Jump to content

ΒΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ


SleepWalker

Recommended Posts

Με αφορμή την πρόσφατη επίσκεψη του υπουργού Υγείας, στο πανεπιστημιακό ν. Ηρακλείου και τη "δέσμευση" του προς τους εργαζόμενους ότι δεν πρόκειται οι επαγγελματίες υγείας να ενταχθούν στα βαρέα και ανθυγειινά, με μια στοιχειώδη αναζήτηση στο ιντερνετ βρήκα εύκολα αρκετά Β.Α.Ε. τα οποία και παραθέτω. Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ. Ας τα μαζέψουμε όλα εδώ για "εγκυκλοπαιδικούς λόγους"

* Μουσικοί πνευστών οργάνων, μουσικοί και τραγουδιστές νυχτερινών κέντρων.

* Καταμετρητές κερμάτων ΗΛΠΑΠ και ΕΑΣ.

* Κουρείς - κομμωτές (εξαιρούνται οι μανικιουρίστες).

* Θαλαμηπόλοι ευαγών ιδρυμάτων.

* Σερβιτόροι, μάγειροι και προσωπικό κουζίνας. Καθαρίστριες, καμαριέρες νυχτοφύλακες, ταμίες σούπερ μάρκετ (δεν καλύπτονται οι ταμίες καταστημάτων τροφίμων ή άλλου τύπου πολυκαταστημάτων).

* Φύλακες - οδηγοί ορεινών καταφυγίων, εργάτες και φύλακες φορτηγίδων, νυχτοφύλακες

Όποιος ξέρει κάτι άλλο ας συμπληρώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι νοσηλευτές δεν είναι στα βαρέα; Δεν είναι πάγιο αίτημά τους πάντως;

Και δηλ. εννοείς ότι στο ΠΕΠΑΓΝΗ του ζήτησαν να ΜΗΝ εισαχθούν στα βαρέα;

ΥΓ: Καταμετρητές κερμάτων, γ@μώ! Θέλω κι εγώ να γίνω τέτοιο...

ΥΓ2: ξέχασες το πιο βαρύ απ' όλα...τους οικοδόμους. Που είναι όντως βαρύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι νοσηλευτές δεν είναι στα βαρέα; Δεν είναι πάγιο αίτημά τους πάντως;

Και δηλ. εννοείς ότι στο ΠΕΠΑΓΝΗ του ζήτησαν να ΜΗΝ εισαχθούν στα βαρέα;

ΥΓ: Καταμετρητές κερμάτων, γ@μώ! Θέλω κι εγώ να γίνω τέτοιο...

ΥΓ2: ξέχασες το πιο βαρύ απ' όλα...τους οικοδόμους. Που είναι όντως βαρύ!

Το "δεσμεύτηκε" προφανώς ήταν ειρωνεία, αφού οι εργαζόμενοι του ζήτησαν να ενταχθούν στα ΒΑΕ αλλά αυτός είπε ότι

- ούτε προεκλογικά υποσχέθηκε κάτι τέτοιο οπότε η μη ένταξη είναι σύμφωνη με τις προεκλογικές δεσμεύσεις (!)

- άλλα είναι τα προβλήματα του χώρου της υγείας που θέλουν λύση

Όσο για τους οικοδόμους δεν ήμουν σίγουρος, γιαυτό και δεν το έγραψα. Γραψτε και άλλα που έχετε ακούσει ότι είναι ή ξέρετε κάποιον να παίρνει το σχετικό επίδομα. Εγώ έχω ακούσει ότι το παίρνουν και οι βουλευτές αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο από τα μαλλιά για να είναι αλήθεια.

Στη λίστα περιλαμβάνονται πάνω από 150 επαγγέλματα και υπάρχει η προοπτική αναθεώρησης της τις αρχές του 2007 (είχε γίνει ενα μικρό τζέρτζελο το Μάιο και οι υποτιθέμενες αλλαγές θα ίσχυαν από 1-1-2007, δεν ξέρω όμως τελικά τι έγινε, το θέμα θάφτηκε μάλλον...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες να αρχίσουν κάποια στιγμή να αναγνωρίζουν β-α ανά ειδικότητα; Ε ρε γλέντια :lol:

Τώρα σοβαρά, η υποχρεωτικές ακτινολογικές άδειες δεν είναι ένα είδος αναγνώρισης ανθυγιεινού; :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.