Jump to content

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


3kalo

Recommended Posts

παιδιά γεία σας!είμαι νέα στο φόρουμ και είναι το πρώτο μου πόστ.πολύ χαίρομαι που υπάρχει αυτο το φόρουμ.είναι πράγματι πολύ ενημερωτικό.

Ζητώ λοιπόν και γω τη συμβουλή σας για το θέμα που μας καίει ολους πριν ορκιστούμε.την επιλογή ειδικότητας.

(Είμαι στο πτυχίο και φεβρουάριο ορκίζομαι emgoal ).Έχω κατα νου παθολογία και ΩΡΛ.Η παθολογία με ενθουσιάζει διοτι θεωρώ οτι γίνεσαι ολοκληρωμένος ιατρός αλλά απο την αλλη μου αρέσουν και τα χειρουργία.( Οταν μετα απο πολλα :angry: χρόνια τελειώσω θα ηθελα ιατρειο σε επαρχεία.)Οποιος μπόρει ας μου πει αντικειμενικά την γνωμη του ....ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά γεία σας!είμαι νέα στο φόρουμ και είναι το πρώτο μου πόστ.πολύ χαίρομαι που υπάρχει αυτο το φόρουμ.είναι πράγματι πολύ ενημερωτικό.

Ζητώ λοιπόν και γω τη συμβουλή σας για το θέμα που μας καίει ολους πριν ορκιστούμε.την επιλογή ειδικότητας.

(Είμαι στο πτυχίο και φεβρουάριο ορκίζομαι emgoal ).Έχω κατα νου παθολογία και ΩΡΛ.Η παθολογία με ενθουσιάζει διοτι θεωρώ οτι γίνεσαι ολοκληρωμένος ιατρός αλλά απο την αλλη μου αρέσουν και τα χειρουργία.( Οταν μετα απο πολλα :angry: χρόνια τελειώσω θα ηθελα ιατρειο σε επαρχεία.)Οποιος μπόρει ας μου πει αντικειμενικά την γνωμη του ....ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!! emhelp

καλησπέρα και καλά τελειώματα,

και οι 2 ειδικότητες που αναφέρεις επιτρέπουν να έχεις ιδιωτικό ιατρείο

αλλά αν θες ιατρείο, στην περίπτωση της ΩΡΛ, ξεχνάς πρακτικά και τα χειρουργεία.

η επιλογή ως προς τα χρόνια της αναμονής γέρνει προς την πλευρά της ΩΡΛ.

Περίπου το ίδιο θα κάνεις, αλλά η χειρουργική ανοίγει πολύ πιο γρήγορα από τις θέσεις

Παθολογίας (ειδικά αν βάλεις κάπου που να δίνει πλήρη)

και αυτό σου επιτρέπει πιο εύκολα να βρεις κάποια παράταση για το ενδιάμεσο

μέχρι να ξεκινήσει το ειδικό κομμάτι.

Εδώ κρύβεται και το 2ο συν, καθώς μπορείς να το σπάσεις το ειδικό κομμάτι της ΩΡΛ

κάπου περιφερικά για αρχή και σε κεντρικό νοσοκομείο στο τελος.

Αντίθετα η Παθολογία δε σπάει, ούτε μπορούν να τρέχουν 2 αναμονές μαζί!!!

καλή επιτυχία και τύχη σε ό,τι κι αν διαλέξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρέπει να δεις λίγο και την αγορά εργασίας εκεί που σκοπεύεις να δουλέψεις. Πόσοι είναι οι ΟΡΛ και οι παθολόγοι εκεί που σκέφτεσαι να δουλέψεις και πόσοι πρόκειται να γίνουν μέχρι να μπορέσεις εσύ να ξεκινήσεις ιατρείο (δηλαδή αυτοί που κάνουν τώρα ειδικότητα ή πρόκειται να ξεκινήσουν πριν από σένα).

Αν υπάρχουν ήδη αρκετοί στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς κάτι άλλο.

Τα χειρουργεία δεν είναι απαραίτητο να τα ξεχάσεις στην επαρχία, αρκεί να υπάρχει εκεί γύρω κλινική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μενα πρωτη σου προτεραιοτητα πρεπει να ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο. Οτι σου αρεσει να κανεις θα το κανεις και καλυτερα, και εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να μην γινει η δουλεια σου μια δυσαρεστη ρουτινα.

Κατα 2ον οσα ειπαν οι προηγουμενοι για την αναμονη και την αγορα εργασιας ειναι επισης κατι που πρεπει να κοιταξεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε πνεύμονα.

