Jump to content

Είναι οι γιατροί άπιστοι?


ira_82

Recommended Posts

Πανάγω, νομίζω ότι είναι το πιο γαμάτο δοκίμιο που έγραψες ποτέ. Ακροβατεί μεταξύ Ζουράρι και Πέτρου Κωστόπουλου θα έλεγα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

With few words όποιος κερατώνει δεν είναι και κανένα τρομερό καθίκι(εξαρτάται απ'την περίπτωση βεβαίως,μπορεί να είναι για άλλα πράγματα ).Κατ'αρχάς,πολύ απλά είναι σε μεγάλο βαθμό ανεύθυνος,δείγμα ανωριμότητας.

Έπειτα,ΔΕΝ αγαπάει πραγματικά το συντροφό του,ΔΕΝ είναι πια ερωτευμένος,μπορεί να έχει βαρεθεί,μ'άλλον να τα έφτιαξε αλλιώς να ανακαλύπτει πως είναι,να νιώθει κάπως,μπορεί και να μη γούσταρε ποτέ και να το συνειδητοποιεί τώρα.Τι να κάνουμε δηλαδή!!Συμβαίνει!!

Οπότε το καλύτερο,κατά την αποψή μου,και για τους δύο να χωρίσουν as soon as possible να ζήσουν ευτιχισμένοι-ό,τι χειρότερο σκοτώνει μια σχέση είναι η υποκρισία.Έστω και μια μετέπειτα φιλική/τυπική σχέση

Α,βεβαίως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κερατώνουν διότι γουστάρουν συναίσθημα παρανομίας κι έτσι,το επικίνδυνο είναι κι αφροδισιακό,το απαγορευμένο,κλπ.Δεν έχω να πω κάτι περί αυτού..Βίτσιο.Δεν έχω κάποια άποψη για αυτά τα άτομα και τι πρέπει να κάνουν..Εξαρτάται την περίπτωση και το βαθμό που συμβαίνει.

Τελευταία κατηγορία είναι αυτοί που το κάνουν συνειδητά.Βλέπουν ότι η Μαιρούλα/ο Κωστάκης το πάνε στο σοβαρό,και επειδή για χ,y,z, λόγους δε θέλουν,αλλά απ'την άλλη ντρέπονται(?),φοβούνται(?) να το πουν καταπρόσωπο βρίσκουν ένα πρόθυμο πρόσωπο που δεν έχει ιδέα(τι ξεμάλλιασμα μπορεί να το περιμένει,χαρ χαρ) κάνουν ότι κάνουν και μετά παίρνουν το καθόλα περίλυπο ύφος και τον βαθύ *sob sob* τόνο της φωνής 'Μαίρη/Κώστα..Δε σου αξίζω..Έκανα αυτό κι αυτό,νιώθω τόοσες ενοχές(),δε μπορώ να σε αντικρύσω στα μάτια',κλπ.Τρώει κανένα βάζο στο κεφάλι και ο κίνδυνος αποκατάστασης με τη σχέση που έκανε επειδή δεν έβρισκε τίποτα καλύτερο,εξαφανίζεται.

Βεβαίως αν οι δεν-έχω-στον-ήλιο-μοίρα Κωστάκης/Μαιρούλα συγχωρήσουν το παράπτωμα ο κερατούκλης πρέπει να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο βαθιάς αγάπης απ'τον σύντροφό του.Αν δε τον ενδιαφέρει και φλέβες να κόβουν,τότε

1)'πάει γιατρός χωρίς σύνορα στο Μπαγκλαντές',κοινώς αλλάζει κινητά,καφετέριες,φίλους,κλπ.

2)Επιστρέφει διότι δεν αντέχει άλλα μηνύματα στο τηλεφωνητή απ'τον κερατά/κερατού που λένε πως 'πραγμάτωσαν την απόλυτη αγάπη και θα το δουλέψουν',και 'πως δε πειράζει διότι τον/την αγαπάει μέχρι καταστάσεως χαρακιριού' κλπ,κλπ,οπότε και ξανακερατώνει πολλάκις το έταιρον ήμισυ μέχρι το κέρατο να φτάσει μέχρι το διάστημα και ο επιμένων κερατάς βαρεθεί/σιχαθεί/κουραστεί να πιάνει nova χωρίς αποκωδικοποιητή.

emarup Πάλι έγραψες... Όταν έλεγα για διεισδυτικότητα σκέψης, δεν με άκουγες..

