φασεις.ποΛΥ ΚΑΛΑ Χρηματα κι οσα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙς ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΟυ προσφερουν.

Γιατροι ρε σεις παιζουν εκει μεσα σ αυτες τισ εταιρειες σε ο,τι αφορα το επιστημονικο κομματι?Η 8ΕΛουν μονο ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥς ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΥς βιοτεχνολογΟΥΣ κλπ?

ΕΜΕΝΑ ΠΑντως ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ θα βρουμε Τη ΛΥΣΗ ΠΟΥ γυρευουμε ΑΝ 8ΕΛΟΥΜΕ ΦΡΑΓΚΑ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ πΟυ δεν εχουμε πλατες πισω μας..να κυνηγησουμε μεν το γιατριλικι ως γιατριλικι εφοσον 8ελουμε και μπορουμε αλλα καλη λυση ειναι να χωθουμε σε εταιρειες ιδιωτικες και να κανουμε εν τς μεταξυ και κανα μεταππτυχιακο στα οικονομικοδοιικοαπαυτα μοναδων υγειας για να χουμε και μελλον στη μπιζνα...το γελατε?οι μεγαλες καλλυντικοφαρμακοεταιρειες?ααααλλη καλη φαση αυτες...

Να σαι κεφαλι δερματολογος στα εργαστηρια του Christian Dior aς πουμε...χεχεχε φανταζομαι 8α παιρνεις τα μαλλιοκεφαλα σουκαι 8α κσυνεσαι στην ουσια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα δε μπορείς να μεταπηδήσεις από σχολή σε σχολή.

Μόνο με εισαγωγικές ή κατατακτήριες.

Αν εσύ ξέρεις πολλές μεγάλες εταιρείες που να σου δίνουν τα μαλιοκέφαλα τους για να ξύνεσαι πες τες και σε μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι η ερώτηση της χρονιάς. Οπως είπαμε και στο άλλο ποστ

8α φανω ανημερωτος και ηλι8ιος?

:withstupid:

ΥΓ: να πούμε τώρα ότι το σωστό είναι "ανενημέρωτος" ή να μην το πούμε; Χμ, έγινες που έγινες ρόμπα....ε, δεν βαριέσαι....χαλαρά... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι η ερώτηση της χρονιάς. Οπως είπαμε και στο άλλο ποστ

:withstupid:

ΥΓ: να πούμε τώρα ότι το σωστό είναι "ανενημέρωτος" ή να μην το πούμε; Χμ, έγινες που έγινες ρόμπα....ε, δεν βαριέσαι....χαλαρά... :splaaaats:

in vitro εσύ τι ρόλο βαράς εδώ μέσα?Τσιράκι του Μπαμπινιώτη είσαι??

Επίσης δεν κατάλαβα???Πρέπει να σκέφτομαι πριν ρωτήσω κατι και να καταλήγω στο αν θα επρεπε να το ξερω η οχι ωστε να ρωτησω η οχι γιατι αν επρεπε να το ξερω 8α φανω μ@λ@κ@ς??

Δεν εχει αυτο το νοημα το site δεσποινις μου.

Αν το site αυτο το χρειαζεσαι εσυ η ενημερωμενη.. μια φορα εγω και οι αλλοι "ρομπες" οπως μας αποκαλεσες που δεν γνωριζουμε το χρειαζομαστε δεκα.

Γι αυτο 8α σε παρακαλουσα κι εσενα κι ενα σωρο αλλους ειδημονες του ειδους σου με ταλεντο σ αυτο το υφακι του ειρωνα ξερολα και παντογνωστη κριτη να την κοψετε αυτη τη συμπεριφορα η τουλαχιστον προσπαθειστε να την κοψετε.Φαινεστε απιστευτα αντιπαθητικοι ενω μπορει να μην ειστε καθολου.Δεν ξερω τι ειδους ηδονη διαπερναει το κορμι σας οταν τη λετε στους αλλους αλλα πιστεψτε με υπαρχει κι αλλου ηδονη....τραβατε βρειτε την εκει οχι εδω Μ ΑΥΤΟΝ τον τροπΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα δε μπορείς να μεταπηδήσεις από σχολή σε σχολή.

