Jump to content

Απο τότε που τελείωσα....


xalia

Recommended Posts

Θα θέλατε οι τελειωμένοι να μοιραστείτε τον τρόπο που η ζωή σας άλλαξε από τη στιγμή που ορκιστήκατε?

Για παράδειγμα εμένα αμέσως μετά την ορκωμοσία άρχισαν γνωστοί και φίλοι να μου ζητάνε τηλεφωνικά ιατρικές συμβουλές και επίσης άρχισα να τρέχω για ενέσεις, μετρήσεις ζαχάρου και πίεσης.

Δε μπορώ να πω ότι η γυναίκες πέφτουν πια πάνω μου λες κι είμαι μαγνήτης (να σας πω την αλήθεια ντρέπομαι να πω ότι είμαι και γιατρός εφόσον θ'αρχίσουν οι ερωτήσεις για το τι ειδικότητα έχω και σε ποιο νοσοκομείο δουλεύω κι άντε να εξηγήσεις την πικρή αλήθεια...)

Το φοβερό όμως είναι ότι ο καθένας που έχει μια ιατρική ανάγκη θα έρθει να μου πει αν μπορώ να μεσολαβήσω να μπει σε κάποιο νοσοκομείο ή μου ζητάνε να συστήσω κάποιο γιατρό (που...καλά αν το είχαμε σε καμιά κλινική έχει καλώς) κι έρχονται και σου λένε κιόλας μα καλά δεν το ξέρεις αυτόν...αφού είναι καθηγητής πανεπιστημίου...μήπως δεν πάταγες καθόλου στη σχολή, ή επίσης αν ακούσουν ότι είσαι γιατρός σε ρωτάνε αν ξέρεις πχ τη Μαρία που ήταν κι αυτή φοιτήτρια (βέβαια δε θυμούνται το έτος φοίτησης [ενίοτε σε ποιο πανεπιστήμιο ή σχολή ή ποια χώρα σπουδάζει] αλλά πόσοι μωρέ να είναι σε κάθε έτος...κι άντε πάλι να εξηγήσεις)

Μιαν άλλη φορά έκανα τα ψώνια μου στο σούπερ μάρκετ και μεταξύ λαχάνων και μαρουλιών έπεσε η ανακοίνωση

"Να έρθει ένας γιατρός παρακαλείται στα μπισκότα"

Είχα μεγάλη αγάπη στα μπισκότα κι έτρεξα...Τα μπισκότα ήταν καλά...μια κοπελίτσα έιχε χάσει τις αισθήσεις της.

Έτρεξα κοντά της...όπως επίσης κι άλλο 3 γιατροί. Ούτε σε συνεδριο να ήμασταν! Πιάσαμε ο καθένας από ένα πόδι κι ο άλλος έκανε αέρα. Φαντάζομαι την τρομάρα της κοπέλς όταν συνήλθε.

Επίσης το κλασσικό είναι με το σέρβις του αυτοκινήτου όπου αν κάνεις παράπονο για πιθανή υπερβολική χρέωση θα ακούσεις το σχόλιο

-Έλα μωρέ, γιατρός είσαι, τι ανάγκη έχεις εσύ...κι άντε να του εξηγήσεις πόσους αγώνες σε 5x5 πρέπει να κάτσεις για να βγάλεις τα σπασμένα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όταν τελείωσα είχα όλα τα παραπάνω συν (επειδή είμαι γυναίκα) τη γκρίνια των γονιών μου, "άντε τώρα που πήρες το πτυχίο και είσαι ΗΔΗ 25, να βρεις κι ένα καλό παιδί κι εσύ σιγά σιγά..." (ενώ μέχρι να περάσω και το τελευταίο μάθημα οι γονείς ήταν σταθεροί: "πρόσεχε παιδί μου μην μπλέξεις με τίποτα γάμους πριν πάρεις το πτυχίο...")

