Jump to content

Κανένα ΤΙΡ για Βιοχημεία ΙΙ;


tzina_ali

Recommended Posts

Βρε παιδιά, τι να διαβάσω η απελπισμένη για τη Βιοχημεία ΙΙ; Οι διαφάνειες στο Ίντερνετ δεν είναι και τόσο διαφωτιστικές. Μόνο με τα κεφάλαια από το Stryer φτάνουν; Κυκλοφορούν σημειώσεις; Υπάρχουν SOS;

heeeelp :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά, τι να διαβάσω η απελπισμένη για τη Βιοχημεία ΙΙ; Οι διαφάνειες στο Ίντερνετ δεν είναι και τόσο διαφωτιστικές. Μόνο με τα κεφάλαια από το Stryer φτάνουν; Κυκλοφορούν σημειώσεις; Υπάρχουν SOS;

heeeelp :anavwfwties:

Ποιά είναι η διεύθυνση για τις διαφάνειες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά είναι η διεύθυνση για τις διαφάνειες;

Ευχαριστώ

http://anamorfosi.uoi.gr/Iatrikh/index.htm

η δικια μου γνωμη ειναι παντως οτι δε βοηθανε και ιδιαιτερα!

καλο κουραγιο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά, τι να διαβάσω η απελπισμένη για τη Βιοχημεία ΙΙ; Οι διαφάνειες στο Ίντερνετ δεν είναι και τόσο διαφωτιστικές. Μόνο με τα κεφάλαια από το Stryer φτάνουν; Κυκλοφορούν σημειώσεις; Υπάρχουν SOS;

heeeelp :anavwfwties:

Προσωπικά σαυτό το μάθημα κόπηκα 6 φορές και τελικά κατάφερα να το περάσω με προόδους . Η συμβουλή μου είναι να κάνεις το ίδιο εάν έχεις το κουράγιο . Οι διαφάνειες βοηθούν στο να σου πουν τι είναι αυτό που έχουν πει στο μάθημα και τι είναι αυτο που θέλουν να ξέρεις . Όσον αφορά τις προόδους που έδωσα εγώ τουλάχιστον , δεν έπεσε τίποτα που να μην ήταν μέσα σαυτές . Έχε τες σα σημείο αναφοράς και διάβαζε τα αντίστοιχα κομμάτια στο βιβλίο . Διαφάνειες που δεν υπάρχουν στο βιβλίο μάθε τες επίσης , μη τις αφήσεις γιατι τις ζητάνε . Με λίγα λόγια οι διαφάνειες είναι πολύ χρήσιμες κατά την άποψή μου .

Ειλικρινά καλή επιτυχία . Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς και μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο . Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου δώσω το δικό μου Stryer ( τον καινούριο όχι την παλιά έκδοση ) διαβασμένο και σημειωμένο , με sos κτλ ... Εάν πιστεύεις οτι αυτό θα σε βοηθήσει ενημέρωσε με να το κανονίσουμε ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παίδες, δε νομίζω ότι η Βιοχημεία ΙΙ είναι και τόσο τραγικό μάθημα. Προτείνω να κάνεις μια καλή ανάγνωση από το κάθε κεφάλαιο και στη συνέχεια να κάνεις δικά σου σχεδιαγράμματα πχ πορεία της γλυκόλυσης, γλυκονεογένεση και να βάζεις πάνω από κάθε βελάκι το κάθε ένζυμο που καταλύει την αντίδραση. Γενικά είδα ότι το μάθημα αυτό δε θέλει αποστήθιση αλλά πιο πολύ κατανόηση. Δώσε βάρος στα σημεία ελέγχου της φωσφοφρουκτοκινάσης (βάζει συχνά θέμα , έβαλε τις 2 προηγούμενες φορές), επίσης τον Σεπτέμβριο που είχα δώσει έβαλε να γράψεις μόνο τα ένζυμα που καταλύουν τις αντιδράσεις της γλυκολυτικής πορείας. Θέλω να πω μη δώσεις βάρος ν αποστηθίσεις δομές και τέτοιες χαζομάρες. ΔΕ ζητάει καθόλου τέτοια. Το μόνο σημείο που θα χρειαστεί να μάθεις δομές είναι στα λιπαρά οξέα. Το τονίζω κατηγορηματικά. Είχα κάνει έρευνα αγοράς προτού δώσω. Δε πιστεύω φέτος να άλλαξε κάτι. Πάντως αν κάνεις τις δικές σου σημειώσεις θα μπορείς να βγάζεις πολύ εύκολα επανάληψη και αυτό είναι που μετράει γιατί στο πρώτο πέρασμα δε σου μένουν και πολλά. Διαφάνειες δε ξέρω αν βοηθάνε. Εγώ μόνο στο Χριστοφορίδη(κεφάλαια 25,26 Stryer νομίζω) κοίταξα διαφάνειες και δε με βοήθησαν κάπου καθώς είναι πολύ συνοπτικές και δε νομίζω αν δεν έχεις παρακολουθήσει να σε βοηθήσει κάπου.

