Jump to content

Ελευθερία άποψης. Υπάρχει?


Dr.K@meleon

Recommended Posts

Τα πρόσφατα γεγονότα Παπαντωνίου με κάνουν μία ακόμη φορά να αναρωτιέμαι... :wacko:

Καλά ρε παιδιά , δε λέω να γίνεται μπάχαλο και τα μέλη του ... κόμματος - που υποτίθεται ότι είναι μια ένωση ομονοούντων - να σφάζονται μεταξύ τους (που σίγουρα δεν θα έβγαζε προς τα έξω και την καλύτερη εικόνα) , αλλά κι αυτό το φαινόμενο που όποιος διαφωνεί "παίρνει πόδι" (ακόμη και τρανταχτά στελέχη) παραπέμπει σε φασισμό κι όχι δημοκρατία... Απλά έτσι , και όλοι να διαφωνούν , κανείς δεν θα τολμάει να εκφέρει άποψη... Μπράβο για τα χάλια μας... emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αίσχος να μη μπορεί ένας πρώην υπουργός να εκφέρει άποψη και να υπερασπιστεί τα πεπραγμένα της κυβέρνησής του επειδή ... το απαγκορεύει το παιντί :splats: Και αίσχος οι ψευτοπαλληκαράδες αντιρρησίες της δήθεν εσωκομματικής αντιπολίτευσης να μη τολμούν να βγάλουν κιχ. Είναι όλοι άξιοι της μοίρας τους και της κακομοιριάς τους ... :mellow: Δεν είναι μόνο φασισμός - είναι και μεγάλη βρωμιά στη μέση. Κανένας άνθρωπος με ίχνος αξιοπρέπειας δε θα έπρεπε να δέχεται αδιαμαρτύρητα τέτοιες αποφάσεις ΧΩΡΙΣ να έχουν συζητηθεί προηγουμένως τα γεγονότα σε ένα κάποιο κομματικό όργανο, για μια επίφαση έστω δημοκρατικότητας. Δε σέβονται πια ούτε τους τύπους οι γελοίοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μωρέεεε...και πληγώθηκε πολύ ο Γιάννος τώρα που δε θα τον παίζει ο Γκούφυ ο Γιωργάκης ... Μ΄αρέσει που στην ερώτηση "ποιον θεωρείτε καταλληλότερο για πρωθυπουργό " υπάρχει σταθερά ένα 40+% νοημόνων ανθρώπων που απαντάει " το Γιωργάκη "... Όμοιος ομοίω, αεί βελάζει... σαν τα πρόβατα πάνε όλοι... "τι μου είπε η μαμά να ψηφίσω; α...ναι ..το γιωργάκη..." :splats:

Δηλαδή έλεος...και πάλι έλεος...όχι ότι ο άλλος είναι τίποτα σπουδαιότερο ή σπανιότερο, αλλά ο Γιωργάκης πρέπει να ανήκει στους μονοκύτταρους οργανισμούς...κι αυτό χαριστικά... Νταξ ο παππούς...ντάξ κι ο πατέρας...είχαν ο καθένας μια κάποια προσωπικότητα...αλλά αυτό το παληκάρι κοιτάει την κάμερα και σκύβεις να μην περάσει η βλακεία το γυαλί και σε πάρουν τα σκάγια...Δηλαδή ΕΛΕΟΣ...

Αν δεν είχαν τα συγκεκριμένα επώνυμα, είμαι πεπεισμένος ότι αμφότεροι θα ήταν κάπου μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας...Δε βαριέσαι...Σκατάντια...

Δεν παραπονιέμαι...Με το μυαλό και τη μόρφωση που έχει ο μέσος Έλληνας έχουμε θεαματικά επίπεδα πολιτικών... Πρωτόπαππας, Γιακουμάτος, Κουλούρης, Δαμανάκη...ΑΑΑ αφρόκρεμα λέμε... ό,τι πάρεις 100!

Έχουμε ακριβώς αυτούς που μας αξίζουν. Δράμι παραπάνω. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή έλεος...και πάλι έλεος...όχι ότι ο άλλος είναι τίποτα σπουδαιότερο ή σπανιότερο, αλλά ο Γιωργάκης πρέπει να ανήκει στους μονοκύτταρους οργανισμούς...κι αυτό χαριστικά... Νταξ ο παππούς...ντάξ κι ο πατέρας...είχαν ο καθένας μια κάποια προσωπικότητα...αλλά αυτό το παληκάρι κοιτάει την κάμερα και σκύβεις να μην περάσει η βλακεία το γυαλί και σε πάρουν τα σκάγια...Δηλαδή ΕΛΕΟΣ...

