Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ: δήλωση σε δυο νοσοκομεία για ειδικότητα


xrysa

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν τελικά είναι σε εφαρμογή ο νόμος που επιτρέπει να δηλώνεις ειδικό μέρος ειδικότητας και σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη και σε νοσοκομείο που δίνει μερική ταυτόχρονα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν τελικά είναι σε εφαρμογή ο νόμος που επιτρέπει να δηλώνεις ειδικό μέρος ειδικότητας και σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη και σε νοσοκομείο που δίνει μερική ταυτόχρονα???

ισχυει για τις ειδικοτητες που πρωτα ομως εχουν γενικο μερος,

πχ ορθοπεδικη,η' καρδιολογια

δεν ισχυει ακομα για ειδικοτητες με ενιαια τοποθετηση

πχ πνευμονολογια η' οφθαλμολογια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτός ο νόμος έχει ακουστεί από την άνοιξη,αυτό όμως που δεν ξέρω είναι αν μπήκε σε ισχύ,γιατί στη νομαρχία λένε πως δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα αλλά πρόκειται στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νομος αυτος που αφορα στις ειδικοτητες με γενικο κι ειδικο μερος, και υπαρχει και εχει εφαρμοστει βεβαιως.Εχουν φτασει οι διορισμοι -στους πρωτους που καταφεραν να βρουν μια θεση- εδω και καιρο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13578

Ισχύει, εφαρμόζεται. Προσοχή: προϋπόθεση να έχεις διοριστεί στο γενικό μέρος ειδικότητας με τουλάχιστον 2 κομμάτια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει σίγουρα.

Γνωρίζω αρκετούς που είχαν βάλει για πλήρη και ξεκίνησαν να κάνουν ειδικότητητα σε νοσοκομεία που δίνουν τμήμα ειδικότητας.

Αν σας κάνουν νερά από κάποια νομαρχία δείξτε τους το νόμο.

Είναι υποχρεωμένοι να προωθήσουν τα χαρτιά σας.

Δεν ισχύει μόνο για όσους είχαν κάνει ήδη τμήμα του ειδικού μέρους.

Δηλαδή αν π.χ. κάνεις κάποιος ορθοπεδική και έχει κάνει ήδη 1,5 χρόνο και περιμένει το διορισμό για πλήρη, δε μπορεί να κάνει και άλλο κομμάτι σε νοσοκομείο που δίνει π.χ. 3 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει σίγουρα.

Γνωρίζω αρκετούς που είχαν βάλει για πλήρη και ξεκίνησαν να κάνουν ειδικότητητα σε νοσοκομεία που δίνουν τμήμα ειδικότητας.

Αν σας κάνουν νερά από κάποια νομαρχία δείξτε τους το νόμο.

Είναι υποχρεωμένοι να προωθήσουν τα χαρτιά σας.

Δεν ισχύει μόνο για όσους είχαν κάνει ήδη τμήμα του ειδικού μέρους.

Δηλαδή αν π.χ. κάνεις κάποιος ορθοπεδική και έχει κάνει ήδη 1,5 χρόνο και περιμένει το διορισμό για πλήρη, δε μπορεί να κάνει και άλλο κομμάτι σε νοσοκομείο που δίνει π.χ. 3 χρόνια.

