Jump to content

Κεντρα Υγειας Αστικου τυπου


dr tSiLi

Recommended Posts

Το πρώτο Κέντρο Υγείας αστικού τύπου εγκαινίασε σήμερα το μεσημέρι στο Βύρωνα, ο πρωθυπουργός, Κώστας Καραμανλής, υπογραμμίζοντας ότι φιλοδοξία της κυβέρνησης είναι τα κέντρα αυτά να αποσυμφορήσουν τα νοσοκομεία και να λειτουργήσουν ως η πύλη για την πρωτοβάθμια περίθαλψη.

Όπως έκανε γνωστό ο κ. Καραμανλής, μέσα στο καλοκαίρι θα λειτουργήσει και ένα δεύτερο Κέντρο Υγείας αστικού τύπου στα Καλύβια, ενώ ήδη κατασκευάζονται παρόμοια στο Κερατσίνι, το Περιστέρι και περιοχές της Θεσσαλονίκης

Ο Πρωθυπουργός είπε ακόμη ότι οι γενικοί οικογενειακοί γιατροί αποτελούν τη σπονδυλική στήλη του συστήματος Υγείας, το οποίο έμεινε ημιτελές, καθώς –όπως επισήμανε- νόμοι που προέβλεπαν ρυθμίσεις για την πρωτοβάθμια φροντίδα δεν εφαρμόστηκαν.

«Εχουμε δεσμευτεί να ολοκληρώσουμε το έργο, ώστε το Εθνικό Σύστημα Υγείας να παρέχει σε κάθε γωνιά της χώρας σύγχρονες ποιοτικές υπηρεσίες Υγείας στον πολίτη», τόνισε ο κ. Καραμανλής και σημείωσε ότι ο δρόμος δεν θα είναι εύκολος, καθώς υπάρχει έλλειψη προσωπικού, οικονομικές αλλά και οργανωτικές δυσκολίες στο σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι εγκαινίασε ένα κέντρο υγείας αστικού τύπου που λειτουργεί εδώ και έναμιση χρόνο...

Κοιτάξτε και την σημερινή ελευθεροτυπία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γένημα θρέμα Βυρωνιώτης γεννήθηκα και μεγάλωσα κοντά στο Πολυιατερίο Βύρωνα(νυν Κ.Υ.).

Ήταν ένα άθλιο κτίριο,παλιό με λιγοστές νοσηλεύτριες που τα πρωινά συνωστίζονταν στον πρώτο όροφο δεκάδες ατόμων για θεώρηση των βιβλιαρίων.Μάλιστα τα άφηναν σε άνα τραπέζι,περνούσε ο υπάλληλος τα έπαιρνε,τα έδινε στον ελεγκτή ιατρό και κατά τις 1 το μεσημέρι πέρναγες και τα έπαιρνες από το τραπέζι.

Η κύρια συνεισφορά του Πολυιατρείου όμως ήταν οι παιδικοί εμβολιασμοί.Εκεί έκανα ένα μέρος των εμβολίων(κυρίως σε μεγαλύτερες ηλικίες που δεν επισκεπτόμουν τον παιδίατρο).Και μάλιστα οι πιο πολλοί Βυρωνιώτες αυτό έκαναν.

Έλα όμως που θυμάμαι ότι τα τελευταία χρόνια ήταν διαλυμένο και για 2 εμβόλια που είχα πάει οι λιγοστές νοσηλεύτριες με είχαν παραπέμψει στα κεντρικά.

Επί έτη οι ιατροί να έρχονται 10.30-12 με αποτέλεσμα να μην εξυπηρετείται κανείς.

Η ιδέα για το αστικό κέντρο Υγείας ήταν πολύ καλή μιά και αυτό ήταν ουσιαστικά-έτοιμο κτίριο,μόνο να το φτιάξουν και όλα έτοιμα.

Είχα να πάω πολλά μα πολλά έτη.Πρόσφατα μαθαίνω από την ξαδερφή μου ότι διορίστηκε ένας συνδικαλιστής από τα φοιτητικά χρόνια συμφοιτητής της στην σχολή μας ο οποίος είναι γενικός ιατρός.

