Jump to content

Απόγνωση


Ελένη

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα έχετε σίγουρα ενημερωθεί για τις εξελίξεις μετά τη γενική συνέλευση τμήματος. Μια συνέλευση κλειστή για τους φοιτητές που δεν ήταν εκπρόσωποι του συλλόγου, και κατά την οποία οι καθηγητές εξωτερίκευσαν ένα χείμαρρο μίσους εναντίων μας. ''Κάνατε κατάληψη και τώρα θα τιμωρηθείτε'' ήταν η ακριβής έκφραση κάποιου από αυτούς. Συνάδελφοι αυτό δε συνέβη σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο της χώρας. Σε ΚΑΝΕΝΑ. Μόνο στο δικό μας. Ως πότε θα ανεχόμαστε αυτό το κλίμα εκβιασμού, εκδίκησης και τιμωρίας λες και ζούμε σε αναμορφωτήριο; Μήπως η κατάληψη δε συμπεριελάμβανε αιτήματα και των ίδιων των καθηγητών; Δεν υποτίθεται οτι αυτοί ήταν στο πλευρό μας κατά τη διάρκεια του αγώνα; Τέλοσπάντων, τα παραπάνω ήταν οι σκέψεις μιας απλής φοιτήτριας. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όσον αφαορά τα προκλινικά έτη. Έστω οτι οι καθηγητές δε δέχονται να κάνουν καμια αναπλήρωση για 1ο-4ο έτος. Αυτό θα σημαίνει αυτόματα οτι θα είμαστε αναγκασμένοι να τελειώσουμε τη σχολή το ελάχιστο σε 6,5 έτη;Παρακαλώ όποιος συνάδελφος γνωρίζει υπεύθυνα, να με ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι καθηγητές εξωτερίκευσαν ένα χείμαρρο μίσους εναντίων μας.
Ανεξάρτητα με το ποιο έτος είσαι,επειδή προφανώς μόλις τώρα αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται με τους καθηγητές σε αυτή τη σχολή,καλώς όρισες στην Ιατρική του Πανεπιστημίου Κρήτης!!!Η συμπεριφορά τους αυτή,λοιπόν,ήταν αναμενόμενη,ειδικά απ'τη στιγμή που τους κλείσαμε τα εργαστήρια.

Μήπως η κατάληψη δε συμπεριελάμβανε αιτήματα και των ίδιων των καθηγητών;
Όχι όλων...

Δεν υποτίθεται οτι αυτοί ήταν στο πλευρό μας κατά τη διάρκεια του αγώνα;
Μπαααα......

Για να απαντήσω την ερώτηση σου τώρα.Όχι,δε σημαίνει ότι θα τελειώσεις υποχρεωτικά σε 6,5 χρόνια.Απλώς θα ζοριστείς παραπάνω.

Στην εξεταστική του Σεπτέμβρη θα δώσεις ό,τι χρωστάς από χειμερινά μαθήματα μέχρι και το έτος σου κανονικά.Από εαρινά θα έχεις δικαίωμα να δώσεις οτιδήποτε από προηγούμενα έτη αφού θεωρείται ότι τα έχεις διδαχθεί+όσα αποφασίσουν ότι δεν έχουν χαθεί από το έτος σου τώρα.

Και το επόμενο εαρινό 6μηνο,δηλ του χρόνου με το καλό,θα πρέπει να τρέχεις και στα υποχρεωτικά μαθήματα/εργαστήρια του τότε έτους σου και σε όσα υποχρεωτικά μαθήματα/εργαστήρια αποφασίσουν ότι χάθηκαν τώρα(και σε ό,τι άλλο έχεις ευχαρίστηση και αντοχή,φυσικά).

