Jump to content

Γεν.χειρουργική ή Ουρολογία


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει (έχει βρεθεί σε αναλογη θεση και έχει κανει την επιλογη) να μου πεί την γνώμη του για την ειδικότητα της γεν.χειρουργικης σε σχέση μ΄αυτη της Ουρολογίας. Γενικό κλίμα στην Ελλάδα, αποκατάσταση, δυνατότητα λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου, απορρόφηση σε κάποιο νοσοκομειο κτλπ. Η θεση μου στο Κρατικο Νικαιας ανοίγει σύντομα και ειμαι στο δίλλημα γεν.χειρουργική ώστε να αρχισω και να τελειώνω χώρις επιπλέον αναμονές ή Ουρολογία που συνεπάγεται επιπλεον αναμόνη 4 έτη περίπου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει (έχει βρεθεί σε αναλογη θεση και έχει κανει την επιλογη) να μου πεί την γνώμη του για την ειδικότητα της γεν.χειρουργικης σε σχέση μ΄αυτη της Ουρολογίας. Γενικό κλίμα στην Ελλάδα, αποκατάσταση, δυνατότητα λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου, απορρόφηση σε κάποιο νοσοκομειο κτλπ. Η θεση μου στο Κρατικο Νικαιας ανοίγει σύντομα και ειμαι στο δίλλημα γεν.χειρουργική ώστε να αρχισω και να τελειώνω χώρις επιπλέον αναμονές ή Ουρολογία που συνεπάγεται επιπλεον αναμόνη 4 έτη περίπου.

Ευχαριστώ

Πες μου τι έχεις δηλώσει ακριβώς γιατί μάλλον θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες μου τι έχεις δηλώσει ακριβώς γιατί μάλλον θα έχεις πρόβλημα

Έχω δηλώσει Χειρουργική πλήρη ειδικότητα (6 χρόνια). Τί πρόβλημα εννοείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δηλώσει Χειρουργική πλήρη ειδικότητα (6 χρόνια). Τί πρόβλημα εννοείς;

ρώτα στο υπουργείο καλού κακού

αν μπορείς να δηλώσεις ουρολογία

γιατί μάλλον δεν μπορείς

θα μπορέσεις μόλις καλύψεις τον προαπαιτούμενο χρόνο γεν.χειρουργικής

για την ουρολογία τότε να δηλώσεις

είναι βλακώδες το ξέρω γιατί ούτως ή άλλως δεν αλλάζει ο προσανατολισμός στην εκπαίδευσή σου στη γεν.χειρουργική

όμως από άτομο που πήγε να το κάνει για να πάει για πλαστική την πάτησε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρώτα στο υπουργείο καλού κακού

αν μπορείς να δηλώσεις ουρολογία

γιατί μάλλον δεν μπορείς

θα μπορέσεις μόλις καλύψεις τον προαπαιτούμενο χρόνο γεν.χειρουργικής

για την ουρολογία τότε να δηλώσεις

είναι βλακώδες το ξέρω γιατί ούτως ή άλλως δεν αλλάζει ο προσανατολισμός στην εκπαίδευσή σου στη γεν.χειρουργική

όμως από άτομο που πήγε να το κάνει για να πάει για πλαστική την πάτησε

Αν πρίν ξεκινήσω την χειρουργική κάνω άγονο αγροτικό θές να πείς οτι δεν μπορώ να δηλώσω το ειδικό μέρος όπως προβλέπεται? απ΄ότι θύμαμαι όταν δήλωσα στην Νομαρχία είχα ρωτήσει και μου είχαν πεί οτι αφού δεν ήμουν σιγουρος τί θα κάνω καλό θα ήταν να δηλώσω πλήρη και οταν θα ερχόταν ο διορισμός θα το άλλαζα. Θα ρωτήσω βέβαια για καλό και κακό αύριο.

Αμανδα μήπως εσύ γνωρίζεις??

Μήπως ο γνωστός σου αποφάσισε να κάνει πλ.χειρουργικη αφου είχε ΗΔΗ ξεκινήσει την πλήρη χειρουργική?