Eμένα μου θυμίζει πάλι λίγο από Νόσο του Πορτνόϋ..

:rolleyes::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

emarupemarupemarup

Άννα δεν το είχα δει τότε που το έγραψες, αλλά έστω και καθυστερημένα, συγχαρητήρια emgoal τα είπες όλα με έναν υπέροχο τρόπο. Και απάντησες και στο ερώτημα αν είναι οι γιατροί άπιστοι ... emcolgate Όσο όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι δηλαδή ... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

With few words όποιος κερατώνει δεν είναι και κανένα τρομερό καθίκι(εξαρτάται απ'την περίπτωση βεβαίως,μπορεί να είναι για άλλα πράγματα emdevil ).Κατ'αρχάς,πολύ απλά είναι σε μεγάλο βαθμό ανεύθυνος,δείγμα ανωριμότητας.

Έπειτα,ΔΕΝ αγαπάει πραγματικά το συντροφό του,ΔΕΝ είναι πια ερωτευμένος,μπορεί να έχει βαρεθεί,μ'άλλον να τα έφτιαξε αλλιώς να ανακαλύπτει πως είναι,να νιώθει κάπως,μπορεί και να μη γούσταρε ποτέ και να το συνειδητοποιεί τώρα.Τι να κάνουμε δηλαδή!!Συμβαίνει!!

Οπότε το καλύτερο,κατά την αποψή μου,και για τους δύο να χωρίσουν as soon as possible να ζήσουν ευτιχισμένοι-ό,τι χειρότερο σκοτώνει μια σχέση είναι η υποκρισία.Έστω και μια μετέπειτα φιλική/τυπική σχέση

Α,βεβαίως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κερατώνουν διότι γουστάρουν συναίσθημα παρανομίας κι έτσι,το επικίνδυνο είναι κι αφροδισιακό,το απαγορευμένο,κλπ.Δεν έχω να πω κάτι περί αυτού..Βίτσιο.Δεν έχω κάποια άποψη για αυτά τα άτομα και τι πρέπει να κάνουν..Εξαρτάται την περίπτωση και το βαθμό που συμβαίνει.

Τελευταία κατηγορία είναι αυτοί που το κάνουν συνειδητά.Βλέπουν ότι η Μαιρούλα/ο Κωστάκης το πάνε στο σοβαρό,και επειδή για χ,y,z, λόγους δε θέλουν,αλλά απ'την άλλη ντρέπονται(?),φοβούνται(?) να το πουν καταπρόσωπο βρίσκουν ένα πρόθυμο πρόσωπο που δεν έχει ιδέα(τι ξεμάλλιασμα μπορεί να το περιμένει,χαρ χαρ) κάνουν ότι κάνουν και μετά παίρνουν το καθόλα περίλυπο ύφος και τον βαθύ *sob sob* τόνο της φωνής 'Μαίρη/Κώστα..Δε σου αξίζω..Έκανα αυτό κι αυτό,νιώθω τόοσες ενοχές(:rolleyes:),δε μπορώ να σε αντικρύσω στα μάτια',κλπ.Τρώει κανένα βάζο στο κεφάλι και ο κίνδυνος αποκατάστασης με τη σχέση που έκανε επειδή δεν έβρισκε τίποτα καλύτερο,εξαφανίζεται. emcolgate

Βεβαίως αν οι δεν-έχω-στον-ήλιο-μοίρα Κωστάκης/Μαιρούλα συγχωρήσουν το παράπτωμα ο κερατούκλης πρέπει να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο βαθιάς αγάπης απ'τον σύντροφό του.Αν δε τον ενδιαφέρει και φλέβες να κόβουν,τότε

1)'πάει γιατρός χωρίς σύνορα στο Μπαγκλαντές',κοινώς αλλάζει κινητά,καφετέριες,φίλους,κλπ.