Δηλαδή, τι θέλεις να πεις? Δεν μένεις εκστατικός :wub: όταν ο πρόεδρος ξεδιπλώνει με ... τόση χάρη τον εκπληκτικο ρητορικό του λόγο??? emconfused Με εκπλήσσεις συνάδελφε... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκα(ρ)ταδούρα.. :splats:

+μετά πας να ψηφίσεις και είναι σαν να αγοράζεις

καθαριστικό τουαλέτας.. είναι για τα ίδια σκατά όλα..

Επίσης μετά από συνεννόηση με τους μοντερεητορς του φορουμ(χεχε)

όλα τα στοιχεία όσων έγραψαν εδώ θα προωθηθούν στις αρμόδιες υπηρεσίες

ώστε να εφαρμοσθούν οι Δημοκρατικότατες διαδικασίες

για δημόσια διαπόμπευση τους και ξύρισμα της κεφαλής στην πλατεία Συντάγματος.

Γιατί κανένας δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητεί την δημοκρατία μας και κυρίως το κύρος

αυτού του υπέροχου-αερόβιου- άνδρα της πολιτικής μας,του Γεωργάκη.

Ντροπή σας προδότες,βασιλικοί φιλοκουμουνιστές :P:P:splats:

Επίσης όποιος αμφισβητήσει πάλι την ελευθερία άποψης θα υποστεί άναλογη μεταχείρηση,

**μημένοι φασίστες.

Τέλος θέλω να δηλώσω ότι ζούμε στον καλύτερο δυνατό κόσμο. :splats::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μικροπρεπές να περιορίζουμε την έννοια του διαλόγου και της πολυγνωμίας

στο απλοϊκό "έχω μια άποψη και διατυπώνω την άποψή μου"

ο διάλογος είναι δυναμική έννοια και δεν περιορίζεται σε ανταλλαγή απόψεων και συζητησούλα.

οι έννοιες "Θέση", "Αντίθεση" και "Σύνθεση" αναφέρονται και σε ρεύματα, συνασπισμούς, συμμαχίες,

συμφέροντα και σκοπιμότητες.

είναι επίσης απλοϊκό να εξηγούμε τις αντιδράσεις ανθρώπων που τους έχουν δώσει την ψήφο τους

εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι με το στυλ "δεν του άρεσαν του Γιωργάκη αυτά που είπε ο Γιάννος,

ε,και αφού είναι πρόεδρος τον έστειλε...!!!"

άλλωστε στη συγκεκριμένη υπόθεση πιο πολλά κοινά έχει ο Γιάννος με τον Horse's Hat παρά με το

Γιωργάκη, αφού οι 2 πρώτοι επέμειναν και επιμένουν να πουλήσουν μερίδια της τράπεζας στον ίδιο

ακριβώς επενδυτή και ο άλλος (ξέροντας ότι αυτή η πώληση ουσιαστικά σαν πιθανό μελλοντικό

πρωθυπουργό τον συμφέρει και ούτως ή άλλως θα γίνει) προσπαθεί στο παρόν να εκμεταλλευτεί

τον όποιο εναπομείναντα "αριστερισμό" των ασυσπείρωτων ΠΑΣΟΚΩΝ

εκτός κι αν κανείς πιστεύει πως ο Γιωργάκης θα αφαιρούσε το 25% που ήδη έχει η γαλλική τράπεζα

και θα έκανε αναδιανομή του πλούτου στα δοκιμαζόμενα κοινωνικά στρώματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μικροπρεπές να περιορίζουμε την έννοια του διαλόγου και της πολυγνωμίας

στο απλοϊκό "έχω μια άποψη και διατυπώνω την άποψή μου"

ο διάλογος είναι δυναμική έννοια και δεν περιορίζεται σε ανταλλαγή απόψεων και συζητησούλα.

οι έννοιες "Θέση", "Αντίθεση" και "Σύνθεση" αναφέρονται και σε ρεύματα, συνασπισμούς, συμμαχίες,

συμφέροντα και σκοπιμότητες.

