Jump to content

Συλλογή υπογραφών για τις εννιαίας τοποθέτησης ειδικότητες...


kavouras

Recommended Posts

Καλησπέρα....

Μπαίνω αρκετό καιρό στο φορουμ,αλλα πρώτη φορά γράφτηκα...Συγχαρητήρια σε όλους και επιπλέον στο φίλο μου το Σαράντο(εδω μικροβιολογικό Σαράντο!)...!

Το θέμα όπως καταλάβατε είναι το εξής-Να συμπεριληφθούν οι εννιαίας τοποθέτησης ειδικότητες στην πρόσφατη τροποποίηση του νόμου...

Είμαι σίγουρος πως αφορά αρκετούς το ζήτημα,αφου πολλοί αναρωτιώντουσαν τι ακριβως ισχύει με τον περιβόητο νόμο...

Γνωστός μου στο υπουργείο ψάχνει να καταλάβει τι συμβαίνει και δεν περνάει το ζήτημα...Υπάρχει αντίσταση απο κάποια κυρία Φακουκάκη(είναι υπεύθυνη για τις ειδικότητες στο υπουργείο),η οποία εφόσον δε μπορεί να βρει επιχείρημα που στέκει λέει όλο ανακρίβειες...Συγκεκριμένα σήμερα έστειλε εγγράφως απάντηση στο θέμα που τέθηκε,λέγοντας-Εαν τροποποιηθεί ο νόμος θα υπάρξει αδικία για τις υπόλοιπες ειδικότητες,αφου θα μπορεί κάποιος να κάνει δυο αιτήσεις τη στιγμή που θα πάρει το πτυχίο του!!! Αντιλαμβάνεστε πως δεν υπάρχει καμία σχέση με την πραγματικότητα...Το παίζουν και καλά οτι δεν κατάλαβαν...

Τέλος πάντων...Αφου μας έχουν πρήξει στις δικαιολογίες,ο γνωστός απο το υπουργείο μου είπε πως αυτό που πρέπει να κάνω,είναι ένα υπόμνημα προς το υπουργείο υγείας(Προς υπουργό,υφυπουργό και δεν ξέρω ποιον άλλο) όπου να εξηγώ ακριβώς τι ζητάω,να το τεκμηριώνω και αν μπορώ να μαζέψω ονόματα που συμφωνούν με αυτό...

1.Μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει να συντάξουμε γρήγορα ενα τέτοιο υπόμνημα?

2.Με το που συνταχτεί θα μου στείλει ο κάθε ένας που συμφωνεί με το υπόμνημα το όνομά του στο ιμέιλ μου,και θα τα βάλω μαζί με το κείμενο...Κάποια στιγμή αν χρειαστεί μαζεύουμε και υπογραφές(Μπορεί και να μη χρειαστεί όμως...)..

Νάστε καλά παιδιά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο γράφτηκε και στάλθηκε με Fax...Είναι σύντομο,ελπίζω να καταλάβουν τι εννοούμε...

Εαν χρειαστούν υπογραφές θα επανέλθω...Επίσης εαν μπορεί κάποιος να γράψει κάποιο καλύτερο κείμενο

ας το πεί.... :)

5 Ιουλίου 2006

ΥΠΟΜΝΗΜΑ

ΠΡΟΣ: κ. Αβραμόπουλο Δημήτρη, Υπουργό Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Θέμα: Ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης, σε σχέση με την τροποποίηση της υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/ 1998 υπουργικής απόφασης.

Αξιότιμε κύριε υπουργέ,

Στις 12 Απριλίου 2006, τροποποιήθηκε η υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/ 1998 υπουργική απόφαση (ΦΕΚ Β΄/ 507/20-4-2006) , ώστε ο ειδικευόμενος ιατρός που ξεκινά το πρώτο μέρος της ειδικότητας να μπορεί να καταθέτει δύο αιτήσεις για συνέχιση της ειδικότητάς του. Έτσι μειώθηκε η αναμονή, αφου αντι να κάνει ολόκληρο το δεύτερο μέρος της ειδικότητας σε μεγάλα κεντρικά νοσοκομεία, καλύπτει από 1 εως 3 χρόνια σε μικρό επαρχιακό νοσοκομείο.

Κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να συμβεί και για τις ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης. Μπορεί να μην έχουν γενικό μέρος, αλλα λόγω της μεγάλης αναμονής για την πλήρη ειδικότητα, πολλοί συνάδελφοι αναγκαζόμαστε να ξεκινήσουμε το πρώτο μέρος της ειδικότητας σε μικρό επαρχιακό νοσοκομείο(Χορηγούν από 1 εως 3 χρόνια).Επειδή όμως η αναμονή είναι πολύ μεγάλη γενικώς(Από 3,5 χρόνια και πάνω!),όταν τελειώσουμε το γενικό μέρος στο επαρχιακό νοσοκομείο, πάλι θα περιμένουμε 2 εως 2,5 χρόνια για να ξεκινήσουμε την πλήρη ειδικότητα. Σε αυτό το διάστημα θα μπορούσαμε να υποβάλλουμε χαρτιά και για άλλο επαρχιακό νοσοκομείο, προκειμένου να περιοριστεί η αναμονή μας. Έτσι όταν διοριστούμε στο κεντρικό νοσοκομείο, θα κάνουμε μόλις 2-3 χρόνια ειδικότητας(Αντι για 5 που θα έπρεπε),με αποτέλεσμα να πέφτει στο μισό η αναμονή για τα κεντρικά νοσοκομεία.

Σε καμία περίπτωση δε ζητάμε οι δυο αιτήσεις μας να κατατίθενται όταν πάρει κάποιος το πτυχίο του. Μόνο όταν ξεκινήσει το πρώτο μέρος της ειδικότητας, σε μικρό επαρχιακό νοσοκομείο. Δηλαδή, να συμπεριληφθούν και οι ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης στην τροποποίηση της υπουργικής απόφασης. Πιστεύουμε πως τίποτα αρνητικό δε μπορεί να συμβεί, αντ΄ αυτού θα περιοριστεί κατά πολύ η μεγάλη αναμονή που υπάρχει στις ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης.

Η πρόταση αυτή, βρίσκει σύμφωνη πληθώρα συναδέλφων που βρίσκονται σε ανάλογη περίπτωση. Ήδη έχει συζητηθεί κατ΄ ιδίαν , αλλα και σε χώρους συζήτησης στο διαδίκτυο και εάν χρειαστεί μπορούν να συνυπογράψουν το κείμενο.

Μετα τιμής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση δε ζητάμε οι δυο αιτήσεις μας να κατατίθενται όταν πάρει κάποιος το πτυχίο του. Μόνο όταν ξεκινήσει το πρώτο μέρος της ειδικότητας, σε μικρό επαρχιακό νοσοκομείο. Δηλαδή, να συμπεριληφθούν και οι ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης στην τροποποίηση της υπουργικής απόφασης. Πιστεύουμε πως τίποτα αρνητικό δε μπορεί να συμβεί, αντ΄ αυτού θα περιοριστεί κατά πολύ η μεγάλη αναμονή που υπάρχει στις ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης.

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της πρότασης. Ποιος ο λόγος να μπορεί κάποιος να καταθέσει αίτηση αφού ξεκινήσει σε επαρχιακό νοσοκομείο? Αν ισχύσει αυτό ευνοούνται όσοι έκαναν ένα μέρος ειδικότητας σε σχέση με τους υπολοίπους.

Βεβαίως αν γίνει κάποια τροποποίηση θα πρέπει να αφορά όλους όσους είναι στη λίστα ισότιμα. Δηλαδή θα πρέπει όλοι να μπορούν να καταθέσουν δύο αιτήσεις.

Και μην ψάχνεις να βρεις ομοιότητες με την υπουργική απόφαση όπου κάποιος θα πρέπει να έχει ξεκινήσει το πρώτο κομμάτι, διότι στις σπαστές ειδικότητες είναι υποχρεωτικό το πρώτο κομμάτι και όλοι το κάνουν, ενώ εδω δεν μας είπε κανείς ότι αν πάμε στην Ξάνθη για 6 μήνες μετά θα έχουμε προνομιακή μεταχείρηση και θα δηλώνουμε σε δύο νοσοκομεία.