πνευμονολογία εννοεις?γιατί?

Ευχαριστώ παρα πολύ πολύ οσους κανατε τον κοπο να μου απαντήσετε.Είστε πολύ καλοί!!!!!!!! emiloveyou Θα λάβω σοβαρά υπόψιν οσα μου είπατε.Τωρα αν η τελική αποφαση θα είναι και η σωστή....θα δείξει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3kalo, πολυ σημαντικο αυτο που ειπε ο priapus! Πολυ βασικο κριτηριο επιλογης ειναι να σε τραβαει μια ειδικοτητα! Σαφως ειναι εξισου βασικη η μετεπειτα επαγγελματικη αποκατασταση. Ομως εχω δει πολλους να δινουν μεγαλυτερο βαρος στην "μικρη" αναμονη ή στην σχετικα "γρηγορη" αποκατασταση ξεχνωντας το τι πραγματικα θελουν, με αποτελεσμα να μετανιωνουν στο τελος για την επιλογη τους!! Καλυτερα, λοιπον, να κανεις αυτο που γουσταρεις ακομα και αν χρειαστει να κανεις μια προσπαθεια παραπανω! Ειτε παθολογια ειτε ΩΡΛ ειτε οτιδηποτε αλλο, αρκει να σε γεμιζει! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρατήρηση.

η παθολογία μπορεί να σπάσει. δηλώνεις πχ κάπου για 1 χρόνο, με το που θα έχεις την απόφαση διορισμού κάπου για 2 χρόνια και τέλος για πλήρη.

ισχύει ότι και για όλες τις ενιαίες ειδικότητες. εσύ επιλέγεις πως θα βάλεις τα χαρτιά σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρατήρηση.

η παθολογία μπορεί να σπάσει. δηλώνεις πχ κάπου για 1 χρόνο, με το που θα έχεις την απόφαση διορισμού κάπου για 2 χρόνια και τέλος για πλήρη.

ισχύει ότι και για όλες τις ενιαίες ειδικότητες. εσύ επιλέγεις πως θα βάλεις τα χαρτιά σου

ετσι ομως οπως γινεται η κατασταση,καλυτερα να την βαλεις κατευθειαν πληρη,

γιατι τοσοι που ειμαστε,καθε περσυ και καλυτερα

και εχε κατι στο νου σου

νοσοκομειο με πληρη ειδικοτητα,βαλε μονο αν θες πληρη ειδικοτητα.

δλδ

αν θες νευρολογια,για το 9μηνο

βαλε νοσοκομειο με μερικη

γιατι σε αυτα με πληρη,οι μπροστα σου στην σειρα,θα θελουν σχεδον ολοι πληρη τοποθετηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΛ είναι αρκετά ανταγωνιστική ειδικότητα και με αρκετά μεγάλη αναμονή (πέφτει λίγο με τη σπαστή δήλωση του ειδικού μέρους).

Παθολογία είναι μια πολύ καλή ιδέα. Λιγότερα χρόνια, δυνατότητα εξειδίκευσης μετά, σίγουρο ιατρείο σε μια επαρχιακή πόλη και πολλές πιθανότητες διορισμού σε νοσοκομείο (τουλάχιστον λόγω περισσότερων θέσεων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γενική ιατρική τι προοπτικές δίνει?Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μπορεί να δουλέψει στο μέλλον σε νοσοκομείο ή περιορίζεσαι μόνο σε ιδιωτικό ιατρείο και κέντρο υγείας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο σε κέντρο υγείας, αλλά άσχημα είναι δηλαδή; Μια χαρά είναι τα ΚΥ. Τώρα για τα κέντρα υγείας αστικού τύπου που όλο εξαγγέλονται, δεν ξέρω. (υπάρχει ένα στο Βύρωνα και άλλο ένα ετοιμάζεται ή άνοιξε, δεν ξέρω στο Κερατσίνι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε λέω ότι είναι άσχημα,αλλά αν δε θες να ζήσεις μόνιμα στην επαρχία είναι ένα πρόβλημα:για αθήνα παράδειγμα περιορίζεσαι σε ιδιωτικό ιατρείο και μόνο.Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ, δεν φαντάζομαι να έρθει κανένας σε σένα αν ανοίξεις ιατρείο γενικού ιατρού (!) στην πλατεία Μαβίλη. Αν όμως σκέφτεσαι κάτι πιο εξοχικό, πχ Ανατολική Αττική τότε γίνεται (έχει και κέντρα υγείας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΑ για άκου εδώ in vitro άσε τις συμβουλές περί Ανατολικής Αττικής, δε φτάνει που έρχεστε και μας πιάνετε τις θέσεις στην παραλία τα καλοκαίρια, :angry: θα μας πάρετε και τις δουλειές τώρα; emeleos παλιοΑθηναίοι... emdots

