Jump to content

ειδικότητα και συμμετοχή σε εταιρικό σχήμα


isis

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν ως ειδικευόμενος έχεις δικαίωμα συμμετοχής σε εταιρικό σχήμα?Θέλουμε με τα αδέρφια μου να προχωρήσουμε σε κατασκευή κτιρίου και για αυτό το λόγο θα δημιουργήσουμε μάλλον μία Ο.Ε.(ομόρυθμο εταιρεία).Όπως ξέρετε οι συμβάσεις που έχουμε ως ειδικευόμενοι είναι Ιδιωτικού Δικαίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' όσο ξέρω στην ειδικότητα απαγορεύεται άλλη εργασία/δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής. Δεν ξέρω όμως αν η συμμετοχή σε εταιρία θεωρείται εργασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν ως ειδικευόμενος έχεις δικαίωμα συμμετοχής σε εταιρικό σχήμα?Θέλουμε με τα αδέρφια μου να προχωρήσουμε σε κατασκευή κτιρίου και για αυτό το λόγο θα δημιουργήσουμε μάλλον μία Ο.Ε.(ομόρυθμο εταιρεία).Όπως ξέρετε οι συμβάσεις που έχουμε ως ειδικευόμενοι είναι Ιδιωτικού Δικαίου.

εφοσον εισαι ιδιωτικου δικαιου μπορεις να εχεις 1500 δουλειες ταυτοχρονα.

αλλα!! στην περιπτωση του ειδικευομενου δεν ειναι ξεκαθαρισμενο γιατι εισαι ιδιωτικου δικαιου σε δημοσιο επιχειρηση, δεν δουλευεις π.χ. σε κλινικη οποτε δεν σε νοιαζει τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εφοσον εισαι ιδιωτικου δικαιου μπορεις να εχεις 1500 δουλειες ταυτοχρονα.

αλλα!! στην περιπτωση του ειδικευομενου δεν ειναι ξεκαθαρισμενο γιατι εισαι ιδιωτικου δικαιου σε δημοσιο επιχειρηση, δεν δουλευεις π.χ. σε κλινικη οποτε δεν σε νοιαζει τιποτα

πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας και ρώτησα και μου είπαν ότι μπορώ να συμμετέχω ως μέτοχος αλλά δεν μπορώ να προσφέρω εργασία.Βέβαια με παρέπεμψε στο τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου μου για περισσότερα.Έτσι σκοπεύω να κάνω μία ερώτηση εκεί και θα δούμε.Μάλλον θα τους τρελλάνω βέβαια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε αν εχω καταλαβει καλα .....στην Υπεύθυνη δήλωση που ζητουν στην αρχη τησ ειδικοτητασ δηλωνεισ ότι δεν ασκείΣ ελεύθερο επάγγελμα..........................ασκούντες ελευθερο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στο άρθρο 48 παρ. 1 του Ν.2238/1994

Θεωρουντ

ιατρού,

οδοντιάτρου,

κτηνιάτρου,

φυσιοθεραπευτή,

βιολόγου,

ψυχολόγου,

μαίας,

δικηγόρου,

δικολάβου,

συμβολαιογράφου,

άμισθου υποθηκοφύλακα,

δικαστικού επιμελητή,

αρχιτέκτονα,

μηχανικού,

τοπογράφου,

χημικού,

γεωπόνου,

γεωλόγου,

δασολόγου,

ωκεανογράφου,

σχεδιαστή,

δημοσιογράφου,

συγγραφέα,

διερμηνέα,

ξεναγού,

μεταφραστή,

καθηγητή ή δασκάλου,

καλλιτέχνη γλύπτη ή

ζωγράφου ή

σκιτσογράφου ή

χαράκτη,

ηθοποιού,

εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού,

καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης,

χορευτή,

χορογράφου,

σκηνοθέτη,

σκηνογράφου,

ενδυματολόγου,

διακοσμητή,

οικονομολόγου,

αναλυτή,

προγραμματιστή,

ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων,

λογιστή ή φοροτέχνη,

αναλογιστή,

κοινωνιολόγου και

εμπειρογνώμονα Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πήρα τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας και ρώτησα και μου είπαν ότι μπορώ να συμμετέχω ως μέτοχος αλλά δεν μπορώ να προσφέρω εργασία.Βέβαια με παρέπεμψε στο τμήμα προσωπικού του νοσοκομείου μου για περισσότερα.Έτσι σκοπεύω να κάνω μία ερώτηση εκεί και θα δούμε.Μάλλον θα τους τρελλάνω βέβαια...

Ποιο ειναι το τηλεφωνο της επιθεωρησης εργασίας;

Θέλω και έγω να ρωτήσω κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιο ειναι το τηλεφωνο της επιθεωρησης εργασίας;

Θέλω και έγω να ρωτήσω κάτι.

το βρήκα από το 11888 αλλά δεν το κράτησα.Άλλωστε θα σου ήταν μάλλον άχρηστο αφού βρήκα το τηλέφωνο της επιθεώρησης εργασίας στη Χαλκίδα όπου είμαι τώρα.

φίλε kanal μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού όπως λες αυτό έχουμε δηλώσει όντως.Απλά στη σύμβαση γράφει ότι υπαγόμαστε σε κάποιες διατάξεις μπλα μπλα μπλα και τρέχα γύρευε τί γράφουν αυτές.Φίλη μου δικηγόρος που το έψαξε μου είπε ότι μάλλον δεν μπορώ.Πρακτικά πιστεύω ότι ακόμη και να το κάνω κανείς δε θα δώσει σημασία αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα στραβώσει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ρώτησα στιν ιατρικό σύλλογο και μου είπαν οτι εξαρτάται απο το τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις,αν θα έχεις αποδοχές και μόνο με άδεια απο τον ιατρικό σύλλογο μπορεί να γίνει.

Τώρα βέβαια δεν τους εξήγησα τι ακριβώς θέλω να κάνω αλλά κάποια μέρα θα περάσω απο εκεί να τους ρωτήσω πάλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.