Μάλιστα επί έτη ήταν συνδικαλιστής στο κόμμα του ΠΑΣΟΚ και όταν τελείωσε την ειδικότητα της γενικής ιατρικής του άνοιξαν θέση γενικού γιατρού στο Κ.Υ(πλέον)Βύρωνα.Η ξαδερφή μου ειδικευόμενη τώρα μου το ανέφερε φρικαρισμένη που ένας τέτοιος γλύφτης τελείωσε γενική ιατρική και βολεύτηκε κομματικά χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις σε μία ειδικότητα που στην Ελλάδα είναι αραλίκι.

Άσχετα με αυτό σε διάφορα συνέδρια είχα δεί έναν γενικό ιατρό μαυριδερό που μου είχε φανεί πολύ χωμένος(μάλιστα σε ένα συνέδριο μαστού στο Ιπποκράτειο),όπου έγλυφε κόσμο από τους καθηγητές και μετά μιλούσε για τη γενική ιατρική στη διάγνωση του καρκίνου του μαστού.Βλέποντας τον σου περνούσε από το μυαλό η εικόνα του σκιντζή γενικού ιατρού.

Και χτές στα κανάλια βλέπω δίπλα στον Καραμανλή έναν με ιατρική μπλούζα που ήταν ο ίδιος με αυτόν που είχα δεί να λύνει και να δένει ως γενικός ιατρός στα ιατρικά συνέδρια!Οπότε έκανα το συνειρμό με αυτά που είχα ακούσει από την ξαδερφή μου!

Το άτομο δε τον ξέρω προσωπικά,ούτε επώνυμο αναφέρω,αλλά η έκπληξη μου ήταν η αλληλουχία(συνδικαλισμός-συγκυρία γενικής ιατρικής-πως ανοίγουν οι θέσεις),μάλιστα σε κάτι που έγινε στην περιοχή μου προιδεάζοντας με αυτά που θα γίνουν στο μέλλον στα Κ.Υ.

Μάλιστα γενικός ιατρός σε νοσοκομείο είχε αναφέρει στην ξαδερφή μου ότι όσοι γενικοί ιατροί πάνε για το εξάμηνο τους στο Κ.Υ.Βύρωνα τους ''χώνει''.

Οπότε μετά από αυτά μου φαίνεται ότι έπρεπε να πήγαινα και εγώ γενική ιατρική αλλά δυστυχώς όταν άνοιξε η ειδικότητα ήμουν στο 2ο έτος ιατρικής και τώρα πλέονη φάση δεν είναι τόσο κελέπούρι(αν και δε θα μου άρεσε στη ζωή μου να κάθομαι και να τα ξύνω).

Γιαυτό έβλεπα full αποφοίτους Δικατσά να δηλώνουν γενική ιατρική,είχαν πίασει το ελληνικό νόημα emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσε οι συδικαλιστές κάνουν το κομμάτι τους. Μην σου φαίνεται παράξενο. Εδώ ολόκληροι καθηγητάρες και τους γλύφουν, τί μου λες τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άνοιγμα του κεντρου ως πυλώνας της πρωτοβάθμιας περίθαλψης είναι καλό. Η ιστορία του focus λίγο μ'ανησύχησε/αηδίασε αλλά γενικά ευελπιστώ πως η ιστορία γενικά περισσότερο καλό θα κάνει και λιγότερο κακό.

Αρκεί να τηρηθούν τουλάχιστον τα προσχήματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά εμένα μια γνωστή μου μού είπε ότι ήταν συνδικαλιστής της ΔΑΠ και συμφοιτητής της και μάλιστα ήταν και αυτός κατά των εξετάσεων για ειδικότητα.

Πάντως για την αποτελεσματικότητα του κ Κακλαμάνη , αναφέρομαι στο

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...pic=7138&st=380 ποστ 396.

