Jump to content

Απορίες


prominent

Recommended Posts

Sorry, τα παρακάτω μπορεί να φανούν αστεία σε κάποιους αλλά έχω τις εξής απορίες, :P

1) Οι ειδικευόμενοι εργάζονται και μέσα στους ασθενείς στις κλινικές ή μόνο στα εξωτερικά ιατρεία?

2) Όταν λέμε εφημερία, εννοούμε ότι είναι κάποιος είναι μέσα κανονικά από τις 14.30 μέχρι τις 14.30 της επόμενης μέρας?

3)Στις σπαστές ειδικότητες μεγαλύτερο πρόβλημα αναμονής υπάρχει για το γενικό ή για ειδικό μέρος?

4)Όλοι όσοι πρέπει να κάνουν κάπου παθολογία σαν γενικό μέρος περιμένουν στην αναμονή κανονικά μαζί με αυτούς που θα πάρουν ειδικότητα Παθολογίας? :blink:

5)Γιατί οι εργαστηριακές ειδικότητες π.χ. κυτταρολογία, ακτινολογία θεωρούνται ότι δεν έχουν πολύ δουλειά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ έχω απορία βρε παιδί μου γιατί θέλεις να πας ντε και καλά ιατρική. Ειδικά επειδή είσαι και γυναίκα (νομίζω). Αφού δεν σε έχουμε αποθαρρύνει ακόμα, θα προσπαθήσω να απαντήσω:

1) Οι ειδικευόμενοι καλύπτουν και κλινική, και εξωτερικά ιατρεία και επείγοντα

2) Οταν λέμε εφημερία εννοούμε αυτό που λες, συν ότι συχνά ο ειδικευόμενος δεν κοιμάται και δεν έχει κάλυψη από επιμελητή που πάει σπίτι του (ακόμα να αποθαρρυνθείς) ;

3) Το μεγαλύτερο πρόβλημα αναμονής υπάρχει παντού!

:splats:

4)

Ναι, περιμένουν κανονικά

5) Θεωρείται ότι δεν έχουν πολλή δουλειά γιατί δεν έχουν βρε παιδί μου! Γιατί είμαστε πολλοί και δεν περισσεύει, πως το λένε. Ειδικά αν θέλεις να δουλέψεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα.

6) Δεν το ρώτησες, αλλά το συμπληρώνω. Μην περιμένεις να βρεις θέση στο ΕΣΥ, (σαν ειδικευμένη πια, όποτε και αν....) εκτός αν πας Γενική Ιατρική και είσαι πρόθυμη να δουλέψεις στην ΑνωΚάτω Ραχούλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικά επειδή είσαι και γυναίκα (νομίζω).

Αυτό το λες για τα ωράρια των γιατρών? Γιατί όσον αφορά τα χρήματα και οι άνδρες έχουν εξίσου μεγάλο πρόβλημα.

συν ότι συχνά ο ειδικευόμενος δεν κοιμάται

Εάν δεν υπάρχουν περιστατικά, γιατί δεν επιτρέπεται να κοιμάται?

Οι επιμελητές πόσες περίπου και τι είδους εφημερίες κάνουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το λες για τα ωράρια των γιατρών? Γιατί όσον αφορά τα χρήματα και οι άνδρες έχουν εξίσου μεγάλο πρόβλημα.

Εάν δεν υπάρχουν περιστατικά, γιατί δεν επιτρέπεται να κοιμάται?

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

από ποιόν πλανήτη μας κατέβηκες καλέ μου????

δεν είσαι Ιατρική?

γιατί μόνο έτσι εξηγούνται κάποιες από τις απορίες σου.

ειδικευόμενος= λάντζα, σε όλο της το μεγαλείο!!!!

εννοείται πως κάθε περιστατικό που έρχεται το αξιολογεί πρώτα

ειδικευόμενος και αυτός κάνει την αρχική τουλάχιστον αντιμετώπιση.

