Jump to content

Zητείται Συνθέτης-Ενορχηστρωτής...


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους!

Είμαι 1ο έτος επι Πτυχείω και με γεμίζει ιδιαίτερα να ασχολούμαι με το στίχο. Θα θελα πολύ να κάνω μια συνεργασία και άλλα ίσως "ψωνισμένα" σενάρια προώθησης των κομματιών μου...

Μα όταν και πάλι, θα βάλω ραδιόφωνο ν'ακούσω μουσική, βλέπω, τουλάχιστον "νιώθω" οτι, "που να πάρει..",μάλλον τα στιχάκια μου δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από διάφορες "επιτυχίες"...

Να σας παραθέσω δύο κομμάτια να μου πείτε γνώμες??

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας. Τα λέμε!!

Στα τζάμια της ψυχής

σταγόνες σ’αγαπώ σου.

Σε κάθε μου αυγή

το χρώμα των ματιών σου.

Το ξέρω θα σε βρώ

ξανά μεσ’το σαλόνι.

Της μοναξιάς βαγόνι

στο χθές μας θα γυρνώ.

Το χρόνο σταματάω.

Πρώτη φορά τολμάω.

Μαζί σου θέλω πάλι

τους δείχτες να γυρνάω

Την πόρτα σου χτυπάω.

Μ’ανάσες σου μιλάω.

Η νύχτα μας κλωστή.

Το τέλος μας αρχή.

Το τέλος μας αρχή.

Χτυπά στο κινητό

ο ήχος της καρδιάς σου.

Σαν όνειρο κοιτώ

στην πόρτα τα κλειδιά σου.

Κι απόψε η σιωπή

τα λόγια σου αρθρώνει.

Η αφή σου στο σεντόνι.

Η ‘κόνα σου νωπή.

............................................

Θυμάμαι σύννεφα στα μάτια

Τζάμια θολά απ’τη βροχή

Άδεια ζωής μου μονοπάτια

Χωρίς ψυχή.

Τώρα φιλιά από κανέλα

Κερνάς και γίνομαι παιδί.

Μαζί σου η ζωή ‘ναι τρέλα

Μία γιορτή.

Απόψε κέρναμε φιλιά

Η αγκαλιά σου μια φωλιά

Δικά σου όλα της ζωής μου τα κλειδιά

Φωτιές θ’ανάψουν τα κορμιά

Θα γίν’ η νύχτα πυρκαγιά

Είν’ ο παλμός μας της καρδιάς διπλοπενιά

Το άρωμά σου ο καφές μου

Πλάι μου να ‘σαι το πρωί

Είσαι οι πρώτες συλλαβές μου

Είσαι ζωή.

Πίσ’ απ’το χρώμα των ματιών σου

Κράτα μου πάντα μια γωνιά

Φόρα μ’απόψε στο λαιμό σου

Δροσοσταλιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Αγαπητε συναδελφε

οι στιχοι σου φαινονται αξιολογοι. Ισως να εισαι ο καταλληλος ανθρωπος που χρειαζομαι. Ειμαι επισης 1ο ετος επι πτυχιω και ασχολουμαι χρονια με τη συνθεση ερασιτεχνικα εχοντας ομως κανει συστηματικες σπουδες πιανου και αρμονιας. Στην παρουσα φαση ειμαι προς επειγουσα αναζητηση καποιου ικανου να ταιριαξει στιχους σε ηδη υπαρχον μουσικο κομματι το οποιο εχω συνθεσει με προοπτικη να σταλει σε συγκεκριμενο διαγωνισμο τραγουδιου. Μηπως ενδιαφερεσαι; Θα μ' ευχαριστουσε η συνεργασια μαζι σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά!

Το "είδος", που ουσιαστικά, με ευχαριστεί να ακούσω, είναι οτιδήποτε, νιώσω οτι μιλάει στην ψυχή μου.

Επομένως, διαχωρισμούς με αυστηρές "ηλεκτροφόρες" γραμμές, μεταξύ "έντεχνου" "λαϊκού" "ελαφρο-λαϊκού", δεν έχω καμμιά διάθεση και κανένα λόγο να κάνω.

