Jump to content

ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ


Recommended Posts

embyebye

Λοιπόν, λοιπόν....

πλησιάζει η μέρα που θα πρέπει να αναμετρηθώ με το 2τομο της δερματολογίας.

Έχω πάρει την πατέντα, έχω ακούσει τις φήμες, τους θρύλους και τις πονεμένες ιστορίες φίλων από μεγαλύτερα έτη...

1. Μιλήστε μου ανοιχτά: πόσο χάλια είναι τα πράγματα; αξίζει να τη δοκιμάσω;

2. Καμμιά συμβουλή; κανένα μαγικό κόλπο- ξόρκι- βοτάνι για καλύτερα αποτελέσματα;

3. παλιά θέματα θυμάστε; κουλά θέματα που σας έπεσαν τα μαλλιά;

Θα εκτιμήσω κάθε προσφερόμενη βοήθεια

Πάντα δική σας,

Μ.Σ.Π

emdrunkemeleosemevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εξαιρέσεις ότι είναι από τα Γιάννενα η κοπέλα... :P

Προσωπική γνώμη, αν και εκτός νυμφώνος ( του δικού σας τουλάχιστον ) : Πάντα αξίζει να δώσεις ένα μάθημα...τι κι αν κοπείς...θα το περάσεις την επόμενη... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΚΜΗ:

α)Περιγράψτε περιληπτικά τους σημαντικότερους παθογενετικούς παράγοντες της κοινής ακμής.

β)Αναφέρατε τα κυριότερα επιδημιολογικά στοιχεία της κοινής ακμής.

γ)Ποιες είναι οι τυπικές "βασικές" βλάβες της κοινής ακμής;

δ)Τι γνωρίζετε για την κυστική ακμή;

ΑΛΩΠΕΚΙΑ:

α)Περιγράψτε περιληπτικά το βιολογικό κύκλο αύξησης της τελικής τρίχας.

β)Τι εννοούμε με "τριχόπτωση" και τι με "αλωπεκία"; (περιληπτική περιγραφή)

γ)Ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της κλινικής εικόνας της γυροειδούς αλωπεκίας;

δ)Τι γνωρίζετε για την παθογένεση της γυροειδούς αλωπεκίας; Ποια νοσήματα μπορεί να συνυπάρχουν με γυροειδή αλωπεκία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΟΚΚΙΩΜΑΤΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ:

α)Περιληπτική περιγραφή των κλινικών μορφών προσβολής του δέρματος στη σαρκοείδωση.

β)Ποια όργανα προσβάλλονται συχνά στη σαρκοείδωση; Τι είναι το σύνδρομο Lofgren;

γ)Δοκιμασια φυματίνης (Mantoux ή Tine): Τεχνική, αρχή αξιολόγησης και αναμενόμενο αποτέλεσμα σε περιστατικό φυματίωσης και περιστατικό σαρκοείδωσης.

δ)Επιπλοκές του κοινού λύκου (επιγραμματικά).

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ:

α)Περιγράψτε περιληπτικά τα χαρακτηριστικά της κλινικής εικόνας του εντοπισμένου δισκοειδούς ερυθηματώδους λύκου.

β)Σε περίπτωση κλινικής υποψίας εντοπισμένου δισκοειδούς ερυθηματώδους λύκου, ποιες εργαστηριακές εξετάσεις θα ζητούσατε και τι ευρήματα θα περιμένατε για την τεκμηρίωση της διάγνωσής σας;

γ)Τι γνωρίζετε για τον υποξύ δερματικό ερυθηματώδη λύκο;

δ)Περιγράψτε τα τυπικά κλινικά χαρακτηριστικά μιας περιγεγραμμένης εντοπισμένης μορφέας (εντοπισμένης σκληροδερμίας).

7/7/2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΟΚΚΙΩΜΑΤΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ:

α)Περιληπτική περιγραφή των κλινικών μορφών προσβολής του δέρματος στη σαρκοείδωση.

β)Ποια όργανα προσβάλλονται συχνά στη σαρκοείδωση; Τι είναι το σύνδρομο Lofgren;

γ)Δοκιμασια φυματίνης (Mantoux ή Tine): Τεχνική, αρχή αξιολόγησης και αναμενόμενο αποτέλεσμα σε περιστατικό φυματίωσης και περιστατικό σαρκοείδωσης.