Αν ήσουν 5ο-6ο έτος,όπου κάθε κλινική απαιτεί την καθημερινή παρουσία σου στο νοσοκομείο συγκεκριμένους μάλιστα μήνες,και δε γίνονταν αναπληρώσεις,τότε πράγματι θα τελείωνες σε 6,5 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι θα έχετε σίγουρα ενημερωθεί για τις εξελίξεις μετά τη γενική συνέλευση τμήματος. Μια συνέλευση κλειστή για τους φοιτητές που δεν ήταν εκπρόσωποι του συλλόγου, και κατά την οποία οι καθηγητές εξωτερίκευσαν ένα χείμαρρο μίσους εναντίων μας. ''Κάνατε κατάληψη και τώρα θα τιμωρηθείτε'' ήταν η ακριβής έκφραση κάποιου από αυτούς. Συνάδελφοι αυτό δε συνέβη σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο της χώρας. Σε ΚΑΝΕΝΑ. Μόνο στο δικό μας. Ως πότε θα ανεχόμαστε αυτό το κλίμα εκβιασμού, εκδίκησης και τιμωρίας λες και ζούμε σε αναμορφωτήριο; Μήπως η κατάληψη δε συμπεριελάμβανε αιτήματα και των ίδιων των καθηγητών; Δεν υποτίθεται οτι αυτοί ήταν στο πλευρό μας κατά τη διάρκεια του αγώνα; Τέλοσπάντων, τα παραπάνω ήταν οι σκέψεις μιας απλής φοιτήτριας. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όσον αφαορά τα προκλινικά έτη. Έστω οτι οι καθηγητές δε δέχονται να κάνουν καμια αναπλήρωση για 1ο-4ο έτος. Αυτό θα σημαίνει αυτόματα οτι θα είμαστε αναγκασμένοι να τελειώσουμε τη σχολή το ελάχιστο σε 6,5 έτη;Παρακαλώ όποιος συνάδελφος γνωρίζει υπεύθυνα, να με ενημερώσει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ξενίζει η στάση των καθηγητών. Οι περισσότεροι χάσανε αρκετά εκατομμύρια και χρόνια προσπάθειας. Χώρια την ξεφτίλα που δεν τους άφηναν να πάρουν την αλληλογραφία τους και να μπουν στο γραφείο τους. Μπορεί παρ'όλ'αυτά μια τέτοια στάση να μην είναι σωστή, σίγουρα όμως είναι δικαιολογημένη και 100% αναμενόμενη. στο κάτω κάτω τι περίμενες; να μας πουν "οκ παιδιά εμεις θα κάτσουμε εδώ όλο τον αύγουστο να σας αναπληρώσουμε" και να μπαίνουν να παραδίδουν με ακροατήριο 5-6 άτομα (και αν);

Και ποιος σου είπε ότι ήτανε υπέρ μας; Κανείς δεν πήρε θέση υπέρ ή κατά των αιτημάτων, τουλάχιστον από όσο ξέρω.

Όσο για τα 6.5 χρόνια (αν ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ πρακτικά το θεωρώ αδύνατο να συμβεί), αυτά θα έπρεπε να τα σκεφτόμασταν όσο ψηφίζαμε υπέρ. είναι λογικό όταν διεκδικείς κάτι να ζυγίζεις και τις ενδεχόμενες απώλειες. Ίσως τελικά πρέπει οι συνέπειες να είναι όσο πιο σκληρές γίνεται για να δούμε και την ποιότητα του "αγώνα" (ο Θεός να τον κάνει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μου και προ δεκαετίας είχε γίνει το ίδιο πράγμα στην Κρήτη και εγώ έχασα έναν ολόκληρο χρόνο. Τα μαθήματα που χάθηκαν δεν τα δώσαμε ούτε το Σεπτέμβρη, παρά την επόμενη χρονιά και ΑΦΟΥ αναπληρώσαμε τα εργαστήρια. Απ' ότι βλέπω και παρά τους αγώνες μας τα ίδια και τα ίδια ξαναγίνονται....Και ναι, τότε στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη που γνώριζα πρόσωπα και πράγματα όλα είχαν αναπληρωθεί. Καλώς ήρθατε στον παραλογισμό του κράτους εν κράτει της Κρήτης.

