Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Κοινωνικη Ιατρικη


Dr Lecter

Recommended Posts

Δεν ειναι και η πιο δημοφιλης ειδικοτητα αλλα αμα ξερει καποιος παρακαλω ας με διαφωτισει.

Καποιος που εχει τελειωσει ειδικοτητα Κοινωνικης Ιατρικης τι προοπτικες εχει στην Ελλαδα?

Υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι και η πιο δημοφιλης ειδικοτητα αλλα αμα ξερει καποιος παρακαλω ας με διαφωτισει.

Καποιος που εχει τελειωσει ειδικοτητα Κοινωνικης Ιατρικης τι προοπτικες εχει στην Ελλαδα?

Υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια?

Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα υπάρχει μόνο ένας επιμελητής Κοινωνικής Ιατρικής στην Κρήτη ...κανείς άλλος στο ΕΣΥ.Ειδικότητα Κοινωνικής Ιατρικής έχουν και άλλοι γιατροί σαν δεύτερη (ανενεργή) ειδικότητα...αυτοί προσήλθαν σε εξετάσεις ειδικότητας με βάση την ενασχόληση με το αντικείμενο της Κοινωνικής Ιατρικής στα πλαίσια διδακτορικού,διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο κ.τ.λ. και όχι ως ειδικευόμενοι Κοινωνικής Ιατρικής....

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν ειδικευόμενοι Κοινωνικής Ιατρικής αυτην τη στιγμή στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι στιγμής στην Ελλάδα υπάρχει μόνο ένας επιμελητής Κοινωνικής Ιατρικής στην Κρήτη ...

Ε, αυτός είναι ο Λιονής. Διδάσκει το μάθημα "Κοινωνική Ιατρική" στην Κρήτη...Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες για να σου πω κι εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P

Ε, αυτός είναι ο Λιονής. Διδάσκει το μάθημα "Κοινωνική Ιατρική" στην Κρήτη...Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες για να σου πω κι εγώ.

Τώρα που θα ιδρύσει και το πρώτο "πανεπιστημιακό κέντρο υγείας" θα γίνει πιο γνωστός :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει η ειδικότητα στην Ελλάδα. Ο Μπένος είχε πει πως πέρισυ μπορεί και να εμφανιζόταν, αλλά τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο, ο Μπένος (αναπληρωτής καθηγητής Κοινωνικής Ιατρικής - ΑΠΘ) έχει 1-2 χρόνια που το λέει, αλλά αυτή η ειδικότητα υπάρχει μόνο στα χαρτιά... Είχα ακούσει κάπου πως την "παγώσανε" για να προωθήσουν/αναβαθμίσουν την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας... :blink:

Κι ο Μπένος την Κοινωνική Ιατρική στην Αγγλία την έκανε νομίζω.. οπότε προς το παρόν, στην Ελλάδα γιοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, αυτός είναι ο Λιονής. Διδάσκει το μάθημα "Κοινωνική Ιατρική" στην Κρήτη...Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες για να σου πω κι εγώ.

Ο Λιονής δεν είναι επιμελητής του ΕΣΥ,είναι Αναπληρωτής Καθηγητής Κοινωνικής και Οικογενειακής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης(η ειδικότητα του είναι Παθολόγος!)...επιμελητής Α' Κοινωνικής Ιατρικής στην Κρήτη είναι ο κ.Κούτης (από ότι έχω ακούσει....δεν τον ξέρω τον άνθρωπο)

Κι ο Μπένος την Κοινωνική Ιατρική στην Αγγλία την έκανε νομίζω.. οπότε προς το παρόν, στην Ελλάδα γιοκ.

Ο Α.Μπένος έχει κάνει ειδικότητα Παθολογίας στην Ελλάδα τουλάχιστον....για την Αγγλία δεν ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις περι τινος προκειται αυτη η ειδικοτητα?

ποιο ειναι το αντικειμενο της?

με τι ασχολειται ενας ιατρος κοινωνικης ιατρικης?

που υπαρχουν θεσεις για την ειδικοτητα αυτη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια σας παρακαλω αμα ξερει καποιος πως μπορω να επικοινωνησω με τον Λιονη η με τον Μπενο η με καποιον αλλο που εχει κανει ειδικοτητα Κοινωνικης Ιατρικης ας μου στειλει pm.

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

http://mph.med.uoc.gr/stelexosi.htm.

ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΜΗΜΑ

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΕΙΛΤΕ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το συγκεκρμένο θέμα εγείρει πολλά ερωτήματα. Τελευαταία παρατηρώ πολλές θέσεις ιατρών μέσω ΑΣΕΠ που αναφέρονται ως θέσεις ιατρών ειδικότητας υγειονολόγου ή δημόσιας υγείας και με απαιτούμενο προσόν αντίστοιχο μεταπτυχιακό. Ρωτάω λοιπόν:

Από πότε ένα μεταπτυχιακό αποδίδει τίτλο ειδικότητας και μάλιστα αναγνωρισμένη από το δημόσιο;

Πως γίνεται μία ειδικότητα (δημόσιας υγείας) αναγνωρισμένη και ανεπτυγμένη σε άλλες χώρες στην Ελλάδα να παραμένει ανενεργή και η άσκησή της να αποδίδεται σε ανειδίκευτους ιατρούς με μόνο προσόν ένα Msc; Δηλαδή εάν εγώ κάνω ένα μετατυχιακό εντατικολογίας μπορώ να δηλώνω εντατικολόγος;

Γιατί δεν έχει υπάρξει καμία επίσημη αντίδραση από συλλογικούς φορείς όπως σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις (βλέπε μεταπτυχιακό ομοιπαθητικής);

Υπενθυμίζω ότι η ειδικότητας κοινωνικής ιατρικής ή δημόσιας υγείας είναι αναγνωρισμένη από το ελληνικό κράτος, αλλά εντελώς τυχαία ουδέποτε προκυρήχτηκαν θέσεις ειδικευομένων. Νομίζω ότι πλέον καταλάβαμε το γιατί.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα ακόμα παραθυράκι βολέματος οικείων. Αποκτούν τίτλο ειδικότητας και θέσεις εργασίας στο δημόσιο με πασιφανή πλεονεκτήματα για αυτούς; Και όταν αργότερα κάνουν και κανονική ειδικότητα (με εκπαιδευτική άδεια βεβαίως βεβαίως) τραβάνε και μία μετάταξη. Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να αποτελέσει κακό προηγούμενο και για άλλες ιατρικές ειδικότητες ή εξειδικεύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.