δ)Επιπλοκές του κοινού λύκου (επιγραμματικά).

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΟΛΛΑΓΟΝΟΥ:

α)Περιγράψτε περιληπτικά τα χαρακτηριστικά της κλινικής εικόνας του εντοπισμένου δισκοειδούς ερυθηματώδους λύκου.

β)Σε περίπτωση κλινικής υποψίας εντοπισμένου δισκοειδούς ερυθηματώδους λύκου, ποιες εργαστηριακές εξετάσεις θα ζητούσατε και τι ευρήματα θα περιμένατε για την τεκμηρίωση της διάγνωσής σας;

γ)Τι γνωρίζετε για τον υποξύ δερματικό ερυθηματώδη λύκο;

δ)Περιγράψτε τα τυπικά κλινικά χαρακτηριστικά μιας περιγεγραμμένης εντοπισμένης μορφέας (εντοπισμένης σκληροδερμίας).

7/7/2005

Σε θερμο- χιλιο - ευχαριστώ τζινα! θα τα αξιοποιήσω με τον καλύτερο τρόπο... emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΑΥΤΟΙ...ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ "ΥΠΕΡΟΧΟ" ΒΙΒΛΙΟ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΝΑΚΙ Η ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΤΟΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΝΜ... ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ..ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΟΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ!!!!!!ΠΕΡΥΣΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ Ο ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΑΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...

ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ!!!!

ΑΥΤΑ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεεεεεεεε.... ναι κοίτα... σεβαστή η συμβουλή σου αλλά εγώ κλίνω πάντα προς την άποψη διάβασμα- μελέτη- προσπάθεια.

Τί να πω? αν αυτά που λες ισχύουν (-άραγε μήπως θα έπρεπε να ρίξουν μια ματιά στο forum και κάποιοι καθηγητές;-) τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την δερματολογία, πολύ σοβαρότερο κι από την ίδια την δυσκολία των θεμάτων, που απ' ότι είδα έχουν ξεφύγει από το επίπεδο ενός φυσιολογικού προπτυχιακού μαθήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεεεεεεεε.... ναι κοίτα... σεβαστή η συμβουλή σου αλλά εγώ κλίνω πάντα προς την άποψη διάβασμα- μελέτη- προσπάθεια.

Άσε να μαντέψω... ήρθες τώρα με κατατακτήριες...

Αν κλίνεις σε αυτή την άποψη, δύο τόμοι είναι, διάβασέ τους και προσωπικά σου υπόσχομαι ότι θα πάρεις δέκα.

Καλό αυτό με το να δουν οι καθηγητές το σάιτ. Μπορείς και να τους το πας για να μάθουν ότι υπάρχει η αντιγραφή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι my dear με πανελλήνιες μπήκα...

emeleosemeleosemeleos

χαχαχαχα! κοίτα που έχουμε φτάσει : να θεωρείται ότι το να περνάς μάθημα με διάβασμα είναι το παράλογο και το να αντιγράφεις είναι το φυσιολογικό....

emclappingemclappingemshockingemshockingemblow

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΟΙΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟΥΡΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ ΤΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΦΥΛΛΟ.ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΙ ΕΝΕΤΛΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΝΕ ΠΑΡΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΥΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ........ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.....ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΟΥ ΔΩΣΑΜΕ 120 ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ 32!!!!!!!ΟΙ 27 ΜΕ 5 ΚΑΙ ΟΙ 5 ΜΕ 9!!!!ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ

ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.....

ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ...ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

embyebye

Λοιπόν, λοιπόν....

πλησιάζει η μέρα που θα πρέπει να αναμετρηθώ με το 2τομο της δερματολογίας.

Έχω πάρει την πατέντα, έχω ακούσει τις φήμες, τους θρύλους και τις πονεμένες ιστορίες φίλων από μεγαλύτερα έτη...

1. Μιλήστε μου ανοιχτά: πόσο χάλια είναι τα πράγματα; αξίζει να τη δοκιμάσω;

2. Καμμιά συμβουλή; κανένα μαγικό κόλπο- ξόρκι- βοτάνι για καλύτερα αποτελέσματα;

3. παλιά θέματα θυμάστε; κουλά θέματα που σας έπεσαν τα μαλλιά;

Θα εκτιμήσω κάθε προσφερόμενη βοήθεια

Πάντα δική σας,

Μ.Σ.Π

emdrunkemeleosemevlogies

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΤΩΠΟ!!