Μόνο με εισαγωγικές ή κατατακτήριες.

Αν εσύ ξέρεις πολλές μεγάλες εταιρείες που να σου δίνουν τα μαλιοκέφαλα τους για να ξύνεσαι πες τες και σε μας.

COSALM για να μπεις ως doc πχ δερματολογος σε μια εταιρεια τυπου Dior σε μια 8εση σαν αυτη που περιεγραψα δηλαδη να μην κανεις τιποτα στην ουσια..αλλα να πληρωνεσαι αδρα-μιλαμε για πολλα φραγα ομως- πρεπει να εχεις πισω σου καριερα ενα ΒΑΡΥ βιογραφικο οποτε σε παιρνουν ισα ισα για το 8εα8ηναι.Προσδιδεις επιστημονικη καταρτιση και κυρος και στομφο στην εταιρεια εισαι για PR.. εκει κατα βαση θα λεγα.Καλα αν γουσταρεις ασχολεισαι οσο θες και με την επιστημη σου αλλα χεστηκαν κι αν δεν το κανεις.Η τελευταια...γυναικα ενος ας πουμε θειου μου που ζει Γαλλια εδω και καμια εξηνταρια χρονια ειναι χωμενη στη VICHY απο αυτη τα ακουσα αυτα που λεω.

Συμπερασμα αυτες οι θεσεις σαφως υπαρχουν απλώς δεν ειναι για μας οποτε ατοπο 8α πεις που τις ανεφερα στο πανω συγκεκριμενο post.Ε περισσοτερο με μια δοση ειρωνιουλας το ειπα αλλα τεσπα χαιρετουρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααχχ.....κατάφερα να σε εκνευρίσω, αλλά είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά που θα γράψεις για ερώτηση κρίσεως ή κάτι ανάλογο θα με θυμηθείς. Καλά ρε παιδάκι μου, είναι δυνατόν να μην ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται μεταγραφή από σχολή σε σχολή; Εκτός αν δεν μεγάλωσες Ελλάδα.

Οσο για τις φαρμακευτικές εταιρίες, είναι πολυεθνικές εταιρίες προσανατολισμένες στο κέρδος, ξέρεις, και φυσικά δεν είναι διατεθειμένες να πληρώνουν τον οποιονδήποτε για να ξύνεται.

Οσο για το "κύρος" του γιατρού που τον πληρώνει και καλά η εταιρία για να υπάρχει απλώς, είσαι βαθιά νυχτωμένος ματάκια μου. Νομίζεις ότι έχουμε κύρος, απλώς και μόνον επειδή σπουδάσαμε ιατρική, όπως και χιλιάδες άλλοι; Η γκόμενα του θείου που είναι στη Vichy είναι αξιόπιστη πηγή, λες;

Η "λύση" που πρότεινες, να πάμε δηλ. στις φαρμακευτικές εταιρίες όλοι, επειδή ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως εκεί ξύνονται, δεν είναι αποδεκτή για τους εξής λόγους:

α) Σε αντίθεση με σένα και μένα, τα περισσότερα παιδιά αγαπούν την ιατρική και αυτό που πραγματικά θέλουν είναι να βρίσκονται στο προσκεφάλι του αρρώστου και όχι να γυρνάνε από δω κι από κει προωθώντας ή σχεδιάζοντας φάρμακα ή απλά κάνοντας δημόσιες σχέσεις.

β) Η δουλειά σε φαρμακευτική εταιρία, όπως και σε κάθε πολυεθνική, απαιτεί να δεσμεύεις όλο τον προσωπικό σου χρόνο υπερ της εταιρίας. Παναπεί, δουλειά από το πρωί ως το βράδυ, όχι απαραίτητα βέβαια να δουλεύεις συνέχεια, περισσότερο να υπάρχεις στο χώρο και να φαίνεσαι και να υποστηρίζεις όποια αηδία σου πουν, και τα βράδια και τα ΣΚ συμμετοχή σε δείπνα, συμπόσια, συνέδρια και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Γίνεσαι μια απρόσωπη μονάδα μέσα στην πολυεθνική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σε αντάλλαγμα σου δίνουν ....χάντρες και καθρεφτάκια, εννοώ αυτοκίνητο, εταιρικό τηλέφωνο, δωμάτια στα ξενοδοχεία επί συνεδρίων κι αν είσαι καλό παιδάκι σου δίνουν και μπόνους στο τέλος της χρονιάς και σου κάνουν και πατ-πατ στο κεφαλάκι.