ΥΓ: Μόλις πήρα πτυχίο έφυγα ρίχνοντας μια μούτζα και δεν ξαναπάτησα

Για να μην απογοητεύσω την Ελένη, αν είσαι ΠΟΛΥ καλή φοιτήτρια και αν διαβάσεις και τρέξεις πάρα πολύ του χρόνου τέτοια εποχή, τότε ΙΣΩΣ πάρεις πτυχίο στα 6 χρόνια. Ανάλογα και με τι τι θα έχει χαθεί τελικά. Πάρτο χαλαρά γιατί σκέψου ότι μπορεί να συνεχιστούν οι καταλήψεις και στο επόμενο εξάμηνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κόμπλεξ ορισμένων καθηγητών που τα παιδάκια τους σπουδάζουν Ρουμανία και τα οικομικά συμφέροντα τους, μας έχουν καταστρέψει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μαντέψω και τους καθηγητές. Επειδή σε κόβω για 1-2 έτος, το αγαπητό team των φυσιολογιών και της Παθαν, ίσως και της Βιοχημείας, εκτόξευσε το "χείμαρρο" ; Αν είσαι 3 έτος, ο αγαπητός προφέσορας και πανεπιστήμονας Μικροβίων δεν θα σας άφησε να δώσετε τα εργαστήρια, σίγουρα.

Αγγελε, λύσε μου μια απορία, τα άλλα 2 παιδάκια του Τσιφ ήρθαν από Ρουμανία ή ακόμα; Γιατί έχει 4 , ζωή να ΄χουνε και επί των ημερών μου μόνο τα 2 είχαν έρθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro μια υπόθεση έκανα και τελικά βγήκε σωστή. Καμία σχέση δεν έχω με ιατρική κρήτης. Ώστε έχει 4 παιδιά σαϊνια έ? Μπράβο.

Βλέπω σε πολλούς προφέσορες ένα μίσος εναντίον μας(ιδίως στις προφορικές εξετάσεις). Η μόνη εξήγηση είναι ότι τα παιδιά τους σπουδάζουν στο Χ πανεπιστήμιο της Ουγκάντας. Κ όταν το ψάχνω περισσότερο πάντα επιβεβαιώνεται η υποψία μου! Α, ρε Ελλάδα με τα ωραία σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro μια υπόθεση έκανα και τελικά βγήκε σωστή. Καμία σχέση δεν έχω με ιατρική κρήτης. Ώστε έχει 4 παιδιά σαϊνια έ? Μπράβο.

Βλέπω σε πολλούς προφέσορες ένα μίσος εναντίον μας(ιδίως στις προφορικές εξετάσεις). Η μόνη εξήγηση είναι ότι τα παιδιά τους σπουδάζουν στο Χ πανεπιστήμιο της Ουγκάντας. Κ όταν το ψάχνω περισσότερο πάντα επιβεβαιώνεται η υποψία μου! Α, ρε Ελλάδα με τα ωραία σου.