Εγώ μιλάω να την αλλάξω πριν ακομα διοριστώ ή έστω πριν ξεκινήσω στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πρίν ξεκινήσω την χειρουργική κάνω άγονο αγροτικό θές να πείς οτι δεν μπορώ να δηλώσω το ειδικό μέρος όπως προβλέπεται? απ΄ότι θύμαμαι όταν δήλωσα στην Νομαρχία είχα ρωτήσει και μου είχαν πεί οτι αφού δεν ήμουν σιγουρος τί θα κάνω καλό θα ήταν να δηλώσω πλήρη και οταν θα ερχόταν ο διορισμός θα το άλλαζα. Θα ρωτήσω βέβαια για καλό και κακό αύριο.

Αμανδα μήπως εσύ γνωρίζεις??

ΑMANDA HELP όντως,

συγγνώμη που σ'αγχώνω

αλλά νομίζω πρέπει στη δήλωση που κάνεις να αναφέρεται για ποιά ειδικότητα ενδιαφέρεσαι

ελπίζω να έχω άδικο

γιατί οι θέσεις επιμελητή γεν.χ/κής είναι πλέον δυσεύρετες στο ΕΣΥ

οπότε σαν ουρολόγος θα είχες καλύτερη τύχη σαν ιδιώτης τουλάχιστο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑMANDA HELP όντως,

συγγνώμη που σ'αγχώνω

Καλύτερα να αγχωθώ άμα εχεις δίκιο και να γλίτωσω την μπανανόφλουδα παρα να πέσω από τα σύννεφα σε λίγους μήνες :blink:

αλλά νομίζω πρέπει στη δήλωση που κάνεις να αναφέρεται για ποιά ειδικότητα ενδιαφέρεσαι

Αυτό όντως έτσι είναι. Δηλώνεις για πόσο την θες την χειρουργική. Όμως απ ότι θυμάμαι μπορείς να το αλλάξεις ενδιάμεσα. Σκεψου ότι ένας από τους λόγους που η αναμονή στην παθολογία κ την χειρουργική πέφτει πολύ σε σχεση μ αυτό που σου λένε όταν δηλώνεις ειναι και αυτός... Πολλοί δεν κανουν πλήρη όπως έχουν δηλώσει στην αρχή αλλά 9 μήνες πχ και έτσι πέφτει η αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που γνωριζω απο ιδια εμπειρια ειναι οτι μπορεις να κανεις μικροτερο μερος απο την ειδικοτητα που εχεις επιλεξει αρχικα. πχ στο νοσοκομειο που δουλευα καποιος ειχε δηλωσει χειρουργικη για 18μηνες και το αλλαξε για 9μηνο καθως αποφασισε να αλλαξει ειδικοτητα χωρις κανενα προβλημα.

ενδεχεται να υπαρχει προβλημα απο το να εχεις ζητησει μικρο μερος και να επιθυμεις να το ανοιξεις για περισσοτερο. ενδεχομενως αν θελησουν να μπορουν να το μπλοκαρουν απο το νοσοκομειο ή την νομαρχια.

οποτε στη δεδομενη περιπτωση οπου εχει δηλωθει εξαρχης πληρη ειδικοτητα χειρουργικης δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για την ενδεχομενο της ουρολογιας.

για το ποια ειναι καλυτερη επιλογη πιστευω οτι ειναι προσωπικο το θεμα. γενικα απο την εμπειρια μου στα νοσοκομεια μπορω να πω οτι σε 10 χρονια απο τωρα θα βγει 1 κυμα χειρουργων σε συνταξη οποτε τοτε θα υπαρχουν προοπτικες για ενταξη στο ΕΣΥ. Δεν θέλω να απογοητευσω κανεναν βεβαια αλλα το θέμα της θεσης στο ΕΣΥ δεν ειναι μονο θεμα του ποσες θεσεις προκυρυσονται αλλα και το τι βιογραφικο διαθετει ο καθενας και τι διασυνδεσεις εχει...

