Jump to content

'Υλη Παθοφ 2?


Glory

Recommended Posts

Η ύλη αποτελείται από τα εξής: Lotto, Proto, Joker, Προ-Πο και εξτρα SOS είναι το λαικό λαχείο.

Οι πλέον ξέ..... (τυχεροί) βασιστείτε στις δυνάμεις σας.

Πολλές επαναλήψεις της εξέτασης αυξάνουν τις πιθανότητες για σίγουρο αποτέλεσμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ δεν υπάρχει κάτι να διαβάσουμε ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητες; βιβλίο δεν παίζει είναι παρα πολλά και δε πολυζητάει. Στην τελική να πάμε όπως Υγιεινή ή να διαβάσουμε τπτ σημειώσεις; Παίζει τπτ στον Πάπυρο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ δεν υπάρχει κάτι να διαβάσουμε ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητες; βιβλίο δεν παίζει είναι παρα πολλά και δε πολυζητάει. Στην τελική να πάμε όπως Υγιεινή ή να διαβάσουμε τπτ σημειώσεις; Παίζει τπτ στον Πάπυρο;

Κάτι για τον Αθανασόπουλο ξέρω, αλλά ποια είναι η ύλη ακριβώς δεν ξέρω και μάλλον δε θα μάθω... :P Ας είναι... Μακάρι να ήταν μόνο αυτό στην... ''πλάτη'' μας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ύλη αποτελείται από τα εξής: Lotto, Proto, Joker, Προ-Πο και εξτρα SOS είναι το λαικό λαχείο.

Οι πλέον ξέ..... (τυχεροί) βασιστείτε στις δυνάμεις σας.

Πολλές επαναλήψεις της εξέτασης αυξάνουν τις πιθανότητες για σίγουρο αποτέλεσμα.

Εσυ ρε φιλε ολο τα ιδια μας λες : " Έλα μωρε δε βαριεσαι μη διαβασεις τιποτα πηγαινε ετσι κι οτι γινει δε χαλασε κι ο κοσμος . ωχ μωρε αδερφε ..." . Τα ιδια ελεγες και στο ζουλαπι για τη βιοχημεια . Τι ειναι αυτο τωρα εξυπναδα ?

Μήπως ξέρει κανείς την ύλη της Παθοφ 2? Είναι επείγον και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να μάθω!!!

Please HELP me!!!! emhelp

Υπαρχουν καποιες διαφανειες του μαθηματος στο site της βιβλιοθηκης . Καπως παλιες βεβαια αλλα ισως σε βολεψουν ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μου θυμήσετε ποιά είναι η ύλη της παθοφ 2 μπορεί να θυμηθώ τί διάβασα.

Αν και βασικά κάτι φυλλάδια από τον πάπυρο θυμάμαι. Γαστρεντερολογικό βάζει πολύ ηπατίτιδες, ορολογικούς δείκτες(μπορεί 5-6 ερωτήσεις να είναι για κάθε αντιγόνο ηπατίτιδας Β ή Α κλπ), ελκώδη κολίτιδα, διάρροιες (πολύ αγαπημένο θέμα το τσιρλιό) και ίκτερο φυσικά.

Ο Ελισάφ βάζει τα νατριοκάλια (ποτέ δεν θα καταφέρουμε να τα μάθουμε) και λίγα πράγματα για παθοφυσιολογία της υπέρτασης (αλλά πολύ λίγα).

Ο Τσατσούλης βάζει ότι θέματα ενδοκρινολογίας υπάρχουν στον πάπυρο, τίποτε άλλο, και κάθε χρόνο είναι τα ίδια. Δηλαδή υπάρχουν 30 ερωτήσεις ενδοκρινολογίας και από αυτές πέφτουν οι 5-6 ολόιδιες. Είναι σε φυλλάδιο στον πάπυρο.