@3 καλό : τσίμπα μια παθολογία, είναι η μόνη νοσοκομειακή που ανήγει θέσεις παντού και αν δε γουστάρεις νοσοκομείο τραβάς ενα διαβήτη ή μια υπέρταση και το παίζεις γενικα παθολόγος (λοιμώξεις, εγκεφαλικά)και "ειδικός" στο ιατρείο...όμως μακριά από Ανατολική Αττική εντάξει; emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω εξοχικό στη Νέα Μάκρη από το 81, ω, ναι, εγώ σου πετούσα την άμμο στα μάτια και σου έκανα πατητές το καλοκαίρι και εγώ ΙΣΩΣ εγκατασταθώ μόνιμα μετά το πέρας της ειδικότητας, χε χε

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupΑ για άκου εδώ in vitro άσε τις συμβουλές περί Ανατολικής Αττικής, δε φτάνει που έρχεστε και μας πιάνετε τις θέσεις στην παραλία τα καλοκαίρια, :angry: θα μας πάρετε και τις δουλειές τώρα; emeleos παλιοΑθηναίοι... emdots

@3 καλό : τσίμπα μια παθολογία, είναι η μόνη νοσοκομειακή που ανήγει θέσεις παντού και αν δε γουστάρεις νοσοκομείο τραβάς ενα διαβήτη ή μια υπέρταση και το παίζεις γενικα παθολόγος (λοιμώξεις, εγκεφαλικά)και "ειδικός" στο ιατρείο...όμως μακριά από Ανατολική Αττική εντάξει; emcolgate

Κ ΓΩ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ 3ΚΑΛΑ ΔΕ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ..ΠΕΦΤΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την επιλογή της ειδικότητας.

Το ενδιαφέρον

Η αγορά εργασίας

Η δυσκολία της ειδικότητας

Οι φιλοδοξία

και πολλά άλλα

Υπάρχει και ένας παράγοντας που πολλοί από εμάς τον ξεχνούν. Η ποιότητα ζωής.

Δεν είναι όλοι για να ξυπνουν μέσα στα άγρια χαράματα, να πολεμούν να κρατήσουν στη ζωή ετοιμοθάνατους και να είναι όλο το 24ωρο stand-by. Για το λόγο αυτό μην ξεχνάς και αυτόν τον παράγοντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΛ και πάλι ΩΡΛ.

Σ'αρέσουν τα χειρουργεία; μπορείς μόνο να χειρουργείς

Δεν πιάνει το χέρι σου; ασχολείσαι με τα παθολογικά περιστατικά (κυρίως λοιμώξεις). να ξέρεις ότι μόνο το 1 στα 10 περιστατικά είναι χειρουργικό.

Βαριέσαι τα παθολογικά ή δε θες να έχεις ευθύνη; κάνεις τα εργαστηριακά. ακοογράμματα, τυμπανογράμματα, νυσταγμογραφήματα κλπ. Ένα νυσταγμογράφημα πληρώνεται με 52 ευρώ από τα ταμεία, όταν η θυρεοειδεκτομή πληρώνεται μόλις με 50. Καθόλου άσχημα. Και θα ζεις και μια κυριλέ ζωή

Σκέψου το <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρε ΩΡΛ!η παθολογία κ μεγαλο μανίκι ειναι κ δυσοιωνο μελλον εχει χωρίς εξειδικευση.Βεβαια για επαρχεία ισως είναι λιγο δύσκολο για χειρουργία αλλα καπως θα βρείσ την ακρη.καλη τύχη παντως οτι κιαν επιλέξεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΤΕΛΕΙΩΝΩ Κ ΓΩ ΤΟΝ ΦΛΕΒΑΡΗ(ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ) Κ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ Η' ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ.

ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ Η ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΝΤΑ Μ ΑΡΕΣΕ Κ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ Ca ΔΕΝ ΠΑΤΩΝΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΤΗΝ emnuke ΙΑΤΡΙΚΗ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΤΕ?

ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΤΕ ΣΑΝ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟΙ?ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΛΑΩ ΛΙΓΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥΣ Κ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΥΠ. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ(ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΣΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.