Άρα το κείμενο που έστειλες είναι μάλλον έκφραση των προσωπικών σου επιθυμιών - συμφερόντων και φυσικά δεν εκφράζει το σύνολο όσων περιμένουν για ενιαία ειδικότητα και μαλλον δεν "βρίσκει σύμφωνη πληθώρα συναδέλφων που βρίσκονται σε ανάλογη περίπτωση".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της πρότασης. Ποιος ο λόγος να μπορεί κάποιος να καταθέσει αίτηση αφού ξεκινήσει σε επαρχιακό νοσοκομείο? Αν ισχύσει αυτό ευνοούνται όσοι έκαναν ένα μέρος ειδικότητας σε σχέση με τους υπολοίπους.

Βεβαίως αν γίνει κάποια τροποποίηση θα πρέπει να αφορά όλους όσους είναι στη λίστα ισότιμα. Δηλαδή θα πρέπει όλοι να μπορούν να καταθέσουν δύο αιτήσεις.

Και μην ψάχνεις να βρεις ομοιότητες με την υπουργική απόφαση όπου κάποιος θα πρέπει να έχει ξεκινήσει το πρώτο κομμάτι, διότι στις σπαστές ειδικότητες είναι υποχρεωτικό το πρώτο κομμάτι και όλοι το κάνουν, ενώ εδω δεν μας είπε κανείς ότι αν πάμε στην Ξάνθη για 6 μήνες μετά θα έχουμε προνομιακή μεταχείρηση και θα δηλώνουμε σε δύο νοσοκομεία.

Άρα το κείμενο που έστειλες είναι μάλλον έκφραση των προσωπικών σου επιθυμιών - συμφερόντων και φυσικά δεν εκφράζει το σύνολο όσων περιμένουν για ενιαία ειδικότητα και μαλλον δεν "βρίσκει σύμφωνη πληθώρα συναδέλφων που βρίσκονται σε ανάλογη περίπτωση".

Φίλε μου,

Φυσικά και δεν εκφράζω τη γνώμη όλων των συναδέλφων μου.Εκφράζω κάποιων που είναι στη συγκεκριμένη κατάσταση όπως εγώ...Και πληθώρα σημαίνει πλήθος-πολλούς.Δε μίλησα για πλειοψηφία...Μακάρι με ένα υπόμνημα να μπορούσα να έλυνα όλων τα προβλήματα...

Η πρόταση αυτή μπήκε,διότι η κυρία Φακουκάκη απάντησε εγγράφως στην αίτηση που κάναμε στην αρχή-‘‘Δε μπορεί κάποιος που ορκίστηκε να κάνει δύο αιτήσεις για ειδικότητα,διότι τότε αδικούνται οι υπόλοιπες ειδικότητες στις οποίες πρέπει πρώτα να ξεκινήσει κάποιος το γενικό μέρος και τότε να κάνει δύο αιτήσεις‘‘.

Αυτό που ζητάω φίλε μου είναι στον ΗΔΗ υπάρχοντα νόμο(στην τροποποίησή του για την ακρίβεια) να προστεθούν οι ενιαίας τοποθέτησης ειδικότητες.Αυτό που ζητάς εσυ είναι ένας καινούριος νόμος...Και βεβαίως μπορείς κάλιστα κι εσυ να ζητήσεις απο το υπουργείο αυτό που σε αφορά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 μικρη παρατηρηση γιατι απο οτι καταλαβαινω μαλλον οι περισσοτεροι το αγνοουν...

ισχυει ηδη το να κανεις διαδοχικες αιτησεις αλλα οχι ταυτοχρονες για πληρη ειδικοτητα

πχ εγω επιλεγω να κανω παθολογια μπορω να ξεκινησω καπου που εχει 1 χρονο μετα να παω καπου που εχει 2,5 και μετα να τελειωσω σε πληρη... μπορεις να κανεις οσες διαδοχικες αιτησεις θες με τον μονο περιορισμο οτι το επομενο τμημα πρεπει να ειναι σε νοσοκομειο που δινει μεγαλυτεορ κομματι απο το προηγουμενο και το τελευταιο νοσοκομειο πρεπει υποχρεωτικα να δινει πληρη ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου,

Φυσικά και δεν εκφράζω τη γνώμη όλων των συναδέλφων μου.Εκφράζω κάποιων που είναι στη συγκεκριμένη κατάσταση όπως εγώ...Και πληθώρα σημαίνει πλήθος-πολλούς.Δε μίλησα για πλειοψηφία...Μακάρι με ένα υπόμνημα να μπορούσα να έλυνα όλων τα προβλήματα...

