Jump to content

ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑΣ


SleepWalker

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

“Kαμπάνα” σε φοιτήτρια για πλαστά χαρτιά

Μια πρώην φοιτήτρια της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης, καταδικάστηκε χθες από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ηρακλείου σε φυλάκιση έξι μηνών για χρήση πλαστού εγγράφου.

Σύμφωνα με την κατηγορία, μετείχε το 2002, με πλαστά πιστοποιητικά, στις εξετάσεις της Κεντρικής Επιτροπής Εξετάσεων Μετεγγραφών Εξωτερικού (ΚΕΕΜΕ) και πέτυχε τη μετεγγραφή της στο Πανεπιστήμιο Κρήτης από το Πανεπιστήμιο της Σόφιας, στο οποίο όμως να σημειωθεί δεν είχε φοιτήσει.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, η φοιτήτρια, που κατάγεται από πόλη της Μακεδονίας, πλαστογράφησε πιστοποιητικό της εν λόγω Σχολής με την αναλυτική βαθμολογία σε 16 μαθήματα στα οποία φερόταν να έδωσε επιτυχείς εξετάσεις στη διάρκεια τεσσάρων εξαμήνων. Επίσης προσκόμισε έγγραφο το οποίο είχε την υπογραφή του κοσμήτορα Κράεβ, ότι είχε εγγραφεί για το ακαδημαϊκό έτος 2002-2003.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε πριν τρια χρόνια όταν έγινε ένας έλεγχος στα έγγραφα που είχαν προσκομίσει φοιτητές από μετεγγραφή.

Η διοίκηση της Ιατρικής με επιστολή που έστειλε στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας ζητούσε να αποσταλούν τα πιστοποιητικά των φοιτητών που είχαν φοιτήσει εκεί και από τα οποία προέκυπτε ότι η εν λόγω φοιτήτρια δεν είχε ποτέ εγγραφεί στην Ιατρική σχολή ενώ λίγες μέρες αργότερα ο αντιπρύτανης ,βεβαίωνε ότι υπήρξε φοιτήτρια και ότι τα έγγραφα που χρησιμοποίησε ήταν γνήσια.

Με αίτημα του Πανεπιστημίου Κρήτης, η υπόθεση στην συνέχεια ερευνήθηκε από την Ελληνική Πρεσβεία της Σόφιας που τελεσίδικα αποφάνθηκε ότι ήταν όντως πλαστά.

Από την εισαγγελική έρευνα και με βάση τα αποδεικτικά στοιχεία που προσκομίστηκαν, προέκυψε ότι ο αριθμός πρωτοκόλλου (4090) που έφερε το πλαστό έγγραφο της αναλυτικής βαθμολογίας ανήκε σε άλλο έγγραφο το οποίο είχε εκδοθεί για ένα φοιτητή από την Πρίστινα ο οποίος είχε πεθάνει στον σερβοκροατικό πόλεμο. Επίσης, την 18η Σεπτεμβρίου 2002, οπότε φερόταν να έχει εκδοθεί ,δεν είχε εκδοθεί κανένα πιστοποιητικό από τη γραμματεία του τμήματος Αλλοδαπών του Πανεπιστημίου της Σόφιας ενώ όπως επισημαίνεται στην αλληλογραφία με το Βουλγαρικό Πανεπιστήμιο, από τις αρχές του 2002, όλα τα έγγραφα που εκδίδει είναι σε ηλεκτρονική μορφή.

Περαιτέρω, η σφραγίδα και η υπογραφή του κοσμήτορα ήταν πλαστές.

Η φοιτήτρια, έδωσε εξετάσεις το Δεκέμβριο του 2002 και πέτυχε τη μετεγγραφή της στο δεύτερο έτος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης όπου γράφτηκε στις 18-2-2003. Με απόφαση της διοίκησης της Σχολής διαγράφηκε στις αρχές του 2007, λίγο πριν πάρει το πτυχίο της.

