Jump to content

sos


niki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Ψάχνω απεγνωσμένα για sos στη βιολογία, φυσική και βιολογική χημεία (Σεφεριάδη). emhelp Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ...

Στον Κοβάνη και στο Volcano έψαξες και δε βρήκες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας!! Ψάχνω απεγνωσμένα για sos στη βιολογία, φυσική και βιολογική χημεία (Σεφεριάδη). emhelp Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ...

Έχω για όλα εκτός από Βιολογία ΙΙ. Στείλε pm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μυρίζομαι κατατακτήριες λόγω της τριάδας των μαθημάτων. Αν έτσι είναι, σωστά ψάχνεις για sos, επίσης θες φρέσκες σημειώσεις ειδικά βιολογία. Το Racoon θα σε κατατοπίσει.

--> προσπάθησε να παρακολουθήσεις κάποια απο τα μαθήματα του Σεφεριάδη όπου κάνουν ασκήσεις. Κάποιες απο αυτές ή παρόμοιες μπορεί να πέσουν και σαν θέματα. Έτυχε να το συζητάω πριν κάτι μέρες με άτομο που δίνει για δεύτερη φορά και μου τα έλεγε. Βιολογία - φυσική λέει δεν βοηθάει/προσφέρει η παρακολούθηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στείλτε γρήγορα τα sos στην κοπέλα να περάσει και αφήστε τα λόγια!

niki μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω εγώ αλλα ειμαι ένας άσχετος δικατσάς... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαρμακολογία ΙΙ (έκδοση 2005) τα sos σε σελίδες αν και sos σε φάρμακα δεν είναι και πολύ λογικό:

4-21-23-27-31-32-36-38-46-47-61-64-66-67-74-78-82-91-92-95-99-100-101-108-123-125-129-130-153-156-158-160-162-165-168-169-174-179-193-195-196-198-199-200-203-214-222-225-229-230-245-249-250-255-271-287-297-302-303-306-311-315-317-322-325-327-335-340-345-347-350-353-355-369-371-375-383-395-397-400-418-426-429-431-432-434-447-451.

Δεν αντιστοιχούν στις σελίδες του καινούργιου βιβλίου (έκδοση 2006) το οποίο έχει προσθήκες. Πάντως με τα παραπάνω στην προ ημερών εξεταστική ήσουν μέσα.

Μιας και μιλάμε για sos στην φαρμακολογία, άπολαυστικό ήταν το γεγονός αυτής της εξεταστικής όπου κάποιος κυκλοφορούσε μυστικά (???????????????????????) μία λίστα λέει με 100 φάρμακα που ήταν τα μελετημένα και εξακριβωμένα sos. Δεν ήταν φυσικά τίποτα άλλο απο την απο ετών διαμορφωμένη λίστα των παραπάνω σελίδων που φυσικά κανείς δεν λαμβάνει υπ'οψη παρα μόνο όταν έχει σκοπό να αφήσει κάτι απ'έξω (π.χ ιοστατικά) οπότε λέει να διαβάσει τουλάχιστον τα "sos". Απίστευτες καταστάσεις απο απίστευτους ανθρώπους...

Τώρα για βιοχημεία ΙΙ με γυρίζεις πίσω. Ας φιλοτιμηθεί κανένας νεότερος που τα έχει πιο φρέσκα.

Ρε "eleine" αυτή γατάκι εσύ ψαράκι... Δεν φοβάσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:D thx για τα sos! Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μου εδινε τα φωτα του και για τα αλλα μαθηματα! Οσο για το ψαρακι, δε θα επρεπε να φοβαται, ειμαι καλο γατακι!(προς το παρον) :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας!! Ψάχνω απεγνωσμένα για sos στη βιολογία, φυσική και βιολογική χημεία (Σεφεριάδη). emhelp Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ...

Σόρρυ που τα στέλνω εδώ. To Ε-mail μου δεν μπαίνει από κόλλημα και είμαι σε νετ-καφέ. Ελπίζω να βοηθήσουν

Θέματα Μαθημάτων

Χημεία

1.Εξηγείστε γιατί η σουκρόζη δεν σχηματίζει οζαζόνη, δεν έχει πολυστροφισμό και δεν έχει αναγωγικές ιδιότητες.

2.Αντιδράσεις υδρολύσεως ATP

3.Υδρόλυση ATP σε AMP και AMP σε αδενοσίνη. Διαφορές

4.Δομή α-R-γλυκοπυρανόζης. Πόσα ασύμμετρα άτομα έχει αυτή η ένωση. Πόσα ισομερή αλδοεξοζών προκύπτουν

5.Σχεδιάστε τον γενικό τύπο των χολικών οξέων. Βασικές ιδιότητες

6.Γλυκοζυλίωση αιμοσφαιρίνης. Πώς γίνεται. Διαγνωστική σημασία.