Χμ...τί άλλο μένει...αααα ναι, αιματολογικά πέφτουν πολλά! Αναιμίες παίζουν πάρα πολύ, πχ ερωτήσεις για το ποιά κύτταρα βρίσκεις στην σιδηροπενική αναιμία, ποιά στην μεγαλοβλαστική και νομίζω και μερικές κακοήθεις αν θυμάμαι καλά.

Αν μου θυμήσετε τί άλλο είναι στην ύλη...ίσως θυμηθώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΣΑΣ ΑΓΧΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΠΑΘΟΦ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ 5....

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ 4 ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΝΕ ΘΑ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΤΣΙ.....

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΝΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 5ΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ....

ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΗ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΗ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ..

ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ ΝΕ ΤΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Βαρώνε, βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου, καλό είναι.

Όσον αφορά τη παθοφυσιολογία, είναι μάθημα που βασίζεται πολύ στην τύχη γιατί άτομα που δε διαβασαν τίποτα το περνάν και άτομα που διαβαζαν 7 και 10 μέρες παιρνουν 3 και 4 και δεν είναι κάτι που το λέω μόνο εγώ, το λένε όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα της παθοφυσιολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Βαρώνε, βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου, καλό είναι.

Όσον αφορά τη παθοφυσιολογία, είναι μάθημα που βασίζεται πολύ στην τύχη γιατί άτομα που δε διαβασαν τίποτα το περνάν και άτομα που διαβαζαν 7 και 10 μέρες παιρνουν 3 και 4 και δεν είναι κάτι που το λέω μόνο εγώ, το λένε όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα της παθοφυσιολογίας.

Συμφωνοι ... και η λυση για σενα ποια ειναι ? Να τα φορτωσεις ολα στον κοκκορα επειδη μπορεις να περασεις στο φλου ? Τα μαθηματα που εχουν σχεση με την παθολογια ειναι απτα βασικα σαυτη τη σχολη ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μου θυμήσετε ποιά είναι η ύλη της παθοφ 2 μπορεί να θυμηθώ τί διάβασα.

Αν και βασικά κάτι φυλλάδια από τον πάπυρο θυμάμαι. Γαστρεντερολογικό βάζει πολύ ηπατίτιδες, ορολογικούς δείκτες(μπορεί 5-6 ερωτήσεις να είναι για κάθε αντιγόνο ηπατίτιδας Β ή Α κλπ), ελκώδη κολίτιδα, διάρροιες (πολύ αγαπημένο θέμα το τσιρλιό) και ίκτερο φυσικά.

Ο Ελισάφ βάζει τα νατριοκάλια (ποτέ δεν θα καταφέρουμε να τα μάθουμε) και λίγα πράγματα για παθοφυσιολογία της υπέρτασης (αλλά πολύ λίγα).

Ο Τσατσούλης βάζει ότι θέματα ενδοκρινολογίας υπάρχουν στον πάπυρο, τίποτε άλλο, και κάθε χρόνο είναι τα ίδια. Δηλαδή υπάρχουν 30 ερωτήσεις ενδοκρινολογίας και από αυτές πέφτουν οι 5-6 ολόιδιες. Είναι σε φυλλάδιο στον πάπυρο.

Χμ...τί άλλο μένει...αααα ναι, αιματολογικά πέφτουν πολλά! Αναιμίες παίζουν πάρα πολύ, πχ ερωτήσεις για το ποιά κύτταρα βρίσκεις στην σιδηροπενική αναιμία, ποιά στην μεγαλοβλαστική και νομίζω και μερικές κακοήθεις αν θυμάμαι καλά.

Αν μου θυμήσετε τί άλλο είναι στην ύλη...ίσως θυμηθώ.

notbad, δεν έχω λόγια για να σ`ευχαριστήσω!! :) Να σε ρωτήσω και για κάποια άλλα (τώρα που σε βρήκα) αν ξέρεις να μου πεις... Για τον Παυλίδη-Νεοπλασίες πέφτουν? Ενδοκρινολογία όταν λέμε εννοούμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ? Υποθάλαμος,Υπόφυση,Πάγκρεας, Θυρεοειδής,Παραθυρεοειδής,Επινεφρίδια??