Η φοιτήτρια, αρνήθηκε την κατηγορία και έχει προσφύγει και στα διοικητικά δικαστήρια για να προσβάλει την απόφαση αποβολής της από την Ιατρική Σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Μακάρι τόση έρευνα και τόση φασαρία να γινόταν σ αυτή τη χώρα για όλους που προχωρούν στη ζωή τους με τέτοια μέσα... emconfused:splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα μέλι έχει πια η ιατρική?τόσος κόπος? αν διάβαζε αντι να το παίζει σερλοκ χολμς....θα είχε περάσει η καημένη !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ελα μωρέ, αυτα είναι τα ελάχιστα...Το μαγαζί είναι διαλυμένο, και σε μια φοιτήτρια κολλήσαμε? Εδώ ούτε ο οικονομικός διευθυντής Κρήτης δεν μπορεί να ελέγξει την σχολή. Και την πλήρωσε μια που δεν είχε βύσμα και αναγκάστηκε να πλαστογραφήσει...Και καλά της έκαναν και την απέβαλλαν, τους 6 μήνες?Τόσο δεν έχουν ρίξει αθροιστικά ούτε για τα χρηματιστήρια, ούτε για τα ομόλογα...Αυτά είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Το ονοματάκι της φοιτήτριας δε χρειάζεται να συμπίπτει με κάποιου υπουργού ή βουλευτή... Μια προκαταβολή κάμποσων χιλιάδων ευρώ (από τον πλούσιο μπαμπάκα) μπορεί να κάνει δουλειά συνήθως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαγοήτευση....τι να πώ...και ναι είμαι φοιτήτρια ιατρικής εξωτερικού,χωρίς κανέναν πλούσιο μπαμπά....μετά από προσπάθειες στην Ελλάδα...και παλεύω εδώ όχι για να περάσω όπως να ναι αλλά για να μάθω...την αγαπάω την ιατρική...αλλά δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι την έχουν κάνει μια εκδρομή στο club....ο κόσμος δεν αγοράζεται...και συνεπώς ούτε και το πτυχίο....δεν ξέρω τι έχει...και γιατί πάνε τόσα παιδιά που δεν την αγαπούν...που δεν την έχουν δει,γνωρίσει και αγαπήσει...η μεγαλομανία των ελλήνων να τα κάνουν ''επιστήμονες''.....δεν θα γίνουν έτσι...αλλά θα είναι αργά όταν το καταλάβουν και οι ίδιοι και εκείνοι που τους στέλνουν...δεν είναι ο τίτλος η ιατρική...είναι η προσφορά στον άνθρωπο...εγώ έτσι την βλέπω και την έβλεπα και θα την βλέπω...γι'αυτό με κοροιδεύουν...ονειροπόλα και χαζή...και έχω καταντήσει τρελή...δεν πειράζει..εγώ θα προσπαθήσω να μάθω και να διδαχθώ...ούτε θέλω να πάρω κάτι παράνομα..ούτε να δω κάποιον ανταγωνιστικά...για μένα όσοι άνθρωποι την καταφέρνουν και την καταφέρνουν σωστά είναι αξιοι θαυμασμού..είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό...και πάνω απ'όλα τους βλέπω συναδελφικά...και όχι ανταγωνιστικά...

καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι...και καλή συνέχεια... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Απαγοήτευση....τι να πώ...και ναι είμαι φοιτήτρια ιατρικής εξωτερικού,χωρίς κανέναν πλούσιο μπαμπά....μετά από προσπάθειες στην Ελλάδα...και παλεύω εδώ όχι για να περάσω όπως να ναι αλλά για να μάθω...την αγαπάω την ιατρική...αλλά δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι την έχουν κάνει μια εκδρομή στο club....ο κόσμος δεν αγοράζεται...και συνεπώς ούτε και το πτυχίο....δεν ξέρω τι έχει...και γιατί πάνε τόσα παιδιά που δεν την αγαπούν...που δεν την έχουν δει,γνωρίσει και αγαπήσει...η μεγαλομανία των ελλήνων να τα κάνουν ''επιστήμονες''.....δεν θα γίνουν έτσι...αλλά θα είναι αργά όταν το καταλάβουν και οι ίδιοι και εκείνοι που τους στέλνουν...δεν είναι ο τίτλος η ιατρική...είναι η προσφορά στον άνθρωπο...εγώ έτσι την βλέπω και την έβλεπα και θα την βλέπω...γι'αυτό με κοροιδεύουν...ονειροπόλα και χαζή...και έχω καταντήσει τρελή...δεν πειράζει..εγώ θα προσπαθήσω να μάθω και να διδαχθώ...ούτε θέλω να πάρω κάτι παράνομα..ούτε να δω κάποιον ανταγωνιστικά...για μένα όσοι άνθρωποι την καταφέρνουν και την καταφέρνουν σωστά είναι αξιοι θαυμασμού..είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό...και πάνω απ'όλα τους βλέπω συναδελφικά...και όχι ανταγωνιστικά...

καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι...και καλή συνέχεια... :)

Λαμόγια υπάρχουν παντού!!Συνέχισε να είσαι ονειροπόλα,πάρε ότι μπορείς από εκεί που σπουδάζεις και αν σου αρέσει μείνε εκεί και για ειδικότητα.Πήγα με ερασμους, πριν χρόνια βέβαια, σε ανατολική χώρα και έμεινα έκπληκτος από το σύστημά τους.Ήξεραν από το πρώτο έτος πότε θα γίνει και σε ποια αίθουσα μέχρι και το τελευταίο εργαστήριο!!Δεν σου μιλάω για πρακτική εξάσκηση,σε λίγο διάστημα έμαθα σχεδόν τα πάντα!!Οι έλληνες που σπούδασαν εκεί και ήταν έξυπνοι έμαθαν πολύ περισσότερα από εμάς που τελειώσαμε στην Ελλάδα και έχουμε το ακαταλόγιστο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα με ερασμους, πριν χρόνια βέβαια, σε ανατολική χώρα και έμεινα έκπληκτος από το σύστημά τους.

Σε μπερδέψανε οι πολλές ισοτιμίες του λαδιού ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα με ερασμους, πριν χρόνια βέβαια, σε ανατολική χώρα και έμεινα έκπληκτος από το σύστημά τους.

Σε μπερδέψανε οι πολλές ισοτιμίες του λαδιού ε;

σλιπ θα ξαναπω οτι ζεις τον υπνο του δικαιου

περα απ τη μυτη σου δε βλεπεις.

δε νiωθεις οτι πνιγεσαι μες στη φυλακα που σ εχεις βαλει να ζεις?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα με ερασμους, πριν χρόνια βέβαια, σε ανατολική χώρα και έμεινα έκπληκτος από το σύστημά τους.

Σε μπερδέψανε οι πολλές ισοτιμίες του λαδιού ε;

σλιπ θα ξαναπω οτι ζεις τον υπνο του δικαιου

ναι ενώ εσύ και ο άλλος που εκθειάζει το ανατολικό σύστημα είστε τσακάλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον άλλο δε ξέρω αλλά για την shlia έχω να το λέω..

Γατόνι..

Υποψιάζομαι ότι έχει φτάσει στο επίπεδο όπου περισσότερο σκέφτεται για να κλάσει παρά για να ποστάρει...

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα με ερασμους, πριν χρόνια βέβαια, σε ανατολική χώρα και έμεινα έκπληκτος από το σύστημά τους.

Σε μπερδέψανε οι πολλές ισοτιμίες του λαδιού ε;

σλιπ θα ξαναπω οτι ζεις τον υπνο του δικαιου

ναι ενώ εσύ και ο άλλος που εκθειάζει το ανατολικό σύστημα είστε τσακάλια...