Ρε Αγγελε αστειεύεσαι; Υπάρχουν παιδιά καθηγητών ιατρικής που να σπουδάζουν στο Χ πανεπιστήμιο της Ουγκάντας και να μην έχουν πάρει ήδη μεταγραφή για το πανεπιστήμιο των γονιών τους; Εκτός και εάν αναφέρεσαι στο 1ο-2ο εξάμηνο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι η δουλειά των καθηγητών δεν είναι να παίρνουν τα εκατομμύρια από την έρευνα. Η δουλειά των καθηγητών είναι λειτούργημα,και αυτό συνίσταται στην περάτωση της ανέλιξής μας τόσο ως άτομα όσο και ως επιστήμονες. Δε νομίζω οτι οι υπόλοιποι καθηγητές σε όλα τα υπόλοιπα ελληνικά πανεπιστήμια είχαν διάθεση να κάνουν μαθήματα και εξεταστική καλοκαιριάτικα,ούτε τους άρεσε ιδιαίτερα που έχασαν τα εκατομμυριάκια τους,γιατί η Κρήτη δεν είναι το μόνο ερευνητικό κέντρο του κόσμου!Το έκαναν όμως.Συνάδελφοι οι καθηγητές μας είναι γελοίοι.Δυστυχώς όμως εμείς είμαστε πολύ περισσότερο μιας και επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές.Μη με ρωτήσετε ''εεε και τι να κάνουμε;'' γιατί αυτό επαφύεται στη κρίση του καθενός.Πώς σας φαίνεται,που μετά το τέλος ενός αγώνα που με τόσο μεγάλη σύμπνοια πραγματοποιήθηκε,είμαστε οι μοναδικοί μ*****ς της παρέας που δε θα μπορέσουν να δώσουν ούτε ένα μάθημα του εξαμήνου τους;Πάλι καλά που καταδέχτηκαν να βοηθήσουν(όσοι καταδέχτηκαν) τα παιδία που είναι στο πτυχίο,πάλι καλά που δεν άφησαν όλες τις άλλες ιατρικές να ορκιστούν πρώτες από εμάς, πάλι καλά που δεν άφησαν τους μεγαλύτερους συναδέλφους μας να είναι οι τελευταίοι στη λίστα αναμονής των ειδικοτήτων.Συνάδελφοι εγώ δεν είμαι από τη Κρήτη,αλλά από επαρχία.Σπουδάζω εκεί με πολλές στερήσεις των γονιών μου,τη στιγμή που ο αδερφός μου παράλληλα σπουδάζει στην Αθήνα, μιας και το σύστημα ''κάθαρσης'' των μετεγγραφών δε μου επέτρεψε να πάω και γώ εκεί.Δε χρωστάω κανένα μάθημα.Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν οτι τουλάχιστον σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο με επίπεδο.Τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι θα προτιμούσα 1000 φορές να βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο Αθηνών όπου η αντιμετώπιση των φοιτητών είναι πιο ανθρώπινη(κι ας χάσανε πολύ περισσότερα εκατομμύρια από την έρευνα από ότι το πανεπιστήμιο Κρήτης).Οι συμφοιτητές μας των υπόλοιπων σχολών δεν έμειναν πίσω και ας έκαναν κατάληψη περισσότερο καιρό απο εμάς.Γι'αυτό το λόγο αισθάνομαι γελοία.Όλοι μαζί και ο ψωριάρης χώρια.Και όλοι ξέρουμε ποιός είναι ο ψωριάρης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγγελε, λύσε μου μια απορία, τα άλλα 2 παιδάκια του Τσιφ ήρθαν από Ρουμανία ή ακόμα; Γιατί έχει 4 , ζωή να ΄χουνε και επί των ημερών μου μόνο τα 2 είχαν έρθει.

όχι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι η δουλειά των καθηγητών δεν είναι να παίρνουν τα εκατομμύρια από την έρευνα. Η δουλειά των καθηγητών είναι λειτούργημα,και αυτό συνίσταται στην περάτωση της ανέλιξής μας τόσο ως άτομα όσο και ως επιστήμονες. Δε νομίζω οτι οι υπόλοιποι καθηγητές σε όλα τα υπόλοιπα ελληνικά πανεπιστήμια είχαν διάθεση να κάνουν μαθήματα και εξεταστική καλοκαιριάτικα,ούτε τους άρεσε ιδιαίτερα που έχασαν τα εκατομμυριάκια τους,γιατί η Κρήτη δεν είναι το μόνο ερευνητικό κέντρο του κόσμου!Το έκαναν όμως.Συνάδελφοι οι καθηγητές μας είναι γελοίοι.Δυστυχώς όμως εμείς είμαστε πολύ περισσότερο μιας και επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές.Μη με ρωτήσετε ''εεε και τι να κάνουμε;'' γιατί αυτό επαφύεται στη κρίση του καθενός.Πώς σας φαίνεται,που μετά το τέλος ενός αγώνα που με τόσο μεγάλη σύμπνοια πραγματοποιήθηκε,είμαστε οι μοναδικοί μ*****ς της παρέας που δε θα μπορέσουν να δώσουν ούτε ένα μάθημα του εξαμήνου τους;Πάλι καλά που καταδέχτηκαν να βοηθήσουν(όσοι καταδέχτηκαν) τα παιδία που είναι στο πτυχίο,πάλι καλά που δεν άφησαν όλες τις άλλες ιατρικές να ορκιστούν πρώτες από εμάς, πάλι καλά που δεν άφησαν τους μεγαλύτερους συναδέλφους μας να είναι οι τελευταίοι στη λίστα αναμονής των ειδικοτήτων.Συνάδελφοι εγώ δεν είμαι από τη Κρήτη,αλλά από επαρχία.Σπουδάζω εκεί με πολλές στερήσεις των γονιών μου,τη στιγμή που ο αδερφός μου παράλληλα σπουδάζει στην Αθήνα, μιας και το σύστημα ''κάθαρσης'' των μετεγγραφών δε μου επέτρεψε να πάω και γώ εκεί.Δε χρωστάω κανένα μάθημα.Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν οτι τουλάχιστον σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο με επίπεδο.Τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι θα προτιμούσα 1000 φορές να βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο Αθηνών όπου η αντιμετώπιση των φοιτητών είναι πιο ανθρώπινη(κι ας χάσανε πολύ περισσότερα εκατομμύρια από την έρευνα από ότι το πανεπιστήμιο Κρήτης).Οι συμφοιτητές μας των υπόλοιπων σχολών δεν έμειναν πίσω και ας έκαναν κατάληψη περισσότερο καιρό απο εμάς.Γι'αυτό το λόγο αισθάνομαι γελοία.Όλοι μαζί και ο ψωριάρης χώρια.Και όλοι ξέρουμε ποιός είναι ο ψωριάρης.

Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι η έρευνα γίνεται για να τα οικονομήσουν. Σχεδόν όλοι το κάνουν για τη δόξα και βάζουν λεφτά ακόμα και από την τσέπη τους.

Αυτό βέβαια δε δικαιολογεί κανενός είδους απειλές.

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Εγώ ήμουν και είμαι κατά της κατάληψης (κατά του Δοαταπ) αλλά θέλοντας και μη θα υποστώ τις συνέπειες των πράξεων της πλειοψηφίας.

Έτσι, κάθομαι ιούλιο μήνα και αναπληρώνω κλινικές την ώρα που οι καταληψίες κάθονται σπίτι τους και τα ξύνουν. Δε μου είναι ευχάριστο αλλά δυστυχώς έτσι πρέπει να γίνει.

από τη στιγμή που τα αιτήματα του αγώνα θεωρούνται ιερά (λέμε τώρα) υποτίθεται ότι πρέπει ο "αγώνας" να συνεχιστεί ανεξαρτήτως των συνεπειών. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα. Είναι εύλογο ότι θα έχουμε και συνέπειες και αυτό το ήξεραν από την πρώτη στιγμή όλοι όσοι ψήφιζαν κατάληψη στις γενικές συνελεύσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι καλά που καταδέχτηκαν να βοηθήσουν(όσοι καταδέχτηκαν) τα παιδία που είναι στο πτυχίο,πάλι καλά που δεν άφησαν όλες τις άλλες ιατρικές να ορκιστούν πρώτες από εμάς, πάλι καλά που δεν άφησαν τους μεγαλύτερους συναδέλφους μας να είναι οι τελευταίοι στη λίστα αναμονής των ειδικοτήτων.

Ποιός στο'πε αυτό;;;;Κανείς δεν έχει μιλήσει για πτυχιακή εξεταστική ή για πτυχίο,ελπίζουμε να γίνει κάτι τη Δευτέρα,διαφορετικά :antegeia:

Και εμένα με ταίζουν με στερήσεις οι γονείς μου και δεν μπορώ να κάθομαι να πληρώνω χωρίς λόγο ενοίκια.Εκτός βέβαια και αν με διώξουν απ'το σπίτι αφού είχα πει στον ιδιοκτήτη ότι τελειώνω φέτος.Οπότε θα βρεθώ και χωρίς πτυχίο και στο δρόμο! emgoal

Και αυτή η κατάσταση ήταν τόσο προβλέψιμη και εν μέρει δικαιολογημένη που δε μου προκαλεί την παραμικρή έκπληξη.Αλλά δεν ακούτε και κανέναν παλιό στις συνελεύσεις. emno Νομίζετε ότι το μισό 6ο έτος ούρλιαζε επειδή είναι υστερικό,το ότι γνωρίζει καλύτερα την κατάσταση δεν πέρασε απ'το μυαλό των προκλινικών.

(Υπενθύμιση:αν βρεθούμε πράγματι τελευταίοι στη λίστα αναμονής των ειδικοτήτων,ανυπομονούμε να δούμε τη "συμπαράσταση"που μας υποσχέθηκαν στις συνελεύσεις.)

