Jump to content

ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΤΥΧΙΟΥ


doctorless

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ,ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΤΥΧΙΟΥ,ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΑ 5 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΘΗΚΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σειρά συνήθως είναι αυτή με την οποία δηλωθήκαν, αν και κάποιες φορές οι επί πτυχίω μπορεί να πάνε στο τέλος. Σε κάθε ομάδα είναι τρεις εξεταστές (ο ένας είναι ο ισχυρός άντρας της ομάδας -π.χ. Καππάς ή Φατούρος - από τον οποίο εν πολλοίς εξαρτάται η μοίρα σου) και 3 φοιτητές (3 ξέρω, αλλά τι να σου πω, τώρα που θα έχουν τόσο κόσμο και ενδεχομένως όχι τόσες ημέρες όπως τον Ιούνιο, μπορεί να παίρνουν και πέντε). Το πόσες ομάδες θα εξεταστούν έχει να κάνει με το πόσες ημέρες θα κρατήσει η εξέταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σειρά συνήθως είναι αυτή με την οποία δηλωθήκαν, αν και κάποιες φορές οι επί πτυχίω μπορεί να πάνε στο τέλος. Σε κάθε ομάδα είναι τρεις εξεταστές (ο ένας είναι ο ισχυρός άντρας της ομάδας -π.χ. Καππάς ή Φατούρος - από τον οποίο εν πολλοίς εξαρτάται η μοίρα σου) και 3 φοιτητές (3 ξέρω, αλλά τι να σου πω, τώρα που θα έχουν τόσο κόσμο και ενδεχομένως όχι τόσες ημέρες όπως τον Ιούνιο, μπορεί να παίρνουν και πέντε). Το πόσες ομάδες θα εξεταστούν έχει να κάνει με το πόσες ημέρες θα κρατήσει η εξέταση.

Πάντως σήμερα που ρώτησα τη Ρωσσίδα ( ρωσσίδα τη λέτε όλοι αλλα Γεωργιανή είναι να το ξέρετε ) μου είπε ότι μπορεί να τις πάρουν ανάποδα τις καταστάσεις ( δηλαδή όσοι γράφτηκαν τελευταίοι να εξεταστούν πρώτοι ... τωρα τι να σας πω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω...Πως εξελισσεται η εξεταση?Ειναι ευγενικοι γενικα ή τη λενε ασυστολα?Καθενας που εξεταζεται φευγει?Παιζουν πασες?Ο τελευταιος μενει μονος του με τους εξεταστες???Σου δινουν να καταλαβεις αν περασες ή οχι?Ποση ωρα περιπου εξεταζεται ο καθενας?Ετσι,για να ξερουμε τι μας περιμενει...Α,και κατι αλλο!Για οσους υπαρχει ανακοινωση οτι θα εξεταστουν στο γραφειο του Καππα,σημαινει οτι θα ειναι και ο Καππας στην τριαδα...?Μαλλον οχι,ε?Και κατι τελευταιο...Το βιβλιο του Παπαδημητριου καλυπτει γενικα τις ερωτησεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά δεν στην λένε, εκτός αν πεις μεγάλη βλακεία. Ναι, συνήθως παίζουν πάσεις, δηλαδή αν δεν απαντήσει κάποιος πάει στον επόμενο, αλλά λειτουργούν σαν μπόνους, θα έχεις ολόδικιές σου 3 ερωτήσεις. Απλά αν έχεις απαντήσει και πάσες θα σου πουν 'εσείς μας απαντήσατε πολλά από τα προηγούμενα' , και μπορεί να σε ρωτήσουν κάτι σχετικό (πχ σε εμένα επειδή είχα απαντήσει πολλά από τα τραχηλικά τρίγωνα, με ρώτησαν όγκο καρωτιδικού σωματίου). Καθένας που τελειώνει, φεύγει και ναι μπορείς να μείνεις στο τέλος μόνος σου με τους εξεταστές. Εξετάζεσαι πολύ ώρα, και γενικά οι ερωτήσεις σε ένα θέμα ξεκινάνε με συμπτώματα, διαγνώσεις, θεραπεία κλπ. Είναι πολύ πιθανό να εξετάζει σε μια τριάδα και ο Καππάς. Να τον περιμένεις...κάπου θα εμφανιστεί. Και είναι και αυτός που αποφασίζει αν περνάς τελικά αν είναι στην τριάδα. Θα το καταλάβεις αν δεν έχεις περάσει.

Το βιβλίο του Παπαδημητρίου δεν το είχα ξανακούσει. Δεν το ξέρω να σου πω. Εγώ Σμπαρούνη και σημειώσεις διάβασα.

Also, check this out

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=9139

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με όσα είπε η Notbad. Συμπληρώνω ότι ο Παπαδημητρίου είναι καλός αλλά δεν σε περνάει και στα σίγουρα. Γιατί, νομίζεις δηλαδή ότι κάποιος από τους εξεταστές έχει κάτσει να το διαβάσει; Ο Παπαδημητρίου είναι καλός για κήλες, προεγχειρητικά κλπ αλλά κοιλιά είναι σαφώς καλύτερος ο Σμπαρούνης. Και ο Καππάς ρωτά πολλά από Σμπαρούνη.

ΥΓ.Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα για το κλίμα κατά την διάρκεια της εξέτασης είναι απλά.

Οι άνθρωποι είναι πολύ ανεκτικοί και σου δίνουν το χρόνο σου για να σκεφτείς τα πάντα , από τα πιό δύσκολα μέχρι και τα πιό γελοίο θέμα! Προσωπικά σε μία εξέταση είχα αγανακτήσει με τις απαντήσεις συναδελφών κατά τη διάρκεια της εξέτασης τόσο που ακόμα κι εγώ παρόλο τη συναδελφική αλληλεγγύη θα τους πέταγα κυριολεκτικά έξω!Και δεν το λέω επειδή εγώ ήμουν super διαβασμένος.Απλά ο αδιάβαστος και ο άσχετος έβγαζε μάτι,

Για να μη τους κάνουμε και άγιους έτσι? Κρέμεσαι απο τη ψυχολογία του καθενός που αλλάζει απο λεπτό σε λεπτό και ανάλογα με την όρεξη τους!

Πάντως μην εκπλαγείται αν δείτε να περνάνε τα τούβλα και οι διαβασμένοι να μένουν απέξω από μια στραβή της τύχης!Και όπως κάποιοι αθώοι δεν θα ξέρετε........μετράει πολύ και το μιλητό!Με πιάνιεις????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα τα πτυχιακά το ίδιο δεν γίνεται;

Σήμερα είχαν όρεξη στην εξέταση.

Άκου τέτανο!

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δε φταίει ο τέτανος που είναι all time classic SOS!

Αφήστε με να μαντέψω.......Μπαλτογιάννης ή Ρούκος πρέπει να το ρώτησε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δευτερα θα ανκοινωθουν οι βαθμοι της χειρουργικης του πτυχιου.Καποιοι τυχεροι που ετυχε να βρισκονται στη γραμματεια την παρασκευη το μεσημερι επειδη εδιναν παιδιατρικη τα εχουν μαθει ηδη.Οι υπολοιποι υπομονη μεχρι δευτερα πρωι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.