οσο για την ουρολογια ειναι απο τις ειδικοτητες που σωστα μπορουν να λειτουργησουν μονο στο νοσοκομειο. απο εκει και περα υπολειτουργεις και ρπσπαθεις να κρατησεις βιωσιμο το ιατρειο με αλλαγες folley στο σπιτι και αλλες τετοιες παραχωρησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που γνωριζω απο ιδια εμπειρια ειναι οτι μπορεις να κανεις μικροτερο μερος απο την ειδικοτητα που εχεις επιλεξει αρχικα. πχ στο νοσοκομειο που δουλευα καποιος ειχε δηλωσει χειρουργικη για 18μηνες και το αλλαξε για 9μηνο καθως αποφασισε να αλλαξει ειδικοτητα χωρις κανενα προβλημα.

ενδεχεται να υπαρχει προβλημα απο το να εχεις ζητησει μικρο μερος και να επιθυμεις να το ανοιξεις για περισσοτερο. ενδεχομενως αν θελησουν να μπορουν να το μπλοκαρουν απο το νοσοκομειο ή την νομαρχια.

οποτε στη δεδομενη περιπτωση οπου εχει δηλωθει εξαρχης πληρη ειδικοτητα χειρουργικης δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για την ενδεχομενο της ουρολογιας.

για το ποια ειναι καλυτερη επιλογη πιστευω οτι ειναι προσωπικο το θεμα. γενικα απο την εμπειρια μου στα νοσοκομεια μπορω να πω οτι σε 10 χρονια απο τωρα θα βγει 1 κυμα χειρουργων σε συνταξη οποτε τοτε θα υπαρχουν προοπτικες για ενταξη στο ΕΣΥ. Δεν θέλω να απογοητευσω κανεναν βεβαια αλλα το θέμα της θεσης στο ΕΣΥ δεν ειναι μονο θεμα του ποσες θεσεις προκυρυσονται αλλα και το τι βιογραφικο διαθετει ο καθενας και τι διασυνδεσεις εχει...

οσο για την ουρολογια ειναι απο τις ειδικοτητες που σωστα μπορουν να λειτουργησουν μονο στο νοσοκομειο. απο εκει και περα υπολειτουργεις και ρπσπαθεις να κρατησεις βιωσιμο το ιατρειο με αλλαγες folley στο σπιτι και αλλες τετοιες παραχωρησεις

ευχαριστώ Amanda. Αυτό γνωρίζω και γω.

Από συζητήσεις που έχω κάνει με ουρολόγους μπορεί να λειτουργεί το ιδιωτικό ιατρείο αξιοπρεπέστατα με υπέρηχους, ουροδυναμική, λιθοτριψίες, ενδοσκοπήσεις κ.α Κάποια χειρουργεία όχι πολύ βαριά μπορείς να τα κάνεις σε ιδιωτική κλινική. Κ πολύ δυνατό "χαρτί" στην ούρο είναι η ανδρολογία μη το ξεχνάμε. Βεβαια αν θέλεις να κάνεις βαριά χειρουργεία (ριζικές κυστεκτομες κτλπ) ε τότε όχι μόνο πρέπει να είσαι κάτω από την "ομπρέλλα" μεγάλου νοσοκομείου αλλά να έχεις και δυνατή ομάδα. Αυτά βέβαια δεν τα σκέφτομαι για την ώρα. Πρώτα τα σιγουρα και μετα βλέπουμε και πίο ψηλά B)

Απλά με δελεάζει το ότι ξεκινώ σε λιγους μήνες χειρουργική και έχω την ευκαιρία να αρχίσω και να τελείωσω χωρίς σκοτούρες. Ολοι βέβαια μου λένε ότι η γεν.χειρ είναι ασχημη επιλογή. Κ δω αρχίζει το δίλλημα δεδομένου οτι και τα δύο πεδία με ενδιαφέρουν πολύ emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη το ανεφερε η κουβεντα κανενας ουρολογος δεν εχει κανονικα δικαιωμα να κανει υπερηχο αν δεν εχει κανει 6 μηνες μετεκπαιδευση σε εγκεκριμενο νοσοκομειο για υπερηχο στην ουρολογια μετα την κτηση τιτλου ειδικοτητας. αφου γινει αυτο κανεις τα χαρτια σου στο νοσοκομειο και περιμενεις σε νεα λιστα αναμονης για να σε καλεσουν να εκπαιδευτεις (εκτος αν πας στο εξωτερικο)

αν δεν κανεις την ανωθεν διαδικασια δεν μπορεις να κανεις υπρηχο, δεν μπορεις να γραψεις σε βιβλιαριο οτι εκανες τον υπερηχο και να εισπραξης την νομιμη αμοιβη απο το ασφαλιστικο ταμειο (παρα μονο κατς απο το τραπεζι) και πολυ περισσοτερο να γραψεις γνωματευση πανω σε υπερηχο. για τους ανωτερω λογους ακομα κυριαρχουν οι ακτινολογοι στους υπερηχους του ουροποιητικου συστηματος.