Κλείσαμε ραντεβού εδώ και έξι μήνες, πρειμέναμε 20' στην ουρά για εισιτηριο και μπήκαμε 2 ώρες μετά. ΄Και καλά εμείς που ήμασταν αρτιμελείς. Να βλέπετε γύψους και στα 2 χέρια και να κάθονται ώρες να περιμένουν. Επιτρέψτε μου να κάνω τα αδύνατα δυνατά για να σκήσω ιατρική σε χώρα ευνομούμενη και όχι στο Ελλαδιστάν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παράταξη του ευρύτερου αριστερού χώρου ήταν. Και είναι ακόμα κατά των εξετάσεων για ειδικότητα, τον έχω πετύχει σε διαφορα συνεδρια να φωνάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

κανενα καινουριο κεντρο υγειας αστικου τυπου εγκαινιαστηκε?

τι εγινε με τα 2 κεντρα υγειας αστικου τυπου που θα εγκαινιαζοντουσαν τον Αυγουστο στη Θεσσαλονικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε βάθος χρόνου σχεδιάζονται να γίνουν κέντρα υγείας αστικού τύπου τα παραρτήματα του ικα καθως αποφασίστηκε να ενταχθουν στο εσυ (όσοι έχπουν δουλέψει θα χουν δει ότι στην περιφέρεια ουσιαστικά και οι ασφαλισμενοισ το ικα στα νοσοκομεια παραπεμπονται απο τους γιατρους του ικα)

ενα από τα π΄ρώτα θα είναι ένα απο τα ικα της κρήτης που γενικά εκεί η γενική ιατρική δίνει δυναμικά το παρών... ηράκλειο νομίζω αλλά με επιφύλαξη αναφέρω την πόλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρωτα εγκαινιαζουμε το κεντρο υγειας που λειτουργουσε εδω και χρονια,και μετα μετατρεπουμε τα ιατρεια του ΙΚΑ σε κεντρα υγειας αστικου τυπου..ευγε...και γαμω τους σχεδιασμους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά έχω ακούσει διάφορα για τον τύπο που λέτε... διεγραμμένος ναρίτης, παλιός αρχιεαακίτης ιατρικής αθήνας, στον ευρύτερο κύκλο του κακλαμάνη... αυτός που κάνει το εργαστήριο κλινικών δεξιοτήτων σε συνεργασία με την έδρα της φυσιολογίας αν δεν απατώμαι...;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι μόνο είναι σωστά αυτά που έχεις ακούσει The BaByShamBle(s),αλλά και πολλά άλλα που δυστυχώς δεν γράφονται δημόσια.

Να θυμίσω ότι ο ίδιος άνθρωπος ήταν διευθυντής όταν εγκαινιάστικε και επι πασόκ....

Αυτός λοιπόν ο επικίνδυνος συνδικαλιστής,θέλει να δίνει οδηγίες για την ιατρική εκπαίδευση στην Ελλάδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Οπως ακουγοταν,το Σεπτεμβρη (μετα τον διαλογο με την κοινωνια,που εγινε ολον αυτον τον καιρο) θα ανακοινωνε το υπουργειο υγειας,το νομοσχεδιο για την Πρωτοβαθμια Περιθαλψη.Ακουσε κανεις τιποτα σχετικα με το θεμα?Τελικα ανοιξαν τα κεντρα υγειας αστικου τυπου,οι GPς εργαζονται σε αυτα?Εκτος απο τα ΘΑ,κατι χειροπιαστο υπαρχει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ο διάλογος με την κοινωνία ήταν που έκανε τόση φασαρία και δεν με άφηνε να κοιμηθώ τόσους μήνες;

calexicool, υπάρχει κάτι χειροπιαστό κι αυτό λέγεται ΒΑΛΤΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κέντρο Υγείας αστικού τύπου υπάρχει και λειτουργεί μόνο ένα στο Βύρωνα. Νομίζω ετοιμάζεται ένα ακόμη στο Κερατσίνι και τα υπόλοιπα στις καλένδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κέντρο Υγείας αστικού τύπου υπάρχει και λειτουργεί μόνο ένα στο Βύρωνα. Νομίζω ετοιμάζεται ένα ακόμη στο Κερατσίνι και τα υπόλοιπα στις καλένδες...

Απο οσο ξερω,αυτο το κεντρο υγειας στον Βυρωνα λειτουργει εδω και χρονια.Απλα ο δαμαλος εκοψε τις κορδελες,για δευτερη φορα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.