ο νόμος ισχύει και είμαι ένας από τους πολλούς που τον έχω εκμεταλλευτεί εδώ και 6 μήνες περίπου.Πλέον μου φαίνεται αδύνατον να μη το γνωρίζουν στις νομαρχίες.Αν σε κάποια νομαρχία σου κάνουν νερά θα σου βρω τον αριθμό του ΦΕΚ που έχει δημοσιευτεί για να τους το δείξεις (το είχα αλλά το πέταξα μετά το διορισμό μου).Απλώς να ξέρεις ότι όπως έχει ήδη ειπωθεί αφορά το διορισμό στο ειδικό μέρος ειδικότητας που έχει πρώτα γενικό μέρος.Αφού διοριστείς για το γενικό μέρος μπορείς να κάνεις αίτηση για διορισμό σε ένα νοσοκομείο που δίνει ολόκληρο το ειδικό μέρος και σε κάποιο άλλο που δίνει τμήμα μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!Στη νομαρχία αθηνών έλεγαν πως υπάρχει,αλλά δεν εφαρμόζεται ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νόμος ισχύει και είμαι ένας από τους πολλούς που τον έχω εκμεταλλευτεί εδώ και 6 μήνες περίπου.Πλέον μου φαίνεται αδύνατον να μη το γνωρίζουν στις νομαρχίες.Αν σε κάποια νομαρχία σου κάνουν νερά θα σου βρω τον αριθμό του ΦΕΚ που έχει δημοσιευτεί για να τους το δείξεις (το είχα αλλά το πέταξα μετά το διορισμό μου).Απλώς να ξέρεις ότι όπως έχει ήδη ειπωθεί αφορά το διορισμό στο ειδικό μέρος ειδικότητας που έχει πρώτα γενικό μέρος.Αφού διοριστείς για το γενικό μέρος μπορείς να κάνεις αίτηση για διορισμό σε ένα νοσοκομείο που δίνει ολόκληρο το ειδικό μέρος και σε κάποιο άλλο που δίνει τμήμα μόνο.

Για ψάξε βρε συνάδελφε μήμπως μπορέσεις να βρείς αυτό το ΦΕΚ,σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς απο'μας,αλλά να ξέρεις οτι και πολλές από τις Νομαρχίες(ιδιαίτερα της επαρχίας) δεν ξέρουν τί τους γίνεται!!!(ή δεν γουστάρουν να πολυασχολούνται....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παρει καποιος αγονο αγροτικο , μετα το τριμηνο μπορει να δηλωσει και τα δυο νοσοκομεια (πληρες και μειωμενο)?

Και μια λεπτομερεια, μετα το τελος του τριμηνου την επομενη κι ολας αναλαμβανει καποιος στο χωριο , η μεσολαβει καποιο διαστημα?

Γιατι αν δεν μεσολαβει πως κανει καποιος τις αιτησεις στις διευθυνσεις υγιεινης στην περιπτωση που εχει παρει αγονο και δεν μπορει να εγκαταλειψει το χωριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτός ο νόμος έχει ακουστεί από την άνοιξη,αυτό όμως που δεν ξέρω είναι αν μπήκε σε ισχύ,γιατί στη νομαρχία λένε πως δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα αλλά πρόκειται στο μέλλον.

Απλώς να θυμήσω ότι αυτή η απόφαση πάρθηκε το προηγούμενο πάσχα, μάλιστα ήταν Μεγάλη Πέμπτη αν θυμάμαι καλά και οι δηλώσεις άρχισαν γι αυτούς που το ήξεραν βέβαια, την αμέσως επόμενη εργάσιμη. Μάλιστα το θέμα είχε αναφερθεί εγκαίρως στο φόρουμ. Βέβαια υπήρξαν και άτομα που το ήξεραν πιο εγκαίρως μια και όταν πήγα να δηλώσω εγώ είχα καμιά δεκαριά αιτήσεις πιο πάνω απ τη δική μου. Τεσπα να μην τα ξαναλέμε. Κατεβάστε το φεκ σε πι ντι εφ emcolgate' , στο εθνικό τυπογραφείο, στο μενού ευρετήρια- ανάγνωση τεύχους Β, με στοιχεία φεκ, αρ. φύλλου 507 , ημ. φεκ 20/04/2006, και ημ. κυκλοφορίας 26/04/2006

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παρει καποιος αγονο αγροτικο , μετα το τριμηνο μπορει να δηλωσει και τα δυο νοσοκομεια (πληρες και μειωμενο)?