τη νύχτα την μοιράζουν σε ωράρια και κάποιος είναι συνήθως ξύπνιος

στα ΤΕΠ στο ωράριό του άσχετα με το αν υπάρχουν εκεί ασθενείς

Πάντως από προσωπική εμπειρία στο 3μηνο σπανίως πηγαίναμε

για ύπνο νωρίτερα από τις 2-3 και μετά πάλι ξύπνημα για το ωράριο

ή για καμμιά διακομιδούλα... (αγροτικός γαρ)

εννοείται πως τη διακομιδή δεν την κάνει επιμελητής ( σε πρόλαβα?)

την κάνει συνήθως ο αγροτικός ( ούτε καν ειδικευόμενος )

και αυτός έχει και την απόλυτη ευθύνη :anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, δεν είμαι Ιατρική! :P

μετά πάλι ξύπνημα για το ωράριο

ή για καμμιά διακομιδούλα... (αγροτικός γαρ

Τι διακομιδούλα?

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου, οι επιμελητές πόσες περιπου και τι είδους εφημερίες κάνουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, δεν είμαι Ιατρική! :P

Τι διακομιδούλα?

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου, οι επιμελητές πόσες περιπου και τι είδους εφημερίες κάνουν?

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

διακομιδή είναι όταν μεταφέρεις με ασθενοφόρο εναν ασθενή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το νοσοκομείο σου σε ένα άλλο νοσοκομείο. Συνήθως αφορά επείγοντα περιστατικά που απαιτούν νευροχειρουργό ή αγγειοχειρουργό ή καρδιοχειρουργό ή μονάδα εντατικής θεραπείας.

οι επιμελητές κάνουν εφημερίες 1. ενεργείς= συνέχεια στο νοσοκομείο

2. μεικτές= μέσα ως τις 9.00 και μετά μόνο για κάτι επείγον

3. ετοιμότητας= σπίτι τους στο τηλέφωνο για κάτι επείγον (οπότε κι ερχονται στο νοσοκομείο)

στο νοσοκομείο μου είναι-> Παθολογία, καρδιολογία, χειρουργική, εντατικολόγοι πάντα ενεργείς

για τις άλλες ειδικότητες καταμερίζονται στις 3 κατηγορίες ( emeleos λόγω οικονομίας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το λες για τα ωράρια των γιατρών? Γιατί όσον αφορά τα χρήματα και οι άνδρες έχουν εξίσου μεγάλο πρόβλημα.

Εάν δεν υπάρχουν περιστατικά, γιατί δεν επιτρέπεται να κοιμάται?

Οι επιμελητές πόσες περίπου και τι είδους εφημερίες κάνουν?

1) Το λέω γιατί ήδη σπουδάζεις σε κάποιο ΤΕΙ αν κατάλαβα καλά, άρα θα είσαι άνω των 22 αν πας ιατρική, θα τελειώσεις στα 30 περίπου, περιμένεις να κάνεις και οικογένεια έτσι;

2) Υπάρχουν πάντα περιστατικά στα επείγοντα τουλάχιστον. Και αν κάνεις εσωτερική εφημερία (στην κλινική) εντάξει, ίσως κοιμηθείς κατά τις 1-2 και ξυπνήσεις πάλι στις 8. Αν είσαι τυχερή.

3) Τι επιμένεις τώρα με τους επιμελητές; Σάματις θα γίνεις ποτέ επιμελήτρια; Νομίζεις ότι υπάρχουν θέσεις επιμελητών ή και αν υπάρχουν θα την πάρεις εσύ χωρίς μέσον; :P

ΥΓ: στα 40 σου εννοείται, που θα φτάσεις να διεκδικείς θέση επιμελήτριας

ΥΓ2 Ξέχασα να διευκρινήσω ότι στην εφημερία είσαι μέσα από τις 8 το πρωί στην κανονική βάρδια σου και φεύγεις την επόμενη μέρα κατά τις 3, αν σ' αφήσουν (αν δεν υπάρχουν εκκρεμότητες)

ΥΓ3 Και άντε να απαντήσω. Οι επιμελητές κάνουν εφημερίες ανάλογα την ειδικότητά τους και το νοσοκομείο. Χοντρικά μπορώ να πω τον αριθμό 7-8 το μήνα σαν μέσο όρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, είμαι 19 χρόνων και είμαι απλά σε άλλη σχολή..

