Jump to content

Πού βρήκατε το avatar σας;;


mixmavros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply
  • 2 years later...

Πολλοι φορουμιτες μου εχουν πει ότι τους αρεσει η υπογραφη μου- η φραση "Μην ανησυχεις Τζακ, ακομη αλητευουμε"- αν και εκφραζουν την απορια τους για το πού αναφερεται

Επειδη είναι και δικη μου λατρεμενη φραση θελω να την εξηγησω εδω.

Η φραση αυτη αναφερεται στο συγγραφεα Τζακ Κερουακ, κυριο εκφραστη της γενιας και της κουλτουρας των μπητνικ. Ισως να ξερετε το διασημοτερο βιβλιο του "Στο δρόμο¨. Ο Κερουακ που ήταν αμερικανος, εξεφρασε την ελευθερια, την ανακαλυψη του κοσμου και την κατακτηση της αυτογνωσιας μεσα απο τα ταξιδια και την περιπετεια του δρομου. Εγινε συμβολο μιας ολοκληρης γενιας. Ακομη εχει φανατικους θαυμαστες των μυθιστορηματων και της κοσμοθεωριας που εξεφρασε- μεταξυ των οποιων και τη γραφουσα. Οι θαυμαστες του λοιπον πηγαινουν στον ταφο του και του αφηνουν τσιγαρα, εισιτηρια, ψιλα για το δρομο και σημειωματα- μεταξυ των οποιων κι αυτο "ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΖΑΚ, ΑΚΟΜΗ ΑΛΗΤΕΥΟΥΜΕ"

Αφιερωμενο σ οσους τα ταξιδια -και κυριως αυτα του μυαλου και της ψυχης είναι ο δρομος για τον αληθινο εαυτο τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Guest_pappous_*

post Jul 29 2006, 17:43

Post #20

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό??? Γυρίστε στη σελίδα 1 του ιδιου τόπικ για να το δείτε!!

Μήπως έχουμε άλλη μία εξαφάνισή??

Καλά....έχω άλλάξει τόσα πολλά αβαταρς...όλα μέσα από το γουγλη είναι!! Γενικά ψάχνω πολύ για εικόνες!!

Τί να λέμε τώρα!!Αλαξοκολιες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.