γ) Για την περίπτωσή σου, επειδή είναι φανερό ότι σου αρέσουν όλα τα παραπάνω, συνιστώ ανεπιφύλακτα να κατευθυνθείς προς τα κει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά που σκέφτεσαι εσύ αποτελούν εργασιακή πανάκεια και για τους υπόλοιπους από μας.

ΥΓ: δεν με ενδιαφέρει αν σου γίνομαι συμπαθής ή αντιπαθής. Εδώ μέσα βρισκόμαστε για να γράψουμε τη γνώμη μας για κάποια πράγματα. Αδιάφορο μου είναι αν σ' αρέσει η γνώμη μου ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αντίθεση με σένα και μένα, τα περισσότερα παιδιά αγαπούν την ιατρική και αυτό που πραγματικά θέλουν είναι να βρίσκονται στο προσκεφάλι του αρρώστου

ΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΛΕΕΙ?????

Σχετικά με το ερώτημα. Θα το θεωρούσα τουλάχιστον ξεφτίλα να φάω ενα βιολογικό στη μάπα για να δουλεύω στον ίδιο εργοδότη που προσλαμβάνει και άτομα από ΤΕΙ ή ακόμα και ΙΕΚ

Σχετικά με τις οικονομικοδοιικοαπαυτές μονάδες υγειας. Όλοι αυτό κάνουν. Να δω τι στο δι@ολο θα διοικήσουν... Πόσες είναι οι έρμες οι μονάδες υγείας σε αυτην την κωλοχώρα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην με απογοητεύεις κι εσύ βρε Παρακμή μου, σε σας τους νέους βασίζομαι στο ότι αγαπάτε την ιατρική, κάποιος πρέπει να την αγαπάει τέλος πάντων, τι διάολο, μόνο το προεδριλίκι στις μονάδες υγείας αγαπούν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην με απογοητεύεις κι εσύ βρε Παρακμή μου, σε σας τους νέους βασίζομαι στο ότι αγαπάτε την ιατρική,

Σώθηκες... ή μάλλον για να το πω στα κρητικά εσώθηκες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααχχ.....κατάφερα να σε εκνευρίσω, αλλά είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά που θα γράψεις για ερώτηση κρίσεως ή κάτι ανάλογο θα με θυμηθείς. Καλά ρε παιδάκι μου, είναι δυνατόν να μην ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται μεταγραφή από σχολή σε σχολή; Εκτός αν δεν μεγάλωσες Ελλάδα.

Οσο για τις φαρμακευτικές εταιρίες, είναι πολυεθνικές εταιρίες προσανατολισμένες στο κέρδος, ξέρεις, και φυσικά δεν είναι διατεθειμένες να πληρώνουν τον οποιονδήποτε για να ξύνεται.

Οσο για το "κύρος" του γιατρού που τον πληρώνει και καλά η εταιρία για να υπάρχει απλώς, είσαι βαθιά νυχτωμένος ματάκια μου. Νομίζεις ότι έχουμε κύρος, απλώς και μόνον επειδή σπουδάσαμε ιατρική, όπως και χιλιάδες άλλοι; Η γκόμενα του θείου που είναι στη Vichy είναι αξιόπιστη πηγή, λες;

Η "λύση" που πρότεινες, να πάμε δηλ. στις φαρμακευτικές εταιρίες όλοι, επειδή ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως εκεί ξύνονται, δεν είναι αποδεκτή για τους εξής λόγους:

α) Σε αντίθεση με σένα και μένα, τα περισσότερα παιδιά αγαπούν την ιατρική και αυτό που πραγματικά θέλουν είναι να βρίσκονται στο προσκεφάλι του αρρώστου και όχι να γυρνάνε από δω κι από κει προωθώντας ή σχεδιάζοντας φάρμακα ή απλά κάνοντας δημόσιες σχέσεις.