Άσε , από... διαλόγους έχουμε μάθει γία τα καλά. Μου θυμίζει διάλογο του τύπου εσεις "συζητάτε" , εγω αποφασίζω... emeleos

είναι επίσης απλοϊκό να εξηγούμε τις αντιδράσεις ανθρώπων που τους έχουν δώσει την ψήφο τους

εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι με το στυλ "δεν του άρεσαν του Γιωργάκη αυτά που είπε ο Γιάννος,

ε,και αφού είναι πρόεδρος τον έστειλε...!!!"

Απλή ερώτηση: Από πότε ο Γιάννος έγινε στέλεχος της πλάκας? Αν δεν κάνω κάποιο λάθος και αυτός ψηφίζεται από μεγάλη μερίδα και μάλιστα περισσότερο διάστημα απ' ότι η προεδράρα!

Άλλωστε στη συγκεκριμένη υπόθεση πιο πολλά κοινά έχει ο Γιάννος με τον Horse's Hat παρά με το

Γιωργάκη, αφού οι 2 πρώτοι επέμειναν και επιμένουν να πουλήσουν μερίδια της τράπεζας στον ίδιο

ακριβώς επενδυτή και ο άλλος (ξέροντας ότι αυτή η πώληση ουσιαστικά σαν πιθανό μελλοντικό

πρωθυπουργό τον συμφέρει και ούτως ή άλλως θα γίνει) προσπαθεί στο παρόν να εκμεταλλευτεί

τον όποιο εναπομείναντα "αριστερισμό" των ασυσπείρωτων ΠΑΣΟΚΩΝ

εκτός κι αν κανείς πιστεύει πως ο Γιωργάκης θα αφαιρούσε το 25% που ήδη έχει η γαλλική τράπεζα

και θα έκανε αναδιανομή του πλούτου στα δοκιμαζόμενα κοινωνικά στρώματα

Πότε προλάβαμε κιόλας και βγάλαμε τον Παπαντωνίου ένα προφανές καμμένο χαρτί??? Εκ των υστέρων προφήτες υπάρχουν πολλοί! Μήπως έχεις πρόβλεψη για το ποιός θα πάρει πόδι επόμενος και από ποια παράταξη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε , από... διαλόγους έχουμε μάθει γία τα καλά. Μου θυμίζει διάλογο του τύπου εσεις "συζητάτε" , εγω αποφασίζω... emeleos

Απλή ερώτηση: Από πότε ο Γιάννος έγινε στέλεχος της πλάκας? Αν δεν κάνω κάποιο λάθος και αυτός ψηφίζεται από μεγάλη μερίδα και μάλιστα περισσότερο διάστημα απ' ότι η προεδράρα!

Πότε προλάβαμε κιόλας και βγάλαμε τον Παπαντωνίου ένα προφανές καμμένο χαρτί??? Εκ των υστέρων προφήτες υπάρχουν πολλοί! Μήπως έχεις πρόβλεψη για το ποιός θα πάρει πόδι επόμενος και από ποια παράταξη?

Μάλλον δε διάβασες τι έγραψα

η έννοια του διαλόγου επαναλαμβάνω είναι δυναμική, δεν περιορίζεται σε λόγια

και αναφερόμενος σε "θέσεις", '"αντιθέσεις" και "συνθέσεις" θα βρεις αναλογίες

ακόμα και με τη θεωρία της Εξέλιξης (υπεροχή και προσαρμοστικότητα)

το Γιάννο προσωπικά τον έχω ψηφίσει 2 φορές ( όταν λέω δε διάβασες... )

και οι χιλιάδες άνθρωποι αφορούν και αυτόν και το Γιωργάκη και όλους τους εκλεκτούς μας

δεν τον είπα πουθενά καμμένο χαρτί, ίσα ίσα υπεννόησα πως και ο Γιωργάκης -αν είχε βγει- θα

έκανε ότι κι ο Κωστάκης με την Εμπορική απλά προσπαθεί να επωφεληθεί της συγκυρίας

το παράδειγμα σου για να θέσεις το θέμα της "ελευθερογνωμίας" είναι ατυχές γιατί απλώς

κρίνεις μια φωτογραφία της στιγμής χωρίς να εμβαθύνεις στα πως και τα γιατί της υπόθεσης

ούτως ή άλλως δε θα ξαναψηφίσω Γιάννο γιατί πλέον έχω μεταφέρει τα χαρτιά μου

υ.γ. αυτόν το Λιάπη δεν μπορώ -ακόμα και λόγω συγγένειας- να καταλάβω γιατί τον κρατάνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.