Μη ξεχνάς. το κλειδί είναι οι πολλές επαναλήψεις, να κατανοήσεις τις πορείες πλήρως , πέφτουν 2-3 τέτοιες ερωτήσεις ψευτο-κρίσεως.

Άντε και καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

ΥΓ. Θα ήθελα πολύ να ρωτήσω και αν αυτό το μάθημα μπορεί να εξεταστεί σε περίπτωση που έχουμε διπλή εξεταστική με τη λογική του ότι εξετάστηκε Φλεβάρη αλλά παίρνει και Ιούνη συνήθως. Αλλά με το χαμό που γίνεται, δεν μπαίνω καν στον κόπο τέτοιων ερωτημάτων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεεεεεε συγνώμη αν θα σας στεναχωρήσω,αλλά βιοχημεία ΙΙ δεν περνάει κανείς αν δεν απαντήσει σε κάποια από τις ερωτήσεις του Φώτση (ΜΕΤΑΓΩΓΗ ΣΗΜΑΤΟΣ). Αυό το κεφάλαιο δεν υπάρχει στον STRYER αλλά ακόμα κι αν υπάρχει σε κάποια από τις νέες εκδόσεις, ο Φώτσης το ζητάει από Darnel 15η εκδοση, που κυκλοφορεί μόνο στα αγγλικά. Καλό κουράγιο με την μετάφραση λοιπόν!!! :blink::blink::blink:emflyemflyemfly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεεεεεε συγνώμη αν θα σας στεναχωρήσω,αλλά βιοχημεία ΙΙ δεν περνάει κανείς αν δεν απαντήσει σε κάποια από τις ερωτήσεις του Φώτση (ΜΕΤΑΓΩΓΗ ΣΗΜΑΤΟΣ). Αυό το κεφάλαιο δεν υπάρχει στον STRYER αλλά ακόμα κι αν υπάρχει σε κάποια από τις νέες εκδόσεις, ο Φώτσης το ζητάει από Darnel 15η εκδοση, που κυκλοφορεί μόνο στα αγγλικά. Καλό κουράγιο με την μετάφραση λοιπόν!!! :blink::blink::blink:emflyemflyemfly

Couldn't agree more ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε χρειάζεται να πατήσεις τον όρκο σου!!λολ.

Νομίζω κυκλοφορεί και στον αθανασόπουλο(τουλάχιστον πέρυσι κυκλοφορούσε). Στην τελική δανείσου το από κανα βετή ή α ετή και βγάλε κόπιες τα κεφάλαια που σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και έχουν περάσει κάποια χρονάκια από τότε που πέρασα βιοχημείες, θυμάμαι ότι είχαμε πάρει τις ερωτήσεις από την βιβλιοθήκη των τελευταίων 4-5 εξεταστικών και τις είχαμε απαντήσει σοβαρά και συστηματικά από Stryer...και περάσαμε.

Θυμάμαι ότι μεγάλο μυστήριο που έπεφτε σχεδόν πάντα ήταν οι πρωτείνες GLUT1-5, και τελικά τις ανακαλύψαμε τί στο καλό ήταν. :P

Αλλά με απαντημένες και να τις θυμάσαι τέλεια τις ερωτήσεις των τελευταίων 2-3 χρόνων περνούσες τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.