Αναπαραωγικό παίζει τπτ?Το βιβλίο αξίζει ή μόνο σημειώσεις και θέματα?! Sorry για τον ίλιγγο που σου προκάλεσα....Byee... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ενδοκρινολογία υπάρχει στον Πάπυρο ένα ολόκληρο πακέτο που γράφει παθόφ 2. Εσύ θα το ξεφυλλίσεις και θα ψάξεις να βρεις τα παλιά θέματα. Είναι κάποιες σελίδες με multiple choice ερωτήσεις (αρκετές)που είναι παλιά τεστ. Όλες οι ενδοκρινολογικές ερωτήσεις πέφτουν ακριβώς ίδιες.Πολύ συχνές ερωτήσεις είναι για υπόφυση, υποθάλαμο, επινεφρίδια, κάτι περίεργα σύνδρομα που και να διαβάσεις δεν πρόκειται να τα βρεις. Επιβάλλεται να δεις τα θέματα. και το αναπαραγωγικό είναι μέσα στις ερωτήσεις ενδοκρινολογίας πχ σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είχε πέσει

Ο Παυλίδης βάζει πολύ λευχαιμίες. πχ μια ερώτηση που πέφτει συχνά είναι σε ποιά λευχαιμία είναι χαρακτηριστικό το χρωμόσωμα της Φιλαδέλφειας, ή σε ποιά λευχαιμία βρίσκεις τα τριχωτά κύτταρα. Γενικά αιματολογία πολύ.

Αμιγώς ογκολογική ερώτηση δεν θυμάμαι.

Αυτό που νομίζω ότι πέφτει και δεν ανέφερα είναι λοιμώξεις που τις παραδίδει ο Χρήστου. Να πω την μαύρη αλήθεια δεν είχα διαβάσει λοιμώξεις γι αυτό και δεν θυμάμαι αν έπεσαν τέτοιες ερωτήσεις. Πάντως και να έπεσαν δεν θα ήταν πολλές.

Γενικά είχα διαβάσει από σημειώσεις ΓΕΣ, ενδοκρινολογία τα θέματα, αιματολογία και τα νατριοκάλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνοι ... και η λυση για σενα ποια ειναι ? Να τα φορτωσεις ολα στον κοκκορα επειδη μπορεις να περασεις στο φλου ? Τα μαθηματα που εχουν σχεση με την παθολογια ειναι απτα βασικα σαυτη τη σχολη ...

Σημασία έχει να πάρεις το πτυχίο, και όχι ποια είναι για τον καθένα βασικά μαθήματα. Στην παθοφ 2 που λες είναι δικαιωμά του από την στιγμή που είναι έτσι το μάθημα να το περάσει στο φλου με 5 ή 10. Άν είναι όπως τα λες... στην παθολογία θα κόβεται και δεν θα πάρει πτυχίο. Νομίζω μια χαρά γιατρός θα βγει ( και θα γίνει όπως όλοι μας καλύτερος στην ειδικότητά του. )

Υ.Γ. Στην βιοχημεία διαβάζουμε Μαλ$$$$ για τις έρευνες του γεωργάτου σαν σκυλιά για να περάσουμε ενώ σε άλλες σχολές ( βλ. Θεσσαλονίκη ) είναι απλές έννοιες.

Στο κάτω κάτω.... όπως είπε το παιδί.... ότι λέμε δες το χαλαρά. Δεν λέμε τι πρέπει να να κάνεις, γνώμες λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασε και το σύνδρομο Nelson. Η πρώτη και η τελευταία φορά στη ζωή σου που θα ασχοληθείς με αυτό, αλλά πέφτει συχνά στην Παθοφ ΙΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημασία έχει να πάρεις το πτυχίο, και όχι ποια είναι για τον καθένα βασικά μαθήματα. Στην παθοφ 2 που λες είναι δικαιωμά του από την στιγμή που είναι έτσι το μάθημα να το περάσει στο φλου με 5 ή 10. Άν είναι όπως τα λες... στην παθολογία θα κόβεται και δεν θα πάρει πτυχίο. Νομίζω μια χαρά γιατρός θα βγει ( και θα γίνει όπως όλοι μας καλύτερος στην ειδικότητά του. )

Υ.Γ. Στην βιοχημεία διαβάζουμε Μαλ$$$$ για τις έρευνες του γεωργάτου σαν σκυλιά για να περάσουμε ενώ σε άλλες σχολές ( βλ. Θεσσαλονίκη ) είναι απλές έννοιες.

