Jump to content

Ειδικότητα στη Νορβηγία


Αλκή

Recommended Posts

Kαλησπέρα από Νορβηγία. Είμαι γιατρός,έχω πάρει ειδικότητα νευρολογίας στην Ελλάδα ,και ξεκίνησα για Νορβηγία αφού πρώτα οι Νορβηγικές αρχές αναγνώρισαν τα χαρτιά μου.Ο σκοπός μου ήταν να μάθω την γλώσσα εντός 6 μηνών και στη συνέχεια να βρώ μια θέση σαν ειδικός νευρολόγος.Ο προυπολογισμός μου λοιπόν ήταν για 6-8 μήνες.

Απ'οτι έχω καταλάβει η γλώσσα δεν είναι τόσο εύκολη για μένα, και ακόμα, ύστερα από 6 μήνες "συλλαβίζω". Συνεχίζω βέβαια τις προσπάθειες μου, και η γυναίκα μου που είναι νοσοκόμα με το ίδιο επίπεδο γλώσσας βρήκε δουλειά σχετικά εύκολα, οπότε πρόβλημα επιβίωσης για την ώρα δεν υπάρχει. Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω από εδώ και πέρα ποιό θα είναι το επόμενο μου βήμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Αν κατάλαβα σωστά αυτά που γράφεις έχεις πάρει νορβηγική άδεια και έχεις αανγνωρίσει τον τίτλο της ειδικότητας; Από όσο γνωρίζω η γνώση της γλώσσας είναι τυπικό προαπαιτούμενο για την χορήγηση άδειας καθώς χρειάζεται κάποιο πτυχίό (αναλυτικά σε προηγούμενο ποστ) αλλά αν έχεις ήδη την άδεια τότε είναι στο χέρι του κάθε εργοδότη αν θα κρίνει επαρκές το επίπεδο της γλώσσας σου. Τα γραφεία ευρέσεως εργασίας (προηγούμενο ποστ) είναι μια αρχή για να βρεις δουλειά σαν ιατρός. Από εκεί και πέρα η βελτίωση της γλώσσας είναι το μόνο που μπορώ να φανταστώ πως θα βοηθήσει οπότε χρειάζεται υπομονή... Δεν ξέρω αν είναι εύκολο να βρεις κάποια άλλη δουλειά (όχι ιατρική) ώστε να βελτιώσεις και την γλώσσα ταυτόχρονα, εξαρτάται επίσης σε ποιό μέρος ζείτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναί έχω πάρει και το Autorisasjon και το godkjening i Neurologi. Για την ώρα μένουμε στο Drammen,Buskerud όπου η γυναίκα μου δουλέυει σαν vikariat σε ένα sykehjem

και εγώ ολοκληρώνω τον Ιανουάριο το απλήρωτο hospitering που κάνω στη νευρολογική κλινική του τοπικού νοσοσκομείου. Το θέμα είναι τι θα κάνω μετά...Ευχαριστώ για τα tips, σίγουρα θα σε ξαναενοχλήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Χθες έφυγε η Λιβ, χωρίς την οποία πολλοί από όσοι είναι στην Νορβηγία δεν θα είμασταν εδώ. Συλλυπητήρια στην οικογένειά της...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τούρνους όπως έχει περιγραφεί παύει να ισχύει από το 2013. Η τελευταία ημερομηνία με το παλιό σύστημα είναι 15 Αυγούστου του 2012. Από το 2013 και μετά θα ισχύσουν τα εξής (από όσα γράφει το υπουργείο σε ανακοίνωσή του, δεν βρήκα κάτι πιό επίσημο ή ξεκαθαρισμένο οπότε κρατώ μια επιφύλαξη):

Οι θέσεις θα προκυρήσονται όπως και τώρα κεντρικά και παραμένουν όπως και τώρα 12 μήνες σε νοσοκομείο και 6 σε πρωτοβάθμιο ιατρείο.

Οι υποψήφιοι θα κάνουν αιτήσεις για την κάθε θέση που τους ενδιαφέρει.

Οι αιτήσεις θα εξετάζονται τοπικά.

Η πλήρης άδεια άσκησης θα χορηγείται με το πτυχίο (αναφέρει για τους νορβηγούς φοιτητές αλλά λογικά συμπεριλαμβάνονται όλα τα πτυχία από τον ΕΟΧ), αλλά η θέσεις που μέχρι τώρα ονομάζονταν τούρνους θα είναι το υποχρεωτικό πρώτο κομμάτι για όλες τις ειδικότητες.

Συνοπτικά από κλήρωση η διαδικασία μετατρέπεται σε αίτηση και έτσι ο αιτών πρέπει να πείσει τον μελλοντικό εργοδότη ότι αξίζει την θέση. Δεν ξέρω να υπάρχει κάποιο στάνταρντ για το ποιά προσόντα θα λαμβάνονται αλλά όλα μετρούν και δυσκολίες στην γλώσσα θα βαραίνουν περισσότερο...

