Jump to content

ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ


Recommended Posts

Τσα! Τι μου κάνετε?

Μάθατε ότι ο τρόπος εξέτασης στην ουρολογία θα αλλάξει?

Οι εξετάσεις θα γίνονται γραπτά σε θέματα πολλαπλής επιλογής. Όσοι παίρνουν πάνω από 75 % θα περνάν αυτόματα και το μάθημα. Οι υπόλοιποι θα περνάν από δεύτερη φάση προφορικής εξέτασης όπως γινόταν και παλιά.

Επίσης φέτος στην ουρολογία ο τομέας έδωσε φυλλάδιο με την θεωρία που κατά πάσα πιθανότητα είναι συμπληρωματικό για το νέο βιβλίο ( Μελέκης, "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ" ).

Εσείς οι παλιότεροι μήπως θα μπορούσατε να μας δώσετε καμμιά συμβουλή για την οουρολογία?

Η ανδρολογία ισχύει ότι είναι καρα- σος για τις προφορικές?

Ποια άλλα κεφάλαια ρωτάνε κυρίως?

Σας φιλώ, Μ.Σ.Π emcolgateemflyemwinemfly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την προφορικη εξεταση υπηρχε προβλημα.

πολλα παιδια αδικουνταν(τον 5ο στη σειρα ξεχνουσαν να τον ρωτησουν :blink: )και αλλοι επαιρναν μεγαλους βαθμους χωρις να το αξιζουν.ως εκ τουτου πολλοι δικαιως διαμαρτυρονταν.

επειδη λοιπον ο σοφικιτης ξερει τι κανει το αλλαξε το συστημα.

1ο που ρωτανε ειναι οι δεικτες για τους τυπους των καρκινων και για τις τιμες του PSA.

psa 1000 ας πουμε τι σημαινει?μεταστασεις.

στα πολλαπλης βεβαια αγνωστο τι θα μπαινει.μαλλον λιγο απολα,οποτες καλο διαβασμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τσα! Τι μου κάνετε?

Μάθατε ότι ο τρόπος εξέτασης στην ουρολογία θα αλλάξει?

Οι εξετάσεις θα γίνονται γραπτά σε θέματα πολλαπλής επιλογής. Όσοι παίρνουν πάνω από 75 % θα περνάν αυτόματα και το μάθημα. Οι υπόλοιποι θα περνάν από δεύτερη φάση προφορικής εξέτασης όπως γινόταν και παλιά.

Επίσης φέτος στην ουρολογία ο τομέας έδωσε φυλλάδιο με την θεωρία που κατά πάσα πιθανότητα είναι συμπληρωματικό για το νέο βιβλίο ( Μελέκης, "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ" ).

Εσείς οι παλιότεροι μήπως θα μπορούσατε να μας δώσετε καμμιά συμβουλή για την οουρολογία?

Η ανδρολογία ισχύει ότι είναι καρα- σος για τις προφορικές?

Ποια άλλα κεφάλαια ρωτάνε κυρίως?

