Jump to content

[Massive Attack]


John Doe

Recommended Posts

Massive Attack

9 Ιουνίου

Στάδιο Καραϊσκάκη

Λίγα λόγια για μια "λίγη" συναυλία. Προσωπικά θεωρώ ότι το στάδιο Καραϊσκάκη δεν ενδείκνειται για συναυλίες. Δεν μπορώ να πω... ωραίος χώρος και σύγχρονες εγκαταστάσεις. Όμως η συμπεριφορά των υπευθύνων του σταδίου ήταν απαράδεκτη (ακούσαμε το ανεπανάληπτο "άντε φύγετε τώρα"), τουαλέτες και bar μου θύμισαν συναυλίες αρχαίες, ενώ ο τρόπος εισόδου επέτρεψε σε πολλούς να μπουν τσάμπα (και καλά εκάναν βέβαια, αλλά αισθάνθηκα ολίγον κορόϊδο!). Ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να πάω προς τα εκεί για να ακούσω τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Και πολύ γαυρίλα, ρε παιδί μου...

Όσο για τους Massive Attack, θα προσπαθήσω να είμαι επιεικής, γιατί τους έχω αδυναμία. Η σκηνική τους παρουσία χαρακτηρίστικε ως η πιο αδιάφορη από μερικούς, αν κι εγώ τους έχω συνηθίσει. Άλλωστε όταν παίζουν τόσα πολλά τραγούδια από τους πρόσφατους δίσκους, δεν μπορείς να απαιτείς χειμάρρους ενέργειας. Η μουσική τους πια είναι περισσότερο εγκεφαλική παρά χορευτική (εξάλλου και πότε ήταν αμιγώς χορευτική?). Αυτό που εγώ δε συγχωρώ ήταν ο κακός ήχος (από άποψη έντασης κι όχι ποιότητας). Τόσο κακός που μπορούσα να ακούσω άνετα τι συζητούσαν οι γύρω μου. Συναυλία των Massive Attack χωρίς αυξημένα beat δεν είναι συναυλία! Στα μείον τους συγκαταλέγεται και η μικρή διάρκεια του show...

Η Liz Fraser μας αποζημείωσε τουλάχιστον. Έστω κι αν είναι εμφανώς γερασμένη, έστω κι αν δεν έμεινε αρκετά πάνω στην σκηνή, εγώ αισθάνομαι υπερήφανος που μπόρεσα να την ακούσω ζωντανά. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) έχω δει τους Massive σε πολύ καλύτερα live. Ελπίζω την επόμενη φορά να μας αποζημειώσουν!

Το setlist για όποιον ενδιαφέρεται ήταν περίπου το εξής:

False Flags

Incantations

Risingson

Black Milk

Karmacoma

Teardrop

Butterfly Caught

Mezzanine

Future Proof

Safe From Harm

Heat Miser

Unfinished Sympathy

Inertia Creeps

Group 4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.