Το άρθρο είναι το εξής: http://www.regjeringen.no/nb/dep/hod/pressesenter/pressemeldinger/2012/barekraftig-turnusordning.html?id=675660

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

καλησπέρα,

είμαι οδοντίατρος και η γυναίκα μου ιατρός και λέμε να ανέβουμε (ίσως) νορβηγία.

να κάνω την απόπειρα να ρωτήσω σχετικά με περιβάλλον εργασίας και απολαβές,

για ιατρούς και οδοντιάτρους?

Τροποποιήθηκε από laza
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσω σε κάτι τόσο ευρύ αλλά σε γενικές γραμμές οι απολαβές σου και της γυναίκας σου θα είναι υπερεπαρκείς για να ζήσετε άνετα, όχι όμως στα επίπεδα που θα ήταν ας πούμε στις ΗΠΑ ή στην Αγγλία για έναν ειδικό. Το περιβάλλον εργασίας φυσικά ποικίλει αλλά σε σύγκριση με αυτά που περιγράφονται για την Ελλάδα σχεδόν οπουδήποτε στην Νορβηγία δουλέψεις θα είναι καλύτερα, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα δικαιώματα του εκάστοτε εργαζομένου και την τήρηση των νομίμως συμφωνηθέντων και από τις δύο πλευρές. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αναγνωρισμένη ειδικότητα "ιατρική μικροβιολογία". Στην σελίδα αυτή http://legeforeningen.no/Emner/Spesialiteter/Medisinsk-mikrobiologi/ υπάρχουν οι πληροφορίες του ιατρικού συλλόγου για την μικροβιολογία, οι κανόνες της ειδικότητας κλπ κλπ. Το βασικότερο εμπόδιο είναι η γλώσσα, από εκεί και πέρα βρίσκονται λύσεις. Αν δεν βρεις άκρη και θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο μη διστάσεις να με ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

εχω bevis om legitimation som psykiater ,Σουηδικος τιτλος ειδικοτητας.

Με φωτησε ο θεος και ειχα βγαλει τη νορβηγικη αδεια. Autorisatjon som lege.

Τι στο κορακα πρεπει να κανω, για να αναγω τον τιτλο του ειδικου απο μια σκανδιναβικη χωρα σε αλλη, συμφωνα με τις διακρατικες τους συμφωνιες????

Στο www.sak.no δεν αναφερουν τιποτε για τις διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησει καποιος ωστε να αναγνωρισει τιτλο ειδικου απο αλλη σκανδιναβικη χωρα.Μου διεφυγε κατι? Η θα τρεχουμε παλι στο Οσλο ρε φουστη μου.

Τakk på forhånd ! αν γνωριζει καποιος κατι υπευθυνα ,θα βοηθησει κοσμο !

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να κάνεις την αίτηση στον ιατρικό σύλλογο (δεν είναι ο ίδιος ο ιατρικός σύλλογος που αξιολογεί την αίτηση αλλά το helsedirektoratet). Δες αυτή την σελίδα http://helsedirektoratet.no/helsepersonell/spesialistgodkjenning/eueos-soknad/Sider/default.aspx.

Ελπίζω να έβγαλες άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Τελειώνω το 5ο έτος και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω ειδικότητα στη Νορβηγία για πολλούς και διάφορους λόγους. Μένω Θεσσαλονίκη και έχω αρχίσει εδώ και ένα εξάμηνο τη γλώσσα. Μετά από πολύ πολύ ψάξιμο και άλλο τόσο google translation σε νορβηγικές σχετικές ιστοσελίδες και άρθρα έχω καταλάβει ότι το σύστημα τελικά άλλαξε και το turnus που έχει αναφερθεί πιο πάνω από τον Aleste πλέον δεν υφίσταται στην παλιά του τουλάχιστον μορφή. Πλέον ο φρέσκος απόφοιτος της ιατρικής σχολής κάνει αίτηση για θέση LIS1, το οποίο από άποψη χρονοδιαγράμματος δε διαφέρει και πολύ από το turnus (12μηνο σε νοσοκομείο και 6μηνο σε δημοτικό ιατρείο) αλλά διαφέρει ο τρόπος εισαγωγής που πλέον περιλαμβάνει την απ'ευθείας αποστολή βιογραφικών στα νοσοκομεία που έχουν προκηρύξει θέσεις LIS1 και οι θέσεις προκηρύσσονται σε συγκεκριμένες ημερομηνίες δύο φορές το χρόνο ( Φεβρουάριο , αύγουστο ). Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Μπορώ να κάνω αίτηση για authorisation χωρίς να έχω D-number, δηλαδή πριν μεταναστεύσω; Το ρωτάω γιατί το πλάνο μου είναι να κάνω το αγροτικό Ελλάδα για να μαζέψω κάποια χρήματα πριν πάω και επίσης είδα ότι το authorisation παίρνει 3-4 μήνες και τα βιογραφικά αποστέλλονται 6 μήνες πριν την έναρξη της εργασίας, χρονικό διάστημα που για μένα προσωπικά είναι ανέφικτο να στηρίξω οικονομικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.