7.Cis γεωμετρία λιπαρών οξέων. Σημασία του φαινομένου. Γράψτε την δομή του ολείκού οξέος

8.Γιατί ισχυρή ανάδευση Δ/τος πρωτεϊνης έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια της βιολογικής της δράσης; ( σχηματισμός αφρού )

9.Σχεδιάστε την δομή πουρινών και πυριμιδινών του DNA

10.Από ποιούς παράγοντες εξαρτάται η σταθερά ισορροπίας μιας χημικής αντίδρασης;

11.Χρωματογραφία λεπτής στοιβάδας

12.Ποιοι παράγοντες επηρρεάζουν την ταχύτητα και την θέση της χημικής αντίδρασης

13.Να υπολογιστούν τα moles των ουσιών σε 1L φωσφορικού ρυθμιστικού με συγκέντρωση 0,45Μ και pH=7,5 (pKa=7,2)

14.Ποια η συγκέντρωση ισχυρού δ/τος με pH=3

15.Πώς διακρίνουμε τα λίπη από τα έλαια, τι είναι απλά και τι μικτά τριγλυκερίριδια. Τι είναι το τάγγισμα.

16.Δομή α-D-φρουκτοπυρανόζης

17.Δομή σουκρόζης

18.Δομή χοληστερόλης, D2, D3 και ιδιότητές τους

19.Δομή φωσφατιδυλοχολίνης, τι είναι τα πλασμαλογόνα

20.Αραχιδονικό οξύ, εικοσανοειδή

21.Λιπαρά οξέα ( Ολεικό, λινολεικό )

22.Δισακχαρίτες ( από τι αποτελούνται, δεσμοί που τους συνδέουν )

23.Πολυσακχαρίτες

24.Ανίχνευση μονοσακχαριτών ( οξοκυκλοταυτομέρεια, Fehling, Οζαζόνες... )

25.Οξείδωση, αναγωγή αλδοζών, κετοζών

26.Ορισμοί επιμέρειας, ανωμέρεια, D/L ισομερή, πολυστροφισμός....

27.Αμινοξέα ( όλα ) και οι κατηγορίες... ( βασικά, απαραίτητα, αρωματικά )

28.Σημασία του φωσφορικού στα βιολογικά συστήματα

29.Μετουσίωση πρωτεινών, Δομή πρωτεινών

30.Χαρακτηριστικά αλυσίδας DNA

31.Διουρία, πίνακας αλβουμίνης

32.ω3 – λιπαρά οξέα

33.Γλυκοζιτικός δεσμός

34.Εύρεση pl του τριπεπτιδίου τάδε

Φυσική

1.Πάχος υποδιπλασιασμού

2.Μια περιοχή μαλακού ιστού διαστάσεων 5cm3 απορροφάει ενέργεια από ιοντίζουσα ακτινοβολία ίση με 0,01 Joule. Εκφράστε την δόση σε μονάδες Gy και rad θεωρόντας πυκνότητα ίση με 1g/cm3

3.Είναι η υπέρυθρος ακτινοβολία μία από τις αιτίες καρκίνου του δέρματος;

4.ΤΕΜ, STEM

5.τι επιπτώσεις έχει στον οφθαλμό υπεριώδης ακτινοβολία 250mm ;

6.Πλεονεκτήματα μικροσκοπίου αντιθέσεως φάσεως με το κοινο οπτικό

7.Περιορισμοί που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας στην εφαρμογή της θεωρίας του διπόλου για την ερμηνεία των βιοηλεκτρικών δυναμικών

8.Κλινική αξία ηλεκτροεγκεφαλικού δυναμικού

9.Ρεύμα διέλευσης

10. Τεχνητά μέλη

11.Ακτινική επιβάρυνση σε κατηγορίες επαγγελμάτων

12. Σπονδυλολίσθηση

13.Κάταγμα σε επιμήκες οστό, σύνθλιψη οστού

14. Μέγιστη υπομέγιστη υπερμέγιστη άσκηση

15. Ρεύμα ηλεκτροπληξίας

16. ΗΛΜ -> διακριτική ικανότητα

17.Γιατί συνεχές ρεύμα διαπερνά βιολογισκούς ιστούς....

18. Ακτινοπροστασία αναισθησιολόγου

19. Ηλεκτρικό νυστέρι

20. Τεχνικές παραγωγής Q στο σώμα

21. ΚΝΣ και κύκλωμα ( ψηφιακό, αναλογικό, και τα 2 )

22. ΗΚΓ

23. Εμπέδηση δέρματος

24. Χημικές αντιδράσεις

25.Έλλειμα μάζας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.