2)Επιστρέφει διότι δεν αντέχει άλλα μηνύματα στο τηλεφωνητή απ'τον κερατά/κερατού που λένε πως 'πραγμάτωσαν την απόλυτη αγάπη και θα το δουλέψουν',και 'πως δε πειράζει διότι τον/την αγαπάει μέχρι καταστάσεως χαρακιριού' κλπ,κλπ,οπότε και ξανακερατώνει πολλάκις το έταιρον ήμισυ μέχρι το κέρατο να φτάσει μέχρι το διάστημα και ο επιμένων κερατάς βαρεθεί/σιχαθεί/κουραστεί να πιάνει nova χωρίς αποκωδικοποιητή.

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

πολύ καλά τα λέτε...

αλλά αυτά τα μπούτια σας... emoopsemblushemblushemblush

δεν χρειάζονται γενικεύσεις, δεν είναι όλες οι σχέσεις το ίδιο

λίγοι είναι οι τυχεροί/ές που έχουν μια σχέση αμοιβαίου σεβασμού και αγάπης

και όλοι κάνουμε συχνά συμβιβασμούς, δεν νιώθουμε ούτε καν κάθε μέρα το ίδιο

για τον/την σύντροφό μας

άλλωστε δεν νομίζω ότι πολλοί κατακρίναμε έντονα το κεράτωμα του "Άγγλου ασθενή"

ίσα ίσα το ηρωοποιήσαμε

επιπλέον με τόσους πειρασμούς γύρω μας... (πάλι στα μπούτια σας το πάω emblush:wub:emblush:wub:emblush )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω γνωρίσει γιατρούς τελειωμένους και φοιτητές ιατρικής που πιστεύουν ότι είναι ένα σκαλί πιο κάτω από τον Θεό τον ίδιο επειδή είναι/ θα γίνουν γιατροι. Ναι είναι λυπηρό...ναί είναι θέμα χαρακτήρα το να πιστεύεις ότι επειδή είσαι γιατρός είσαι κάτι άπιαστο και superior από τους συνανθρώπους σου... αλλά δυστυχώς υπάρχουν οι τέτοιοι.

emgoalemgoalemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να τα συσχετίζουμε όλα με την ιατρική? Ακόμη και η ίδια η ερώτηση "είναι οι γιατροί άπιστοι" δε δείχνει ότι έχουμε ένα μικρό κόλλημα πως είμαστε ξεχωριστοί? Γιατί οι γιατροί να είναι ή να μην είναι περισσότερο άπιστοι από οποιονδήποτε άλλον? Επειδή κάθε ελληνίδα μάνα θέλει να κάνει γιατρό το γιο της ή να παντρέψει την κόρη της με έναν? Δεν είναι τραγικά μονόπλευρες αυτές οι απόψεις? Άσε που με κάνουν να ασφυκτιώ και μόνο στο άκουσμά τους! Στην τελική ο καθένας από μας επιλέγει το πως θα συμπεριφερθεί. Είναι θέμα χαρακτήρα και επιλογών. Αλλά και θέμα σχέσης. Το ότι απάτησες μια φορά σε μια σχέση δεν πρέπει αυτόματα να σου κολλάει μια ταμπελίτσα. Άλλωστε πριν αρχίσουμε να ηθικολογούμε καλό είναι να σκεφτούμε πως μπορεί υπό προϋποθέσεις να συμβεί και σε μας κάποτε! Δηλαδή όλοι όσοι κατηγορούνε τους άπιστους είναι 100% σίγουροι ότι δε θα το πράξουν οι ίδιοι ποτέ? Εννοείται πως καλύτερο είναι να τελειώνεις μια σχέση πριν πας στην επόμενη...ακόμη καλύτερο είναι να αφήνεις και ένα διάστημα ενδιάμεσα να καταλάβεις τι σου γίνεται...και σίγουρα το καλύτερο από όλα είναι να είσαι ειλικρινής με τον άνθρωπό σου, αλλά κάνουμε πάντα το σωστό?

Όπως και να έχει η απιστία σίγουρα δεν είναι θέμα επαγγέλματος και στην σημερινή εποχή δεν είναι καν θέμα φύλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

κατέχουν τα σκήπτρα βεβαίως βεβαίως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσοχή στις απαντήσεις! Ακόμα δεν έχει συλληφθεί... :)

ΥΓ: συνίσταται ιδιαίτερη προσοχή στους απιστούντες περιοχής ζωγράφου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιλάτε από προσωπική πείρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιλάτε από προσωπική πείρα;

ναι βεβαίως βεβαίως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.