ΥΓ2 Ξέχασα να διευκρινήσω ότι στην εφημερία είσαι μέσα από τις 8 το πρωί στην κανονική βάρδια σου και φεύγεις την επόμενη μέρα κατά τις 3, αν σ' αφήσουν (αν δεν υπάρχουν εκκρεμότητες)

Δηλαδή τη μέρα που κάνεις εφημερία κάνεις και κανονική βάρδια? Ουάου... :unsure::unsure: Αν κατάλαβα καλά , μπαίνεις στις 8 το πρωί και βγαίνεις στις 14.30 της επόμενης μέρας?

Το μεσημέρι ξεκουράζονται καθόλου προφανώς δε μπορούν καθ'ότι έχουν και τότε περιστατικά?

Πώς αντέχουν? Και με το σπίτι και γενικά με όλες τις μικροδουλειές που περιλαμβάνει η ζωή μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διευκρίνηση επειδή εντυπωσιάστηκες με το μπαίνω πχ δευτέρα πρωί και τρίτη μεσημέρι....

σκέψου το μπαίνω ΄παρασκευή πρωι και βγαίνω δευτέρα μεσημέρι.. μετά από καποια χρόνια απρουσιάζεις σύνδρομο ασυλοποίησης και ζητάς να χτυπασ συνεχόμενες εφημερίες.. σαν τον φυλακισμένο πυο τον βγάζουν απο την φυλακή και ξανακάνει έγκλημα για να γυρίσει στα πα΄τρια εδάφη

Sorry, τα παρακάτω μπορεί να φανούν αστεία σε κάποιους αλλά έχω τις εξής απορίες, :P

1) Οι ειδικευόμενοι εργάζονται και μέσα στους ασθενείς στις κλινικές ή μόνο στα εξωτερικά ιατρεία?

2) Όταν λέμε εφημερία, εννοούμε ότι είναι κάποιος είναι μέσα κανονικά από τις 14.30 μέχρι τις 14.30 της επόμενης μέρας?

3)Στις σπαστές ειδικότητες μεγαλύτερο πρόβλημα αναμονής υπάρχει για το γενικό ή για ειδικό μέρος?

4)Όλοι όσοι πρέπει να κάνουν κάπου παθολογία σαν γενικό μέρος περιμένουν στην αναμονή κανονικά μαζί με αυτούς που θα πάρουν ειδικότητα Παθολογίας? :blink:

5)Γιατί οι εργαστηριακές ειδικότητες π.χ. κυτταρολογία, ακτινολογία θεωρούνται ότι δεν έχουν πολύ δουλειά?

για τις εργαστηριακές ειδικοτητες... δεν έχουν πολύ δουλειά γιατί δεν έχουν την λάτζα που έχουντ α έκτακτα.. πχ μικροβιολογία θα τα αναλάβουν οι παρακσευαστές στηνε φημερία ενώ δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις επείγουσα παθολογοανατομική μετα το μεσημέρι emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διευκρίνηση επειδή εντυπωσιάστηκες με το μπαίνω πχ δευτέρα πρωί και τρίτη μεσημέρι....

σκέψου το μπαίνω ΄παρασκευή πρωι και βγαίνω δευτέρα μεσημέρι.. μετά από καποια χρόνια απρουσιάζεις σύνδρομο ασυλοποίησης και ζητάς να χτυπασ συνεχόμενες εφημερίες.. σαν τον φυλακισμένο πυο τον βγάζουν απο την φυλακή και ξανακάνει έγκλημα για να γυρίσει στα πα΄τρια εδάφη

για τις εργαστηριακές ειδικοτητες... δεν έχουν πολύ δουλειά γιατί δεν έχουν την λάτζα που έχουντ α έκτακτα.. πχ μικροβιολογία θα τα αναλάβουν οι παρακσευαστές στηνε φημερία ενώ δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις επείγουσα παθολογοανατομική μετα το μεσημέρι emgoal