Πράγματι, το στυλ που γράφω, είναι κατά κύριο λόγο "ελαφρο-λαϊκό". Χωρίς να σημαίνει οτι αυτό, ουσιαστικά, ταυτίζεται με το "σκυλάδικο".

Για να είμαι ειλικρινής, κάπου με "τσίτωσε" η απάντησή σου.

Μου έδωσε την εντύπωση οτι "ταμπελάρεις" και ισοπεδώνεις ένα τραγούδι, μόνο και μόνο στο άκουσμα π.χ. ενός μπουζουκιού στην ενορχήστρωση...

Νομίζω, υπάρχουν και θα υπάρχουν (παρά το fast food της εποχής) πάντα, αρκετά "ελαφρολαϊκά" κομμάτια, που θα μιλάνε "ίσια" στην ψυχή και θα διαπνέονται από πολύ ουσιαστικότερη "αλήθεια" από πολλά "και καλά..." "έντεχνα"...

Να 'σαι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε συναδελφε

οι στιχοι σου φαινονται αξιολογοι. Ισως να εισαι ο καταλληλος ανθρωπος που χρειαζομαι. Ειμαι επισης 1ο ετος επι πτυχιω και ασχολουμαι χρονια με τη συνθεση ερασιτεχνικα εχοντας ομως κανει συστηματικες σπουδες πιανου και αρμονιας. Στην παρουσα φαση ειμαι προς επειγουσα αναζητηση καποιου ικανου να ταιριαξει στιχους σε ηδη υπαρχον μουσικο κομματι το οποιο εχω συνθεσει με προοπτικη να σταλει σε συγκεκριμενο διαγωνισμο τραγουδιου. Μηπως ενδιαφερεσαι; Θα μ' ευχαριστουσε η συνεργασια μαζι σου.

Φίλε μου Crocodile.

Σ’ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σου σχόλια.

Πραγματικά, δεν είναι «αυτοσκοπός» μου, να απολαμβάνω θετικές «κριτικές», όσο να δέχομαι αυστηρή –σχολαστική και πάνω απ’όλα καλοπροαίρετη κριτική.

Ειλικρινά, έχω ωφεληθεί σημαντικά από αρνητικά σχόλια φίλων, ειδικά, σε πιο παλιά κομμάτια μου.

Να διευκρινήσω ότι στα παραπάνω τραγούδια, έχω γράψει και τη μουσική και επειδή, τελικά, κατάφερα να βρώ Ενορχηστρωτή, θα βγούν άμεσα σε demo και θα σταλούν σε Παραγωγούς Δισκογραφικών, και ό,τι ήθελε προκύψει… :rolleyes:

Ως προς το Φεστιβάλ που μου είπες, φαντάζομαι θα εννοείς το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Ξέρεις, πολύ ρεαλιστικά που το σκέφτηκα, νομίζω ότι μάλλον δεν θα ήμουν κατάλληλος για το είδος αυτό.

Τί εννοώ??...

Αν θυμάσαι, στο περυσινό Φεστιβάλ, διαγωνιζόταν και ο Γρηγόρης Πετράκος με μια, κατά τη γνώμη μου, πολλή όμορφη μπαλάντα.

Όχι μόνο δεν κέρδισε κάποια διάκριση αλλά δεν προκρίθηκε ούτε στα 10καλύτερα κομμάτια για τον Τελικό…

Επειδή, λοιπόν, το στυλ μου είναι περισσότερο «Λαϊκό» παρά «Έντεχνο», μάλλον, δεν θα ταίριαζε το ύφος της γραφής μου για την περίπτωση αυτή…

Να ‘σαι καλά πάντως.

Θα χαρώ, ειλικρινά, να μιλήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και αντιλήψεις.

Πραγματικά, πιστεύω ότι ακόμα κι αν είμαστε σε άλλο «είδος», η αγάπη μας για την Δημιουργία στο Τραγούδι, είναι δεδομένη και σίγουρα θα έχουμε να πούμε πολλά!!

Γράψε μου στο michostas@yahoo.gr

Οφείλω ένα φιλικό «συγνώμη» στον edrando που με πέτυχε σε μια κακή στιγμή –διάθεση και ήμουν κάπως απότομος στην απάντηση που του έδωσα… :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.