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εκτός από όοοοοοοοοοολα τα παραπάνω, υπάρχουν και οι άγνωστοι (μέχρι πριν ενός δευτερολέπτου), που με το που συστήνεσαι και σε ρωτάνε το επάγγελμα ( ε δεν μπορείς να πεις και ψέμματα), θυμούνται πάσα νόσο και πάσα emcensored που έχουν ή είχαν...πρόπερσι και σου ζητούν, όχι απλά ιατρικές συμβουλές, αλλά να τους "γιατρέψεις", εκεί μες στη μέση του δρόμου, του μαγαζιού, του μπακάλη κλπ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΙΝVITRO ΚΑΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΚΛΩΝΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ 5 ΕΤΟΣ ΤΟΝ ΤΣΙΜΠΗΣΑ ΤΟΝ ΜΑΓΚΑ. ΑΚΟΜΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΡΑΤΑΝΕ. ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ. ΕΧΩ ΝΙΝΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ + ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. :wub:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΚΑΛΑ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το εχω γραψει και αλλου,αλλα αξιζει να το ξαναπω:

ερ:τι σπουδασες;

εγω:ιατρικη

ερ:τι ειδικοτητα θα παρεις; ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ;;;

Για τα αλλα,οτι περιπου ειπαν και οι υπολοιποι,πανω-κατω τα ιδια συμβαινουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιαν άλλη φορά έκανα τα ψώνια μου στο σούπερ μάρκετ και μεταξύ λαχάνων και μαρουλιών έπεσε η ανακοίνωση

"Να έρθει ένας γιατρός παρακαλείται στα μπισκότα"

Είχα μεγάλη αγάπη στα μπισκότα κι έτρεξα...Τα μπισκότα ήταν καλά...μια κοπελίτσα έιχε χάσει τις αισθήσεις της.

Έτρεξα κοντά της...όπως επίσης κι άλλο 3 γιατροί. Ούτε σε συνεδριο να ήμασταν! Πιάσαμε ο καθένας από ένα πόδι κι ο άλλος έκανε αέρα. Φαντάζομαι την τρομάρα της κοπέλς όταν συνήλθε.

Καλα το να ζητανε γιατρο σε σουπερμαρκετ και να πεταγονται οχι ενας αλλα τεσσερις μονο στην Ελλαδα

μπορουσε να συμβει. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήξερα έναν οδοντίατρο που πάντα όπου κι αν συστηνόταν κι έλεγε το επάγγελμά του τον ρωτούσαν για κάποιον πόνο που είχαν και να δει τα δόντια τους αν είναι καλά ή όχι,τι πρέπει να κάνουν........

Ε, με απόλυτη φυσικότητα τους ρωτούσε τι δουλειά κάνουν και έλεγε πχ:

-Χμμμ, είσαι υδραυλικός, ε! Δεν έρχεσαι να δεις στο σπίτι μου το καζανάκι μου που τρέχει και βλέπω μετά κι εγώ τα δόντια σου.....

ή άλλοτε έβγαζε το μπλοκάκι κι έλεγε

- Να σε δώ, να σου κόψω και μια αποδειξούλα για την εξέταση, ε!

Ε βρε οδοντίατρος που χρειάζεται σε μερικούς μερικούς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω πάλι έχω τοσους γνωστους που οι ιδιες βλακειες με το σχολειο συνεχιζονται...

και αυτη πηγε εκει και ολοι λενε τι εξαιρετικη που ειναι...

και η αλλη εκανε το αλλο

και συ τιποτε

και ποτε θα τελειωσεις.. και δεν παιρνεις και κανα φακελακι ζωον!

και αλλα τετοια γαλλικα!

να μην πω για το αιωνιο! να την την ειδες την αλλη?τον τυλιξε τον γιατρο! και ειναι ολοι γιατροικαι τι ωραια και καλα!!!

λες και δεν εχουμε τα δικα μας.. τεσπα

μερικοι δεν μεγαλωνουν ποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήξερα έναν οδοντίατρο που πάντα όπου κι αν συστηνόταν κι έλεγε το επάγγελμά του τον ρωτούσαν για κάποιον πόνο που είχαν και να δει τα δόντια τους αν είναι καλά ή όχι,τι πρέπει να κάνουν........

Ε, με απόλυτη φυσικότητα τους ρωτούσε τι δουλειά κάνουν και έλεγε πχ:

-Χμμμ, είσαι υδραυλικός, ε! Δεν έρχεσαι να δεις στο σπίτι μου το καζανάκι μου που τρέχει και βλέπω μετά κι εγώ τα δόντια σου.....

ή άλλοτε έβγαζε το μπλοκάκι κι έλεγε

- Να σε δώ, να σου κόψω και μια αποδειξούλα για την εξέταση, ε!

Ε βρε οδοντίατρος που χρειάζεται σε μερικούς μερικούς

Σωστος ο Οδοντιατρος!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.