Jump to content

'ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ΄


terinablue

Recommended Posts

Πέμπτη πρωί..Tον είχα υπ’όψιν τον ήλιο που ξεμύτισε από νωρίς, και ό,τι είχα δει τον καφέ να αχνίζει δυο βήματα πιο πέρα. Όλα όπως πρέπει λοιπόν...

Παίρνω το ένθετο της εφημερίδας και ξεφυλλίζω βιαστικά. Πέφτουν τα μάτια μου στο τεστ της εβδομάδας και ασυναίσθητα κάνω τις επιλογές...α, β, α, δ, β,...ξέρετε, από εκείνα τα τεστ που είναι καταλυτικά για την πορεία της ζωής σου, και ενίοτε της ανθρωπότητας, που σε ενημερώνουν- αμέσως μόλις συμπληρώσεις τις απαντήσεις!- για το πόσο καλός επαγγελματίας είσαι, αν έχεις ελπίδες να βρεις τον ιδανικό ερωτικό σύντροφο, ποιοι άνθρωποι έχουν το κατάλληλο ζώδιο για να γίνουν φίλοι σου, και τα σχετικά.

Έχω απαντήσει λοιπόν κανά-δυο σελίδες, και

φτάνω στην ερώτηση: «Δεν έχει νόημα η ζωή χωρίς....»

α. λεφτά

β. μουσική

γ. υγεία

δ. ερωτικό/ή σύντροφο

ε. καφέ

στ. φίλους

ζ. δεν ξέρω/δεν απαντώ

Κι ενώ υπό την στέρηση της καφεΐνης εκείνη τη στιγμή θα το σφύριζα για «καφέ» δαγκωτό, κάτι άρχισε να συμβαίνει μέσα στο στομάχι μου, και νά’σου σε λίγο όλα τα μυρμηγκάκια της πολυκατοικίας, της γειτονιάς, και ίσως και της λοιπής ελληνικής επικράτειας, να στήνουν χορό στην κοιλιά μου! Το είδα έτσι...το είδα αλλιώς..., το ξανακοίταξα από‘δω, από‘κει, αποφασιστικά, λογικά, συναισθηματικά, απλά, σύνθετα, με τύψεις, χωρίς....Τίποτα. Κοκάλωσε τότε το μάτι μου στο ζ.

Αυτό το «δεν ξέρω/δεν απαντώ» μου φάνηκε ξαφνικά πως έκρυβε μέσα του τέτοια γλύκα, πως είχε ανοίξει διάπλατα τα χέρια του, αθώα και καρτερικά, και ήταν έτοιμο να απαλλάξει ολόκληρο τον κόσμο-μαζί και μένα!- από τα άγχη και τις κακοτοπιές. Πόσο άδικο είναι να κατηγορεί κανείς δυο τόσες δα λεξούλες!... «Δεν ξέρω....και γι’αυτό δεν απαντώ!»...Πώς να ξέρω...και πώς να απαντήσω; Και την ευθύνη της απάντησης ποιος μπορεί να την πάρει; Και γιατί πάλι εγώ;;;;; Ας μείνει και μια φορά το φίδι στην τρύπα του!

Γλιστράει αστραπιαία το βλέμμα στην άκρη του ματιού....δε βλέπει κανείς....ζ!

Γυρίζω όσο πιο γρήγορα γίνεται τη σελίδα...Έτσι μπράβο, καθαρά και ανώδυνα, γιατί είναι νωρίς ακόμα, και πρέπει να περάσει και αυτή η μέρα.

Καλό απόγευμα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ... ΖΩΗ!!!

Η απλή άμεση ρεαλιστική λακωνική απάντηση που έπρεπε να υπάρχει..

Και μετά το φιλοσοφείς,και βάζεις στο ζωή ό,τι θέλεις,

ό,τι σου θυμίζει ότι είσαι ζωντανός..

Που δεν είναι το να βρεις το τέλειο αμάξι και την τέλεια θέση για να χωθείς

δεν είναι η τέλεια πολυθρόνα(στην οποία θα περιμένεις να πεθάνεις :huh: )..

Θα μπορούσε να είναι μία διαρκής πορεία προς τον θάνατο

(άσε που στο δρόμο μπορεί να πεθάνεις.. :lol::P )

Η φίλη Πέγκυ λέει ότι δεν έχει νόημα..