Η πρόταση αυτή μπήκε,διότι η κυρία Φακουκάκη απάντησε εγγράφως στην αίτηση που κάναμε στην αρχή-‘‘Δε μπορεί κάποιος που ορκίστηκε να κάνει δύο αιτήσεις για ειδικότητα,διότι τότε αδικούνται οι υπόλοιπες ειδικότητες στις οποίες πρέπει πρώτα να ξεκινήσει κάποιος το γενικό μέρος και τότε να κάνει δύο αιτήσεις‘‘.

Αυτό που ζητάω φίλε μου είναι στον ΗΔΗ υπάρχοντα νόμο(στην τροποποίησή του για την ακρίβεια) να προστεθούν οι ενιαίας τοποθέτησης ειδικότητες.Αυτό που ζητάς εσυ είναι ένας καινούριος νόμος...Και βεβαίως μπορείς κάλιστα κι εσυ να ζητήσεις απο το υπουργείο αυτό που σε αφορά...

με την ίδια λογική αυτό είναι άδικο απέναντι σ αυτούς που διάλεξαν να περιμένουν για πλήρη παρά να πάνε κάπου για τμήμα με μικρή αναμονή.είναι πρόταση που δημιουργεί 2 κατηγορίες ατόμων όσων περιμένουν για ενιαία κ ελαφρώς "κουτοπόνηρη" γιατί φωτογραφίζει υποομάδα ενός συνόλου που ενδιαφέρεται.

φιλικά πάντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθε επιλογη εχει τα υπερ και τα κατα

επιλεγω να βαλω καπου χλιδατα κεντρικα για πληρη τρωω 1 5ετη τουλαχιστον αναμονη στην οποια αν εχω ακρες μπορω να χτυπησω κανα διδακτορικο στο ιδιο νοσοκομειο

η παω απο επαρχια σε επαρχια κανοντας τμηματα και ψαχνοντας βυσματα για να παρω παρατασεις..

επιλογες ειναι και ο καθενας προσπαθει να πορευτει μετανιωνοντας για οσο το δυνατον λιγοτερα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθε επιλογη εχει τα υπερ και τα κατα

επιλεγω να βαλω καπου χλιδατα κεντρικα για πληρη τρωω 1 5ετη τουλαχιστον αναμονη στην οποια αν εχω ακρες μπορω να χτυπησω κανα διδακτορικο στο ιδιο νοσοκομειο

η παω απο επαρχια σε επαρχια κανοντας τμηματα και ψαχνοντας βυσματα για να παρω παρατασεις..

επιλογες ειναι και ο καθενας προσπαθει να πορευτει μετανιωνοντας για οσο το δυνατον λιγοτερα πραγματα

δε διαφωνώ αμάντα,αλλά αν είναι να γίνει κάποια κίνηση, αυτή να βοηθά όλους κ όχι κάποιους μόνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω και επαυξανω

αλλα απο την αλλη αναποφευκτα οι επιλογες μας μας φερνουν αντιμετωπους με διαφορετικη μεταχειριση πλεον του τι εχουμε πισω μας (γαλαζιες-πρασσινες-κοκκινες πλατες, μεσα για διδακτορικα κτλ)

αλλα και η ιδια η ειδικοτητα μας φερνει αντιμετωπους με το συστημα.

πχ εγω εχω την αναμονη μου το 2010.. δεν θα τα βαλω με καποιον που επελεξε την γενικη ιατρικη και καθε φορα που ανοιγουν νεες θεσεις ειδικοτητας οι μισες ειναι για γενικη ιατρικη στην κατω ραχουλα. ο εκαστοτε που θα βγει 1ος στην κληρωση θα τελειωνει πληρη ειδικοτητα πριν καν εγω αρχισω το κυριο κομματι ειδικοτητας

δεν μου φταιει το συστημα πυο κρινει οτι χρειαζεται γενικους ιατρους και προτιμα αυτους και εγω ειμαι στα μετοπισθεν