όχι... μόνο αφου διοριστει στο προκαταρκτικό κομμάτι της ειδικοτητας (πχ παθολογία η χειρουργική) με τον αριθμό της απόφασης μπορεί να υποβάλει 2 αιτησεις για τμήμα και πλήρη ειδικότητα (για το κύριο κομμάτι)

σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί παραθυράκι για 3 αιτήσεις με άγονο αγροτικό

Και μια λεπτομερεια, μετα το τελος του τριμηνου την επομενη κι ολας αναλαμβανει καποιος στο χωριο , η μεσολαβει καποιο διαστημα?

αναλαμβάνει την επομένη με την προυπόθεση ότι ο προκάτοχος έχει κλέισει το 12μηνο στην θέση αυτή. αν δεν το έχει κλείσει μένει στην αναμονή απλήρωτος μέχρι να κλείσει το 12μηνο και να φύγει. βέβαια με τις τωρινές καθυστερήσεις των προκηρύξεων των αγροτικών οι περισσότεροι αγροτικοί είναι σε παράταση και φεύγουν την ίδια στιγμή που μπορεί να αναλάβει υπηρεσία ο επόμενος αγροτικός

Γιατι αν δεν μεσολαβει πως κανει καποιος τις αιτησεις στις διευθυνσεις υγιεινης στην περιπτωση που εχει παρει αγονο και δεν μπορει να εγκαταλειψει το χωριο?

παίρνεις άδεια και κάνεις τις αιτήσεις τη μέρα που είναι να αναλάβεις. την 1 αίτηση την έχεις κάνει με την κτήση του πτυχείου κανεις και την 2η που σου επιτρέπει το άγονο και σε καμία περίπτωση 2 επιπλέον το σύνολο δηλαδή 3...

και να ο νόμος ισχύει ακόμα παρόλο που συνέχεια λένε οτι σταμάτησε να ισχύσει.

κάθε νόμος από τη δημοσίευσή του στο φεκ τίθεται σε εφαρμογή και σταματά να ισχύει όταν βγει νέος που τον τροποποιεί ή τον καταργεί σε νέο φεκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

SORRY AΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΠΙΑΣΕΙ !!!

ΑΝ ΘΕΛΩ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΠΑΘΟΛΟΑΝΑΤ? Η' ΟΧΙ?

ΑΝ ΘΕΛΩ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΜΑΖΙ 6ΜΗΝΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ Κ 6ΜΗΝΟ ΠΑΘΟΛ?

Κ ΓΙΑ ΠΥΡΙΝΙΚΗ (ΕΧΕΙ 1ΧΡ ΠΑΘΟΛ+6ΜΗΝ ΑΚΤΙΝΕΣ+3 ΕΤΗ ΠΥΡΙΝ+6 ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ)ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΕΝΙΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

SORRY AΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ ΠΙΑΣΕΙ !!!

ΑΝ ΘΕΛΩ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΠΑΘΟΛΟΑΝΑΤ? Η' ΟΧΙ?

ΑΝ ΘΕΛΩ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΜΑΖΙ 6ΜΗΝΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ Κ 6ΜΗΝΟ ΠΑΘΟΛ?

Κ ΓΙΑ ΠΥΡΙΝΙΚΗ (ΕΧΕΙ 1ΧΡ ΠΑΘΟΛ+6ΜΗΝ ΑΚΤΙΝΕΣ+3 ΕΤΗ ΠΥΡΙΝ+6 ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ)ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΕΝΙΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ?

Μπορεις-μονο οταν θα εχεις τελειωσει το γενικο μερος της ειδικοτητας σου- να δηλωσεις για το ειδικο μερος σε ενα νοσοκομειο που δινει πληρη κι ενα που δινει ενα κομματι -αν αυτο θα μπορουσε να βοηθησει στο να περιμενεις λιγοτερο.

Για την πυρηνικη: οντως ειναι ενιαια δεν γινεται τιποτε.