Αλλά ας ελπίσουμε σε ένα καλύτερο αύριο τη Δευτέρα emsosemsosemsosemsosemsosemsos

ps Και στην ερώτησή σου αν προλαβαίνεις σε 6 χρόνια,αν στρωθείς στο διάβασμα και ρίξεις παραπάνω τρέξιμο για παρουσίες,προλαβαίνεις μια χαρά.Μόνο το 6ο δεν προλαβαίνει να κάνει τίποτα και στηρίζεται στην καλή θέληση των καθηγητών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο διαβάζω τόσο νομίζω πως έχω πάθει "ντεζά βι" . Και πριν 10 χρόνια (Νοέμβρης - Δεκέμβρης 95) τα ίδια κάνανε (Καστανάς, uncle Τσε και δε συμμαζεύεται...), βέβαια τότε δεν είχαμε ίντερνετ και κλαίγαμε τη μοίρα μας μεταξύ μας. Τελικά πάντως γίνανε αναπληρώσεις (η Θερμού είχε κρατήσει το εργαστήριο ανοικτό μέχρι την παραμονή των Χριστουγέννων), και με εξαίρεση τα Μικρόβια που χε πέσει απαγορευτικό για όσους δεν είχανε όλα τα εργαστήρια όλα τα υπόλοιπα τα είχαμε δώσει, και τα Μικρόβια τελικά δόθηκαν κανονικά το Σεπτέμβριο, ενώ ο Σπαντίδος είχε δώσει την Ιολογία και στην κανονική και στη δεύτερη εξεταστική. Ίσως να παιξε ρόλο το ότι τότε είταν χειμώνας κα υπήρχε χρόνος για αναπληρώσεις, διότι κατά τα άλλα είχανε γίνει πολύ χοντρές φάσεις και είχανε πέσεί και κάτι ψιλές μάλιστα μεταξύ ομάδας περιφρούρησης και μερικών επίμονων καθηγητών. Το κλειδί είναι οι κλινικές : αν δεν "γράφανε" στη διάρκεια της κατάληψης, το πιθανότερο είναι πως έχουν επικρατήσει από νωρίς οι αδιάλλακτοι μεταξύ των καθηγητών...οπότε τραβάτε καλύτερα για τα μπάνια σας, (τουλάχιστον αυτό παραμένει ατού των φοιτητών του ΠιΤσιΚέι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικότατη η διαφορά μεταξύ Νοέμβρη και Μάη!Μεταξύ δεύτερου μήνα του έτους που σου δίνει τη δυνατότητα με λίγο κόψιμο από εδώ και λίγο από εκεί να τα βγάλεις πέρα και προτελευταίου μήνα που δεν έχεις περιθώρια για αναπληρώσεις και εξεταστική!Και στο κάτω κάτω ήδη ψάχνεις για αναμονές,μεταπτυχιακά,ετοιμάζεσαι να μετακομίσεις,για να μη πω ότι έχεις πάψει να νιώθεις φοιτητής.

Και όπως βλέπεις Ελένη,τα ίδια μυαλά κουβαλάνε τόσα χρόνια τώρα,οπότε μη ζητάς να αλλάξεις το χαρακτήρα κάποιου,είναι αδύνατο.Έχουν αντιμετωπίσει γενιές και γενιές φοιτητών,σιγά μη μαλακώσουν ή φοβηθούν ποτέ.Θα κάνουν πάντα ό,τι θέλουν,όποτε το θέλουν.Και εσύ,αφού παλέψεις λίγο για τη τιμή των όπλων, θα μάθεις να χορεύεις το χορό τους και θα φωνάζεις και όλε όλε όλε κι απο πάνω!!! emrockon