Στο κάτω κάτω.... όπως είπε το παιδί.... ότι λέμε δες το χαλαρά. Δεν λέμε τι πρέπει να να κάνεις, γνώμες λέμε...

embaaa Ωπ ... Νατο και το Ρακουν ... Ξετσουτσουνισε . Εσυ παλι που μας κανεις το δικηγορο του διαβολου ποιος εισαι ? Ο μπαμπας του , η μαμα του η ο αδερφος του ?

Εισαι πολυ λαθος εαν νομιζεις οτι το μονο που εχει σημασια ειναι να παρεις το πτυχιο σου και οτι ετσι απλα θα πας και θα γινεις αστερι στην ειδικοτητα γιατι πριν απαυτη υπαρχει το αγροτικο οπου εαν δε γνωριζεις εστω και τα βασικα θα πας και θα σκοτωσεις κοσμο και μετα θα σε κηνυγανε οι Τριανταφυλλοπουλοι . Καλο λοιπον θα ηταν να μη γραφονται πραγματα του στυλ " μη διαβαζεις τιποτα " γιατι το Forum δε το παρακολουθουν μονο λαμπροι επιστημονες σα του λογου σου , φιλε Μανο , αλλα και πρωτοετεις που μολις τωρα μπηκαν στην ιατρικη κι εαν παρασυρθουν σε μια τετοια φιλοσοφια απο τωρα αλιμονο τους . Οσο για τα δικαιωματα τα οποια αναφερεις , σαφως και ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει δεν ειπε κανεις το αντιθετο .

Υ.Γ 1 : Κι επειδη αποτι βλεπω νομιζεις οτι μονο εδω υπαρχουν ζορικες εδρες και στη Θεσσαλονικη ειναι ολα μελι γαλα , μαθε φιλαρακο μου οτι στη νευρολογια (για παραδειγμα) που εμεις εδω την περναμε αερα πατερα ( με απλες εννοιες οπως λες κι εσυ ) , εκει ο καθηγητης τους ειναι ενας Νευρολογος που εχει διαπρεψει στη σκληρυνση κατα πλακας . Εχουν λοιπον ενα βιβλιο νευρολογιας σα το δικο μας και 4 δικα του που τους εχει δωσει για την Σ.Κ.Π . Αντε διαβασε τα λοιπον κι ελα μετα να μου πεις αν ειναι καλυτερες οι μαλακιες του Γεωργατου η αυτα ...

Υ.Γ 2 : Οσα εγραψα παρτα χαλαρα ... emrockon

Αληθεύει ότι μέσα στην ύλη είναι και οι παθήσεις δέρματος ή άλλα λόγια να αγαπιόμαστε?? :rolleyes:

αληθευει ... τον τελευταιο χρονο προσθεσανε και δερμα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαρώνε ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ να σώσεις τον κόσμο από όλους τους "κακούς" γιατρούς που θα βγούνε από το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και δε θα ξέρουν Βιοχημεία και Παθοφυσιολογία ΙΙ.

Ευγε παιδί μου! Έτσι θα πάει μπροστά ο τόπος!

Υ.Γ.: τα πάρεις δε τα πάρεις χαλαρά ουτε που με νοιάζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

embaaa Ωπ ... (1)Νατο και το Ρακουν ... Ξετσουτσουνισε . (2)Εσυ παλι που μας κανεις το δικηγορο του διαβολου ποιος εισαι ? Ο μπαμπας του , η μαμα του η ο αδερφος του ?