β) Η δουλειά σε φαρμακευτική εταιρία, όπως και σε κάθε πολυεθνική, απαιτεί να δεσμεύεις όλο τον προσωπικό σου χρόνο υπερ της εταιρίας. Παναπεί, δουλειά από το πρωί ως το βράδυ, όχι απαραίτητα βέβαια να δουλεύεις συνέχεια, περισσότερο να υπάρχεις στο χώρο και να φαίνεσαι και να υποστηρίζεις όποια αηδία σου πουν, και τα βράδια και τα ΣΚ συμμετοχή σε δείπνα, συμπόσια, συνέδρια και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Γίνεσαι μια απρόσωπη μονάδα μέσα στην πολυεθνική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σε αντάλλαγμα σου δίνουν ....χάντρες και καθρεφτάκια, εννοώ αυτοκίνητο, εταιρικό τηλέφωνο, δωμάτια στα ξενοδοχεία επί συνεδρίων κι αν είσαι καλό παιδάκι σου δίνουν και μπόνους στο τέλος της χρονιάς και σου κάνουν και πατ-πατ στο κεφαλάκι.

γ) Για την περίπτωσή σου, επειδή είναι φανερό ότι σου αρέσουν όλα τα παραπάνω, συνιστώ ανεπιφύλακτα να κατευθυνθείς προς τα κει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά που σκέφτεσαι εσύ αποτελούν εργασιακή πανάκεια και για τους υπόλοιπους από μας.

ΥΓ: δεν με ενδιαφέρει αν σου γίνομαι συμπαθής ή αντιπαθής. Εδώ μέσα βρισκόμαστε για να γράψουμε τη γνώμη μας για κάποια πράγματα. Αδιάφορο μου είναι αν σ' αρέσει η γνώμη μου ή όχι.

invitro κοριτσακι μου ολο αυτο το post σου ειναι σαν να μην καταλαβες τιποτα απο αυτα που εχω πει και κυριως τον τροπο με τον οποιο τα εχω πει.κοινως δε βλεπεις περα απο τη μυτη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιου Μπι, αν σ ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα φράγκα κάντο! Η ιατρική είναι και κάτι άλλο εκτός από οικονομικές απολαβές ( ο Θεός να τις κάνει..). Αν αυτο <το κάτι άλλο> δέν σε ενδιαφέρει ή δεν το έχεις υπ όψη σου, πήγαινε σε άλλη σχολή ή γίνε σερβιτόρος (χτυπάνε μέχρι και 100 ευρώ μεροκάματο) και μη τρως τα σκώτια σου με αγροτικά, αναμονές, και όλα τα υπόλοιπα καλούδια που σου επιφυλάσει το μέλλον ως γιατρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΚΟΥΩ ΚΑ8Ε ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ ΜΕ ΜΟΝΗ ΠΡΟΥΠΟ8εση ενα πτυχιο ΑΕΙ,δε μπα να ναι κο απο ΤΕΦΑΑ,να μπαινει σε φαρμακευτικες βιοαπαυτες..κι απο κει και περα αναλαμβανει η εταιρεια να το εκπαιδευσει..το καρυδι :P.. πανω στο αντικειμενο που το χρειαζεται.

Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι. ;)

Μη ξεγελιέσαι. Και τα κέντρα αδυνατίσματος έγιναν ξαφνικά επιστημονικά κέντρα και καλά, επειδή έχουν προσλάβει δυο πτυχιούχους ιατρικής, που περιμένουν την ειδικότητά τους, σε κάθε υποκατάστημα για να λένε 'με την επιστημονική μας βοήθεια θα τα καταφέρετε και θα χάσετε 128 κιλά σε 128 μέρες!'.

Πάντως και έτσι να ήταν τα πράγματα ως προς τις οικονομικές απολαβές των εταιρειών, χωρίς δουλειά, γιατί να υποβαθμίσεις το διάβασμά σου; Γιατί την επιστημονική γνώση, που ίδρωσες για να την αποκτήσεις, να την καταθέσεις σε άσχετο πεδίο; Ποιο το νόημα; Και μη μου πεις 'τα προς το ζειν'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.