εγω δεν ειμαι απολυτη ουτε γενικευω τοσο οταν εκθειαζω οσο και οταν κραζω

ιδιως αν δεν εχω προσωπικη εμπειρια και γνωση επι του θεματος

σε αντιθεση με σενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εκθειαζω το ανατολικό μπλόκ αλλά μου τη δίνει στα νεύρα, όταν κράτη 50 χρόνια πίσω εκπαιδεύουν καλύτερα τους γιατρους τους απ οτι η πατρίδα μου εμένα, που έφαγα τα εφηβικά μου χρόνια στα θρανία και τώρα τα τρωω στη λάντζα ως ειδικευόμενος!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, αν το παιδί σου θελήσει να γίνει γιατρός, θα το στείλεις να σπουδάσει εκεί που εσύ πήγες για εράσμους;

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να πει τα αρχικά γράμματ α ονόματος και επιθέτου της φοιτήτριας που έκανε την πλαστογραφία ή έστω να μας πει απο ποια πόλη της Μακεδονίας είναι?Όσον αφορά το θέμα των Ρώσων που έρχονται στην Ιατρική Αλεξανδρούπολης, γίνεται πανικός, είναι τόσοι πολλοί που δεν ξέρεις ποιανού την υπόθεση να ξεσκεπάσεις,αποκλείεται πάντως να είναι όλοι τους νόμιμοι γιατί είμαι τέταρτο έτος και ακόμα έρχονται νέα φυντάνια στο έτος μου,κάθε χρόνο ξεφυτρώνουν νέα μανιτάρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να πει τα αρχικά γράμματ α ονόματος και επιθέτου της φοιτήτριας που έκανε την πλαστογραφία ή έστω να μας πει απο ποια πόλη της Μακεδονίας είναι?

Το όνομα είναι κοινό μυστικό.

Αλλά αν το μάθεις τι θα αλλάξει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, αν το παιδί σου θελήσει να γίνει γιατρός, θα το στείλεις να σπουδάσει εκεί που εσύ πήγες για εράσμους;

<_<

Σιγά μην το αφήσω να κάνει αυτό το λάθος!!Αν το θέλει πολύ θα το έστελνα κάπου δυτικά και όχι Ελλάδα και λοιπά Βαλκάνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα μωρέ ζητείστε απλώς εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος όπου οι απόφοιτοι εξωτερικού και οι μεταγραφέντες θα πρέπει να πιάνουν τον ίδιο βαθμό που πιάνει ο μέσος απόφοιτος που πέρασε με πανελλήνιες ή απλά ζητείστε διαγωνισμό για τη λήψη θέσεων για ειδικότητα.Ποιος τους κατουράει τους βλάκες τους παλιούς,τους ''μεγαλογιατρούς'' και το τρίο στούντζες των καθυστερημένων τέκνων τους?Εξετάσεις και στα αρχίδια σας.Κι άμα κόβονται πάλι στα αρχίδια σας.

Γενικά μην ακούτε τους καραγκιόζηδες.Αμα ήταν σοβαροί,θα έστελναν τα παιδιά τους στα κωλοχανεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εξαιρέσουμε τις βωμολοχίες, συμφωνώ.Με την προϋπόθεση οι εξετάσεις να είναι αξιοκρατικές και όχι σαν την κατάπτυστη εποχή που ζητούσαν 4 εκ. δρχ το μάθημα ,από τους συναδέλφους μας του εξωτερικού για την αναγνώριση του ΔΙΚΑΤΣΑ,μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις τους πανελλαδικές!!Δεν μιλάμε βέβαια για τις απαράδεκτες κλοπές γραπτών το 2002 μέσα από τις θυρίδες του ΔΙΚΑΤΣΑ.Προβλέπω οτι θα γίνονται τα ίδια!!

ΥΓ.Ξέχασα και τα 15 εκ. δρχ για την μεταγραφή από το εξωτερικό.Αρχίσαμε τη σχολή λίγοι και τελειώσαμε μυριάδες!!!

ΥΓ2.Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.