Εισαι πολυ λαθος (3)εαν νομιζεις οτι το μονο που εχει σημασια ειναι να παρεις το πτυχιο σου και οτι ετσι απλα θα πας και θα γινεις (4)αστερι στην ειδικοτητα γιατι πριν απαυτη υπαρχει το αγροτικο οπου (5)εαν δε γνωριζεις εστω και τα βασικα θα πας και θα σκοτωσεις κοσμο και μετα θα σε κηνυγανε οι Τριανταφυλλοπουλοι . Καλο λοιπον θα ηταν να μη γραφονται πραγματα του στυλ " μη διαβαζεις τιποτα " γιατι το Forum δε το παρακολουθουν μονο (6)λαμπροι επιστημονες σα του λογου σου , φιλε Μανο , αλλα και πρωτοετεις (7)που μολις τωρα μπηκαν στην ιατρικη κι εαν παρασυρθουν σε μια τετοια φιλοσοφια απο τωρα αλιμονο τους . Οσο για τα δικαιωματα τα οποια αναφερεις , σαφως και ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει δεν ειπε κανεις το αντιθετο .

Υ(8).Γ 1 : Κι επειδη αποτι βλεπω νομιζεις οτι μονο εδω υπαρχουν ζορικες εδρες και στη Θεσσαλονικη ειναι ολα μελι γαλα , μαθε φιλαρακο μου οτι στη νευρολογια (για παραδειγμα) που εμεις εδω την περναμε αερα πατερα ( με απλες εννοιες οπως λες κι εσυ ) , εκει ο καθηγητης τους ειναι ενας Νευρολογος που εχει διαπρεψει στη σκληρυνση κατα πλακας . Εχουν λοιπον ενα βιβλιο νευρολογιας σα το δικο μας και 4 δικα του που τους εχει δωσει για την Σ.Κ.Π . Αντε διαβασε τα λοιπον κι ελα μετα να μου πεις αν ειναι καλυτερες οι (9)μαλακιες του Γεωργατου η αυτα ...

Υ.Γ 2 : Οσα εγραψα παρτα χαλαρα ... emrockon

(1) Δεν σε έβρισα. :bloodomen: ( Μάλλον για σένα χρειάζεται προυπηρεσία για να μιλήσει κανείς )

(2) :huh: Εσύ ποιος είσαι ; ( Φόρουμ είναι την γνώμη μας λέμε )

(3) Γούστο μου καπέλο μου. Εάν "νομίζω" δεν είμαι λάθος, είναι άποψη. ;)

(4) Εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει να γίνεις αστέρι emdots . Είπα να γίνουμε καλύτεροι.

(5) Εάν πάρω το πτυχίο και πάω για αγροτικό... δεν θα ξέρω τα βασικά; Εσύ θα με εξετάσεις ; emeleos

(6) Πάλι δεν σου είπα τίποτα και με στολίζεις.

(7) Οι πρωτοετείς δεν είναι μωρά και δεν παρασύρουμε... γνώμες λέμε στο φόρουμ

(8) Ούτε που κατάλαβες γιατί έφερα το παράδειγμα της έδρας της βιοχημείας σε διαφορετικές σχολές. <_< Το έφερα για να δείξω οτι η τελική γνώση στο πτυχίο είναι ένα αποτέλεσμα από μαθήματα που εστιάζουν διαφορετικά χωρίς πάντα να είναι αναγκαία, αλλά χρήσιμη η έκταση της ύλης τους με βάση τα γούστα του καθηγητή.

(9) πιπέρι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

and the oscar goes tooooooooooooooooooo.... emsexwars ......... μπράβο ρε παιδάκια έτσι τσιτωμένα να μου είστε πάντα

embondemclapemclappingemclaps

BEAUTIFUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUULLLLLLLLLLLLLLLLL ΛΕΜΕ!!! emsuperman

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εχμμμ... υπάρχουν σημειώσεις με τα θέματα της Δερματολογίας που βάζουν στην Παθόφ 2;

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.