Αν δεν κανω λαθος κι η ακτινοθεραπευτικη ενιαια ειναι αλλα ελεγξε το.

Ιατροδικαστικη: αφου τελειωσεις τον ενα χρονο παθαν., μπορεις προφανως να δηλωσεις σε 2 νοσοκομεια για ιατροδικαστικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΝΑΙ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΤΕ Κ Η ΑΚΤΙΝΟΘΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ.ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΓΟΝΑ Ε?

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ Κ ΑΓΟΝΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟ,Κ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ?Η' ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ Κ ΤΑ 2?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καλη ερωτηση αυτη αλλα δε γινεται γιατι στο τελος εχεις 3 αιτησεις σε αναμονη! το ειχα ρωτησει κι εγω. Οσον αφορα στην ερωτηση του/της τονυ την επομενη ημερα αναλαμβανεις το αγονο και στελνεις τα χαρτια με κουριερ οπως εκανα εγω ή κανοντας εξουσιοδοτηση σε καποιον αλλον οπου θα του στειλεις τα χαρτια.εννοειται πως πιο πριν ενημερωνεις την υπαλληλο σε διευθ υγειας για να ξερει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάθεση της αίτησης μπορεί να γίνει ταχυσρομικά ή με courier.

Εναλλακτικά μπορείς να εξουσιοδοτήσεις κάποιον να καταθέσει για σένα τα χαρτιά σου.

Όοσν αφορά το άγονο μπορείς να κάνεις μια αίτηση για γενικό και μια για ειδικό μέρος.

Μόλις ξεκινήσεις το γενικό μέρος, μπορείς να κάνεις και 2η αίτηση για ειδικό μέρος.

Είναι αυτονόητο ότι συμφέρει η πρώτη αίτηση που θα καταθέσεις για ειδικό μέρος να είναι στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΧΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ?Η ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ Κ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ.

1)ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΙΔΙΚ (ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ) Κ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΜΠΕΙΣ ΔΗΛΩΝΕΙΣ Κ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ

2)ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΟΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ Κ ΤΑ 2 ΜΕΡΗ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤ

3)ΠΡΙΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟ Κ ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟ ΣΕ 2 ΝΟΣΟΚΟΜ(ΟΧΙ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ)

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ?

ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΟΧΙ ΝΟΜΙΚΗ emblush

ΛΑΘΟΣ.ΤΟ 3 ΕΙΝΑΙ 3)ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ Κ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΔΗΛΩΝΕΙΣ 2 ΝΟΣΟΚ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ(ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΝΙΑΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤ)

Κ ΙΣΧΥΕΙ ΣΑΝ 4 ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο COSALM?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τη λήψη του πτυχίου μπορείς να δηλώσεις για ειδικότητα.

Αν η ειδικότητα είναι ενιαία, έχεις 2 επιλογές:

1. Να δηλώσεις απευθείας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδίκευση.

2. Να δηλώσεις σε νοσοκομείο που δίνει τμήμα της ειδικότητας και μόλις διορισθείς σε αυτό να δηλώσεις και για νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Τα παραπάνω ισχύουν και για τις ειδικότητες με περισσότερα του ενός τμήματα, αλλά με ενιαία τοποθέτηση (π.χ. οφθαλμολογία, μικροβιολογία).

Αν η ειδικότητα έχει γενικό και ειδικό μέρος, με τη λήψη πτυχίου δηλώνεις για το γενικό μέρος. Όταν διοριστείς για το γενικό μέρος, μπορείς να υποβάλλεις 2 αιτήσεις, μια σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδίκευση και μια σε νοσοκομείο που δίνει τμήμα της ειδικότητας.

Για ειδικότητες που αποτελούνται από περισσότερα από 2 μέρη (π.χ. νευρολογία), δηλώνεις για το 1ο μέρος με τη λήψη του πτυχίου και για καθένα από τα επόμενα, μόλις διορίζεσαι.

Αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post αφορούν άγονο αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.