Σας φιλώ, Μ.Σ.Π emcolgateemflyemwinemfly

οι εΞετασεις ειναι χαλαρες.Με ενα σχετικο διαβασμα πρεπει να κανεις υπευθυνη δηλωση για να κοπεις.ΕΠΩΤΗΣΕΙς¨ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΙΡΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜ, ΕΠΙΣΠΑΔΙΑς,ΥΠΟΣΠΑΔΙΑς,ΒΑΛΒΙΔΕς ΟΠΙΣΘΙΑς ΟΥΡΙΘΡΑς,ΓΕΝΙΚΑ ΤΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙς ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΝΕΦΡΟΥ,ΣΧΙΣΤΟΣΩΜΙΑΣΗ,ΚΡΙΨΟΡΧΙΑ,ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ,ΦΙΜΩΣΗ,ΠΑΡΑΦΙΜΩΣΗ,ΠΡΙΑΠΙΣΜΟς,ΦΙΛΛΑΡΙΑΣΗ,ΑΙΤΙΑ ΣΤΕΙΡΟΤΙΤΑς,ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΣΗΡΡΑΓΚςΔςΝ ΣΩΜΑΤΩΝΛΙΘΙΑΣΗ,ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΟΥΡΩΝ,ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑΣ,ΦΛΕΓΜΟΝΕΣ, ΚΑΙ Π Ρ Ο Σ Τ Α Τ Η ΤΗΝ Κ.Υ.Π ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΡΕΛΑ ΣΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΙΚΤΕς. ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑ Τ.Ν.Μ. ΚΑΡΚΙΝΟς ΟΥΡΟΔΟΧΟΥ ΙΝ ΣΙΤΟΥ. ΑΥΤΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εΞετασεις ειναι χαλαρες.Με ενα σχετικο διαβασμα πρεπει να κανεις υπευθυνη δηλωση για να κοπεις.ΕΠΩΤΗΣΕΙς¨ΚΥΣΤΕΟΟΥΡΗΤΙΡΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜ, ΕΠΙΣΠΑΔΙΑς,ΥΠΟΣΠΑΔΙΑς,ΒΑΛΒΙΔΕς ΟΠΙΣΘΙΑς ΟΥΡΙΘΡΑς,ΓΕΝΙΚΑ ΤΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙς ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΝΕΦΡΟΥ,ΣΧΙΣΤΟΣΩΜΙΑΣΗ,ΚΡΙΨΟΡΧΙΑ,ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ,ΦΙΜΩΣΗ,ΠΑΡΑΦΙΜΩΣΗ,ΠΡΙΑΠΙΣΜΟς,ΦΙΛΛΑΡΙΑΣΗ,ΑΙΤΙΑ ΣΤΕΙΡΟΤΙΤΑς,ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΣΗΡΡΑΓΚςΔςΝ ΣΩΜΑΤΩΝΛΙΘΙΑΣΗ,ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΟΥΡΩΝ,ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑΣ,ΦΛΕΓΜΟΝΕΣ, ΚΑΙ Π Ρ Ο Σ Τ Α Τ Η ΤΗΝ Κ.Υ.Π ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΡΕΛΑ ΣΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΙΚΤΕς. ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑ Τ.Ν.Μ. ΚΑΡΚΙΝΟς ΟΥΡΟΔΟΧΟΥ ΙΝ ΣΙΤΟΥ. ΑΥΤΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Χαλαρές ? Σοβαρά ? Ό,τι να ναι . Εγω θα συμφωνήσω με τον Μπούλη . Τα πράματα είναι έτσι όπως τα λέει . Είναι η χαρά της αδικίας . Να είσαι ευτυχισμένη αμα πάρεις το 5 όσο κι αν έχεις διαβάσει . Με τα σος που γράψανε τα παιδιά συμφωνώ απόλυτα συν τις σταδιοποιήσεις TNM . Όταν έδινα εγώ ρώτησε τους 3 απτους 5 ... Καλή επιτυχία . Πάντως εάν θες τη συμβουλή μου φρόντισε να το περάσεις στα γραπτά ...

Οσο για την ανδρολογία που ρώτησες δεν έχω ιδέα λυπάμαι ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

ΑΝΔΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΣΟΦΙΚΙΤΗ....ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΑΛΛΑ

ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΥΡΟΛΟΓΙΑΣ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.....ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ

Η ΑΔΙΚΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ....

ΤΑ ΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΓΡΑΠΤΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΣΙΜΑ ΤΣΙΜΑ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ύλη ποιά είναι στην ουρολογία? Η εξέταση θα γίνει μόνο με πολλαπλής?

ΔΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΟΧΙ ΓΙΑ 75% ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ 60%(ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ, ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΘΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ.(ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ)

ΥΛΗ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΑΛΛΑ Η ΑΝΔΡΟΛΟΓΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ(ΣΕ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΗΤΑΝ----->ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΝΜ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΧΜΜΜ.... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ 'ΑΛΛΑ.ΟΤΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΠΟΤΕ ΔΙΝΕΤΑΙ??

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 είναι η ουρολογία.

Ύλη είναι όλο το βιβλίο? Έιναι λίγο τεράστιο! Άντε αν αφαιρέσεις την ανδρολογία (που είναι ακόμα μάθημα επιλογής) και κάτι εισαγωγικά βγαίνει κάπου 500 σελίδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.