Jump to content

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


basilakis

Recommended Posts

Γεια και παλι!θελω να σας ρωτησω

α)πως γινεται να μπαινουν με βυσμα καποιοι ως υπεραριθμοι αφου αυτοι πρεπει να εχουν καποια ασθενεια και περνανε απο επιτροπη;λαδωνουν την επιτροπη;καλα οι αλλοι που τους βλεπουν στο νοσοκομειο (οι συναδελφοι εννοω)δεν τους καρφωνουν;

β)η ηπατολογια και η υπερτασιολογια ειναι εξειδικευσεις της παθολογιας;με ρωτουσε καποιος γνωστος και δεν ηξερα να απαντησω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) λογικο ειναι να μπαινουν τα βυσματα ως υπεραριθμοι. Ενταξει, οταν καποιος εχει "μπαρμπα στην κορωνη", εναν δηλαδη υψηλα ισταμενο (υπουργο, βουλευτη, διευθυντη κλινικης, κλπ), δεν χρειαζεται και πολυ για να πεισει την επιτροπη. Αρκει να τους ανταποδωσει την υποχρεωση.

Η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην Ευρωπη (ισως και στον κοσμο) που δινει τετοια προτεραιοτητα σε ατομα με ανιατες ασθενειες. Γενικα, οταν καποιος πασχει απο τετοιου ειδους ασθενειες στο εξωτερικο , οπως αυτες που αναφερει η υπουργικη αποφαση ωστε να καταστησει καποιον υπεραριθμο, τον απαλλασουν απ τα καθηκοντα του και του δινουν αναπηρικη συνταξη!!!

Και μου δημιουργειται η εξης απορια: Αφου μπορει να εργαστει ο οποιοσδηποτε ιατρος που πασχει απο καποια ανιατη ασθενεια, το πιστοποιητικο υγειας γιατι το ζητουν;;; :blink:

β) η ηπατολογια ειναι εξειδικευση της γαστρεντερολογιας, η υπερταση ανηκει σε παθολογια και γενικη ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ10γ/62278/30-6-2003 ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

Υ10γ/73202/28-7-2003 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

Υ10γ/οικ.4172/31-1-2006 ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

(υπ.απ. τευχος β στα φεκ)

Αμαντα, λυσε μου μια απορια που εχω απο καιρο. Τα παλαιοτερα φεκ, πριν το 2005, πως τα βρισκεις και πως τα διαβαζεις μεσω ιντερνετ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μου δημιουργειται η εξης απορια: Αφου μπορει να εργαστει ο οποιοσδηποτε ιατρος που πασχει απο καποια ανιατη ασθενεια, το πιστοποιητικο υγειας γιατι το ζητουν;;; :blink:

Αυτό πράγματι αξίζει σχολιασμό. Εμένα πχ μου ζήτησαν μεταξύ άλλων δείκτες ηπατίτιδας Β και C πριν διοριστώ. Εντάξει, δεν είχα, αλλά ΑΝ, λέω ΑΝ είχα θετικούς δείκτες τι θα είχε γίνει; (αναπάντητο ερώτημα). Σε ένα φίλο μου ζήτησαν....εξέταση για φυματίωση και σύφιλη. Θυμάμαι είχε πει, καλά η φυματίωση, αλλά τη σύφιλη με ποιό τρόπο φαντάζονται ότι θα μπορούσα να τη μεταδώσω στους ασθενείς;

:P

Κατά τ' άλλα, η λογική του παραλόγου....και εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό πράγματι αξίζει σχολιασμό. Εμένα πχ μου ζήτησαν μεταξύ άλλων δείκτες ηπατίτιδας Β και C πριν διοριστώ. Εντάξει, δεν είχα, αλλά ΑΝ, λέω ΑΝ είχα θετικούς δείκτες τι θα είχε γίνει; (αναπάντητο ερώτημα). Σε ένα φίλο μου ζήτησαν....εξέταση για φυματίωση και σύφιλη. Θυμάμαι είχε πει, καλά η φυματίωση, αλλά τη σύφιλη με ποιό τρόπο φαντάζονται ότι θα μπορούσα να τη μεταδώσω στους ασθενείς;

:P

Κατά τ' άλλα, η λογική του παραλόγου....και εδώ.

Dear invitro υπάρχουν και άλλοι λόγοι να ζητά ο εργοδότης αυτούς τους δείκτες ... πίστεψες στ΄αλήθεια ότι το κάνουν επειδή ενδιαφέρονται για την υγεία των ασθενών :blink: Τον ass τους θέλουν να έχουν φυλαγμένο, αν τυχόν κάποιος εργαζόμενος νοσήσει αργότερα, να μπορούν να ξέρουν αν κόλλησε κατά τη διάρκεια της εργασίας του στο νοσοκομείο ή πριν :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά τη σύφιλη με ποιό τρόπο φαντάζονται ότι θα μπορούσα να τη μεταδώσω στους ασθενείς;

:P

Όπως τη μετέδωσε και ο άλλος στο Greys Anatomy!!!!!!!!

Με το γνωστό τρόπο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά στην Ελλάδα χωρίς βύσμα δεν γίνεται ε?

τουλάχιστο οι βυσματουχοι άρρωστοι υπεράριθμοι συνάδελφοι δεν τρώνε τις θέσεις από άλλους έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλάχιστο οι βυσματουχοι άρρωστοι υπεράριθμοι συνάδελφοι δεν τρώνε τις θέσεις από άλλους έτσι?

Σκέψου λίγο εάν ισχύει αυτό που λες για τις χειρουργικές ειδικότητες.Εάν ανατρέξεις σε παλαιότερα τόπικ θα δείς ότι έχει απαντηθεί..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.