Jump to content

Μεταπτυχιακα.Η γνωμη σας?


calexicool

Recommended Posts

Νομιζετε πως αξιζει τον κοπο να προσπαθησει κανεις για μεταπτυχιακο στην ιατρικη,αν δεν εχει γνωστο καθηγητη?Ειναι απαραιτητος ο τιτλος αυτος?Εχω ακουσει οτι δυο χρονια ειδικοτητας ισοδυναμουν με ενα μεταπτυχιακο τιτλο.Ισχυει κατι τετοιο?Εχει κανεις καποια εμπειρια απο την ολη διαδικασια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά λέει ο Σοβ. Ποια ισοδυναμία? Ενα μεταπτυχιακό είναι απλά ένα μεταπτυχιακό και 2 χρόνια ειδικότητας είναι 2 χρόνια ειδικότητας. Καμία σχέση το ένα με το άλλο

Κατα την προσωπική μου άποψη τα μεταπτυχιακά είναι γενικά χάσιμο χρόνου και οι πιο πολλοί τα χρησιμοποιούν σα πρόσχημα για παράταση της φοιτητικής τους ζωής. Στην ιατρική δε είναι ακόμα πιο άχρηστα, αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

Αν θελεις πχ να ασχοληθείς με διοίκηση υπηρεσιών υγείας επιβάλλεται να κάνεις. Τώρα αν θες να κάνεις χειρουργική, πόσο εύκολο είναι να βρεις ένα αμιγώς χειρουργικό μεταπτυχιακό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εννοω ισοδυναμουν στα μορια που σου δινουν.Ετσι μου ειπε ατομο που εψαχνε θεση για νοσοκομειο μετα την ειδικοτητα.Το επιχειρημα οσων κανουν παντως μεταπτυχιακο,ειναι οτι μετα ακολουθει αναγκαστικα το διδακτορικο,που ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει μετα διδακτορικο. Απλα ειναι ενας τροπος να αποκτησεις γνωριμιες και να καταφερεις να σου δωσουν ενα διδακτορικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε ό,τι αφορά το Πανεπιστήμιο. Σε κάποια άλλη χώρα, σε κάποια άλλη διάσταση, αλλά όχι εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα μεταπτυχιακά ισχύει ό,τι και σε όλα τα υπόλοιπα. Πριν λίγα χρόνια, κοντά στο τέλος της ειδικότητας, μου πέρασε απ΄το νου να κάνω αίτηση για ένα που με ενδιέφερε στο ΕΚΠΑ ...κατά τα γνωστά ήθελε τις ''συστατικές'' επιστολές από 3-4 μέλη ΔΕΠ (του Χριστόδουλου λόγω σκανδάλων ΕΙΔΙΚΑ τότε δε γίνονταν δεκτές) και όταν πήγα από μια διευθύντριά μου στην ειδικότητα να μου δώσει μου απάντησε επί λέξει: ''τί να την κάνεις την αίτηση, εκεί έχουν ήδη αποφασίσει ποιούς θα πάρουν πριν βγει η προκήρυξη, άστο καλύτερα ...'' :splats::antegeia::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.