και να εχεις υποψη οτι μπορεις να δουλεψεις ενα ιατρειο με τον παραπανω εξοπλισμο.. εχεις τα χρηματα ομως να τον αγορασεις? η εισαι σιγουρος οτι θα εχεις πελατεια για να σου καλυπτει τα εξοδα του ενδεχομενου δανειου+τα λειτουργικα εξοδα του ιατρειου+τα προσωπικα εξοδα?

προσωπικη συμβουλη.. αν αγαπασ κατι ιδιαιτερα ακολουθησε την καρδια σου... ειναι πολλες οι ωρες στα χρονια που θα ακολουθησουν για να κανεις κατι που δεν σε γεμιζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη το ανεφερε η κουβεντα κανενας ουρολογος δεν εχει κανονικα δικαιωμα να κανει υπερηχο αν δεν εχει κανει 6 μηνες μετεκπαιδευση σε εγκεκριμενο νοσοκομειο για υπερηχο στην ουρολογια μετα την κτηση τιτλου ειδικοτητας. αφου γινει αυτο κανεις τα χαρτια σου στο νοσοκομειο και περιμενεις σε νεα λιστα αναμονης για να σε καλεσουν να εκπαιδευτεις (εκτος αν πας στο εξωτερικο)

αν δεν κανεις την ανωθεν διαδικασια δεν μπορεις να κανεις υπρηχο, δεν μπορεις να γραψεις σε βιβλιαριο οτι εκανες τον υπερηχο και να εισπραξης την νομιμη αμοιβη απο το ασφαλιστικο ταμειο (παρα μονο κατς απο το τραπεζι) και πολυ περισσοτερο να γραψεις γνωματευση πανω σε υπερηχο. για τους ανωτερω λογους ακομα κυριαρχουν οι ακτινολογοι στους υπερηχους του ουροποιητικου συστηματος.

και να εχεις υποψη οτι μπορεις να δουλεψεις ενα ιατρειο με τον παραπανω εξοπλισμο.. εχεις τα χρηματα ομως να τον αγορασεις? η εισαι σιγουρος οτι θα εχεις πελατεια για να σου καλυπτει τα εξοδα του ενδεχομενου δανειου+τα λειτουργικα εξοδα του ιατρειου+τα προσωπικα εξοδα?

προσωπικη συμβουλη.. αν αγαπασ κατι ιδιαιτερα ακολουθησε την καρδια σου... ειναι πολλες οι ωρες στα χρονια που θα ακολουθησουν για να κανεις κατι που δεν σε γεμιζει

Προφανώς αναφέρεσαι στο (ΦΕΚ 197/12-6-2000). Το γνωρίζω και είναι όπως το λές. Άμα φτάσεις ως εκεί δεν κολλάς στο εξάμηνο.

Όσο για την πελατεία και το κατά πόσο θα δύναται να καλύπτει τα έξοδα είναι κάτι που απασχολεί και ανησυχεί άπαντες. Θα το παλέψουμε.

Το τελευταίο που είπες κρύβει μεγάλη αλήθεια. Το κρατώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανέις αν οι χειρουργικές κλινικές στον ΠΓΝ Νίκαιας εκτός από μεγάλο αριθμό περιστατικών διαθέτουν και καλό επίπεδο εκπαίδευσης ? απευθύνω το ερώτημα σε συναδέλφους που είτε έχουν τελειώσει Αθήνα και έχουν περάσει από το εν λόγω νοσοκομείο είτε έχουν κάνει ή ακόμα κάνουν ειδικότητα χειρουργικής εκεί.

Το ρητό της AMANDA με έβαλε σε σκέψεις...

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.