αυτη ηταν η επιλογη μου

παντα ομως υπαρχουν και θα υπαρχουν αδικιες. που οφειλονται στην κακη ενημερωση την δικη μας πρωτα απο ολα και χανουμε πολλα απο τα δικαιωματα μας και απο την αλλη στα διαφορα παιχνιδια που παιζονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες,το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε προηγούμενα ποστ και κανείς δεν ζήτησε αυτό που λέτε εσείς.Αν πραγματικά το θέλετε,απλά κάντε ένα ποστ και στείλτε ενα νέο κείμενο στον υπουργό,που να μιλάει για νέα τροποποίηση του νόμου...Μην το ζητάτε απο εμένα...Στο κάτω κάτω,είναι σίγουρο πως και τέτοιο ποστ να κάνετε,θα βγουν μερικοί και θα λένε,γιατί δε με αφορά και εμένα το νέο υπόμνημα?Και κάποιοι άλλοι θα λένε,γιατί αδικείτε τις υπόλοιπες ειδικότητες που δε μπορούν να κάνουν δυο αιτήσεις μετά το πτυχίο?

Δε γίνεται να είναι όλοι ικανοποιημένοι...Παλέψτε λιγάκι κι εσείς αν θέλετε να αλλάξει κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες,το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε προηγούμενα ποστ και κανείς δεν ζήτησε αυτό που λέτε εσείς.Αν πραγματικά το θέλετε,απλά κάντε ένα ποστ και στείλτε ενα νέο κείμενο στον υπουργό,που να μιλάει για νέα τροποποίηση του νόμου...Μην το ζητάτε απο εμένα...Στο κάτω κάτω,είναι σίγουρο πως και τέτοιο ποστ να κάνετε,θα βγουν μερικοί και θα λένε,γιατί δε με αφορά και εμένα το νέο υπόμνημα?Και κάποιοι άλλοι θα λένε,γιατί αδικείτε τις υπόλοιπες ειδικότητες που δε μπορούν να κάνουν δυο αιτήσεις μετά το πτυχίο?

Δε γίνεται να είναι όλοι ικανοποιημένοι...Παλέψτε λιγάκι κι εσείς αν θέλετε να αλλάξει κάτι...

Το θέμα είναι ότι η υπουργική απόφαση που βγήκε αφορά ισότιμα όλους όσους είναι στην αναμονή για ειδικότητα που απαιτεί παραπάνω από ένα μέρος. Υποχρεωτικά όλοι περνούν από ένα προκαταρκτικό στάδιο (βασική ειδικευση) και δίνει το δικαίωμα σε όσους βρίσκονται σε αυτό να δηλώσουν σε παραπάνω από ένα νοσοκομείο για την μετέπειτα ειδίκευσή τους στο ειδικό στάδιο.

Εσύ τώρα, θες να μεταφράσεις αυτήν την απόφαση και να την προσαρμόσεις στις ενιαίες ειδικότητες με τον τρόπο που σε συμφέρει για να βολευτείς έναντι άλλων. Δηλαδή εσύ θεωρείς λογικό κάποιος που κάνει 6 μήνες Παιδιατρική στην επαρχία να μπορεί να δηλώσει για πλήρη στο Αγία Σοφία και μερική (2 χρόνια) στα Γιάννενα, ενώ ο συνάδελφός του που περιμένει μόνο για το Αγία Σοφία να μην μπορεί να έχει δεύτερη αίτηση.

Πιστεύω ότι αν γίνει αυτό που ζητάς εκ μέρους πολλών (πόσων;) συναδέλφων σου θα είναι σκανδαλώδης ευνοική ρύθμιση υπέρ κάποιων.

Αυτό που ζητάω φίλε μου είναι στον ΗΔΗ υπάρχοντα νόμο(στην τροποποίησή του για την ακρίβεια) να προστεθούν οι ενιαίας τοποθέτησης ειδικότητες.Αυτό που ζητάς εσυ είναι ένας καινούριος νόμος.

Ο νόμος ο υπάρχον λέει: "ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΑΣΚΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ."