AMANDA μόνο ένα σχόλιο για τις εργαστηριακές ειδικότητες, από προσωπική εμπειρία: αν τυχόν αποφασίσετε να κάνετε ειδικότητα σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο και ΔΕΝ θέλετε να σας βγει ο emcensored φροντίστε να πάρετε σωστές πληροφορίες ΠΡΙΝ: δε λέμε ονόματα δε θίγουμε νοσοκομεία, αλλά σε κάποια οι παρασκευαστές τυχαίνει να κάνουν όλοι μόνο και πάντα πρωινό ωράριο, οπότε από τις 13.30 το μεσημέρι και μετά δε θα δεις ούτε τη σκιά τους. Όσο για τα επείγοντα, σε νοσοκομεία που έχουν πχ και τμήματα μεταμοσχεύσεων μην το συζητάς: πρώτα θα είναι στο πόδι ο εργαστηριακός και μετά όλοι οι άλλοι. Συμβουλή δική μου: μιλήστε πρώτα με κάποιον από τους ειδικευόμενους στο νοσοκομείο που σας ενδιαφέρει - μην επαναπαύεστε στο ''κεντρικό'' ή το ''καλό'' - σημασία έχει ποιό και πόσο ενθουσιασμό έχει το stuff να σας στηρίξει (πχ να σας βάζει σε εργασίες, να σας κάνει μια στοιχειώδη εκπαίδευση και σε θεωρητικό επίπεδο) και όχι να είναι κάποιοι αιώνιοι βαριεστημένοι (-ες) που απλά θα μιλάνε με τα ''δικά τους παιδιά'' και θα σας χαιρετήσουν μόνο όταν θα ξεκινάτε και θα τελειώνετε. Προσοχή γιατί η αδιαφορία τους δεν κοστίζει τίποτα σε κάποιους ενώ σε άλλους ναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA μόνο ένα σχόλιο για τις εργαστηριακές ειδικότητες, από προσωπική εμπειρία: αν τυχόν αποφασίσετε να κάνετε ειδικότητα σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο και ΔΕΝ θέλετε να σας βγει ο emcensored φροντίστε να πάρετε σωστές πληροφορίες ΠΡΙΝ: δε λέμε ονόματα δε θίγουμε νοσοκομεία, αλλά σε κάποια οι παρασκευαστές τυχαίνει να κάνουν όλοι μόνο και πάντα πρωινό ωράριο, οπότε από τις 13.30 το μεσημέρι και μετά δε θα δεις ούτε τη σκιά τους. Όσο για τα επείγοντα, σε νοσοκομεία που έχουν πχ και τμήματα μεταμοσχεύσεων μην το συζητάς: πρώτα θα είναι στο πόδι ο εργαστηριακός και μετά όλοι οι άλλοι. Συμβουλή δική μου: μιλήστε πρώτα με κάποιον από τους ειδικευόμενους στο νοσοκομείο που σας ενδιαφέρει - μην επαναπαύεστε στο ''κεντρικό'' ή το ''καλό'' - σημασία έχει ποιό και πόσο ενθουσιασμό έχει το stuff να σας στηρίξει (πχ να σας βάζει σε εργασίες, να σας κάνει μια στοιχειώδη εκπαίδευση και σε θεωρητικό επίπεδο) και όχι να είναι κάποιοι αιώνιοι βαριεστημένοι (-ες) που απλά θα μιλάνε με τα ''δικά τους παιδιά'' και θα σας χαιρετήσουν μόνο όταν θα ξεκινάτε και θα τελειώνετε. Προσοχή γιατί η αδιαφορία τους δεν κοστίζει τίποτα σε κάποιους ενώ σε άλλους ναι!

μιλησα για την προσωπικη μου εμπειρια σε επαρχιακο νοσοκομειο που εδινε τμημα ειδικοτητας... συμφωνω και επαυξανω με την συμβουλη ρωτηστε 1 παλαιοτερο.. αλλα επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μου θα συμβουλευα να ρωτησετε και παραπανω απο 1...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.