ΚΡΗΤΗ ΕΔΩ!Η ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΚΙ ΕΔΩ...ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ "ΜΑΓΙΚΕΣ" ΛΕΞΕΙΣ ... Τ Ο Σ Κ Α Α Α Α Α Α (η καθηγητρια της παρανοιας!) , ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ,ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΛΕΤΗ...

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ,ΛΟΙΠΟΝ!!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ , ΠΑΙΔΙΑ!

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΓΕΥΣΗ...ΡΑΚΗΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

embyebye

Λοιπόν, λοιπόν....

πλησιάζει η μέρα που θα πρέπει να αναμετρηθώ με το 2τομο της δερματολογίας.

Έχω πάρει την πατέντα, έχω ακούσει τις φήμες, τους θρύλους και τις πονεμένες ιστορίες φίλων από μεγαλύτερα έτη...

1. Μιλήστε μου ανοιχτά: πόσο χάλια είναι τα πράγματα; αξίζει να τη δοκιμάσω;

2. Καμμιά συμβουλή; κανένα μαγικό κόλπο- ξόρκι- βοτάνι για καλύτερα αποτελέσματα;

3. παλιά θέματα θυμάστε; κουλά θέματα που σας έπεσαν τα μαλλιά;

Θα εκτιμήσω κάθε προσφερόμενη βοήθεια

Πάντα δική σας,

Μ.Σ.Π.

emdrunkemeleosemevlogies

οτι και να γινει να πας να το δωσεις.μπορει να κατσεις σε καλη αιθουσα και να περασεις ή να μην εχει πολυ εμπνευση με τα θεματα και να ειναι σχετικα βατά.εγω σκιστηκα να διαβασω το διτομο πηρα με το ζωρι 5 πηγα τον βρηκα και του εκανε εντυπωση που ειχα παραπονα γιατι λεει καποιοι συμφυτητες μου απο την πρωτη αιθουσα που διορθωσε ειχαν γραψει παρα πολυ καλα και δεν μου απαντησε στην ευλογη απορια που ειχα πως γινεται να εχει γραψει μονο μια αιθουσα καλα...επειδη δεν προκειται να μας φυγει συντομα κατσε διαβασε και πηγενε να το δωσεις.ειναι θεμα τυχης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Όταν οι προπτυχιακοί φοιτητές πρέπει να συναγωνιστούν τους ειδικευόμενους σε γνώσεις, λίγη αντιγραφή δε βλάπτει... είπαμε διάβασμα αλλά σε λογικά πλαίσια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι και να γινει να πας να το δωσεις.μπορει να κατσεις σε καλη αιθουσα και να περασεις ή να μην εχει πολυ εμπνευση με τα θεματα και να ειναι σχετικα βατά.εγω σκιστηκα να διαβασω το διτομο πηρα με το ζωρι 5 πηγα τον βρηκα και του εκανε εντυπωση που ειχα παραπονα γιατι λεει καποιοι συμφυτητες μου απο την πρωτη αιθουσα που διορθωσε ειχαν γραψει παρα πολυ καλα και δεν μου απαντησε στην ευλογη απορια που ειχα πως γινεται να εχει γραψει μονο μια αιθουσα καλα...επειδη δεν προκειται να μας φυγει συντομα κατσε διαβασε και πηγενε να το δωσεις.ειναι θεμα τυχης

Με το συμπάθειο ρε συ...δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω...Αλλά άμα γράφεις "συμφυτητες", "πηγενε", "ζωρι" και δεν βάζεις κεφαλαίο στην αρχή της πρότασης...Μήπως, λέω μήπως, του την έδωσε η ορθογραφία σου όπως σε μένα και σου έριξε 5 ;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: για να μην πω για την "πολυ εμπνευση"

:blink:

....ενώ το να γράψουμε αναφορικό ό,τι ξεπερνά τη γραμματική μας, ε;

(δεν κρατήθηκα)

emno

και κανένα κομματάκι δεν θα έβλαπτε, ε; Είναι το σημαδάκι που βάζουμε για να "ανασάνουμε" λίγο το λόγο...(πήγα, τον βρήκα κλπ κλπ)

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.