Εδώ ο νόμος μιλάει για τελικό προαπαιτούμενο στάδιο. Στις ενιαίες σαφώς δεν υπάρχει τέτοιο. Άρα εσύ θες η τροποποιηση του νόμου να λέει ότι όσοι έχουν κάνει έστω και ένα μικρό τμήμα μιας ενιαίας ειδικότητας να μπορούν να κάνουν δύο δηλώσεις. Εαν εγώ θέλω ένα καινούριο νόμο (δήλωση δύο νοσοκομείων για όλους στις ενιαίες ειδικότητες), το ίδιο θες και εσύ. Μάλιστα εσύ θες έναν άδικο νέο νόμο στον οποίο θα ευνοείσαι έναντι άλλων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι δεν με αφορά άμεσα το θέμα των ενιαίων ειδικοτήτων, αν μου επιτρέπετε μια μικρή παρέμβαση:

Δεν έχει νόημα να διαφωνείτε/διαφωνούμε με την πρόταση για υπόμνημα ενός συναδέλφου. Πολύ απλά δεν βάζουμε την υπογραφή μας. Ζούμε σε ελεύθερη και δημοκρατική χώρα, όπου ο κάθε πολίτης μπορεί να καταθέσει υπόμνημα με οτιδήποτε έχει στο κεφάλι του, αν πιστεύει ότι στέκει νομικά και ηθικά. Αν διαφωνούμε και θέλουμε να προωθήσουμε κάτι άλλο, φτιάχνουμε δικό μας υπόμνημα.

Όπως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα, υπάρχουν τόσες απόψεις και τόσα συμφέροντα, όσοι είναι και οι ιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανείς δεν μπορεί να απαγορέψει κ ούτε απαγόρεψε στο συνάδελφο να καταθέσει όποιο υπόμνημα,με οποιοδήποτε περιεχόμενο θέλει, απλά κ αυτή η ενέργεια δείχνει το κλίμα που επικρατεί στη νέα γενιά του ιατρικού χώρου,τον παρτακισμό που καλλιεργείται από τα πρώτα κιόλας έτη τόσο στην αθήνα (μπορώ να πω κ πιο έντονα μάλιστα ) όσο κ στο βουκουρέστι ή οπουδήποτε αλλού.πρωτοστατεί βέβαια η συνδικαλιστική σαπίλα! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανείς δεν μπορεί να απαγορέψει κ ούτε απαγόρεψε στο συνάδελφο να καταθέσει όποιο υπόμνημα,με οποιοδήποτε περιεχόμενο θέλει, απλά κ αυτή η ενέργεια δείχνει το κλίμα που επικρατεί στη νέα γενιά του ιατρικού χώρου,τον παρτακισμό που καλλιεργείται από τα πρώτα κιόλας έτη τόσο στην αθήνα (μπορώ να πω κ πιο έντονα μάλιστα ) όσο κ στο βουκουρέστι ή οπουδήποτε αλλού.πρωτοστατεί βέβαια η συνδικαλιστική σαπίλα! :splats:

Καταρχήν δε μιλάς σε καινούρια γενιά..'Εχω τελειώσει το 2002..Σίγουρα είσαι μικρότερος-η...Απλά έκανα το λάθος και άλλαξα ειδικότητα κατα τη διάρκεια της αναμονής για την προηγούμενη ειδικότητα(Και πίστεψε με είναι αρκετοί που το έκαναν αυτό)...

Όσο για όλα αυτά που λέτε,δεν τα είχατε πει στο ποστ που έγινε για την αλλαγή του νόμου..Τόσος κόσμος ρώταγε αν ισχύει για τις εννιαίες,αν θα τις πιάσει κτλ...Τότε ούτε κουβέντα έ?

Τέλος,να είσαι σίγουρος οτι κι εγω θα ήθελα να είχα κάνει τα χαρτιά απευθείας για πλήρη..Γιατι το να κάνεις 1-2 χρόνια σε δυο διαφορετικά νοσοκομεία της επαρχίας δεν είναι ότι καλύτερο...Και πιστεύω οτι αν σου έλεγαν κάνε όλη αυτή τη διαδικασία,να μετακομίζεις,να πηγαίνεις απο εδω κι απο εκεί,σε αναξιόπιστα νοσοκομεία,με περιορισμένα πράγματα να μάθεις,προικειμένου να κερδίσεις ενα χρονικό διάστημα,μάλλον δεν θα το έκανες...Άσε που αν το δεις εν πράξει,οι αναμονές της επαρχίας,το να περιμένεις τα χαρτιά κτλ κτλ δε σου περιορίζουν το χρόνο που θα τελειώσεις την ειδικότητα..Απλά γίνεται απο ανάγκη...

Οπότε εσεις οι υπερασπιστές του δικαίου καλά κρατάτε,και εμείς οι παρτάκηδες θα κάνουμε τα ότι νάναι...