Και φαντάσου τώρα,πάνω που θα έχεις φτάσει στο τέλος και το μόνο που θα θες θα είναι να τους δώσεις μια μούντζα και να σηκωθείς να φύγεις,να έρχονται κάποιοι και να μη σ'αφήνουν να το κάνεις,παίζοντας ταυτόχρονα με το μέλλον σου και με τα χρήματα των δικών σου. emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο διαβάζω τόσο νομίζω πως έχω πάθει "ντεζά βι" . Και πριν 10 χρόνια (Νοέμβρης - Δεκέμβρης 95) τα ίδια κάνανε (Καστανάς, uncle Τσε και δε συμμαζεύεται...), βέβαια τότε δεν είχαμε ίντερνετ και κλαίγαμε τη μοίρα μας μεταξύ μας. Τελικά πάντως γίνανε αναπληρώσεις (η Θερμού είχε κρατήσει το εργαστήριο ανοικτό μέχρι την παραμονή των Χριστουγέννων), και με εξαίρεση τα Μικρόβια που χε πέσει απαγορευτικό για όσους δεν είχανε όλα τα εργαστήρια όλα τα υπόλοιπα τα είχαμε δώσει, και τα Μικρόβια τελικά δόθηκαν κανονικά το Σεπτέμβριο, ενώ ο Σπαντίδος είχε δώσει την Ιολογία και στην κανονική και στη δεύτερη εξεταστική. Ίσως να παιξε ρόλο το ότι τότε είταν χειμώνας κα υπήρχε χρόνος για αναπληρώσεις, διότι κατά τα άλλα είχανε γίνει πολύ χοντρές φάσεις και είχανε πέσεί και κάτι ψιλές μάλιστα μεταξύ ομάδας περιφρούρησης και μερικών επίμονων καθηγητών. Το κλειδί είναι οι κλινικές : αν δεν "γράφανε" στη διάρκεια της κατάληψης, το πιθανότερο είναι πως έχουν επικρατήσει από νωρίς οι αδιάλλακτοι μεταξύ των καθηγητών...οπότε τραβάτε καλύτερα για τα μπάνια σας, (τουλάχιστον αυτό παραμένει ατού των φοιτητών του ΠιΤσιΚέι)

Σύντεκνε, θυμάσαι που κλαίγαμε άνευ ίντερνετ;

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο διαβάζω τόσο νομίζω πως έχω πάθει "ντεζά βι" . Και πριν 10 χρόνια (Νοέμβρης - Δεκέμβρης 95) τα ίδια κάνανε (Καστανάς, uncle Τσε και δε συμμαζεύεται...), βέβαια τότε δεν είχαμε ίντερνετ και κλαίγαμε τη μοίρα μας μεταξύ μας. Τελικά πάντως γίνανε αναπληρώσεις (η Θερμού είχε κρατήσει το εργαστήριο ανοικτό μέχρι την παραμονή των Χριστουγέννων), και με εξαίρεση τα Μικρόβια που χε πέσει απαγορευτικό για όσους δεν είχανε όλα τα εργαστήρια όλα τα υπόλοιπα τα είχαμε δώσει, και τα Μικρόβια τελικά δόθηκαν κανονικά το Σεπτέμβριο, ενώ ο Σπαντίδος είχε δώσει την Ιολογία και στην κανονική και στη δεύτερη εξεταστική. Ίσως να παιξε ρόλο το ότι τότε είταν χειμώνας κα υπήρχε χρόνος για αναπληρώσεις, διότι κατά τα άλλα είχανε γίνει πολύ χοντρές φάσεις και είχανε πέσεί και κάτι ψιλές μάλιστα μεταξύ ομάδας περιφρούρησης και μερικών επίμονων καθηγητών. Το κλειδί είναι οι κλινικές : αν δεν "γράφανε" στη διάρκεια της κατάληψης, το πιθανότερο είναι πως έχουν επικρατήσει από νωρίς οι αδιάλλακτοι μεταξύ των καθηγητών...οπότε τραβάτε καλύτερα για τα μπάνια σας, (τουλάχιστον αυτό παραμένει ατού των φοιτητών του ΠιΤσιΚέι)

Καλησπερα παιδια μου.Την πατησα κι εγω με πρωτη προτιμηση την Κρητη....Προτεινω λοιπον σε περιπτωση μη ορκωμοσιας βολες κατα καθηγητων με....καστανα!!!! :P Επισης εχω μια απορια.Ποσο δυσκολο ηταν η μετεπειτα πορεια απο το πιτσι κει?Οταν καταλαβαινεις οτι κανεις δε σου εμαθε ποτε τα βασικα!!!!!!!περι ιατρικης.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια μου.Την πατησα κι εγω με πρωτη προτιμηση την Κρητη....Προτεινω λοιπον σε περιπτωση μη ορκωμοσιας βολες κατα καθηγητων με....καστανα!!!! :P Επισης εχω μια απορια.Ποσο δυσκολο ηταν η μετεπειτα πορεια απο το πιτσι κει?Οταν καταλαβαινεις οτι κανεις δε σου εμαθε ποτε τα βασικα!!!!!!!περι ιατρικης.....