αν δεν μπορούνε να είναι μαζί..(δ.δηλαδή) emiloveyou

Και θυμίζω ότι

"να ζούμε για να ζούμε δεν βλέπω την ουσία"(Λίνα Νικολακοπούλου)

Μάλλον η ζωή δεν έχει νόημα αν δεν τις δώσεις εσύ.. ;)emcolgateemrockon

post-1802-1154203324.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το «δεν ξέρω/δεν απαντώ» μου φάνηκε ξαφνικά πως έκρυβε μέσα του τέτοια γλύκα, πως είχε ανοίξει διάπλατα τα χέρια του, αθώα και καρτερικά, και ήταν έτοιμο να απαλλάξει ολόκληρο τον κόσμο-μαζί και μένα!- από τα άγχη και τις κακοτοπιές. Πόσο άδικο είναι να κατηγορεί κανείς δυο τόσες δα λεξούλες!... «Δεν ξέρω....και γι’αυτό δεν απαντώ!»...Πώς να ξέρω...και πώς να απαντήσω; Και την ευθύνη της απάντησης ποιος μπορεί να την πάρει; Και γιατί πάλι εγώ;;;;; Ας μείνει και μια φορά το φίδι στην τρύπα του!

Γλιστράει αστραπιαία το βλέμμα στην άκρη του ματιού....δε βλέπει κανείς....ζ!

Γυρίζω όσο πιο γρήγορα γίνεται τη σελίδα...Έτσι μπράβο, καθαρά και ανώδυνα, γιατί είναι νωρίς ακόμα, και πρέπει να περάσει και αυτή η μέρα.

Τα παραπάνω αξίζουν από μόνα τους όσο χίλια ποστ και βάλε ... πόσες φορές δεν θα θέλαμε όλοι μας να ... γυρίσουμε σελίδα λέγοντας ''δεν ξέρω'' ή ''γιατί πάλι εγώ''? Και όμως δεν το κάνουμε, όχι όλοι, όχι πάντα, και ίσως είναι εκεί κάπου το νόημα της ζωής, σ΄αυτό το *κάτι* που κάνει τον καθένα μας να ''βγάζει το φίδι απ΄τη τρύπα''. Και να συνεχίζει, όχι καθαρά, όχι ανώδυνα, αλλά σταθερά και με κόπο, προς την επόμενη μέρα της υπόλοιπης ζωής του :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Δεν έχει νόημα η ζωή μου χωρίς....»

α. λεφτά

β. μουσική

γ. υγεία :mellow:

δ. ερωτικό/ή σύντροφο

ε. καφέ :P

στ. φίλους :wub:

ζ. δεν ξέρω/δεν απαντώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαφε δεν πινω :P ...

Οποτε μια εγνοια λιγοτερη :lol: !!

Μμμμ...και οι φιλοι δε μου φαινονται πολυ απαραιτητοι emot15dc2.gif!!

Γιατι μαζι με τα λεφτα ερχονται και οι φιλοι :lol: !!

Και βεβαια και οι γυναικες 34pa8.gif!!

Οσο για τη μουσικη,συμφωνω οτι δεν υπαρχει ζωη χωρις Κελυ Κελεκιδου και Τασο Μπουγα emot0jw4.gif!!

Και η υγεια ειναι σχετικο αγαθο...πολλοι συνανθρωποι μας δεν εχουν την υγεια τους,αλλα ειναι απειρως πιο ζωντανοι και ορεξατοι για ζωη σε σχεση με πολλους "υγιεις"...και ενα προβλημα υγειας δεν ακυρωνει τη χαρα της ζωης...

Χωρια που πολλες φορες ο θανατος κινητοποιει τον ανθρωπο να νοιαστει για τη ζωη (Κοελο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σεξ... πράγμα που κάνει απορίας άξιο το πώς δεν έχω αυτοκτονήσει ακόμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις αυτοκτονησει....? :P:lol:

Μπορει να σαι "καταδικασμενος" να ξαναγεννιεσαι εσυ...σ ενα τραγελαφικο παιχνιδι της Μαρμοτας! B)

(εχω καψει φλατζες μετα απο 10 ωρες ΛΟΣΤ!!!!!) :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρίς τρέλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς σεξ,τρυφερότητα,ουσιαστικό και ανούσιο μπλα μπλα με ουσιαστικούς φίλους και καλό φαγητό(συνοδεύομενο από καλό πιοτό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μου πει κάποιος το νόημα της ζωής για να πούμε τι πραγματικά είναι αυτό που θέλουμε πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ταινία των Μοντυ Πάιθον την έχετε δει?

Μάλλον κάπως έτσι θα φαίνεται και αυτό το θέμα :P

Χωρίς το μηχάνημα που κάνει "μπλιιιπ" :P:splats:;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emrose χωρίς..όνειρα και στόχους..διότι μόνο προσπαθώντας να τα πραγματοποιήσεις,βλέπεις το αληθινό νόημα της..ζωής..!!!! :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.