Στην υγεία σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν δε μιλάς σε καινούρια γενιά..'Εχω τελειώσει το 2002..Σίγουρα είσαι μικρότερος-η...Απλά έκανα το λάθος και άλλαξα ειδικότητα κατα τη διάρκεια της αναμονής για την προηγούμενη ειδικότητα(Και πίστεψε με είναι αρκετοί που το έκαναν αυτό)...

Όσο για όλα αυτά που λέτε,δεν τα είχατε πει στο ποστ που έγινε για την αλλαγή του νόμου..Τόσος κόσμος ρώταγε αν ισχύει για τις εννιαίες,αν θα τις πιάσει κτλ...Τότε ούτε κουβέντα έ?

Τέλος,να είσαι σίγουρος οτι κι εγω θα ήθελα να είχα κάνει τα χαρτιά απευθείας για πλήρη..Γιατι το να κάνεις 1-2 χρόνια σε δυο διαφορετικά νοσοκομεία της επαρχίας δεν είναι ότι καλύτερο...Και πιστεύω οτι αν σου έλεγαν κάνε όλη αυτή τη διαδικασία,να μετακομίζεις,να πηγαίνεις απο εδω κι απο εκεί,σε αναξιόπιστα νοσοκομεία,με περιορισμένα πράγματα να μάθεις,προικειμένου να κερδίσεις ενα χρονικό διάστημα,μάλλον δεν θα το έκανες...Άσε που αν το δεις εν πράξει,οι αναμονές της επαρχίας,το να περιμένεις τα χαρτιά κτλ κτλ δε σου περιορίζουν το χρόνο που θα τελειώσεις την ειδικότητα..Απλά γίνεται απο ανάγκη...

Οπότε εσεις οι υπερασπιστές του δικαίου καλά κρατάτε,και εμείς οι παρτάκηδες θα κάνουμε τα ότι νάναι...

Στην υγεία σας!

α δλδ επειδή τελείωσες το '02 είσαι παλαιά γενιά?!!!!!!!!!!!!!!!!α να σου δώσουμε κ σύνταξη :splats:

απλά να σου θυμίσω ότι εσύ διάλεξες να αλλάξεις ειδικότητα (μάλιστα έχοντας μπροστά σου ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ αναμονές) κ εσύ διάλεξες το τμήμα με μικρότερη αναμονή!ε δε μπόρεί να βγει κ νόμος που να προσαρμόζεται στα θέλω σου την εκάστοτε στιγμή!απλώς με τα γραφόμενα σου επιβεβαιώνεις αυτά που προανέφερα.ευχαριστώ emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλο ειναι κινησεις που να ευννοουν ολους τους νεους γιατρους αν ειναι δυνατον.. αλλα εφοσον η φυση της καθε ειδικοτητας ειναι διαφορετικη δεν μπορουμε να ζηταμε τα ιδια για ολους... πχ η ακτινοδιαγνωστικη εχει 1 μηνα αδεια παραπανω.. τι να πουμε; να δωθει αυτος ο μηνας και στις αλλες ειδικοτητες? δεν γινεται...

καποιες ειδικοτητες ηταν αγονες μεχρι πριν λιγο ή μπορουσες να τις κανεις πριν και μετα να κανεις αγροτικο γιατι δεν παταγε τοτε κανεις.. οπως επισης και οι κυπριοι που εμπαιναν ολοι αμεσως στην ειδικοτητα μετα τη ληψη του πτυχιου ανεξαρτητα απο το ποια ειδικοτητα επελεγαν και βρισκονταν μπροστα απο ολους τους συμφοιτητες...

οι ειδικοτητες ειναι διαφορετικες μεταξυ τους και αρχιζουν και διαφοροποιουνται τα δικαιωματα και οι διαδικασιες... ειναι απλως ενας ακομα παραγοντας που λαμβανει καποιος υποψη επιλεγοντας ειδικοτητα...

και να μην ξεχναμε οτι με την διπλη αιτηση αδειες θεσεις αμεσα ηταν στην περιφερεια.. οποτε καποιοι επελεξαν νοσοκομειο με λιγοτερες πιθανως δυνατοτητες για να ζησουν με αξιοπρεπεια απο αυτο που σπουδασαν.. αλλοι παρεμειναν στην μια αιτηση σε κεντρικο νοσοκομειο...

παντα δινονται οι δυνατοτες επιλογης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.