Aχ, ξέχασα ότι τελειώσαμε το Χάρβαντ της Μεσογείου. Μπορεί να μην μάθαμε τα βασικά, μάθαμε όμως τέλεια μου βου κου νου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aχ, ξέχασα ότι τελειώσαμε το Χάρβαντ της Μεσογείου. Μπορεί να μην μάθαμε τα βασικά, μάθαμε όμως τέλεια μου βου κου νου.

Λίγα τα λόγια σου για το μου βου κου νου!!!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια μου.Την πατησα κι εγω με πρωτη προτιμηση την Κρητη....Προτεινω λοιπον σε περιπτωση μη ορκωμοσιας βολες κατα καθηγητων με....καστανα!!!! :P Επισης εχω μια απορια.Ποσο δυσκολο ηταν η μετεπειτα πορεια απο το πιτσι κει?Οταν καταλαβαινεις οτι κανεις δε σου εμαθε ποτε τα βασικα!!!!!!!περι ιατρικης.....

Α όχι εδώ διαφωνούμε! μπορεί έξι χρόνια να μας επηδ@@αν χωρίς αντίκρυσμα (οι γνωστές μαλακίες περί της βαρύτητας του πτυχίου κλπ) , αλλά η αλήθεια είναι πως ,τουλάχιστον -στο αγροτικό και στο στρατό- ένιωθα επαρκής και έτοιμος να ασκήσω ιατρική. Σε ότι αφορά την ειδκότητα, φρόντισα να διαλέξω κάτι που μου άρεσε και διάβαζα από νωρίς και έτσι δεν μπορώ να πώ σε τι βαθμό με βοήθησε το "μεντιτεράνιαν χαρβαρντ" και σε τι η προσωπική μου υπερ-ενασχόληση...

@in vitro

τι λες ρε θηρίο 8 στο ΜΒΚΝ; Δηλαδή είχες καταφέρει όχι μόνο να το διαβάσεις (το μόνο μάθημα που η ύλη του αύξανε κατά 50 σελίδες/εξάμηνο), αλλά να το μάθεις κιόλας. Μένω εκστατικός....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@in vitro

τι λες ρε θηρίο 8 στο ΜΒΚΝ; Δηλαδή είχες καταφέρει όχι μόνο να το διαβάσεις (το μόνο μάθημα που η ύλη του αύξανε κατά 50 σελίδες/εξάμηνο), αλλά να το μάθεις κιόλας. Μένω εκστατικός....

Είδες πως φαινόμαστε εμείς που κάνουμε εργαστηριακές ειδικότητες; Καραμπάμ κάνουμε!

:P

Και όπως έλεγε και ο αγαπημένος μου Τσιφ, "δηλ. όταν θα σας έρθει ο πληγωμένος στα (προσοχή στον πληθυντικό) ΤΕΠ, θα του πείτε "έλα να σου πω που ξέρω μου-βου-κου-νου" ;

:blink:emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όπως έλεγε και ο αγαπημένος μου Τσιφ, "δηλ. όταν θα σας έρθει ο πληγωμένος στα (προσοχή στον πληθυντικό) ΤΕΠ, θα του πείτε "έλα να σου πω που ξέρω μου-βου-κου-νου" ;

:blink:emkafes

Και τότε τα ίδια έλεγε; Ακόμα εχει το κόλλημα με "ΤΟ ΤΕΠ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια μου.Την πατησα κι εγω με πρωτη προτιμηση την Κρητη....Προτεινω λοιπον σε περιπτωση μη ορκωμοσιας βολες κατα καθηγητων με....καστανα!!!! :P Επισης εχω μια απορια.Ποσο δυσκολο ηταν η μετεπειτα πορεια απο το πιτσι κει?Οταν καταλαβαινεις οτι κανεις δε σου εμαθε ποτε τα βασικα!!!!!!!περι ιατρικης.....

Βρε απόφοιτη που θα βρεις κάστανα τέτοιο καιρό;

Καλύτερα ντομάτες

Είναι και η εποχή τους :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.